אור עולה הבוקר

בית כנסת זה נבנה בשנת 1954 על ידי קהילת יהודים אשר עלו מתוניס ומכונה גם "הג'ריבה" על שם בית הכנסת המפואר באי ג'רבה בתוניסיה. המסורת מספרת שתושביו הראשונים של האי ג'רבה היו בני שבט זבולון שהגיעו למקום בימי דוד ושלמה, והקימו את "חארת אל-כבירה" (הרובע הגדול). לאחר חורבן הבית הראשון הגיעו לאי כוהנים ממשמרת ידעיה, ואלה הקימו את "חארת אל-זע'ירה" (הרובע הקטן), שבו שוכן בית הכנסת "הג'ריבה", מהמפורסמים שבבתי הכנסת של צפון אפריקה.
בית הכנסת הזה אינו דומה לאף בית כנסת אחר בישראל. הרצפה, הקירות והתקרות של שלוש קומותיו מצופות בפסיפסים מאבן טבעית, מעשה ידי האומנים מקיבוץ איילון, וכל 140 חלונותיו עשויים מלאכת ויטראז'. כל אלה מספרים את ההיסטוריה של עם ישראל מתקופת התנ"ך ועד לעת החדשה: השואה והקמת המדינה. מבט מעמיק יגלה פסיפסים המתארים את הצומח והחי בארץ ישראל או מטבעות מכל התקופות. בקומה השנייה מעוטרת כיפת בית הכנסת בהעתק של גלגל המזלות שנמצא בבית הכנסת העתיק של בית אלפא ועזרת הנשים למעלה הוקדשה לסצינות מקראיות שערבו נשים ולפסוקים המדברים על האישה וחיבורה עם הגבר. אפשר למצוא גם העתק של מפת מידבא ומפה מרשימה של כל הקהילות היהודיות בעולם ערב מלחמת העולם השנייה.
ייחוד נוסף לבית הכנסת הוא בהיותו משותף לכל עדות ישראל, ספרדים ואשכנזים כאחד. ניתן לבקר במקום בתיאום מראש עם מר ציון באדש, גבאי בית הכנסת, שפיתוח ועיטור בית הכנסת הוא מפעל חייו. הכניסה עולה כמה שקלים שמהווים את התרומה של המבקר להמשך פיתוח בית הכנסת.

( 10 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • sagyi

  sagyi
  סעו לעכו לראות את המקום|5 11.09.15
  בית כנסת מדהים - שגעון של איש אחד שהקים יצירת אומנות המיצגת את תולדות העם היהודי לדורותיו! לכו לראות, עם הילדים. לא צריך לנסוע לחו"ל בכדי לראות יצירות מדהימות במקומות קדושים - סעו לעכו!
 • goodlife

  goodlife
  מדהים|5 09.04.15
  בית הכנסת הכי מקושט שראיתי בארץ. מי שמגיע לעכו שיטרח להגיע למקום הזה. מאוד מרשימים הפסיפסים, המנורות והויטראז'ים. מומלץ מאוד!
 • nadavbloch

  nadavbloch
  שווה ביקור|5 18.12.14
  בית כנסת, לא ממש עתיק (שנות ה 50), שבמשך שנים הולבשו על כל חלקה פנויה בו פסיפסים צבעוניים בנושאים רבם מגוונים, מסיפורי התנ"ך, דרך השואה ועד השקל החדש. האנשים במקום חביבים ושמחים לספר בגאווה על בית הכנסת. כשהיינו במקום היו שם פעילויות של חנוכה שהוסיף הרבה חיים ונופך מיוחד למבנה.
 • מוישלה

  מוישלה
  באמת מרשים|5 23.10.12
  אי אפשר להישאר אדיש לפסיפס שממלא כל מקום פנוי בתיקרות, רצפות וקירות בית הכנסת הטוניסאי. ההעתקים של פסיפסים עתיקים שנמצאו בארץ ובמקומות אחרים ברמת דיוק גבוהה מאוד
 • קליעה

  קליעה
  כל כך שווה לבקר|5 26.09.07
  בית כנסת מדהים ביופיו! לכו לראות, כדאי גם עם הילדים. לא צריך לסוע לארצות רחוקות כדי לראות יצירות מדהימות כגון אלו! פשוט נוסעים לעכו!
 • דרכים1

  דרכים1
  השקעה מדהימה|4 22.08.07
  מבנה שמצופה בהמון השקעה, החל מפסיפסים בבית הכנסת ובית המדרש ודרך חדרי המדרגות ועזרת הנשים - מומלץ ומרתק לכל גיל. הכוכב החסר - זה המסביר מטעם בית הכנסת שלמרות חביבותו, כמעט ולא היה מובן.
 • ranpr

  ranpr
  בהחלט שווה ביקור|5 30.06.07
  למגיב ש"התלונן" על סורגים:יש אוצרות רבים בבית הכנסת עבודות מכסף וגם עבודות הפסיפס.גם הטעון של "מצועצע"תמוה בעיני.נכון שכל העבודות יוצרות עומס רב אבל כל עבודה יפיפיה ובעלת ערך מהיותה עבודת יד ובית הכנסת למעשה כמו מוזיאון זה לא בית פרטי שהעומס מפריע.
 • guyeran

  guyeran
  ציעצוע|3 25.02.05
  כנראה שמה שנראה יפה דרך זוג עיניים אחד נראה מצועצע דרך זוג אחר. המבנה עצמו סטנדרטי ולא מרשים בכלל, החלונות מסורגים, ושלט משעשע בחניה הצמודה מזהיר אתכם כי אם תחנו שם "רכבכם ינזק". בחיי. בשביל זה, ובשביל הצבעים המפתיעים השוכנים להם במקום שלמראית עין נראה כה רגיל, אפשר לעבור בדרך אל או מהדבר האמיתי כאן בעיר (העיר העתיקה).
 • bardany

  bardany
  הפתעה מדהימה|5 07.11.04
  בית כנסת יפהפה - לא כדאי לפספס גם את הקומה התחתונה והעליונה
 • vella

  vella
  בית כנסת יפהפה|5 16.10.04
  זהו מבנה מדהים. כל הקירות, התקרות, המסדרונות וחדרי המדרגות מכוסים בפסיפסים מרהיבים ביופים. ניכרת האהבה הרבה שהושקעה כאן. כל הכבוד!
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
כנסיית הר תבורכנסיית הר תבור מומלץ מפה9.6בראש ההר המקודש לנוצרים עומדות זו לצד זו כנסייה יוונית-אורתודוקסית וכנסייה פרנציסקנית שנבנתה על יסודות ביזנטיים וצלבניים עתיקים על ידי האדריכל המפורסם אנטוניו ברלוצי. במסורת הנוצרית נקרא התבור הר ההשתנות, משום שעליו השתנה ישו בלבושו ובמראהו כשנגלה היסוד האלוהי שלו לעיני תלמידיו הבכירים. בברית החדשה לא צוין בדיוק מיקומו של ההר שעליו התקיים החזיון העל טבעי הזה, אבל צוין הר גבוה והר קדוש. סמיכותו לאתרים נוצריים אחרים הפכו את התבור למועמד הנבחר לשמש כהר ההשתנות. כבר מהמאה הרביעית החלו לבנות כאן מבנים, שנהרסו ושוקמו חליפות. לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו בבניית הכנסייה החדשה בה משולבות הקפלות העתיקות והיא תוכננה כך שהאור החודר אליה, יחד עם חומרי הבניין, יצרו את אווירת ההשתנות הבוהקת והמבריקה. בקדמת הכנסייה מצוי פסיפס המתאר את סצינת השינוי - ישו ניצב לעיני תלמידיו פטרוס, יעקב ויוחנן, בין משה, סמל החוק, ואליהו, סמל הנבואה, כמו שנכתב בברית החדשה בספר לוקס: "ויהי בהתפללו, וישתנו פניו, ולבושו הלבין והבריק, והנה שני אנשים מדברים איתו, משה ואליהו". לכל אחד מאלה, המוכרים לנו מהתנ"ך, מוקדשת קפלה מרשקרא עוד


אולמות האביריםאולמות האבירים מומלץ מפה9.6מתחם אולמות האבירים הפך עם הזמן לשער הכניסה הרשמי של עכו העתיקה. כאן, בחצר בפאתי האולמות, תוכלו לרכוש כרטיס משולב לכל האטרקציות של עכו או לכל אחת בנפרד ולקבל כל מידע שתרצו, כולל להצטייד באמצעי הדרכה קולית. הביקור בשטחי המצודה ההוספיטלרית עצמה, בה נמצאים אולמות האבירים, פותח צוהר למחשכי עכו הצלבנית שכיום נמצאת מתחת לפני השטח. המצודה, שהיתה חלק מהרובע ההוספיטלרי העתיק ששקק חיים לפני כמעט אלף שנים, כוללת ארבעה אגפים הבנויים סביב חצר פתוחה. המבנים השתמרו באופן יוצא דופן ועיקר עבודת החפירה כאן היתה הוצאת עפר מתוך האולמות וניקיון כללי, עבודה שנמשכת כל הזמן וחושפת עוד ועוד מבנים. הקהל המבקר יכול להנות מארכיטקטורה צלבנית טיפוסית ואולמות מקומרים, אדירי ממדים, בהם גרו האבירים, אכלו וניהלו את טקסיהם. החל מ-2015 מוקרנים על קירות החללים סרטוני אנימציה הממחישים את החיים כאן בימי הביניים, ואומנים של ימינו עושים את מלאכתם העתיקה בכמה חנויות. בפינת החצר נחשף המקום בו עשו האבירים את צרכיהם. מי שאינו רוצה לחזור חזרה למרכז המבקרים יכול לסיים את הביקור במינהרה שאורכה 350 מ'. המנהרה מסתיימת מחוץ למצודה במרתקרא עוד
עוד אטרקציות