כמו הירושלמים הוותיקים, גם לצפתיים יש מורשת בת מאות שנים של חיי קהילה צפופים וסיפורים על מצור, פרעות, כיבוש, מלחמות, עוני, מחסור, ובעיקר הרבה הווי מסביב לכל אלה. יחזקאל המאירי, בן למשפחת המאירי הוותיקה, שהקימה את המחלבה הראשונה בארץ והעניקה לנו את הגבינה הצפתית המסורתית, הוא מקים המוזיאון הזה. בבית אבו יפהפה שקנה המאירי, סופר ועיתונאי, מכונסות עדויות שליקט בשנים שלפני מותו על החיים בעיר בתקופות שונות, קשות וקשות יותר, והן כוללות מסמכים, רהיטים, כלי בית ועוד. הבית בנוי מכמה מפלסים, שנבנו בזמנים שונים החל מהמאה ה-16. בחלל המרכזי, בחדר ששימש כבית דין רבני עד תחילת המאה ה-20, מוצבים דיוקנותיהם של דמויות מפתח בקהילה הקטנה: לא רק שליח ציבור שפודה וסועד אסירים, אלא גם שדכנית ערמומית, מחלק לחמים וכובסת. בהדרכה שניתנת לקבוצות אפשר לשמוע את עלילותיהם מפי שחקנים, ומחוץ להדרכה ניתן לקרוא אנקדוטות משעשעות הקשורות בהם. חדר אחד במוזיאון הוא שחזור של בית משפחה טיפוסי עם שירותים ומקלחת מאולתרים, עריסה לתינוקות, מטבח חסכוני והמצאות שונות שמיחזור וחסכנות הן מילות המפתח בהן.

הביקור במוזיאון מספק הצצה מעניינת אל חייהם של יהודי צפת במאות הקודמות ויש בו תיעוד חשוב של חיי הקהילה שלהם, אם כי התצוגה אינה עשירה מספיק וניתן למצות את הביקור תוך 15-20 דקות. אל תפספסו את התצפית מהגג. הדרכה היא אמצעי כמעט הכרחי, אם רוצים לחוות ולהבין את מה שרואים, וכדאי לנסות לתאם אותה מראש.

( 4 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • l9901

  l9901
  מקסים וגם טעים!|5 20.08.15
  סיפורים מעניינים של כמה דורות, אין ספק שזה אחד הביקורים שיזכרו לעוד המון זמן. מאוד נהננו. כמונו גם הילדים. הגבינות משובחות, הסיפורים עוברים לקהל המאזינים מתוך שליחות ותשוקה לספר ולחלוק את המורשת המפוארת. אין ספק שהסיור מרשים, מלמד ומעשיר. המון תודה!
 • trattnh

  trattnh
  לחובבי ההיסטוריה - וגם לילדים|4 19.08.15
  יש פעילות לילדים - יש חוברת ששולחת את הילדים לחפש מידע ברחבי המוזיאון. יש הרבה פריטים היסטוריים היתה גם הדרכה.
 • ore

  ore
  מרתק|5 21.01.07
  מוזיאון ברמה גבוהה לסוגו, בניין יפהפה, אוסף מרשים של כלים מכל הסוגים, שחזור יפה מאד של בית מגורים צפתי מימי היישוב הישן. במקום גם ארכיון הפתוח רק בימי שני, ובו ניתן לעשות מחקר שורשים בעיר - וזו רק אחת הסיבות לכך שבכוונתי לשוב לשם
 • ofratubi015

  ofratubi015
  מוזיאון המאירי|4 27.08.05
  בקרתי במקום במהלך פסטיבל הקלייזמרים האחרון.המקום מעניין, מושקע, נראה כי אכן נעשה נסיון כן להראות את שהתרחש כאן ובכלל, באותה עת.
- 1
עוד אטרקציות