בין הרים ובין סלעים

סגור לרגל שיפוצים

קו מסילת הרכבת הראשון בארץ נחנך בשנת 1882 ועורר התרגשות גדולה בישוב היהודי. המסילה נסללה בין יפו לירושלים, מרחק של 82 ק"מ, והנסיעה ארכה כמעט ארבע שעות. קו זה, שהמשיך לפעול לאורך 100 שנים של תהפוכות היסטוריות בשטחה של ארץ ישראל, יצא מכלל שימוש ביולי 1998 כאשר התגלו בו בעיות תחזוקה חמורות. לאחר כמעט שבע שנים חזר הקו המשופץ לשימוש בתוואי המקורי. שיפוץ המסילה גרם למחלוקת בין רכבת ישראל לבין ארגונים ירוקים, שהתנגדו לפגיעה בסביבה ובאתרים עם ערך הסטורי.
הנסיעה במסלול הזה, בתוך ערוץ נחל מוקף בחורש ים-תיכוני עשיר, היא חוויה שאין לה אח ורע בקווי הרכבת האחרים בארץ. במבואותיה המערביים של בית שמש חוזים הבאים מכיוון תל אביב בפסיפס של שטחים חקלאיים, אלפי חמניות פורחות בעונת הקיץ ושדות חיטה זהובים פרוסים מנגד. חותמה של הקרן הקיימת נראה בדמות ברושים ואורנים שנטועים על הגבעות המקיפות את העמק. נחל שורק נגלה לעין הנוסעים ממש עם ההגעה לתחנת הרכבת של העיר, מכאן ממשיכה הרכבת לעלות עם התוואי המתפתל של הנחל כארבעים דקות עד לירושלים. נחל שורק ידוע לשמצה בגלל ביוב ירושלמי הזורם בתוכו וצובע את מימיו בחום מזוויע, אולם הנסיעה במדרונות הנחל, תחילה בגדה הצפונית ואחר כך בדרומית, חושפת דרך נופית מרהיבה בין אורנים, אלות, ברושים אלונים קטלבים ואיך לא, גם אקליפטוסים. קירות הנחל התלולים סוגרים על הרכבת שעולה במאמץ בתוך הערוץ ומזכירה רכבת הרים רגועה בפארק שעשועים. בהמשך, קרוב להגעה, הופך הנוף פחות צפוף ויותר בוסתני עם טרסות של עצי זית ותאנה.

תכניות לסלילת קו מהיר מתל אביב לירושלים קמות ונופלות, ובינתיים הנסיעה ברכבת מתל אביב ועד מלחה, הנמשכת מעל שעה וחצי, אורכת יותר מזמן הנסיעה באוטובוס. חבל שהקו אינו מגיע למרכז העיר כפי שהגיע בעבר עד לתחנת החאן. התחנה, אחת מסמליה של שכונת בקעה כבר יותר ממאה שנים, עדיין עומדת בולטת ומרשימה אך נטושה וללא שימוש.
רוצים לדעת עוד על אתרי בילוי בירושלים בפסח 2014? - לחצו כאן

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  קחו את כל המשפחה!|5 07.06.13
  דרך יפהה מתפתלת בין ההרים בין שבילים טרסות ערוגות ירקות נחל רפאים, הרים ועצים. כמעט לא רואים אנשים בדרך. הדרך מעניינת מאד כבר מלוד. חוויה גדולה!
 • goodlife

  goodlife
  נהדר|5 21.03.13
  פעם היתה הרכבת כה איטית עד שמי שמיהר הלך ליד הרכבת ברגל...הים הרכבת נוסעת לאט יחסית, חורקת בסיבובים אבל עדיין הנוף קסום ומופלא. הכי כיף בחורף בגשם שהערוצים מוליכים הרבה מיים אבל גם בעונה כזו הנוף קסום. לסוע ולחזור.
 • gilslovik

  gilslovik
  כמה פשוט|4 13.07.08
  מה צריך כדי למלא יום של ילד? אנחנו חושבים שהרבה, אך בדרך כלל טועים. האמינו לי: נסיעה ברכב לתחנת הרכבת, נסיעה ברכבת לירושלים, ליקוק גלידה בקניון מלחה ונסיעה חזרה ברכבת הם בילוי מושלם וזול בהרבה מהרבה חלופות אחרות.
 • batami

  batami
  לאלו שזמנם בידם|4 08.02.07
  רכבת הרים הדוהרת באיטיות בנחל שורק במסילה המנדטורית לירושלים. כדאי למשפחות המטיילות בגן החיות התנכי ובנחל רפאים. עלות סמלית.
 • bashere

  bashere
  5 ש"ח|5 10.03.06
  יש מבצע בימים אלו - 5 ש"ח מבית שמש לירושלים. החוויה שווה הרבה יותר. תענוג למבוגרים ולילדים.
 • tamirs

  tamirs
  הזהרו מחול המועד וחופשות|4 01.08.05
  באותם ימים הקרונות דחוסים בצורה בלתי אפשרית במשפחות עם ילדים הנוסעות לגן החיות בירושלים. בשאר הימים המסלול יפיפה
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


עוד אטרקציות