בין הפטיש לסנדלר

הסנדלריה שבקיבוץ איילת השחר, היא הותיקה והבולטת בין 'ענפי השירות' של המשק. ארבעת הסנדלרים שעבדו בה במשך עשרות שנים עסקו בעיקר בהכנת סנדלים ונעליים בייצור מקומי בעבודת יד. כיום, המקום מתפקד כבית מלאכה וחנות לצד מרכז מבקרים. בביקור בסנדלריה ניתן לצפות בתהליכי הייצור של נעליים וסנדלים בשיטות של פעם ובשימוש באותן מכונות עתיקות ובכלי העבודה המסורתיים. ניתן לקחת חלק במעשה הקסמים בו הופכת חתיכת עור פשוטה למוצר אומנותי ממש. העבודה והמגע בעור משופעים בתחושות ובניחוחות שמחזירים את הנוגעים בו למחוזות של ילדות וזכרונות. מומלץ למבקרים שנפשם חפצה לראות איך עדיין משתמרת אחת המלאכות הנעלמות.
במסגרת הפעלה לקבוצות, שנקראת "שוליות הסנדלרים", יוכלו המבקרים ליהנות ולהתנסות בעצמם בתיקון נעליים תוך שימוש בכלי העבודה המיוחדים של הסנדלר. בנוסף, ניתן לרכוש ערכת יצירה בהתאם לגיל וליכולת: הכנת צמידי עור, סנדלים תנ"כיות מיניאטוריות ועוד. הפעילות מתאימה לקבוצות עד 20 איש. משפחות לא יקבלו הדרכה צמודה אבל יכולות לסייר ולשמוע על המקום ולקנות ערכת הפעלה ולעבוד עליה במקום. רצוי לתאם מראש. מתאים לגילאי 12-3 ומעלה.
על האומן
מפעיל את המקום - מוש שאול, בנו החורג של שאול שבתאי, הסנדלר האחרון בקיבוץ. שאול בן ה-66, נחשב לסנדלר האחרון שנותר ממורשת ענפה של בעלי מקצוע מכובדים שעבדו במקום משנות השלושים. הוא החל את דרכו כשוליה בסנדלריה בקיבוץ בגיל 12 והתמקצע לאחר שחרורו מהצבא בתל אביב ובחיפה. מוש, נמשך לסנדלריה ולאומנותו של אביו, ליווה אותו בעבודתו וכך למד את אומנות ייצור הסנדל. מלבד סנדלרותו, מוש בעל תואר ראשון בכלכלה, להטוטן חובב ובעיקר מגשים חלומות. בשיתוף פעולה עם המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל ובגיבוי הנהלת הקיבוץ הגו מוש ושאול את הפיכת הסנדלריה למקום תיירותי שמשמר את העבר וממשיך אל העתיד.

רוצים להיות המדרגים הראשונים?

דרגו עכשיו
עוד אטרקציות מומלצות


הסדנא לטקסטילהסדנא לטקסטיל מומלץ מפה9.7אם לפעמים כשאתם מתסתכלים על העוברים ושבים ברחוב, נדמה לכם שכולם לובשים את אותם הבגדים, בסדנת הטקסטיל של תמר ותומר בר-נס תוכלו לעצב לכם חולצה ייחודית. הזוג המקסים והלבבי הזה זורק זריקת צבע בלבו של קיבוץ אשדות יעקב ורצוי שהצבע הזה יודפס על בד. בני הזוג עקבו אחרי חלומם לעבור לקיבוץ ולא זנחו את נטיות לבם. תמר התמחתה בעיצוב טקסטיל בבית ספר שנקר וכעת היא מנחילה את מסורת ההדפס על בד לילדים ולמבוגרים בסדנאות. כל מבקר יכול לבחור חולצה או סינר ולהטביע בהם חותמות וציורים לפי שבלונות מגוונות, או לכתוב משפטים העולים על רוחו. נעים ליצור בסדנה האינטימית, השמחה והססגונית שתומר ותמר שיפצו במו ידיהם ונעימה עוד יותר חברתם של השניים, שמדריכים בסבלנות רבה ולא שוללים אף גחמה אמנותית של היוצרים החובבים. ניכר בכל פרט בסדנה שמדובר פה בזוג אנשים יצירתיים שאוהבים את עיסוקם. המתעניינים מאוד בסיפורי הבדים וכן אנשי מקצוע, יכולים להשתתף בקורסים מעמיקים יותר להדפס על בד. כדי להשתתף בסדנה יש צורך לתאם מראש. מינימום שלושה משתתפים לפתיחת סדנה. טלפון לתיאום סדנה: 052-6454274 תמר.קרא עוד
עוד אטרקציות