1 הגדל תמונה
הפסיפס בחרבת חנות
הועלה על ידי shamirt
2 הגדל תמונה
פסיפס
הועלה על ידי goodlife
3 הגדל תמונה
פסיפס
הועלה על ידי goodlife
4 הגדל תמונה
פסיפס בחרבת חנות
הועלה על ידי goodlife
5 הגדל תמונה
המחילה בנקבת עין תנור
הועלה על ידי shamirt
6 הגדל תמונה
עין תנור
הועלה על ידי shamirt
7 הגדל תמונה
הכפר הנטוש בעין מטע
הועלה על ידי shamirt
8 הגדל תמונה
דם מכבים פורח בחרבת חנות- אפריל
הועלה על ידי shamirt
 

לחרוצים ולעצלים

* באפריל 2012 הושחת הפסיפס בחורבת חנות על ידי ונדליסטים. מאז שוקם חלקית. אין לדרוך על הפסיפס *

אלפי שנים היתה הדרך העולה מעמק האלה אל הרי ירושלים נתיב חשוב בין מישור החוף הדרומי והמבואות הדרומיים של ירושלים. לאורך הכביש של היום נחשפו חלקים מהדרך של התקופה הרומית והביזנטית ושרידים של מבנים ששימשו כתחנות דרך. אז יש לנו חורבות עתיקות ויש גם נוף מקסים. והכל קרוב לכביש. יש גם אתר פיקניק מוסדר, ואם רוצים אפשר לעשות גם טיול קטן. אבל ראשון ראשון ואחרון אחרון. אחרי שנים רבות של רכישת קרקעות והכשרת דרכים, יעור וסיוע ליישובים חדשים, עברה הקרן הקיימת שלב. גם בעבר עסקה הקרן בהקמת חניונים, אבל בשנים האחרונות צצים ביערותיה, כפטריות לאחר הגשם, חניונים עם מתקני משחק נהדרים, ולצידם מסלולי הליכה משולטים ושאר אבזרים, שהופכים את הפיקניק מבילוי זרוק לבילוי ממוסד. לאחרונה הוצבו מתקנים כאלה גם מול הכניסה לחורבת חנות. הכביש אמנם קרוב לחניון, אבל התנועה בו דלילה מכדי להפריע ממש.

לצד הנקודה הגבוהה ביותר בחניון נמצאת חורבת חנות (ח'ירבת אל–ח'אן), הנקראת גם ח'אן מטע. בתקופה הביזנטית ניצבה כאן כנסייה בראש הגבעה, ובתקופה הממלוכית נבנתה על יסודותיה אכסניית דרכים בשם ח'אן עילאר. האכסניה נועדה לשכן את העוברים בדרך העתיקה שהוליכה (בתוואי דומה לזה של הכביש הקיים היום) מעזה דרך עמק האלה לירושלים. ריצפת המבנה הגדול והקימרוני הזה, שקירותיו עומדים עדיין על תילם, מכוסה בחול שפוזר כאן לאחר חפירת האתר. אם תנקו בזהירות מעט מהחול, תגלו מתחתיו רצפת פסיפס צבעונית ומרהיבה, מעוטרת בדגמים גיאומטריים וציורים נאים, שריד מהכנסייה הביזנטית. ממערב למיבנה יש בריכת אגירה חצובה, ומצפון לו - גת יפה, עם מישטח דריכה המכוסה פסיפס של אבנים לבנות. שמו של הכפר הערבי בערוץ ליד המעיין היה כפר עילאר.
מי שמוכן למאמצים גדולים יותר, ירצה בוודאי לרדת אל ערוץ נחל זנוח ואל עין מטע. ליד המעיין, שנובע כל השנה, יש עץ תאנה מפואר ורחבה נוחה לחניית רכב. סביב רחבת החניה יש מבנים ששרדו מהכפר הערבי שהיה כאן. גם אם מעדיפים פיקניק מסודר בחניון למעלה, כדאי לרדת לטיול אל הערוץ והמעיין.

מול החניון של חורבת חנות, מדרום לכביש מספר 375, יש דרך סלולה שמובילה אל עוד חורבה. הכביש שמוביל אל החורבה צר ומתוק. משני צידיו יש חורש ים תיכוני שפורח באביב לפי כל הכללים, ובסופו מגיעים לרחבה שממנה נשקף נופם התנכ"י של הרי חברון. לחובבי התבודדות מומלץ לחפש ליד הרחבה עץ בודד ופשוט שתחתו אפשר להשתכר מהאוויר והנוף.

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • sasmic

  sasmic
  מעולה למשפחות|5 02.04.11
  כפי שכבר נכתב מומלץ מאוד להמשיך לעין מטע ומשם לניקבה. מסלול מפורט ניתן למצוא תחת עין מטע.
 • goodlife

  goodlife
  טיול מקסים לכל גיל|5 27.10.09
  יער מטע משלב אפשרות לפיקניק, טיול (דרך הקיסר - מומלץ !) נקודות נוף מעניניות (חרבת חנות, עין מטע עין תנור ועוד) - כיף לכל המשפחה ולכל הגילאים - הולכי רגל, רוכבי אופניים , רכב פרטי, 4*4 וכו'. בואו בהמוניכם.
 • dafnag

  dafnag
  מסלול חופף את "קצר לעין מטע"|4 03.06.07
  מומלץ לבקר גם בעין תנור המתואר שם.
 • shamirt

  shamirt
  חובה לבקר בעין תנור|5 04.05.07
  טיול מקסים לכל המשפחה (כולל ילדים בני 4). חובה לבקר בעין תנור (לקחת פנסים) ולזחול במחילה בצד שמאל בסוף הנקבה. ההסבר באתר לא כל כך ברור. מנקודת ההתחלה ללכת לכיוון מושב מטע אותו רואים וכאשר מתחילים לרדת לכיוון מושב מטע מתאפסים על המסלול הנכון.
 • dekelg

  dekelg
  טיול חמוד|4 27.09.06
  יש מסלול נחמד שמפורט במדור טיולים. ההסבר כאן לא מבהיר איך לראות את מעין תנור שהוא שכיית החמדה האמיתית במקום. עין מטע לאחרונה היה בעיקר שלולית מעופשת, אבל האויר משכר והנוף נפלא. שימו לב שבמסלול עצמו אין כמעט צל וכדאי להצטייד בכובעים.
 • batami

  batami
  טבע דומם|4 31.10.05
  אתרי עתיקות, מעיינות ושרידי כפרים הרוסים במרחק קצר מהכביש. כדאי לראות את הפסיפס הביזנטי בחרבת חנות (ולכסות אותו שוב), לרדת לעין מטע, ולבקר בעין תנור הסמוך, הנחבא בעץ תאנה ענק, ולו נקבה של כ20 מ''.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
טיילת ארמון הנציבטיילת ארמון הנציב מומלץ מפה9.5הנציב העליון לא גר כאן יותר, אבל ליד הארמון שהיה ביתו נמתחת כיום טיילת שאורכה שלושה קילומטרים. היא צופה אל ירושלים העתיקה, ונדמה שכיפת הזהב נמצאת במרחק נגיעה. בעצם, מדובר בשלוש טיילות שחוברו להן יחדיו, שנקראו על שם שלושה אנשים שונים: שרובר, האז וגולדמן. זהו מקום המפגש בין הארץ הנושבת לבין הישימון – בין ירושלים למדבר יהודה. לפי המסורת היהודית, התצפיות מהמקום החלו כבר בתקופת האבות, עת צפה מכאן אברהם על הר המוריה בדרכו אל מקום העקידה. הטיילת היא מקום רומנטי להפליא, לאורכה פזורים נקודות תצפית וספסלים אבל ברוב שעות היום היא עומדת בשיממונה. העונה המושלמת לביקור בטיילת היא האביב. אז מכסים את השבילים דשאים ירקרקים ורקפות עולות מן הסלע. המקום מואר בלילה, אבל דווקא בשעות החשיכה הוא פחות אטרקטיבי. סיור מודרך על סגווי, שמפעיל צוות מעיר דוד, הוא דרך מצויינת ומהנה, אם כי יקרה, למצות את הטיילת ולעשות תצפית מלומדת על האיזור.קרא עוד


פארק איילון-קנדהפארק איילון-קנדה מומלץ מפה9.4לפני שנים רבות חי בעמק נסיך מרושע. יום אחד נקרתה בדרכו זקנה וביקשה דבר מה לאכול. בעט הנסיך בזקנה העלובה, והזקנה, כדרכן של זקנות מן האגדות, גילתה את פניה האמיתיים, פני המכשפה מן ההר. לפני שהספיק בן המלך לברוח, הטילה בו את קללתה והפכה אותו למפלצת באגם. השנים עברו. בן המלך נשכח. לילה אחד נשארה רועה צעירה ללון עם עדרה על שפת האגם. בחצות עלה מפלץ מן המים והתחנן בפני הנערה המבוהלת שתיגע בו. ריחמה הנערה על המפלץ, שחתה אל היצור המפחיד ונגעה בידו. בו ברגע צללה הנערה למים והחלה טובעת, אבל אז חזר בן המלך לדמותו הישנה, צלל אחרי הנערה אל המים והציל את חייה. מאז, כמובן, הם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה. כך מספרת האגדה על האגם שבמורד עמק המעיינות בפארק קנדה. סביב האגם הקטן יש המון מדשאות וכל מה שצריך המפקנק המפונק, כולל שירותים וברזיות, פחי אשפה וגם גזלן קבוע בשבתות ובחגים. תוכלו לחנות כאן ולערוך פיקניק חביב שבמהלכו אולי תצליחו להשתמש בדמיון ובכושר התיאטרלי שלכם כדי להלהיב את הילדים באגדה על בן המלך המרושע. אזור הפקניק מונגש לנכים.קרא עוד
עוד אטרקציות