מוזיאון הטרקטורים עין ורד

מומלץ מפה
8.5
1 הגדל תמונה
ארז מילשטיין במוזיאון הטרקטורים. צילום: אייל טואג
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
מוזיאון הטרקטורים
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
מוזיאון הטרקטורים
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
מוזיאון הטרקטורים
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
מוזיאון הטרקטורים
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
מוזיאון הטרקטורים
הועלה על ידי eyalsh
7 הגדל תמונה
מוזיאון הטרקטורים
הועלה על ידי eyalsh
8 הגדל תמונה
מוזיאון הטרקטורים
הועלה על ידי eyalsh
 

לארז מילשטיין, יו"ר העמותה ויוזם הפרויקט יש ניצוץ התלהבות של אספנים בעיניים. הוא מגדיר את עצמו אספן כפייתי שגם בביתו יש תלי תלים של עששיות, שעונים ומחרשות ולמעשה כל מה שניתן לאסוף ויש לו אפיל היסטורי ורומנטי. ארז שיפץ את הטרקטור הראשון לפני שנים כמחווה לארגז החול בגן הילדים שניהלה אשתו. מכאן הונע גלגל השיפוץ והשימור והדרך לאוסף המרשים החלה. ולא פשוטה היא הדרך; הצלת טרקטורים נכחדים או שעומדים להיזרק אל ערימת הגרוטאות, חילוץ כלי עבודה מחלידים מגני ילדים ובעיקר ליקטו סיפורים ושושלות יוחסין וחלקי חילוף מהארץ ומהעולם.
האהבה שלו לטרקטורים כל כך גדולה, שאת בתו היקרה הוביל לחופה כשהיא רכובה על טרקטור לאנץ אלדוג משופץ משנות החמישים. עם השנים הצטרפו אליו משוגעי טרקטורים שמגיעים מדי יום שישי בבוקר ועמלים על שיפוץ המנועים, צביעת המכסים בצבע מקורי, חריטת סמלים ושחזור מדבקות. באוסף המרשים שבנו באהבה וכולל פריטים מראשית ההתיישבות ועד שנת 1965, תמצאו מוצגים שמעלים חיוך של נוסטלגיה וגעגועים לעבודת אדמה. בין הסיפורים המעניינים של המקום אפשר למצוא טרקטור עברי גאה העונה לשם זאטוט 10, היחידי שיוצר בישראל על ידי המשביר לצרכן, וגם UTB רומני משנת 1958 שעמד במרכז עסקה סודית שרקם שר האוצר ספיר עם המנהיג הקומוניסטי צ'אושסקו שכללה קניית 800 טרקטורים תמורת שחרור יהודי רומניה. כדי להניע את האורסוס הפולני, שנראה כמו קטר רכבת שחור ומאסיבי, צריך לחמם את המנוע בפרימוס ולשלוף את ההגה החוצה. יש טרקטור צרפתי שעשה עלייה עם לגיונר בודד ולמוד מלחמות ועוד כלים שהם כל כך נדירים עד שבעליהם המעטים בעולם מאוגדים במועדון חברים.

ציונות על גלגלים
מלבד טרקטורים, באוסף גם למעלה מ- 100 כלים חקלאיים, ביניהם מזרעת תפוחי אדמה משנות ה- 20, טחנת קמח ומרסק אבנים ששימש את גדודי העבודה. בכל יום ירושלים מרימים חברי העמותה את הכבודה על מובילי טנקים, ועולים לירושלים כדי לנסוע ברחובות העיר במסגרת מפגן ההצדעה של ההתיישבות העובדת. המראה המוזר הזה, של טרקטורים חורשים את רחובות עיר הקודש, הוא חלק מהחזון הבוער של חברי העמותה: ללמד את הדור הצעיר על המסורת החקלאית המפוארת ששלטה פעם באידיאולוגיית המדינה, ולהזכיר להם שלפעמים, כדי לצחצח את העתיד, צריך לנבור בגרוטאות העבר.
וגם במפגן הציוני הנלהב הזה שמח ארז לספר על הטרקטור של רפול שנתקע באמצע המצעד ונגרר בסמטאות הבירה.בימי שישי יכולים הילדים לפגוש כאן את דוד אהרון מספרו של מאיר שלו "הטרקטור בארגז החול". אהרון עדיין משפץ כאן טרקטורים ושמח להעניק לילדים חתימה.
איך מגיעים
מצומת דרור או ממחלף פולג פונים לכביש 553 לכיוון מזרח. חולפים על פני הפנייה לעין ורד ואחרי קילומטר וחצי פונים שמאלה לכיון פורת. 400 מטר לאחר הפנייה פונים שמאלה לשביל הכורכר וממשיכים לפי השילוט למוזיאון הטרקטורים.

( 9 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • goodlife

  goodlife
  התבאסנו|2 23.07.15
  הגעתי עם קבוצה של בני נוער. כנראה לא מצא חן בענ מי שצריך להדריך לכן נתן פתיחה של דקה ושלח אותם להסתכל לבד. החמצה...כך לא מדריכים ומעבירים את חשיבות המקום השימור והעלות.
 • aviv_shaul

  aviv_shaul
  מקסים|4 09.03.13
  היינו בשבת עם הבן שלנו שאוהב טרקטורים באופן מיוחד. היה מקסים. מבחר אדיר של טרקטורים מסוגים רבים וכל מיני שנות ייצור. ניתן לטפס על הטרקטורים, מה שהופך את הסיור לחוויה גדולה. הכניסה זולה מאוד.
 • רותואייל

  רותואייל
  נחמד מאוד, קצר|4 01.04.10
  כעצירה להתרעננות בדרך ל... מאוד מומלץ. המקום אינו עמוס, ונהדר לילדים שמתלהבים מהנושא. ניתן לעלות על חלק מהטרקטורים. לא היתה הדרכה אתמול. בילינו כשעה + במקום.
 • m_yaron

  m_yaron
  חמוד|4 10.11.08
  מתאים בעיקר למשפחות עם ילדים.
 • nshachor

  nshachor
  מפתיע בהחלט|5 16.12.07
  הגענו ביום שישי (עדיף כי אז כל המשוגעים לדבר נמצאים שם). פגשנו חבורת פנסיונרים מזן הולך ונעלם, מלח הארץ, חביבים ומלאי סיפורים. הטרקטורים מלאים בהיסטוריה בעצמם והסיור הקצר בהחלט שווה את התרומה הקטנה שנקראת דמי כניסה. שיא הסיור הוא המפגש עם הדוד אהרון (האמיתי!!!) מהסיפור של מאיר שלו על הדוד אהרון והטרקטור. תביאו איתכם את הספר והוא יחתום בשמחה (ואף ינדב כמה מילים משלו על המקור לסיפור).
 • נעמי100

  נעמי100
  מוזיאון טרקטורים|4 02.06.06
  מתאים לילדים אוהבי טרקטורים למשך כשעה. מקום שממתין למשקיע ולשדרוג ואולי זה הקסם.
 • dafnag

  dafnag
  מומלץ לזאטוטים חובבי טרקטורים|4 03.02.05
  אם גם הזאטוט שלכם קורא "טרקטור" כל פעם שאחד כזה עובר בכביש, מומלץ מאוד. לא להבהל מדרך העפר ומהגרוטאות שמחוץ לסככה. התשלום הוא תרומה וולנטרית בלבד. עשרות טרקטורים עתיקים וצבעוניים. לעתים מרשים לטפס והילד- נקעה עינו מרוב התרגשות.
 • kiriati

  kiriati
  מוזאון בהתהוות. חגיגה לבנים בע|4 27.08.04
  נכנסים למבנה שהוא בין הנגר לחממה. הקרקע חולית. די חם. אבל שורות הטרקטורים הססגוניים ממש מפתות. היינו כשעה במקום, הסתכלנו, גם שמענו הסברים וסיפורים. יש טרקטור אחד שאפשר לשבת עליו. הכניסה חופשית - תרומות מתקבלות בברכה. מקום נחמד לבילוי קצר וקרוב. מומלץ.
 • שיבוטה

  שיבוטה
  מפתיע ומשובח|5 09.08.04
  מה כבר יכול להיות מעניין בטרקטור??? לכל הספקנים שביניכם - הרבה מאד!!! אין-ספור צבעים וצורות, סיפורים מעניינים ואנקדוטות משעשעות. הילדים יהנו מאד, ואז מילשטיין מלווה את הביקור בהסברים מפורטים. מומלץ!
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


עוד אטרקציות