תחנת רכבת העמק בכפר יהושע

מומלץ מפה
8.8
1 הגדל תמונה
תצוגה
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
שני המבנים
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
חדר הקרנת הסרט
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
התחנות על הקיר
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
הרכבת המיניאטורית
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
קרון מקורי של רכבת העמק
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
רכבת העמק, כפר יהושע
הועלה על ידי eyalsh
8 הגדל תמונה
רכבת העמק, כפר יהושע
הועלה על ידי eyalsh
9 הגדל תמונה
רכבת העמק, כפר יהושע
הועלה על ידי eyalsh
10 הגדל תמונה
רכבת העמק, כפר יהושע
הועלה על ידי eyalsh
11 הגדל תמונה
יהושע
הועלה על ידי m_vizel
12 הגדל תמונה
יהושע
הועלה על ידי m_vizel
13 הגדל תמונה
יהושע
הועלה על ידי m_vizel
14 הגדל תמונה
יהושע
הועלה על ידי m_vizel
 

רכבת זוחלת בעמק

באוקטובר 1905 יצאה לדרכה בקול שקשוק ונהמה האוריינט אקספרס המקומית, רכבת העמק, שנעה בין חיפה לדמשק דרך עמק יזרעאל. הנסיעה הראשונה נמשכה מעל עשר שעות במהירות ממוצעת של 25 קמ"ש. חמישים שנה אחר כך נסגר קו הרכבת, אבל הווי המסילה והאגדות שנרקמו סביבה עדיין חיים בלב ותיקי העמק. תחנת הרכבת בכפר יהושע היתה התחנה השלישית במסע. שמה המקורי, המתנוסס עדיין על קיר המבנה המרכזי של התחנה, היה תל שמאם - תל הניחוח בערבית, כנראה בגלל ניחוח הנרקיסים שפרחו בביצות האזור.
שימור אתרים
הסיפורים הרומנטיים, תלאות הרכבת והעובדות ההיסטוריות מקבלים כולם מקום נכבד באתר התחנה, שהפך למעשה למוזיאון ומתגלה כהפתעה נעימה בלב עמק יזרעאל. המקום מנוהל כיום על ידי המועצה לשימור אתרים ששקדה על שחזור שלושה מתוך שבעת המבנים בתחנה, רובם נבנו בסגנון טמפלרי אירופאי. מגדל מים, שהיה לו חלק חשוב בהנעת הרכבת על ידי כוח הקיטור, כמו גם מגורי הפועלים ומבנה בו ישב כוון הרכבת מועמדים גם הם לשימור. במבנה הקרוב ביותר לחניית הרכבים, שבו היה אולם נוסעים ומשרדי המנהל, מוצגות תערוכות מתחלפות של אמני העמק ועבודות אמנות הקשורות לרכבת. במבנה הסמוך נפתח ב-2008 מרכז מבקרים קטן שמאפשר, בעזרת תמונות ומסמכים, לטעום קצת מתהילתה של הרכבת. סרט אינטנסיבי ותזזיתי באורך כמעט 10 דקות, פונה בעיקר לילדים ומספר במהירות הבזק היסטוריה בת 50 שנה. באחד משני חדרי תצוגת הקבע נעה בשובבות רכבת מניאטורית. רכבת הצעצוע ממחישה את המסלול ההיסטורי ועוצרת בתחנות שכמעט ונעלמו מהנוף הארצישראלי אך כאן מקבלות מקום של כבוד כתחנות מידע על הקיר. בחוץ, בשטח הפתוח של מתחם התחנה, הוצבו קרונות עץ ישנים, תרומת רכבת ישראל, שרק אחד מהם באמת שימש כחוליה בשרשרת הקרונות שזחלו בעמק.


סיורים מודרכים, בתיאום מראש, ישלימו עבורכם את כל הפרטים האחרים שרציתם לדעת. כמו כן הביקור במקום בסופי שבוע אפשרי לקבוצות, בתיאום מראש בלבד.
מסעדה מומלצת לכל המשפחה באזור: בודהה בורגרס ביקנעם עלית

( 8 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  עוד פיסה בהסטוריה - מרתק|5 04.07.17
  מדריכה מצויינת הסבירה לנו על התפתחות רכבת העמק והחשיבות שלה בכלל להתפתחות ההתיישבות בעמק יזרעאל בפרט. בתחנה עצמה כמעט כל המבנים משוחזרים, כולל המשאבה ששאבה מים כדי שתוכל להזרים לקטר שעצר כל 24 קילומטר בשביל לשתות, וגם בית המשאבה.. החצר מקסימה. מקום מלמד.
 • לנטנרצר

  לנטנרצר
  פרק בהיסטוריה של א"י|4 06.09.11
  מוזיאון קטן מאוד ונעים, הרבה תמונות מתקופת רכבת העמק על הקירות ואווירה של ראשית המאה ה-20. מציגים סרטון על ההיסטוריה של רכבת העמק מהסלילה ועד הסגירה - עשוי נחמד אם כי לא מדהים. סך הכל שווה ביקור למי שמזדמן לסביבה.
 • goodlife

  goodlife
  פיסת היסטוריה|4 30.10.10
  היסטוריה מעניינת על רכבות. יש סרט והסברים. המקום לא גדול, למרות שפעם החצר היה מקום התאספות לממתיני הרכבת...
 • gilslovik

  gilslovik
  שווה ביקור|4 09.08.10
  אבל מסכים עם קודמיי - רק "בדרך" לאתר אחר או במסגרת טיול נושאי.
 • danam_20

  danam_20
  יופי של שימור|4 09.10.09
  כדאי לבקר באתר הקטן כחלק מהמסלול של טיול בעקבות רכבת העמק. מבוגרים וילדים נהנו כולם, יש ספסלים ושולחנות מוצלים והכל נקי ומושקע.
 • efi1405

  efi1405
  מרכז מבקרים בהתהוותו|4 06.06.09
  רצוי ומומלץ לבקר(לא ליסוע במיוחד)ניתן לשלב למשל עם טיול אופנים מעגלי בשביל סובב קישון שמתחיל ומסתיים ממש ליד התחנה. מרכז המבקרים עבר מתיחת פנים לפני שנה ומסביר בצורה קלילה את תולדות התחנה ורכבת העמק(באמצעות סרט קצר ורכבת מיניאטורית)
 • batami

  batami
  כדאי לבקר|3 15.04.07
  התחנה שמורה היטב. כדאי לקרוא מראש על היסטורית רכבת העמק והמקום - אין כמעט שילוט הסבר
 • shlomo75

  shlomo75
  נחמד|3 29.09.05
  חסרה השקעה במקום,אם כי מעניין. לעבור רק אם עוברים באיזור.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
גן לאומי בית שעריםגן לאומי בית שערים מומלץ מפה9.5הממצאים המרשימים באתר הקדום שעל גבעות שייח' איבריק, מעידים כי העיר היהודית הקדומה בית שערים היתה מרכז יהודי חשוב בתקופה שלאחר מרד בר כוכבא (135 לספירה) ומקום מושבו של נשיא הסנהדרין, רבי יהודה הנשיא. הגן הלאומי מטופח וירוק להפליא והניגוד בין נקודות העניין הקבורות מתחת לפני השטח לבין הבוסתנים המלבלבים והמדשאות בולט ומתעתע. פיקניק בבית הקברות במקרה הזה הוא הרבה יותר מהמלצה. יש שולחנות פיקניק לרוב ושפע של צל. בשנת 2015 הוכרז הגן הלאומי על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. עיקר שטח הגן הלאומי כולל את בית הקברות היהודי החשוב ביותר במאות ה-3 וה-4, שהכיל חלקות יוקרה לבעלי אמצעים מכל הארצות סביב. באתר נחשפו 100 מערות קבורה חצובות בכמה מפלסים על המדרון, וביניהן מערת רבי יהודה הנשיא. חלק מן המערות פתוחות לביקור קהל וההליכה בחללן החשוך מגלה, בנקודות המוארות, ארונות קבורה מפוארים, לעתים מעוטרים בתבליטים ולעתים חרוטים בכתב עברי קדום. גבוה יותר בגבעה קיימת עדות לעיר עצמה. ב-2009 הוכשר לביקור מערך מערות נוסף המכונה 'מערות המנורה' הנמצא דרום מערבית למתחם המוכר. יש כאן שש מערות קבורה שמאופיינות קרא עוד


גבעת הרקפות ליד קיבוץ שרידגבעת הרקפות ליד קיבוץ שריד מומלץ מפה8.7לנוסעים בכביש 73, בשולי עמק יזרעאל, מחכה הפתעה. מול הכניסה לקיבוץ שריד עולה דרך עפר ליער חביב שבחורף מתגלה כמתחרה רציני עם אתרי הרקפות המובילים בארץ. בין האורנים נמצאים גם לא מעט עצי שקד שבזמן הנכון מקשטים את החורשה בלבן. כדאי להשאיר את המכונית בתוך הקיבוץ, לחצות את הכביש בזהירות רבה, ולעלות ברגל או באופניים לשוטטות חופשית בדרכי היער. קרן קיימת לישראל, האחראית על השטח, דאגה לסמן באמצעות עמודים שבילי אופניים העוברים בחורש של אורן וזית וממשיכים להקפת היישוב השכן מגדל העמק. למרגלות הגבעה, בכיוון דרום מזרח נראים מפעלי איזור התעשייה של מגדל העמק, תל שדוד, ומעבר לעמק, במרחק, ניצבת גבעת המורה עם האנטנה שכל כך מזוהה עמה. מן העבר השני נגלה רכס הכרמל אבל העניין האמיתי טמון במבט קרוב על הקרקע ולא במבט רחוק לעבר הנוף. רבבות של רקפות מכסות את הגבעה ולידן מתגנדרות כלניות באדום וזורחים פרחים צהובים.קרא עוד
עוד אטרקציות