גלריה קקטוס - בית המרחץ העתיק

 

כדרכן של תגליות גדולות, גם בית המרחץ התת קרקעי המרשים שנמצא קרוב לכיכר המעיין בנצרת, התגלה לגמרי במקרה. בשנת 1993 רכשו אליאס ומרטינה שאמה חנות בבניין שקירותיו בקושי חשפו טפח אבל הסתירו טפחיים. תחילה, בשיפוץ ראשוני של החנות, התגלו צינורות המים ובהדרגה, אחרי שלוש שנות חפירה סיזיפית בידיים, נחשפו האולמות העליונים והתת קרקעיים עם התנור, חדרי החימום והקירור ואולמות הישיבה. משנחשפו הממצאים כבר יכלו חלק מהארכיאולוגים לקבוע כי זהו בית מרחץ יוצא דופן בגודלו ששימש את הציבור הרחב כבר בתקופה ההלניסטית, עניין של יותר מאלפיים שנה, ומימיו כנראה נשאבו מהבאר הסמוכה שעל פי המסורת הנוצרית שתתה ממנו מרים אמו של ישו.

בית המרחץ נמצא מתחת לגלריה - חנות המזכרות "קקטוס" של הזוג שאמה. במבט מן החוץ לא יוכלו עוברי האורח לחזות בשרידי העבר המפוארים שהימצאותם, כך חוזר ומסביר אליאס, מעלה שאלות לגבי אמיתויות היסטוריות. ביקור במקום דורש תיאום מראש וכולל הדרכה, קפה ועוגה.
למידע נוסף על העיר נצרת אתם מוזמנים להיכנס ל''מתחם נצרת'' באתר ''מפה'' - אטרקציות, מסעדות, אפשרויות לינה ועוד!

( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • ybenozer

  ybenozer
  חוויה לא נעימה|2 16.02.14
  כנראה שהמרחצאות העתיקים הם יפים ומיוחדים, אולם אני וזוגתי לא נכנסנו פנימה כי בעל המקום התעקש שנשלם 120 ש"ח על סיור בן חצי שעה, וסירב לתת לנו להציץ פנימה. בתור סטודנטים זה היה גדול עלינו אבל לא זכינו להבנה מצידו. חנות המזכרות משמימה ומיועדת לצלבנים שמוכנים לקנות במחירים מופקעים תליונים מארץ הקודש.
 • hagitshani

  hagitshani
  מקום מפתיע ומרתק|5 25.10.08
  שווה ביקור, מקום מפתיע ומרתק, הסברים נפלאים של בעל המקום, אירוח ידידותי ביותר, גם לילדים (היינו עם בת 5 ובת 9).
 • assifeli

  assifeli
  מקום מרתק|5 12.04.08
  חיפשנו בנצרת אתר "למתקדמים" והלכנו בעקבות ההמלצה כאן. אליאס, בעל המקום, ריתק אותנו בסיפורו, המעמיד בספק את כל ספרי ההסטוריה, ואישתו פינקה אותנו בקפה ועוגיות. בהחלט מומלץ לחובבי היסטוריה וארכיאולוגיה כאתר ביקור נוסף בנצרת, מעבר לכנסיות המפורסמות.
 • oamiram

  oamiram
  יחודי|5 26.12.07
  הגענו למקום לפני שנה במקרה והחלטנו להכנס. הופתענו לגלות אתר ארכאולוגי יחודי המנוהל ע"י בעל חנות נחמד השוכן מעליו.מומלץ.
 • GADIO018

  GADIO018
  מפתיע|4 01.04.06
  גם ללא תאום אפשר להכנס לחנות ופשוט להציץ ולהתרשם
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
כנסיית הר תבורכנסיית הר תבור מומלץ מפה9.6בראש ההר המקודש לנוצרים עומדות זו לצד זו כנסייה יוונית-אורתודוקסית וכנסייה פרנציסקנית שנבנתה על יסודות ביזנטיים וצלבניים עתיקים על ידי האדריכל המפורסם אנטוניו ברלוצי. במסורת הנוצרית נקרא התבור הר ההשתנות, משום שעליו השתנה ישו בלבושו ובמראהו כשנגלה היסוד האלוהי שלו לעיני תלמידיו הבכירים. בברית החדשה לא צוין בדיוק מיקומו של ההר שעליו התקיים החזיון העל טבעי הזה, אבל צוין הר גבוה והר קדוש. סמיכותו לאתרים נוצריים אחרים הפכו את התבור למועמד הנבחר לשמש כהר ההשתנות. כבר מהמאה הרביעית החלו לבנות כאן מבנים, שנהרסו ושוקמו חליפות. לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו בבניית הכנסייה החדשה בה משולבות הקפלות העתיקות והיא תוכננה כך שהאור החודר אליה, יחד עם חומרי הבניין, יצרו את אווירת ההשתנות הבוהקת והמבריקה. בקדמת הכנסייה מצוי פסיפס המתאר את סצינת השינוי - ישו ניצב לעיני תלמידיו פטרוס, יעקב ויוחנן, בין משה, סמל החוק, ואליהו, סמל הנבואה, כמו שנכתב בברית החדשה בספר לוקס: "ויהי בהתפללו, וישתנו פניו, ולבושו הלבין והבריק, והנה שני אנשים מדברים איתו, משה ואליהו". לכל אחד מאלה, המוכרים לנו מהתנ"ך, מוקדשת קפלה מרשקרא עוד


אולמות האביריםאולמות האבירים מומלץ מפה9.6מתחם אולמות האבירים הפך עם הזמן לשער הכניסה הרשמי של עכו העתיקה. כאן, בחצר בפאתי האולמות, תוכלו לרכוש כרטיס משולב לכל האטרקציות של עכו או לכל אחת בנפרד ולקבל כל מידע שתרצו, כולל להצטייד באמצעי הדרכה קולית. הביקור בשטחי המצודה ההוספיטלרית עצמה, בה נמצאים אולמות האבירים, פותח צוהר למחשכי עכו הצלבנית שכיום נמצאת מתחת לפני השטח. המצודה, שהיתה חלק מהרובע ההוספיטלרי העתיק ששקק חיים לפני כמעט אלף שנים, כוללת ארבעה אגפים הבנויים סביב חצר פתוחה. המבנים השתמרו באופן יוצא דופן ועיקר עבודת החפירה כאן היתה הוצאת עפר מתוך האולמות וניקיון כללי, עבודה שנמשכת כל הזמן וחושפת עוד ועוד מבנים. הקהל המבקר יכול להנות מארכיטקטורה צלבנית טיפוסית ואולמות מקומרים, אדירי ממדים, בהם גרו האבירים, אכלו וניהלו את טקסיהם. החל מ-2015 מוקרנים על קירות החללים סרטוני אנימציה הממחישים את החיים כאן בימי הביניים, ואומנים של ימינו עושים את מלאכתם העתיקה בכמה חנויות. בפינת החצר נחשף המקום בו עשו האבירים את צרכיהם. מי שאינו רוצה לחזור חזרה למרכז המבקרים יכול לסיים את הביקור במינהרה שאורכה 350 מ'. המנהרה מסתיימת מחוץ למצודה במרתקרא עוד
עוד אטרקציות