רקמה אנושית אחת גדולה

"רקמת המדבר" הוא פרויקט שהוקם למען שיפור מעמדה של האישה הבדואית. עם המעבר ליישובי קבע הלכו ואיבדו הנשים הבדואיות חלק מתפקידיהן המסורתיים והפרויקט שם לעצמו למטרה להוציא את הנשים ממעגל האבטלה ולהעלות את קרנן בעיני עצמן ובעיני סביבתן. תחילה הועסקו במפעל שש נשים וכיום הוא מספק תעסוקה ומסגרת חברתית ליותר מ- 160 נשים. רובן רוקמות בביתן ואת מלאכת המחשבת שלהן מוכרים בחנות המפעל.


בחנות המפעל של הפרויקט אפשר למצוא מוצרים בהם משולבות רקמות בדואיות מסורתיות בדגמים מודרניים של תיקים, כיסויים, כריות, מפות ומפיות, שטיחוני קיר, תכשיטים, מוצרי נייר ממוחזר ועוד. בצמוד לחנות קיים אוהל אירוח בדואי פרוש שטיחים וכריות ובו זוכים המתארחים לכיבוד ולכבוד.


באוהל האירוח יכולות קבוצות (בהזמנה מראש ובתשלום) לאכול ארוחה בדואית, חלבית או בשרית, ולשמוע הרצאה מגברת נעמה א-סאנע, אישה צעירה ואצילה שעומדת בראש הפרויקט. בהרצאתה מספרת נעמה א-סאנע על מעמד האישה הבדואית, על המהפכה הפמיניסטית שמתרחשת בימים האלו במגזר הבדואי תודות לפרויקטים שכאלה ועל רקמה צבעונית שיכולה לטוות קשרים בינאישיים, שמשלבת בין מסורת לקדמה, שמחברת בין יהודים לערבים.
איך מגיעים
מכביש 31 פונים לכפר לקיה, נוסעים ברחוב הראשי וממשיכים ישר בשתי הכיכרות. בצומת שליד בית הספר פונים שמאלה ובפנייה החמישית פונים על כביש זה פונים שוב שמאלה למרכז המבקרים. אפשר גם להתקשר מהכניסה לכפר ולקבל הנחיות הגעה.

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • dalitdo

  dalitdo
  אמנות בדואית יפה|4 22.10.12
  הגעתי עם חברותי, קיבלנו הסבר מעניין על הריקמה המסורתית, העצמה נשית וקצת על התרבות הבדואית. שאלנו, שוחחנו והעברנו שעה מרתקת. הכל נעשה בחיוך וסבלנות רבה. החנות מלאה בדוגמאות ריקמה מרהיבות וצבעוניות- תיקים, צעיפים, כריות ועוד.כולן עבודת יד של בנות המקום. שמחתי להכיר את הנשים הצעירות האלו שמציגות פתיחות וליברליות, נלחמות על מקומן ועל האפשרות להתפרנס בכבוד. כדאי מאוד.
 • ocp

  ocp
  מעניין ונותן קצת פרופורציות|4 22.12.09
  וקצת הכרת תודה לתרבות המערבית, על כל חסרונותיה.
 • ronilev

  ronilev
  מקום חשוב לביקור|5 12.04.09
  באנו לרקמת המדבר אחרי שקראנו על המקום באתר מפה. היינו המבקרים היחידים. קיבלנו הדרכה אדיבה ומענינת מאוד על צורת העבודה עיבוד הצמר והמקום. המדריכה\משווקת והאורגות שהיו במקום היו נחמדות מאוד. המוצרים לא זולים אך נראים איכותיים מאוד. ממולץ לביקור.
 • תלתן

  תלתן
  העצמת נשים בדואיות|5 06.11.08
  התקבלנו בחמימות נעימה. נעמה הציגה לנו את הרעיון שעמד אחרי הקמת המרכז , קינחנו בחנות היפה עם היצירות הקסימות. שווה לבקר במקום , ולו רק כדי לתמוך באותן נשים בדואיות הרוצות לפרוץ את מעגל "העקרת בית".
 • peryv

  peryv
  מרתק|5 02.05.08
  אנחנו שמענו דברים מפיה של חיסין א-סאנע, אישה מרשימה, דעתנית, ואמיצה, אשר לאורך שנים רבות, מנסה ליישב בין מסורות קדומות וחיים מודרניים. מומלץ מאוד מאוד!!
 • tennec

  tennec
  פמיניזם בדואי במיטבו|4 04.06.05
  אין לצפות למאהל בידואי קלאסי\ אלא להנפת דגל של האישה הבידואית נגד עריצות הגברים , שיחה מעניינת ומבט פנימה אל ישוב בידואי שהופך אטאט לישוב מודרני
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
שביל הסלטשביל הסלט מומלץ מפה9.5אורי אלון הוא אגרונום, חקלאי ואלוף הארץ בהפרחת יוני דואר. הטיול המודרך שהוא מוביל בחבל הבשור, בין נופי טבע לנופי חקלאות מתקדמת, משלב את כל אהבותיו המקצועיות ואת תחביביו. תחילת הטיול היא בשדות הפלחה ב"דרך השדות", משם עוברים המטיילים לחממות פרטיות בהן אפשר לראות ולטעום תותים מעופפים שהם תותי שדה שגדלים באדניות מוגבהות ובחממה הם מודברים בהדברה ביולוגית ללא שימוש בחומרי ריסוס. בהמשך נכנסים המטיילים לחממות בהן מגדלים עגבניות שרי, עוצרים ליד מכוורות של דבורי בומבוס שהחקלאים נעזרים בהם למטרות האבקה, וממשיכים לפרדס של תפוזים סיניים ותפוזי דם המתפקעים מעסיס אדמדם. בכל אחת מהתחנות במסלול ישנה הפעלה, טעימה או הסבר ובסוף הסיור מגיעים המטיילים לחצר משקו של אלון. שם מפריחים הילדים והמבוגרים יוני דואר כשלכל אחת מהן מוצמדת משאלה קטנה של השולח. במשק של אורי ושולי אלון גדלות לצד שובכי היונים ערוגות תבלין מהם מכינים ביחד לקינוח היום רוטב פסטו שמלווה את הפיתות שנאפות גם הן במקום ומתובלות בסיפורים ואגדות. הסיורים נערכים כשלוש שעות, מתואמים בתיאום מראש ומתאימים לכל הגילאים.קרא עוד


עוד אטרקציות