וילה מהמאה החמישית

בין שכונות הוילות הפזורות בקיסריה, במעלה גבעת קזוארינות שרואים ממנה את הים, מעל רצפת הפסיפס המפוארת, קל פתאום לדמיין וילות מפוארות של אנשים אמידים שגילו את יפי הנוף כבר לפני שנים. רצפת הפסיפס הגדולה התגלתה בשנות החמישים של המאה שעברה בידי הארכיאולוג שמואל ייבין ומפאת חוסר תקציב כוסתה באדמה עד שנחשפה שוב בידי הארכיאולוגים יוסף פורת ופטר גנדלמן מרשות העתיקות. בין השרידים שנמצאו בחפירה האחרונה נמצא גם שולחן בצורת האות היוונית סיגמא שצופה בזכוכיות בטכניקה נדירה ששילבה כנראה עלי זהב או צבע בין שני משטחי זכוכית. גדרות מקיפים היום את אזור הרצפה המונמכת, שעדיין לא נפתח כמקום מסודר לקהל, והמקום נראה כמו שחופריו נטשו את שדה עבודתם להפסקה קצרה ותכף ישובו. כדי ליהנות מעיטורי שטיח האבנים מומלץ אך לא הכרחי להביא משקפת פשוטה ולהתחיל במלאכת הזיהוי של בעלי החיים. אפשר לראות כאן מיני ציפורים שהעניקו לפסיפס את כינויו כמו טווס, פלמינגו, חסידה, שקנאי ובנוסף להבחין בנמר, חזיר בר, חמור, יעל, צבי ושור. כולם גדולים ומרשימים. הוילה לה היתה שייכת רצפת הפסיפס היתה דו קומתית ומרובת חדרים וחצרות כיאה לקו תקן ההוד וההדר השמור לתקופתה והשתרעה על פני שטח של כדונם וחצי. לדעת החוקרים היא נבנתה במאה החמישית לספירה בתקופה הביזנטית ונחרבה כמעט עד היסוד בזמן הכיבוש הערבי, במאה השביעית.
איך להגיע: נוסעים בשדרות רוטשילד וכחמישים מטרים אחרי הצומת שממנו יוצא כביש שמאלה הפונה לאקוודוקט, מעט לפני שכונה 8, נראה מפרץ בצידו השמאלי – מערבי של שדרות רוטשילד, המתאים לחניית אוטובוסים. יש להסתובב, להחנות שם את המכונית ולטפס מעט במעלה הגבעה.

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • מוישלה

  מוישלה
  אחד מהפסיפסים היפי ם בארץ|5 23.10.12
  כל כך הרבה מיני ציפורים וחיות בר אחרות, וגם כלב מתורבת ועצי פרי. הצצה לעושרם של נכבדי התקופה הביזנטית ולנופה של ארץ ישראל באותה תקופה. והכל ללא תשלום!
 • goodlife

  goodlife
  פסיפס יפהפה בלב קיסריה|5 14.06.11
  בשנת 1950 גילתה קבוצת חיילים שיצאה לאימון שרידי רצפות פסיפס. במקום נחשף "שטיח" פסיפס גדול ומלבני (16 על 14.5 מ') התחום בקירות מארבעת צדדיו, וקטעים של רצפות נוספות מעבר להם. "שטיח" הפסיפס עוטר במסגרת בה צוירו עצי פרי ובעלי חיים (אריה, נמר, דוב, חזיר בר, יעל, כלב, פיל, צבי ושור). המסגרת תחמה 120 מדליונים, שבכל אחד מהם מופיעה ציפור. שנות ה-60, לאחר ביצוע עבודות שימור, כוסתה החפירה בחול. עברו 50 שנה עד שרשות העתיקות ואמיר ג'נאח הביאו לחשיפה ולשימור של הממצא הייחודי. היום ניתן לבקר חופשי במקום ולהתרשם מהפסיפס שהיה חלק מוילה ביזטית מפוארת.
 • iofer

  iofer
  שווה ביקור|4 18.02.08
  פסיפס יפה בתוך חדר המגורים המעיד על העושר וגודל המבנה המקורי
 • batami

  batami
  מרשים|5 15.10.06
  פסיפס ביזנטי גדול ןמרשים, עדיין בצבעים שלא דהו, המציג מגוון גדול של ציפורים וחיות בר. כדאי מאד למבקרים בסביבה.
 • dahan23

  dahan23
  חבל על ההגעה|1 28.03.06
  סתם שיחזור של כמה אבני פסיפס, שלא הגיוני שמרשים לדרוך עליהם. אם כבר אתם בסביבה יש שם איזור נחמד לעשות פיקניק ולא כשהריצפה היא העיקר, זה מספיק לראות אותה דרך התמונה.
 • dafnag

  dafnag
  קצר וחביב|4 31.12.05
  הפסיפס פתוח ומכיל מגוון ציפורים וחיות (פילים אריות וכו). מהגבעה החביבה נשקף נוף לים. אם אכן זהו הפסיפס הביזנטי המקורי, מדוע המקום אינו מקורה / מוגן מפגעי הטבע והאדם? ביקור עם הילדים יארך 5-15 דקות, מומלץ לעצור כשנמצאים בסביבה.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


עוד אטרקציות