1 הגדל תמונה
צילום: ארז לילה, אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
סימולטור הגלישה ב'חוף מתחם תהחנה', צילום: מרום תקש
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
קומיכיף במתחם התחנה, צילום: מרום תקשורת
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
תחנת הרכבת הראשונה בירושלים. באדיבות יח"צ התחנה
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
תחנת הרכבת הראשונה בירושלים. באדיבות יח"צ התחנה
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
דוכנים בתחנה הראשונה. צילום: יח"צ
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
צילום: דודי סעד
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
התחנה מבחוץ. צילום: ארז לילה, אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
9 הגדל תמונה
התחנה מבחוץ.צילום: ארז לילה, אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
10 הגדל תמונה
צילום: ארז לילה, אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
11 הגדל תמונה
צילום: ארז לילה, אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
12 הגדל תמונה
צילום: ארז לילה, אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
13 הגדל תמונה
צילום: ארז לילה, אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
14 הגדל תמונה
מבנה התחנה לפני השימור
הועלה על ידי מערכתמפה
15 הגדל תמונה
שלטי ההסבר. צילם יאיר זיידנר
הועלה על ידי מערכתמפה
16 הגדל תמונה
בית העם הטמפלרי מתצפית הגג. צילם יאיר זיידנר
הועלה על ידי מערכתמפה
17 הגדל תמונה
קומה שנייה של המבנה המרכזי. צילם יאיר זיידנר
הועלה על ידי מערכתמפה
18 הגדל תמונה
תצוגה היסטורית על התחנה
הועלה על ידי מערכתמפה
 

התחנה הראשונה

שנים אחדות לאחר שקם מתחם התחנה בתל אביב מצטרף מתחם הבילוי שהוקם בתחנת הקצה השנייה של מסילת הרכבת ההיסטורית – התחנה בירושלים. על הרציף נמצאים כיום מרכז מבקרים קטן שמוציא טיולי אופניים וסגווי, מסעדות, ושלטי הסבר ממצים שנותנים מקום של כבוד להיסטוריה העשירה של התחנה. היכן שעברה המסילה עומד דק עץ גדול ועליו, במקום קרונות רכבת, נמצאים ביתני חנויות, בזאר קולינרי, שוק איכרים מקורה ובסופי שבוע דוכני מכירה של אוכל ומשקאות. תערוכות, סדנאות יצירה, הופעות וכל החגיגות שמלוות מתחמי בילוי מתרחשים דרך קבע בתחנה המחודשת. מומלץ מאוד לעלות במדרגות ליד מסעדת המזנון ולהביט בנוף הנגלה מהגג: גבעת התנ"ך החשופה, הכנסייה הסקוטית, הר ציון, מלון המלך דוד ומגדל ימק"א, בית העם הטמפלרי של המושבה הגרמנית. מכאן ודרומה, לאורך תוואי מסילת הרכבת, נמתח פארק המסילה. כדאי לנצלו להליכה במסלול ספורטיבי שיוריד את האוכל שהועמס בתחנה.
רקע היסטורי
הרכבת הראשונה הגיעה לכאן לקול תרועת הקיטור בשנת 1892, והיתה הרכבת הראשונה שזכתה לשקשק במזרח התיכון העות'מאני. מאז עברו עליה הרבה תהפוכות, היא גויסה לשורות הצבא הבריטי, וחזרה לשמש את האזרחים בתקופת המנדט, הותקפה על ידי המחתרות במאבק לעצמאות, ואחר כך הוכפפה לרכבת ישראל, ועד מלחמת ששת הימים התפתלה באזור המסוכן שלאורך הגבול עם ירדן. ברבות הימים יצא קו הרכבת מכלל שימוש בשל בעיות תחזוקה ואחרי שנים חזר לפעול. על הכל, מהניצנים של רעיון הרכבת ועד שקשוקיה בימינו מספרים שלטי הקבע והתמונות שנתלו על עמודים במתחם התחנה הראשונה. עד שיחנך קו הרכבת המהיר מתל אביב לירושלים, שזמן הנסיעה בו יארך כמחצית השעה, אפשר לעלות לירושלים עם הרכבת בתוואי ההיסטורי במשך למעלה משעה וחצי. תחנת הקצה היא במלחה ולא כאן. ממלחה אפשר לקחת אוטובוס או מונית לבילוי בתחנה הראשונה והמקורית.
סיורים מודרכים - התחנה הראשונה ושכונות ירושלים החדשה
בכל יום חמישי בשעה 17:00 יוצא מהתחנה הראשונה סיור ללא תשלום בשיתוף המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. הסיורים עוסקים בסיפורה ההיסטורי של התחנה, שימורה לאורך השנים והתפתחות השכונות והמוסדות סביב לתחנה: חברת החשמל, שכונות המושבה הגרמנית, טלביה, ימין משה, בקעה, רחביה ועוד. אורך הסיורים כשעה, מומלץ להירשם מראש בטלפון 02-5825762. בחודש אוגוסט יוצאים הסיורים בשעה 18:00.
מידע שימושי
חנייה ללא תשלום תמצאו בחניית העפר של גן הפעמון או בחניון הקטן יותר של הר ציון – שמאלה בצומת רחוב דוד רמז ודרך חברון, ופנייה נוספת שמאלה לחניון. מתחם התחנה פתוח לכניסה חופשית 24 שעות ביממה ולכל אחד מבתי העסק יש שעות פתיחה משלו. מרכז המבקרים פתוח בימים א'-ה' משעה 10:00 עד 22:00, ביום ו' משעה 10:00 עד 16:00 ובחורף עד שעתיים לפני מועד כניסת השבת.
שאטל לעיר העתיקה
ניתן לחנות בחניון התחנה הראשונה, ולהשאיר את המכונית תמורת תשלום יומי, ולעלות על אוטובוס שנוסע ללא תשלום אל העיר העתיקה. השאטל פועל בימים א'-ה' בין השעות 8:00-20:00, בימים ב' ו-ה' - החל מהשעה 7:00. השאטל יוצא כל 20 דקות ואחת ל-40 דקות יוצא גם רכב מונגש לבעלי מוגבלויות. בימי ו' השאטל פועל עד שעה לפני כניסת שבת ובמוצ"ש החל משעה אחרי צאת שבת ועד חצות.

לחניון הסמוך לחצו כאן

מועדי ההופעות וההקרנות התקבלו מהמפיצים. אתר מפה אינו אחראי לשינויים.
מה ומתי
15/08/2018 - 18/08/201802-6535239
יום חמישי16:00 - 22:00
יום שישי08:00 - 15:00
יום שלישי16:00 - 22:00
יום שישי10:00 - 17:00
יום שישי17:00
( 14 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • likeornot

  likeornot
  מתחם ענק|2 20.12.15
  עם כלום בו. קשה להרים מתחמים בארץ שיירצו את כלל המבקרים. בערב חמישי קריר הגענו למתחם ריק מאדם, הופעה של להקה שניסתה להרים מורל, נו טוב, ניסתה...אם נשוב זה אולי עם תיירים להראות מאיפה הרכבת יצאה ותו לא. מאכזב
 • goodlife

  goodlife
  מאכזב|3 05.07.14
  בהשוואה למתחם בתל אביב, המתחם הזה לא יכול להתחרות בזה של העיר השנייה. מספר חנויות שסגורות בשבת, מספר מסעדות בתי קפה שגם חלקם היו סגורים. לא למהר!
 • פסולינה

  פסולינה
  מקסים ומרענן|5 12.02.14
  בתי בת ה-12 ואנוכי בילינו צהרים מקסימים במתחם. דוכנים רבים של אומנות ועיצובים מכל מיני סוגים. מסעדות/דוכני אוכל נחמדים ומרעננים. היה מקסים! יצאנו מרוצות ++
 • לנטנרצר

  לנטנרצר
  שעה קלה ונעימה|4 27.09.13
  מתחם קטן ומושקע מאוד, עם הרבה פינות לקניות קטנות ומקומות לשבת לקפה או ארוחה. מי שבא עם ילדים קטנים ימצא חלק משמעותי מהמתחם שמוקדש להם. ביום ששי בבוקר/צהריים היתה צפיפות היסטרית, אולי כדאי לשקול למצוא זמן פחות עמוס. בכל מקרה, שווה ביקור קצר למי שאוהב אווירה קצת קרנבלית-חו"לית ומרעננת.
 • yoavbp

  yoavbp
  טעם של חו"ל|4 15.08.13
  מתחם קטנטן ומרשים, די שונה מהנוף הירושלמי. מספר מסעדות, מקום לשכור אופניים לטייל באזור. טעם מתקתק של חו"ל.
 • peereran

  peereran
  מקסים|5 09.08.13
  מתחם נחמד מאוד מספר בתי קפה ואטרקציות לילדים, ישנה אפשרות להשכיר אופניים או סגווי ובצע רכיבה של מספר ק"מ. לא בגודל של מרכז התחנה בת"א אבל כדי להגיע
 • שלוםעלישראל

  שלוםעלישראל
  פארק המסילה והשכרת אופנים חשמל|5 01.08.13
  במסגרת פרוייקט התחנה נסלל שביל אופניים מושקע מהתחנה למלחה באותו מקום שפעם עברה המסילה. זה שיש שיפוע מטה זה קלי קלות באם משכירים אופניים חשמליים בתחנה. בעלות של 40 ש"ח לשעה, אפשר לרדת למלחה ולעלות (5 ק"מ)ונשאר עוד זמן להסתובב גם בשכונת הגרמנים מאוד מומלץ
 • ocp

  ocp
  עוד לא|3 21.07.13
  המתחם בבנייה אינטנסיבית. חלק מהעסקים שלא רצו להפסיד את הקהל של יולי (בכל זאת, חופש גדול, צריך לעשות משהו עם הילדים) כבר פתחו, אבל היצע דל ולא עומד בפני עצמו. גם כשתסתיים הבנייה זה נראה כמו מתחם שיציע בעיקר אוכל, ואין בו הרבה תוכן ממשי. כך שהוא לא נראה מתאים לבילוי ארוך אלא יותר ליציאה של ערב, או אחרי טיול בירושלים. למרות ההסתייגויות האלו, המתחם מאוד נעים, מעוצב להפליא, וקרוב לפארק המסילה שמאפשר רכיבה על אופניים וסתם טיול רגלי נעים. פתיחת תערוכת הרכבות נדחתה ל-4.8 ובינתיים יש תערוכה קטנה " עניין של השקפה" שמציגה דרך משקפות תערוכת צילומים של פניה השונות של ירושלים. נחמד, מעניין אך קטנטן.
 • חיפושתמידי

  חיפושתמידי
  כרגע רק נראה מבטיח לבאות|3 29.06.13
  רק שני בתי קפה והרבה מאוד אנשים הממתינים בתור מוציאים קצת את החשק לאחר טיול קצרצר בין הדוכנים .
 • danam_20

  danam_20
  מרגישים את השינוי באוויר|4 23.06.13
  רק בשל העובדה כי המתחם פתוח בשבת (אנחנו מדברים על ירושלים, כן?). מגיע שאפו. המקום שופץ ושוחזר באופן מרהיב. לא כל העסקים והחנויות כבר פועלים, אבל זה נראה מבטיח בהחלט. אווירה נעימה, בתי קפה, דוכן בירות, דק עץ חדש ומוצל, שוק אומנים ועוד...יש בהחלט למה לצפות.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


טיילת ארמון הנציבטיילת ארמון הנציב מומלץ מפה9.5הנציב העליון לא גר כאן יותר, אבל ליד הארמון שהיה ביתו נמתחת כיום טיילת שאורכה שלושה קילומטרים. היא צופה אל ירושלים העתיקה, ונדמה שכיפת הזהב נמצאת במרחק נגיעה. בעצם, מדובר בשלוש טיילות שחוברו להן יחדיו, שנקראו על שם שלושה אנשים שונים: שרובר, האז וגולדמן. זהו מקום המפגש בין הארץ הנושבת לבין הישימון – בין ירושלים למדבר יהודה. לפי המסורת היהודית, התצפיות מהמקום החלו כבר בתקופת האבות, עת צפה מכאן אברהם על הר המוריה בדרכו אל מקום העקידה. הטיילת היא מקום רומנטי להפליא, לאורכה פזורים נקודות תצפית וספסלים אבל ברוב שעות היום היא עומדת בשיממונה. העונה המושלמת לביקור בטיילת היא האביב. אז מכסים את השבילים דשאים ירקרקים ורקפות עולות מן הסלע. המקום מואר בלילה, אבל דווקא בשעות החשיכה הוא פחות אטרקטיבי. סיור מודרך על סגווי, שמפעיל צוות מעיר דוד, הוא דרך מצויינת ומהנה, אם כי יקרה, למצות את הטיילת ולעשות תצפית מלומדת על האיזור.קרא עוד
עוד אטרקציות