2 הגדל תמונה
מקטע הטיפוס
הועלה על ידי nir_e
3 הגדל תמונה
המערות לאורך המסלול
הועלה על ידי nir_e
4 הגדל תמונה
נוף מהארבל
הועלה על ידי nir_e
5 הגדל תמונה
צלם: סלמאן אבו רוכון
הועלה על ידי נוצהלבנה
6 הגדל תמונה
צלם: סלמאן אבו רוכון
הועלה על ידי נוצהלבנה
7 הגדל תמונה
מצוקי ארבל
הועלה על ידי sasmic
8 הגדל תמונה
מצוקי ארבל
הועלה על ידי sasmic
9 הגדל תמונה
מצוקי ארבל
הועלה על ידי sasmic
10 הגדל תמונה
ארבל, מצפה נוף
הועלה על ידי eyalsh
11 הגדל תמונה
ארבל, מצפה נוף
הועלה על ידי eyalsh
12 הגדל תמונה
ארבל, מצפה נוף
הועלה על ידי eyalsh
13 הגדל תמונה
ארבל, מצפה נוף
הועלה על ידי eyalsh
14 הגדל תמונה
מבט לכנרת
הועלה על ידי sagi44
15 הגדל תמונה
מבט מהארבל לכנרת
הועלה על ידי sagi44
16 הגדל תמונה
הארבל
הועלה על ידי sagi44
17 הגדל תמונה
רקפת בארבל
הועלה על ידי sagi44
18 הגדל תמונה
הר הארבל
הועלה על ידי m_vizel
19 הגדל תמונה
פריחות בכל מקום
הועלה על ידי tomika
20 הגדל תמונה
מאגר המים וטיול סוסים
הועלה על ידי tomika
21 הגדל תמונה
נוף מהמם
הועלה על ידי tomika
 

הרבה יותר ממצוק

חלק מהמצודה סגור למטיילים עקב בעיות בטיחות*
הדרך אל מצוק הארבל עוברת בנופיה החקלאיים והיפים של בקעת הארבל והכניסה המרכזית לשמורה נמצאת צפונית למושב ארבל בקרבת ראש המצוק. המצוק שאפשר לזהותו ממרחקים, נוצר כתוצאה מהשבר הסורי אפריקני ושברים גיאולוגיים אחרים שהתרחשו לרוחב הגליל התחתון. במרומי המצוק יש תצפיות מרשימות אל הכנרת, הגולן, הגליל העליון והגליל התחתון אבל לשמורה יש להציע הרבה יותר מתצפיות נוף ואפשר למצוא בה גם שרידים של התיישבות קדומה, בית כנסת עתיק מהמאה הרביעית לספירה, שרידי מצודה ומערות מרשימות על צלע המצוק ששימשו הן כמקום מסתור והן כמקום אסטרטגי לשליטה על האזור. בדפי ההיסטוריה תזכר הארבל כמקום מלחמתם של קנאי הגליל בצבא הורדוס בשנת 37 לפסה"נ וכאחד ממוקדי המרד הגדול ברומאים בשנת 67 לסה"נ.
מספר מסלולי טיול, אחד מהם מעגלי, יוצאים למרחבי השמורה שהאתגריים שבהם כוללים שימוש בכבלים וידיות אחיזה ודריכה המקובעים למצוק. עם קצת מזל אפשר שתזכו לחזות כאן בכותלי ובסתרי צוקים, ציפורים נדירות וקשות לצפייה כשהסיכוי לכך רב יותר בשעות הבוקר המוקדמות, כשאין מבקרים רבים. אך גם אם לא הצלחתם למצוא את שני המינים האלה, ודאי תראו צוקית בודדת וסנונית סלעים, ואולי גם פפיון הרים ובארית. הזמן המומלץ לצפות בציפורים הוא מסוף נובמבר עד תחילת מרס. בחורף ובאביב עוטה השמורה מעיל ירוק של עשב רענן ופריחה נהדרת שמתחלפת בהתאם למזג האוויר והגשם ומתהדרת ביקינטון מזרחי בעל הפרחים הכחולים המופיע בינואר ומאוחר יותר באביב גם בחוטמית הזיפנית והכרמלית הנאה. אפשר למצוא כאן גם את צבעוני ההרים, תורמוס ההרים וצמחים נדירים כמו ציפורן משולש, שושנתית משורטטת ודבקה אפורה.

השמורה שבעבר היה קשה להגיע אליה, הפכה לאתר מסודר של רשות הטבע והגנים והכניסה בתשלום. קבוצות יכולות לתאם מראש כניסה לאתר גם בשעות החורגות משעות הפתיחה המוגדרות. בימי גשם לא מתאפשרת הליכה במסלולים היורדים את המצוק.

( 28 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • טלימא

  טלימא
  טיול נהדר|5 31.10.16
  טיילנו עם ילדים מגיל חמש ועד גילאי העשרה. לקטנים היה מאתגר ובסוף הם נישאו על כתפיים כדי לעבור את החלק התלול. אבל רוב הטיול היה נהדר!
 • ocp

  ocp
  מהמם|5 12.04.14
  נוף מהמם מהמצפור, מסלול מעגלי מאתגר במידה הנכונה (חשבתי שלא מתאים לפצפונים ממש, אבל ראינו הרבה במנשאים ומעט ברגל). המבצר מרשים ביותר- חצוב אל תוך סלע ההר, ממש פלא טכנולוגי בהתחשב בזמן בנייתו והכלים שעמדו לרשותם. טיול מקסים ושווה, רצוי ביום חורפי קריר (לא אחרי הגשם) וכדאי להצטייד באלתוש. יש המון שטחי מרעה בכל השמורה, והיתושים חוגגים.
 • מפה5548

  מפה5548
  מקסים ואתגרי במידה הנכונה|5 07.01.14
  מקום משגע. נוף יפהפה לכנרת והסביבה. המבצר בתוך ההר מענין והאתגר שבטיפוס על התופסנים בהחלט חביב על המטייל המצוי. לא מתאים לילדים צעירים. לקח לנו כשעתיים למסלול המעגלי הארוך. מאד מומלץ
 • goodlife

  goodlife
  במלוא הדרו|5 02.03.13
  תמיד כשעוברים מתחת הצוק נראה מאיים ומדהים. כשבאים מצד שני לתצפית מקבלים רושם אחר לגמרי. בכל מקרה הירידה מקסימה, אפשר במסלול המאתגר או במסלול הפשוט יותר, בכל מקרה רק לרדת ולא לעלות. לא לשכוח לעלות במעלה המצודה העותמנית ולספר על חוכמתו של הורדוס בכיבוש המקום.
 • yoavbp

  yoavbp
  טיול חמורים בפסגת הארבל|4 09.06.11
  אנחנו ביקרנו בארבל בטיול קצת שונה..טיול חמורים בפסגת הארבל. הטיול יוצא מחוות אורחה הנמצאת בסמוך לישוב ארבל (לנסוע עפ"י השילוט ממש לפני שער הכניסה לישוב). 70 ש"ח לחמור. הילדים נהנו, המבוגרים הזיעו והוליכו את הילדים. תצפית יפה מפיסגת הארבל על צפון הכנרת.
 • dalitdo

  dalitdo
  טיול עם נוף|4 22.10.10
  מסלול נחמד ואתגרי (טיפוס בעזרת יתדות), מומלץ במיוחד באביב- הפריחה משגעת והתצפית מההר מקסימה.
 • ohadda

  ohadda
  טיפוס מהנה ומאתגר|5 13.05.09
  טיפסתי מראש ההר לפיסגה כחלק ממסלול שביל ישראל. הטיפוס מהנה מאוד ומאתגר (לא רק למיטיבי לכת אבל גם לא ממש למשפחה עם ילדים). את המצוק עצמו לקראת הפיסגה פשוט עולים ישר למעלה, על יתדות ואחיזה בסלע. התצפית מלמעלה שווה כל אגל זיעה על המצח.
 • dafnag

  dafnag
  תצפית יפה|4 08.03.09
  וירידה במצוק
 • naftalyk

  naftalyk
  מקום מקסים ..ולכן שמו בודקה|3 10.02.09
  המקום מקסים אחד היפים בארץ אבל השעות המומלצות הם השכם בבוקר או לקראת ערב, כל זה היסטוריה, כיום העמידו בודקה ודורשים תשלום ומעבר לשעות המצומצמות המקום סגור, יש גבול לניצול של "חוק שמירת ערכי טבע" שבשמו מאמיים במעצר על כל מי שמנסה להכנס מעבר לשעות המוכרזות והלא מתאימות לטיול. לקבוצות יש אמנם אפשרות לתאם ביקור מעבר לשעות המוכרזות.
 • ramoron

  ramoron
  תצפית יפה|4 12.01.09
  תצפית יפה לעבר הכנרת. מסלול הכולל תצפית מהמצוק, ומסלול אתגרי יותר הכולל ירידה ועליה של מצוק הארבל
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


כנסיית הר תבורכנסיית הר תבור מומלץ מפה9.6בראש ההר המקודש לנוצרים עומדות זו לצד זו כנסייה יוונית-אורתודוקסית וכנסייה פרנציסקנית שנבנתה על יסודות ביזנטיים וצלבניים עתיקים על ידי האדריכל המפורסם אנטוניו ברלוצי. במסורת הנוצרית נקרא התבור הר ההשתנות, משום שעליו השתנה ישו בלבושו ובמראהו כשנגלה היסוד האלוהי שלו לעיני תלמידיו הבכירים. בברית החדשה לא צוין בדיוק מיקומו של ההר שעליו התקיים החזיון העל טבעי הזה, אבל צוין הר גבוה והר קדוש. סמיכותו לאתרים נוצריים אחרים הפכו את התבור למועמד הנבחר לשמש כהר ההשתנות. כבר מהמאה הרביעית החלו לבנות כאן מבנים, שנהרסו ושוקמו חליפות. לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו בבניית הכנסייה החדשה בה משולבות הקפלות העתיקות והיא תוכננה כך שהאור החודר אליה, יחד עם חומרי הבניין, יצרו את אווירת ההשתנות הבוהקת והמבריקה. בקדמת הכנסייה מצוי פסיפס המתאר את סצינת השינוי - ישו ניצב לעיני תלמידיו פטרוס, יעקב ויוחנן, בין משה, סמל החוק, ואליהו, סמל הנבואה, כמו שנכתב בברית החדשה בספר לוקס: "ויהי בהתפללו, וישתנו פניו, ולבושו הלבין והבריק, והנה שני אנשים מדברים איתו, משה ואליהו". לכל אחד מאלה, המוכרים לנו מהתנ"ך, מוקדשת קפלה מרשקרא עוד
עוד אטרקציות