חפש
למשל: מסעדות כשרות, צימר עם בריכה טיפים לחיפוש
 שלום אורח!      כניסה למנויים |  הרשמה לאתר |   לאפליקציות מפה עקבו אחרינו בטוויטר   עקבו אחרינו בפייסבוק   23.11.2017   |
19º   מעונן חלקית   לתחזית מזג האויר המלאה

טיפים למטיילים

מצב השטח
שביל ישראל משתנה כל הזמן. לפני היציאה למסלול מומלץ להגיע לתדרוך של הוועדה לסימון שבילים של החברה להגנת הטבע (בתיאום בטלפון 03-6388720). תמיד טוב להתעדכן גם עם בית ספר שדה האיזורי לגבי מקום ספציפי או להתעדכן במוקד טבע של החברה להגנת הטבע: www.mokedteva.co.il

ביטחון ותקשורת
קחו איתכם טלפון סלולרי והצטיידו במספרים חיוניים - בית־ספר שדה הקרוב, תחנת משטרה, חברים שיכולים להתקשר בשבילכם במקרה הצורך. חובה להשאיר מידע מפורט על המסלול המתוכנן ולוח הזמנים שלו אצל בני משפחה או חברים, ורצוי גם לקבוע מועדי התקשרות קבועים במהלך הטיול.
מפות: המפות בספר הזה מדויקות ומפורטות, אבל מומלץ מאוד להיעזר גם במפות טיולים וסימון שבילים של הוועדה לשבילי ישראל-החברה להגנת הטבע. אלו הן מפות טופוגרפיות בקנה־מידה 1:50,000 מפורטות עוד יותר מהמפות הנכללות בספר. יש להקפיד על שימוש במפות במהדורתן האחרונה, הכוללת את סימון שביל ישראל וגם מידע על שטחי אש.

מתי לטייל
בתחילת כל מסלול מצויינות העונות שמומלץ ללכת בהן. אם אתם מטיילים בחורף, האזינו לתחזית לפני היציאה לטיול. אם אתם מטיילים בקיץ ולא באזור מוצל, חשוב להתחיל מוקדם ככל האפשר ולפרוש למנוחה ארוכה בשעות החום הקשות (10:00-16:00). ואם אינכם אנשי מדבר מובהקים, חסכו לעצמכם צרות והימנעו מלטייל בנגב בקיץ.

בגדים
כדאי שהבגדים יהיו נוחים. רצוי שבמכנסיים יהיו הרבה כיסים ושהחולצה תהיה עם שרוולים ארוכים. כובע הוא עניין חיוני, משקפי שמש יכולים לסייע.

נעליים וציפורניים
הנעליים צריכות להיות קלות אבל חזקות ועם סוליה מחוספסת. לא נעליים חדשות, אלא כאלה שהרגל שלכם מרגישה נוח בתוכן. חשוב מאוד לגזוז את ציפורני הרגליים לפני היציאה לטיול. זה נשמע כמו עצה של דודה פולנייה, אבל אם תשכחו את ציפורני הרגליים, ההליכה הממושכת עלולה להפוך לסיוט. מים: ברוב המקומות המים בשטח אסורים לשתייה. ליום טיול במזג אוויר נוח יש להצטייד בשני ליטרים מים לאדם. בדרום, באביב, יש להצטייד בארבעה ליטרים לפחות לכל 15 ק"מ. מדובר במים להליכה עצמה, ואם אתם מתכוונים לישון בשטח, הוסיפו לחישוב עוד שני ליטרים לכל לילה בשטח (לרחצה, למרק, לקפה וכיו"ב).

אוכל
אל תעמיסו יותר מדי על גבכם השחוח. קחו שקדים ואגוזים (מזין ואפשר לנשנש בדרך), קרקרים וגבינות, פירות וירקות, נקניק ופירות יבשים. "מנה חמה" אינה פיסגת הגסטרונומיה, אבל היא נוחה להכנה ומשקלה זעום. העיקר - קחו מה שטעים לכם. נעים מאוד לחסל נקניק משובח, או גבינת עיזים טובה, עם יין, באמצע השומקום. אל תשכחו חולץ פקקים.

תרמיל
לא גדול מדי ולא עמוס מדי. תרמיל כבד יהפוך כל טיול לסיוט. מה לשים בתרמיל? אוכל, נייר טואלט, קופסת גפרורים, פנס, פותחן קופסאות, עזרה ראשונה אלמנטרית (פולידין, פלסטרים, פדים, שתי תחבושות, משחה נגד שפשפת), שק שינה (אם אתם נשארים לישון בדרך). רצוי קרם שיזוף, מגבת קטנה, ערכת קפה ואל תשכחו שקיות אשפה - קופסת סרדינים מטפטפת בתרמיל היא תענוג מפוקפק, והרי לא עולה על דעתכם להשאיר אותה בשטח.

רכב
לאורך שביל ישראל יש קטעים שמותר לעשותם ברכב שטח. אם החלטתם לראות את השביל ממכונית, ולשלב קטעי הליכה, ודאו שהרכב תקין ושאתם מכירים את מגבלותיו. לפחות חלק מהמסלול מוכרחים לעשות ברגל: ברכב תמונת הנוף מוגבלת לגודל החלון, לא חשים רוח ולא מריחים. צאו מהרכב, ולו רק כדי להרגיש את המקום שהגעתם אליו. וכמובן, אל תתפרעו (יש עדיין אנשים שהולכים בשבילים), והימנעו מירידה מדרכים מסומנות ומיצירת קוליסים בשטח.

אזרחות טובה
התחשבו באלה שחיים ועובדים לאורך השביל. אל תעברו בשדות זרועים וחרושים. אל תקטפו פירות ממטעים ופרדסים קרובים. לאחר שפתחתם שער של גדר בקר דאגו להחזיר אותו למקומו. שמרו על עתיקות והקפידו על כללי ההתנהגות בשמורות טבע וגנים לאומיים.

לילה
אל תיכנסו לחושך. אבל אם כבר נכנסתם לחושך - עצרו. בחושך לא זזים. מוטב להיתקע לילה על הר קירח מאשר לשבור רגל או ראש בירידה ממנו.

הוספת נקודות עניין לאורך המסלול
מטיילי שביל ישראל מוזמנים להוסיף נקודות עניין לאורך המסלול ולחלוק כך את המידע שלהם עם מטיילים אחרים. נקודות העניין יכולות להיות חדרי אירוח מיוחדים שהוכשרו לטובת המטיילים, אנשים טובים שמזמינים לביתם למנוחה ולהתרעננות, מכולת או נקודת מים קבועה שיכולים להיות לעזר בדרך הארוכה. דרך הוספת המידע קלה ופשוטה. להוספת מידע1. מתל דן ועד תל חי
2. מתל חי ועד מצודת ישע
3. מנבי יושע לנחל דישון
4. מנחל דישון להר מירון
5. מהר מירון לנחל מירון
6. נחל עמוד עליון
7. מנחל עמוד תחתון לטבריה עילית
8. מטבריה לאתר ירדנית
9. מהירדן לתבור
10. מהתבור למשהד
11. ממשהד דרך ציפורי לצומת יפתחאל
12. מצומת יפתחאל לקיבוץ יגור
13. מקיבוץ יגור לצומת אורן
14. ממערת אצבע להר חורשן
15. מהר חורשן לג'יסר א-זרקא
16. מג'יסר א-זרקא לתחנת הרכבת בחדרה
17. מחדרה דרך נתניה לחוף הירוק
18. מהחוף הירוק לתל אביב
19. מתל אביב למקורות הירקון
20. ממקורות הירקון למצפה מודיעים
21. ממצפה מודיעים למשטרת לטרון
22. מלטרון לשער הגיא
23. משער הגיא אל קיבוץ צובה
24. מצובה דרך סטף לחורבת חנות
25. מחורבת חנות למצפה משואה
26. ממצפה משואה לבית גוברין
27. מבית גוברין לתל קשת
28. מתל קשת לצומת דביר
29. מצומת דביר לצומת שוקת
30. מכרמים להר עמשא
31. מהר עמשא לפארק ערד
32. מפארק ערד למצד תמר
33. ממצד תמר למכתש הגדול
34. מהמכתש הגדול למעלה צין
35. ממעלה צין לעין שביב
36. מעין שביב למצפה רמון
37. ממצפה רמון להר סהרונים
38. מהר סהרונים לערבה
39. מספיר דרך ברק וורדית לשיזפון
40. מצומת שיזפון לפארק תמנע
41. מפארק תמנע ועד באר אורה
42. מנחל רחם לקניון שחורת
43. מקניון שחורת לעין נטפים
44. מהר יואש לטאבה