חפש
למשל: מסעדות כשרות, צימר עם בריכה טיפים לחיפוש
 שלום אורח!      כניסה למנויים |  הרשמה לאתר |   לאפליקציות מפה עקבו אחרינו בטוויטר   עקבו אחרינו בפייסבוק   23.11.2017   |
19º   מעונן חלקית   לתחזית מזג האויר המלאה

יוצאים לדרך

איך יוצאים למסע חוצה ארץ? רובנו לא יכולים לצאת למסע כזה. רובנו יוצאים לשבת קצרה, ואולי מצליחים לגנוב עוד יום מקסימום. מכיוון שכך, חילקנו את השביל לקטעים, שהם מסלולים של יום, ובמקרים יוצאי־דופן - של יומיים. מי שרוצה ויכול, יעשה את המסלול כולו ויחזור בעוד כחודש או חודש וחצי הביתה. מי שלא יכול להקדיש חודש וחצי מחייו למשימה כזאת, יעשה את המסלול קטעים קטעים עד שישלים את הפרוייקט כולו, או יסתפק בקטעים נבחרים מהמסלול. ואם גם טיול של יום תמים או פרידה מהרכב הן משימות קשות בשבילכם, תמצאו בספר הצעות לקיצורי מסלול ולמסלולי משפחה קצרים על השביל ולידו.
הבסיס לטיול מוצלח הוא תכנון מראש. בראש ובראשונה יש לבחור מסלול ולקבוע את אורכו. ניסינו להקל עליכם ככל האפשר, בחלוקת השביל למסלולי מישנה תוך ציון אורכם ומשך ההליכה בהם, אבל ההחלטה הסופית היא שלכם. קחו בחשבון קצב הליכה של קילומטר בחצי שעה, תלוי בכושרכם ובתנאי השטח, הוסיפו זמן למנוחה ולהשתכשכות במים (אם יש בדרך), לקפיצה לאתר סמוך ולאיזו תקלה בלתי־צפויה, בדקו עם עצמכם כמה כוח יש לכם וכמה זמן אתם נחים על כוס קפה, ועל־פי נתונים אלה תכננו את הטיול שלכם כך שתסיימו אותו לפני רדת החשיכה ולפני שתגיעו לאפיסת כוחות. ברבים מפרקי הספר מופיעות נקודות סיום אלטרנטיביות, שיאפשרו לכם לבנות מסלול המתאים לרצון וליכולת שלכם. אומדן המרחקים והזמנים, כולל הסטיות מהמסלול, הוא פרי התרשמות, ויש לראות בו מסגרת כללית בלבד.


סימון שבילים במפה ובשטח
השבילים המסומנים בארץ נבדלים אלה מאלה בצבעיהם. בשטח מופיע הסימון על אבנים, עצים ושלטים בצד השביל:
שבילים רגילים מסומנים בשטח בשני פסים לבנים וביניהם צבע השביל - כחול, ירוק, אדום או שחור.
שביל ישראל מסומן בשטח בשלושה צבעים במקביל - כחול, כתום ולבן. לעיתים שביל ישראל עובר בתוואי של שביל "רגיל". במקרה מסוג זה תוכלו לראות בשטח את שני הסימונים, זה לצד זה. כאשר כתוב בטקסט "אנחנו על שביל אדום" או "אנחנו על האדום" (או כל אחד מצבעי השבילים ה"רגילים") פירוש הדבר ששביל ישראל עובר בשביל שסימונו אדום, ובדרככם תוכלו למצוא, כאמור, את שני הסימונים זה לצד זה.
במפות הטיולים וסימון השבילים של החברה להגנת הטבע מתוארים השבילים ה"רגילים" כפסים של צבע (כחול, ירוק, אדום, שחור בהתאמה לסימון בשטח). שביל ישראל מתואר כפס אדמדם רחב. כאשר שביל ישראל עובר בתוואי של שביל רגיל תראו במפה את הפס האדמדם על גבי פס בצבע אחר. למידע נוסף על המפות האלה ראו סעיף "מפות" בעמוד הבא.
במפות המופיעות באתר הסימון שונה במקצת. שביל ישראל מסומן בהבלטה כפס סגול רחב. כאשר מופיע דגל שלושת הצבעים של שביל ישראל על הפס הסגול, פירוש הדבר שבקטע זה מסומן השביל בשטח בסימון של שביל ישראל בלבד; ואילו כאשר מופיע, לדוגמה, דגל לבן-אדום-לבן על הפס הסגול, פירוש הדבר שבקטע זה מסומן השביל בשטח הן בסימון של שביל ישראל והן בסימון אדום. מקרא מפורט למפות הספר מופיע על הצד הפנימי הקדמי של העטיפה. סימון השבילים ידריך אתכם בשטח ואתם יכולים לסמוך עליו לגמרי. אל תתפתו לקיצורי דרך. יש קסם בפילוס דרכים חדשות, אבל מסוכן לעשות זאת בשטח לא מוכר. אנשים היו כאן לפניכם, ובדרך כלל בחרו בשבילכם את הנתיב הבטוח, הנוח והיפה ביותר. אף אחד לא מטרטר אתכם סתם. אם איבדתם את הסימון - פשוט חזרו אל הסימון האחרון שראיתם וחפשו שוב את הסימון הבא. כולנו יודעים לקרוא מפה וסומכים על עצמנו, אבל אנחנו גם נוטים לעיתים "לאנוס" את המפה, להתאים אותה לשטח ולא להיפך. זה מסוכן ומזמין צרות, ולא בשביל זה באנו לכאן.1. מתל דן ועד תל חי
2. מתל חי ועד מצודת ישע
3. מנבי יושע לנחל דישון
4. מנחל דישון להר מירון
5. מהר מירון לנחל מירון
6. נחל עמוד עליון
7. מנחל עמוד תחתון לטבריה עילית
8. מטבריה לאתר ירדנית
9. מהירדן לתבור
10. מהתבור למשהד
11. ממשהד דרך ציפורי לצומת יפתחאל
12. מצומת יפתחאל לקיבוץ יגור
13. מקיבוץ יגור לצומת אורן
14. ממערת אצבע להר חורשן
15. מהר חורשן לג'יסר א-זרקא
16. מג'יסר א-זרקא לתחנת הרכבת בחדרה
17. מחדרה דרך נתניה לחוף הירוק
18. מהחוף הירוק לתל אביב
19. מתל אביב למקורות הירקון
20. ממקורות הירקון למצפה מודיעים
21. ממצפה מודיעים למשטרת לטרון
22. מלטרון לשער הגיא
23. משער הגיא אל קיבוץ צובה
24. מצובה דרך סטף לחורבת חנות
25. מחורבת חנות למצפה משואה
26. ממצפה משואה לבית גוברין
27. מבית גוברין לתל קשת
28. מתל קשת לצומת דביר
29. מצומת דביר לצומת שוקת
30. מכרמים להר עמשא
31. מהר עמשא לפארק ערד
32. מפארק ערד למצד תמר
33. ממצד תמר למכתש הגדול
34. מהמכתש הגדול למעלה צין
35. ממעלה צין לעין שביב
36. מעין שביב למצפה רמון
37. ממצפה רמון להר סהרונים
38. מהר סהרונים לערבה
39. מספיר דרך ברק וורדית לשיזפון
40. מצומת שיזפון לפארק תמנע
41. מפארק תמנע ועד באר אורה
42. מנחל רחם לקניון שחורת
43. מקניון שחורת לעין נטפים
44. מהר יואש לטאבה