חפש
למשל: מסעדות כשרות, צימר עם בריכה טיפים לחיפוש
 שלום אורח!      כניסה למנויים |  הרשמה לאתר |   לאפליקציות מפה עקבו אחרינו בטוויטר   עקבו אחרינו בפייסבוק   12.11.2019   |
      לתחזית מזג האויר המלאה
 חיפוש
חיפוש לפי אות ראשונה
א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת
חפש
  חפש  
תקופות פרה-היסטוריות

6 מיליון שנה טרם זמננו
תחילת התפצלות אבות האדם מקופי-האדם באפריקה. התאריך משוער ומבוסס בין השאר על ההבדל הגנטי הקטן בין האדם והשימפנזה (כ-2%), על קצב השינויים בקוד הגנטי ועל יכולתה של הביולוגיה המולקולרית לחשב את המיתאם בין זמן לבין מרחק גנטי.

4 מיליון שנה טרם זמננו
אוסטרלופיתקוס אפארנזיס (א"א): החוליה הראשונה המוכרת בהתפתחות אבות האדם. במזרח אפריקה מופיע יצור הקרוב לשימפנזים יותר מאשר לאדם. נפח מוחו קטן כשל שימפנזים (עד 500 סמ"ק בממוצע) והוא נבדל מהם בעיקר בכך שהוא הולך זקוף על שתיים. נראה כי מא"א, או מיצורים דומים, התפתחו סוגים שונים של המין אוסטרלופיתקוס ("הקוף הדרומי"), שהתקיימו זמן רב גם לאחר הופעת האדם. כן נראה כי מא"א, או מקרוביו, התפתחו ראשוני האדם (הומינידים), אם ישירות מהם ואם דרך חוליית ביניים שעדיין לא התגלתה.

2.5-2 מיליון שנה טרם זמננו
הופעת הומו האביליס ("האדם המסוגל"). המין הראשון השייך למשפחת האדם ממש (הומינידים). נפח מוחו של הומו האביליס גדול משל שימפנזים (80 סמ"ק בממוצע) ויש לו כישורים כמו היכולת לייצר כלי אבן פרימיטיביים (אבני יד). כמו אוסטרלופיתקוס, גם שרידי הומו האביליס נמצאו באפריקה בלבד. במשך הזמן התחלף הומו האביליס ביצורים שנפח מוחם הלך וגדל, אך קשה לומר אם מדובר בחילופי מינים או בהתפתחות של אותו מין.

2-1.8 מיליון שנה טרם זמננו
הופעת הומו ארקטוס ("האדם הזקוף"). ממשיך את קו ההתפתחות של הומו האביליס, שעיקרו רכישת יתרונות אבולוציוניים על-ידי הגדלת נפח המוח ושיפור המוטוריקה והכישורים. נפח מוחו מגיע עד 1,250 סמ"ק (נפחו של המוח האנושי הוא 1250-1,400סמ"ק), וכישוריו ביצירת כלים ובתחומים אחרים גדלים בהתאם. הומו ארקטוס הוא המין הראשון באבולוציה האנושית שיצא מאפריקה והתפשט ברחבי העולם הישן (אסיה ואירופה).

1.5 מיליון שנה טרם זמננו
הומו ארקטוס יוצא לראשונה מאפריקה. תחנתו הראשונה המוכרת מחוץ ליבשת זו היא אתר עובידיה שבעמק הירדן.

1,500,000-18,000 שנה טרם זמננו
התקופה הפליאוליתית (האבן הקדומה) בארץ ישראל: עם אתרי התקופה נמנים אתר גשר בנות יעקב, מערות הכרמל, מערות נחל עמוד ומערת היונים. בתקופה זו, הנחלקת לכמה תקופות משנה, התרחשה ההתפתחות האבולוציונית מהומו ארקטוס להומו סאפיינס (מין האדם הנוכחי), ועמה תחילת יכולת הדיבור, גילוי האש, יצירת כלים מפותחים, וכן ניצני עולמו הרוחני של האדם: גילויים ראשונים של יצירה אמנותית ושל מנהגי קבורה שונים.

1,500,000-120,000 שנה טרם זמננו
התקופה הפליאוליתית התחתונה: התרבות האשלית. תקופות הקרח מינדל וריס. בחלקיה המאוחרים יותר של תקופה זו התפתח מין האדם הנוכחי, המכנה את עצמו הומו סאפיינס ("האדם החושב"). אדם זה מאופיין בנפח מוח גדול, כישורים ויכולת חשיבה העולים בהרבה על אלה של כל קודמיו. זמן ומקום הופעתו של הומו סאפיינס עדיין שנויים במחלוקת, והתאריכים נוטים להיות מוקדמים יותר עם התפתחות המחקר. לפי הנחה רווחת התפתח גם הוא באפריקה, ובמרוצת הזמן התרחבה אוכלוסייתו והתפשטה אל מחוץ לאפריקה ("יציאת אפריקה השנייה", לאחר זו של הומו ארקטוס).

120,000-45,000 שנה טרם זמננו
התקופה הפליאוליתית התיכונה: התרבויות היברודית והמוסטרית. תחילת תקופת הקרח האחרונה (וירם). בתקופה זו נמשכת התפתחות הומו סאפיינס. במקביל להומו סאפיינס מתקיים באירופה מכוסת הקרחונים ובלבאנט האדם הניאנדרתלי, שנפח מוחו היה גדול משל הומו סאפיינס הרגיל. סיווגו של האדם הניאנדרתלי עדיין שנוי במחלוקת, וייתכן שהיה סעיף של הומו סאפיינס, אך בסופו של דבר הוא נעלם ואולי נטמע בהומו סאפיינס.

45,000-18000 לפנה"ס
התקופה הפליאוליתית העליונה: בשלבים המאוחרים של תקופה זו מופיע האדם המודרני (הומו סאפיינס סאפיינס, שראשיתו באדם קרו-מאניון). מאז הופעת האדם המודרני לא חלו באדם שינויים אבולוציוניים או גנטיים מובחנים, לפחות לא בתחום האנתרופולוגיה הפיזית. האוכלוסייה האנושית היחידה השונה מעט מסוג זה הם האבוריג'נים, שהיגרו לאוסטרליה ממש לפני שלב סופי זה של אבולוציית ההומו סאפיינס ושרדו שם עד ימינו.

18000-8300 לפנה"ס
התקופה האפי-פליאוליתית ("אחרי הפליאולית"; כונתה בעבר תקופת האבן התיכונה או התקופה המזוליתית). בתקופה זו מופיעות בארץ ישראל תרבויות שונות (כבארית, נטופית) המובילות אל המהפכה הניאוליתית. כלי אבן זעירים אופייניים (מיקרוליתים).

12000-8300 לפנה"ס
התרבות הנטופית: תרבות של ציידים ומלקטים שעסקו גם בקציר אינטנסיבי של דגניים ואולי גם החלו בביות בעלי-חיים. הקמת כפרים של בתים עגולים (אתרי עינן, יריחו, נחל אורן), שימוש בכלים כמו מכתש ועלי, להבי מגל וראשי חץ, קבורה מפותחת עם מנחות וחפצים של המת, ביות בעל-החיים הראשון (הכלב).

5800-5500
התקופה הניאוליתית (האבן החדשה): ראשיתה עם תום תקופת הקרח האחרונה. ה"מהפכה הניאוליתית" מתחילה בלבאנט ובארץ ישראל ועיקרה מעבר מאיסוף מזון (ציד ולקט) לייצור מזון באמצעות חקלאות וביות בעלי-חיים. מהפכה זו היא שאיפשרה לאדם ליצור עודפי ייצור, ועודפים אלה איפשרו את התפתחות התרבות.

8500-6000 לפנה"ס
התקופה הניאוליתית הקדם-קראמית. מיבנה מונומנטלי ראשון ביריחו. מיבנה זה נחשב לחומה ובגללו זכתה יריחו בתואר השנוי במחלוקת "העיר הקדומה בעולם". ראשית החקלאות וביות בעלי-חיים. פסלי חימר וגולגלות מתים מכוירות.

6000-5000 לפנה"ס
התקופה הניאוליתית-קראמית. המצאת כלי החרס. התרבות הירמוכית (שער הגולן) ובה פסלי אלות פריון.

5000-4000 לפנה"ס
תרבות ואדי רבה, השייכת לשלב שהוא ספק ניאוליתי מאוחר ספק כלקוליתי קדום.

התקופה הפרוטו-היסטורית

4000-3300 לפנה"ס
התקופה הכלקוליתית ("הנחושת והאבן"): תרבות מפותחת בכפרים גדולים מבאר שבע ועד הגולן ועבר הירדן. ראשית השימוש בנחושת (מטמון מדבר יהודה במערת המטמון). בארצות השכנות זוהי התקופה הפרוטו-היסטורית ובה נוצרת התרבות העירונית, לרבות המצאת הכתב והגלגל בידי השומרים במספוטמיה.

3300-2300 לפנה"ס
תקופת הברונזה הקדומה (התקופה הכנענית הקדומה): בניגוד לשמותיה, טרם השתמשו בתקופה זו בברונזה ואף כנענים לא היו בארץ. "המהפכה העירונית" מגיעה ממסופוטמיה, ובארץ ישראל מתפתחות ערים גדולות של אלפי תושבים. בערים אלה יש חברה מורכבת עם התמחויות וריבוד חברתי (מלכים, מעמדות אצולה וכהונה), ויש בהן בנייה ציבורית של חומות ערים, מפעלי מים וכדומה. בארצות השכנות זוהי תקופה היסטורית של הממלכה הקדומה והפירמידות במצרים, ושל ממלכות שומר ואכד במספוטמיה. בארץ אין עדויות לכתב, למעט כמה שברי קנקנים הנושאים את שמו של נערמר, ראשון מלכי מצרים (למשל, בערד ובתל ערני).

2300-2000 לפנה"ס
תקופת הברונזה הביניימית (מכונה גם ברונזה קדומה 4 או הברונזה התיכונה): משבר חמור וכליון התרבות העירונית בארץ ישראל. התרבות העירונית מוחלפת ביישובים כפריים ולצידם אוכלוסיות של רועים נוודים למחצה. גם במצרים תקופת ביניים (הראשונה).
ירושלים והסביבה צפון תל אביב וגוש דן שרון מישור החוף הדרומי חיפה והכרמל אילת והדרום סיני