ישן וחדש, כחול ולבן

שבעה שרי אוצר התחלפו מאז הושג הסיכום הראשוני בין עיריית תל אביב לבין משרד האוצר על פרויקט שיפוץ הבימה, ועד לפתיחת התיאטרון מחדש בינואר 2012. אבן הפינה של המבנה ההיסטורי, שמוצגת בוויטרינה בכניסה לבניין החדש, טומנת בחובה שנים של היסטורית תיאטרון, עיר ומדינה. התיאטרון החל את פעילותו כבר בשנת 1913 כתיאטרון יידיש בוינה, ולאחר שקרס, הוכרז רשמית שוב ארבע שנים אחר כך במוסקווה, על ידי מייסדיו, מנחם גנסין וחנה רובינא. ב-1935 הונחה אבן הפינה לבניין לפי תוכניות של האדריכל אוסקר קאופמן. הבניין נועד לקום בקצה הצפוני של שדרות רוטשילד בתל אביב, ולהיות המבנה הראשון של המתחם התרבותי של העיר לפי תוכנית גדס. בטקס נכחו הנציב העליון הבריטי, סר ארתור ווקופ, משה שרת וראש העירייה מאיר דיזנגוף.‏

הבניין החדש, נפתח לאחר ארבע שנים של שיפוצים והשקעה של כ-105 מליון שקל. האדריכל שתכנן את השיפוצים, זוכה פרס ישראל רם כרמי, עומד מאחורי שורה של פרויקטים לאומיים רמי מעלה, בהם נתב"ג 2000 ובית המשפט העליון בירושלים. הבניין החדש מכיל כארבעה אולמות שגולת הכותרת שלהם היא ללא ספק אולם רובינא – אולם המכיל כ-900 מושבים, צבעו כחול-סגול והוא נותן תחושה של יראת כבוד לתיאטרון הבימה ולתיאטרון בכלל. לעומת צבעיו הכהים בולט בנוכחותו הצבע הלבן והבוהק של הקירות הפנימיים בבניין, שכמעט מסנוור את מי שנכנס לשעריו. השמועות אומרות שלשם השמירה על הלובן, מחלקת התחזוקה של הבימה תעבור על הקירות עם רולרים לבנים בכל 14 יום. כחול ולבן זה הצבע שלי, ועכשיו גם צבעו של התיאטרון הלאומי, שניצב עתה כמלך החדש של שדרות רוטשילד.

צילום: יעל שור.

( 1 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
  • goodlife

    goodlife
    הגיע זמן שיפוץ|3 20.10.06
    בתור התיאטרון הלאומי - הגיע הזמן לשפץ את המקום - כדי שיקבל את מקומו הראוי. ואם אפשר באותה הזדמנות להגדיל את מספר תאי השירותים, במיוחד של הנשים, אז בהחלט יהיה טוב.
- 1