1 הגדל תמונה
כלים חקלאיים שונים
הועלה על ידי shamirt
2 הגדל תמונה
מכשיר לקליית קפה
הועלה על ידי shamirt
3 הגדל תמונה
ריחיים
הועלה על ידי shamirt
4 הגדל תמונה
סנדל מצמיג - כמו פעם
הועלה על ידי shamirt
5 הגדל תמונה
כלים חקלאים
הועלה על ידי shamirt
6 הגדל תמונה
ארגז נדוניה ומזרן
הועלה על ידי shamirt
 

מוזיאון ביתי לתרבות בדואית

המרכז להנצחת מורשת הבדואים הוקם באמצע שנות ה-1980 ביוזמתו של דיאב שיבלי, אשר החליט להקדיש את חייו לחינוך. שנים רבות שימש מורה בכפרו, היה מנהל בית ספר ולבסוף מנהל מחלקת החינוך, והוא מקדיש את כל מרצו וזמנו להנצחת המורשת הבדואית הגלילית, למחקר ולהעמקת ההיכרות ההדדית בין בדואים ליהודים. המוזיאון הוקם בחצר פרטית אך נתמך על ידי המועצה המקומית. המוצגים במקום הם חפצים ישנים שנאספו מבתיהם של התושבים, ביניהם כלי מטבח וכלים חקלאיים, מדריך עשבי תבלין, מחרוזות, שטיחים רקומים, ארגז נדוניה ועוד.
בשנת 2000, עקב התערערות המצב הביטחוני והמשבר בתיירות, הודיעה המועצה המקומית שלא תוכל להוסיף ולתמוך במוזיאון. דיאב החליט שמפעל חייו לא ייסגר ומחסכונותיו שכר בית סמוך לביתו והעביר אליו את המוזיאון. לצידו מסייעים ילדיו ורעייתו לולו, המייעצת לו בתיאור סגולותיהם של צמחי המרפא הנטועים בגינה שמסביב לבית. ליד המוזיאון פועלים חדרי אירוח בסגנון בדואי גלילי ומתקיימות פעילויות חינוך רבות. תיעוד חייהם של התושבים הקשישים נמשך למרות הקשיים, כדי שלא לאבד מה ששרד מפיסות המידע של העבר.

( 3 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • chatool

  chatool
  שווה ביקור|5 19.10.16
  היינו בסביבה ותיאמנו ביקור אצל דיאב שיבלי. פגשנו אדם סימפאטי ומעניין. מומלץ בחום.
 • ianyg3567

  ianyg3567
  נעים להכיר אנשים מיוחדים|4 08.05.15
  במוזיאון בכפר שיבלי פגשנו את דיאב שבלי, תושב הכפר, שבעבר היה מנהל ומפקח במשרד החינוך, והחליט לפתוח מוזיאון לשימור המורשת הבדואים. התרגשנו להכיר אדם מיוחד ומעניין ולשמוע סיפורים מרתקים. הבדואים בצפון, בשונה מהדרום, משכילים מאוד, 70% מהתלמידים זכאים לתעודת בגרות, רבים מהם משרתים בצבא. למרות שהיינו רק שלושה דיאב הקדיש לנו זמן רב בסיפורים ובהדרכה במוזיאון שבו יש אוסף של חפצים שהוא אסף. הביקור במקום חשוב להכרת העם הבדואי. מתאים לילדים מגיל 10 ולמבוגרים. במקום גם צימר.
 • shamirt

  shamirt
  מפעל חיים|4 09.08.09
  מפעל חיים של דיאב שבלי המאמין בהדברות וקירוב לבבות. בשני חדרים ריכז מוצגים רבים מהמורשת הבדואית. פותחים בסרט הממחיש את המורשתה בדואית והשקפת עולמה וממשיכים בהסברים מפורטים על המוצגים, השימושים שלהם והמשמעויות שלהם. למעוניינים יש במקום עבודות יד וחפצים בדואים אוטנטים למכירה
- 1
עוד אטרקציות