עצומי עיניים, נמלט בשניים, למים אל גני האלמוגים

מפרץ אילת אוחז לפחות בשיא עולמי אחד ובשיא מקומי אחד. המפרץ הוא גבול התפוצה הצפוני ביותר של שוניות אלמוגים בעולם. בידודו מהאוקיינוס ומבנהו הגיאולוגי יצרו בו תנאים נוחים במיוחד להתפתחות אוכלוסיות ייחודיות של חי וצומח ימי. שמורת הטבע חוף אלמוג במפרץ אילת כוללת רצועת חוף צרה ופיסת ים שמתחתיה נמצאת שונית האלמוגים היחידה בישראל. עושר מיני הדגים בה וצבעוניות השונית היא חגיגה מסעירה ונדירה לעין ואפשר ליהנות ממנה בשנירקול או בצלילה. הכניסה למים ב"מכה" של הצוללים בארץ אפשרית מאחד משני הגשרים – מזחים.
מומלץ להכנס למים מהגשר הצפוני, לשנרקל לאורך קיר השונית שבין שני הגשרים ולהתרחק מזרחה לסלע יהושע ולאחיו הגדול יותר - סלע משה. שמו של סלע משה הולך לפניו כאזור העשיר ביותר בדגי שונית בחופי אילת. מעומק תשעה מטרים ועד פני המים כמעט, הסלע מוקף באלמוגים ובקרנבל ססגוני של יצורי שונית שמתווספים להם ריקודי להקות דגים גדולות וצבעוניות. החיים סביבו רוחשים ומשתנים כל הזמן. במשך היום סובבות את הסלע מאות פזיות הפונות נגד הזרם המביא עימו את מזונן. להקה גדולה של דגי זכוכית (גרזינונית עדינה) שוכנת בחלקו הדרומי של הסלע, והנצנוץ האחיד שלהם כשהם פונים כגוף אחד מול השמש הוא אחד המראות היפים באילת. ביניהם משוטטים תוכינונים הנוגסים באלמוגי האבן, דקרים היושבים ללא ניע ודיירי שונית רבים נוספים. לפנות ערב הופך הסלע את פניו, והוא שופע זהרונים המשחרים לטרף, ואלמוגים פורשים בו את זרועות הציד הצבעוניות שלהם.

שנורקל ומסיכה אפשר לשכור בכניסה לחוף.

( 21 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • ocp

  ocp
  שמורה נהדרת אבל|4 08.10.17
  2017: יופי של שמורה ועסקה מצוינת למנויי מטמון. אבל הפעם העסקה הזו עלתה לי ביוקר, כשעפתי מהמזח החלקלק. המזחים לא ממש מתוחזקים ולא חשבו למצוא איזשהו אלמנט מונע החלקה. מכיון שהם רטובים תמידית ומלאי אצות, הסיכוי להחלקה גבוה במיוחד. 2010: זו הסיבה היחידה להגיע דווקא לאילת. השמורה נפלאה, ואפילו בחינם למנויי מטמון. אסור להחמיץ.
 • peereran

  peereran
  מקסים|4 28.04.16
  הגענו לפני יומיים לפני פסח והחוף היה דיי שומם. לגונה יפה מאוד. חבל שהעמדות המוצלות רחוקות מהחוף
 • nadavbloch

  nadavbloch
  אתר מרשים, צוות חסר סבלנות|2 22.02.16
  דרוג מ 20.2.2016: נתקלנו בקופה בעובדת שממש שונאת את המבקרים ובהתאם לכך, נוזפת במבקרים. דבר שנתקלנו בו גם בדרוג כאן לפני 3 שנים. הגיע הזמן להחליפה. דרוג מ 26.2.2013: אתר שמזכיר את הצלילות בסיני אבל בקטן. בהחלט מקום מהנה. היחס של העובדים קצת קשוח ומראה על שחיקה בעבודה עם קהל. הופתענו שערכת הצלילה אינה כוללת סנפירים (נדמה לי שבעבר היה אפשר לשכור).
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  חווייה ללא תחליף|5 27.09.15
  למרות עומס המטיילים בשמורה , גם הכניסה וגם השכרת הציוד התקדמו בקלות. החוף מסודר כולל שירותים ומקלחות. נהננו מאד מאד מהשחייה עם שנורקל! אמנם השונית איננה עשירה בדגים כמו שזכרתי, אך עדיין החוויה היתה פנטסטית בעיקר לבנותי שזאת להן הפעם הראשונה. (סככות הצל מעטות מדי , אך בקושי יצאנו מהמים)
 • מפה5909

  מפה5909
  אכזבה מהצוות. |2 11.07.15
  הגענו זוג עם שני ילדים לשנרקל בחוף אלמוג. שלט בכניסה מודיע על כך שאין במקום לא מקלחות ולא מלתחות להחלפת בגדים. האפשררות היחידה להחלפת בגדים היא בתוך תאי שירותים כימיים שהוצבו במקום. עם קצת תודעה שירותית ניתן היה להציב תאים זמניים על החוף גם להחלפת בגדים. עם זאת הצוות בקופה ובהשכרת הציוד התייחס בחוסר סבלנות ובגסות רוח. החוף עצמו נקי. יש שני איזורי שכשוך לקטנים ומסלול מסודר למשנרקלים שעובר במקביל לשולי השונית. עם ילדים מומלץ להגיע רק בים שקט מאוד.
 • shluluim

  shluluim
  חוף נעים ונקי.|5 02.08.13
  למנויי מטמון, זו עסקה נהדרת: כניסה חינם לחוף נעים, נקי ולא צפוף (גם בסוף יולי) שבו יש צל וכסאות בחינם. אין שירותי הצלה, אבל זה המצב בכל החופים הדרומיים של אילת. יש ברכות שכשוך לקטנים, שבהם גם שוחים הרבה דגים יפים, ולגדולים יותר יש ירידה לשחייה עם שנורקל ומסיכה מגשרי העץ. אם באים עם ילדים שמתקשים לשחות זמן ארוך, כדאי מאוד להביא מזרון או גלגל ים - יש קומפרסור לניפוח בסמוך למלתחות.
 • dalitdo

  dalitdo
  דגים, אלמוגים וחוף|5 14.11.10
  חוף לא גדול, שקט ונקי. שני גשרים מובילים אל שונית האלמוגים, והצוללים שבחבורה נהנו מהיופי המתגלה מתחת למים. המקום הוא של רשות הטבע והגנים, והכניסה חינם למנויי 'מטמון'. ניתן לשכור שנורקל ומסיכה בכניסה לאתר. יש הדרכות לקבוצות. במקום יש סככות צל וכיסאות, מלתחות ושירותי הצלה. לסיכום- טבע וחוף באווירה רגועה.
 • sasmic

  sasmic
  נחמד ביותר|4 29.08.10
  חוף לא גדול שמהווה נקודת יציאה להרבה צוללנים, יש חניה צמודה, מספר מסעדות קרובות וכסאות נוח. כבר במרחק מטר מהחוף ניתן לצפות בדגים יפייפים. בהחלט מקום נחמד להעביר בו חצי יום.
 • rif

  rif
  מכורים למקום|5 06.04.10
  משפחתי משנרקלת במקום המון פעמים בשנה בשל יופין של השוניות וכן איכות תפעול החוף ע"י רשות שמורות הטבע והגנים. מעטות המדינות שהתברכו בשוניות שכאלו. (ללא קשר איזה כיף שיש לנו גם את ים המלח וים התיכון, אנחנו היחידים בעולם!!).
 • ארגמנית

  ארגמנית
  פרוע, נקי, נעים|5 28.04.08
  פרוע יחסית לחופים מוסדרים אחרים; נקי בכל קנה מידה וללא ספק חוויה נעימה. לא צפוף ונטול רעשים מיותרים. שלווה ימית מבורכת.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
גן לאומי עבדתגן לאומי עבדת מומלץ מפה9.5החורבות המשוחזרות של העיר הנבאטית העתיקה עבדת מתעוררות לחיים בכל ביקור. עבדת, אחת משש הערים הנבאטיות שהיו בנגב, ומהחשובות שבהן, הוקמה כתחנה לשיירות מסחר שהגיעו מפטרה בדרכן לחוף עזה. שיירות אלו נעו בנתיבים קבועים הנקראים יחד דרך הבשמים הנבאטית. השלוחה, עליה יושבת תחנת הדרכים שהפכה לעיר, מוקפת שרידי חקלאות מדברית שבה התמחו הנבטים כבר עם הגעתם לארץ כאוכלוסייה נוודית. העיר סופחה לאימפריה הרומית ושיגשגה בתקופה הביזנטית כפי שמעידים מבנים מרשימים, כנסיות רבות ומפעלי יין ושמן שנמצאים על השלוחה ועל מדרונה. בעזרת עושרם הרב, הביאו הנבטים את מיטב הבנאים והאדריכלים של התקופה והקימו מבנים גדושי קימורים וקשתות. המבנים השתמרו, חלקם בשלמותם, עד היום. בחלק העליון של העיר ניצב האקרופוליס שהיה המרכז המנהלי והפולחני של העיר. לצד שרידי מצודות ומקדשים אפשר להשקיף על האיזור בתצפית יפהפיה. במקום נחשפו מערות חצובות רבות, חלקן שמשו לקבורה ואחת מהן תפקדה כיקב לאיכסון היין שהופק בגתות העיר. היקב מזמין כניסה עם פנס לחדריו. ליד מרכז המבקרים, בתחתית ההר נמצא בית מרחץ רומי שמטרתו היתה לנקות ולפנק את גופם של הסוחרים המקרא עוד


המכתש הגדולהמכתש הגדול מומלץ מפה9.3המכתש הגדול המכונה גם מכתש חתירה, מזרחית לירוחם, הוא אחד מסדרת מכתשים באזור הר הנגב. המכתש מציג לבאים בשעריו, חלון גיאולגי מרתק לתופעת הטבע עצומת הממדים, המספרת ללא מילים על היסטוריה גיאולוגית וביולוגית מקומית בת אלפי שנים. המכתש הגדול סגור במצוקים ורק פירצה שיצר נחל חתירה באגפו הדרומי-מזרחי, מאפשרת את ניקוזו אל בקעת נחל צין. בקירות המכתש נחשפות אבני חול צבעוניות מתקופת הקרטיקון התחתון, מלפני מאה מיליון שנים. במרכז המכתש, בהר מטמור, נחשפות רבדות סלע כהות של סלעי גיר קשים מתקופת היורה, מלפני כמאה וחמישים מיליון שנים. בקרקעית המכתש, בסלעים מתקופת היורה, אפשר לראות מאובנים רבים של בעלי-חיים ימיים ובהם מאובנים של חבצלות ים. כביש 225 חוצה את המכתש ומוביל לנקודת התצפית בהר אבנון. מומלץ לסייר באתר העצים המאובנים ובאתר החולות הצבעוניים, הנמצא בסמוך לחניון האקליפטוסים. החניון מתאים גם ללינת לילה, לפני או אחרי טיול באזור.קרא עוד
פארק תמנעפארק תמנע מומלץ מפה9.3פארק תמנע הוא האח הישראלי של הפארקים הגדולים במדבריות אמריקה. הוא אמנם קטן יותר, אבל יש בו תצורות נוף ייחודיות לעולם כולו. החלק הדרומי של ישראל יושב בקצה אזור מרתק מבחינה גיאולוגית. זהו אחד משבעה מחשופים של סלע יסוד שמפוזרים בעולם ונקראים מסיבים. פירוש הדבר שהמבקרים במסיב דורכים על הסלע הראשוני ביותר שממנו מורכב קרום כדור הארץ. בשוליים של המסיב הערבי-נובי, שם נמצא פארק תמנע, מתערבבים סלעי גרניט אדומים וסלעים המורכבים מאבן חול מגוונת בסלעי גיר צהבהבים, ויחד הם יוצרים את המשהו המיוחד לפארק תמנע. אבל זה לא הכל. בשער הכניסה לפארק מצטיידים תמורת תשלום באיזי גייד, שהוא מדריך תיירים אלקטרוני. לאורך הדרכים ברחבי הפארק מפוזרות תחנות ממוספרות, ואתם פשוט עוצרים לידן ומקבלים הסבר מוקלט מהמכשיר. יש כאן מיכרות נחושת עתיקים וקניונים צבעוניים, כל מיני צורות שיצר הטבע באבן החול וציורי קיר קדומים, מסלולי הליכה ומקדשים וגם אגם מלאכותי קטן. בקיצור, לונה–פארק שלם של טבע ושל היסטוריה. לפני ששת אלפים שנה כרו כאן נחושת, ועד שיתגלה אתר קדום מזה תמשיך תמנע להיות אתר הכרייה הקדום בעולם. כאן עשה המין הקרא עוד
עוד אטרקציות