המכתש הגדול המכונה גם מכתש חתירה, מזרחית לירוחם, הוא אחד מסדרת מכתשים באזור הר הנגב. המכתש מציג לבאים בשעריו, חלון גיאולגי מרתק לתופעת הטבע עצומת הממדים, המספרת ללא מילים על היסטוריה גיאולוגית וביולוגית מקומית בת אלפי שנים. המכתש הגדול סגור במצוקים ורק פירצה שיצר נחל חתירה באגפו הדרומי-מזרחי, מאפשרת את ניקוזו אל בקעת נחל צין. בקירות המכתש נחשפות אבני חול צבעוניות מתקופת הקרטיקון התחתון, מלפני מאה מיליון שנים. במרכז המכתש, בהר מטמור, נחשפות רבדות סלע כהות של סלעי גיר קשים מתקופת היורה, מלפני כמאה וחמישים מיליון שנים. בקרקעית המכתש, בסלעים מתקופת היורה, אפשר לראות מאובנים רבים של בעלי-חיים ימיים ובהם מאובנים של חבצלות ים.

כביש 225 חוצה את המכתש ומוביל לנקודת התצפית בהר אבנון. מומלץ לסייר באתר העצים המאובנים ובאתר החולות הצבעוניים, הנמצא בסמוך לחניון האקליפטוסים. החניון מתאים גם ללינת לילה, לפני או אחרי טיול באזור.

( 11 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • גוטי

  גוטי
  נסיעה חביבה|4 03.11.13
  הנסיעה בתוך המכתש נחמדה מאוד וכך גם החולות הצבעוניים.
 • goodlife

  goodlife
  חוויה משפחתית|5 01.04.11
  הר אבנון, העצים המאובנים ופינת מילוי החול בבקבוקים - חובה. אפשר לשלב גם ירידה לדרך שחוצה לאורכו של המכתש (דרך עפר) כדי לחוש יותר את המכתש. לא לוותר על ביקור בעין ירקעם ומשם למעלה עקרבים. להצטייד בקצת חומר על תולדות המכתש ומהם העצים המאובנים.
 • arad2001

  arad2001
  תופעה גיאולוגית מדהימה|5 05.03.10
  כדי לא להוסיף מלל מיותר, הנקודות המוזכרות מומלצות בחום, אל תוותרו לעצמכם טיול רגלי מעצים את תחושת החוויה למול איתני הטבע, וזאת כמובן לאחר שתדאגו לשמירה על רכבכם. במקום פורצים קבועים בדרך כלל רכב חונה האורב למבקרים בודדים. אנחנו חיכינו עד שתגענה למקום מכוניות נוספות כאשר מישהו נשאר ליד הרכבים כשומר.
 • eliko421

  eliko421
  הזדמנות מצוינת להבין מהו מכתש|5 09.10.09
  החל בעצירה לתצפית מהר אבנון וצפיה בקירות המתרוממים, דרך חצייתו (החולות הצבעוניים הם בונוס ראוי) והיציאה דרך נחל חתירה. לשים לב למטיילים במכתש - פורצים רכבים בחניון שבתוך המכתש (שברי הזכוכיות יעדיו לכם על המקום המדויק).
 • rachel10

  rachel10
  תופעת טבע מדהימה|5 04.05.09
  לא לוותר על תצפית מהר אבנון ליד ירוחם, ומהסנפיר - בצד מזרח -ניתן לעלות מכיוון החולות הציבעוניים ולרדת מזרחה אל מחוץ למכתש ואז לחזור ולהכנס למכתש דרך הפתח היחיד והמרשים של המכתש. . העצים המאובנים לא הכרחי, החולות הצבעוניים - תלוי בגיל.
 • danam_20

  danam_20
  טבע דומם|5 09.11.08
  השקט סביב מדגיש את יופיו ועוצמתו של המכתש. לא לוותר על התצפית מהר אבנון, על הביקור בעצים המאובנים (קרוב ושווה) ופעילות בחולות הצבעוניים. יופי!
 • dafnag

  dafnag
  התצפית יפה מאוד|4 26.05.07
  בדרך מירוחם, לפני הכניסה למכתש
 • galiavu

  galiavu
  מקום לא רע ללינת אוהלים|4 15.10.06
  חניון החולות הצבעוניים מתאים גם ללינה, למי שלא רוצה להרגיש לגמרי לבד במדבר, ומצד שני לא רוצה להתחכך בכל עם ישראל ואחותו. בסופ"ש שני של סוכות היו 3-4 קבוצות אוהלים קטנות שלא הפריעו אחת לשנייה. לא צפוף, לא רועש. נחמד מאוד.
 • GADIO018

  GADIO018
  חול צבעוני לילדים|4 24.06.06
  שימו לב השילוט לעצים המאובנים נעלם
 • batami

  batami
  טיול משפחתי|4 07.02.04
  נוף ירחי. כדאי לעצור בחניון ולאסוף חול צבעוני (Tמיתי לשם שינוי). בעונה החמה - להגיע בשעות הבקר המוקדמות או לקראת חשכה
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
גן לאומי עבדתגן לאומי עבדת מומלץ מפה9.5החורבות המשוחזרות של העיר הנבאטית העתיקה עבדת מתעוררות לחיים בכל ביקור. עבדת, אחת משש הערים הנבאטיות שהיו בנגב, ומהחשובות שבהן, הוקמה כתחנה לשיירות מסחר שהגיעו מפטרה בדרכן לחוף עזה. שיירות אלו נעו בנתיבים קבועים הנקראים יחד דרך הבשמים הנבאטית. השלוחה, עליה יושבת תחנת הדרכים שהפכה לעיר, מוקפת שרידי חקלאות מדברית שבה התמחו הנבטים כבר עם הגעתם לארץ כאוכלוסייה נוודית. העיר סופחה לאימפריה הרומית ושיגשגה בתקופה הביזנטית כפי שמעידים מבנים מרשימים, כנסיות רבות ומפעלי יין ושמן שנמצאים על השלוחה ועל מדרונה. בעזרת עושרם הרב, הביאו הנבטים את מיטב הבנאים והאדריכלים של התקופה והקימו מבנים גדושי קימורים וקשתות. המבנים השתמרו, חלקם בשלמותם, עד היום. בחלק העליון של העיר ניצב האקרופוליס שהיה המרכז המנהלי והפולחני של העיר. לצד שרידי מצודות ומקדשים אפשר להשקיף על האיזור בתצפית יפהפיה. במקום נחשפו מערות חצובות רבות, חלקן שמשו לקבורה ואחת מהן תפקדה כיקב לאיכסון היין שהופק בגתות העיר. היקב מזמין כניסה עם פנס לחדריו. ליד מרכז המבקרים, בתחתית ההר נמצא בית מרחץ רומי שמטרתו היתה לנקות ולפנק את גופם של הסוחרים המקרא עוד


פארק תמנעפארק תמנע מומלץ מפה9.3פארק תמנע הוא האח הישראלי של הפארקים הגדולים במדבריות אמריקה. הוא אמנם קטן יותר, אבל יש בו תצורות נוף ייחודיות לעולם כולו. החלק הדרומי של ישראל יושב בקצה אזור מרתק מבחינה גיאולוגית. זהו אחד משבעה מחשופים של סלע יסוד שמפוזרים בעולם ונקראים מסיבים. פירוש הדבר שהמבקרים במסיב דורכים על הסלע הראשוני ביותר שממנו מורכב קרום כדור הארץ. בשוליים של המסיב הערבי-נובי, שם נמצא פארק תמנע, מתערבבים סלעי גרניט אדומים וסלעים המורכבים מאבן חול מגוונת בסלעי גיר צהבהבים, ויחד הם יוצרים את המשהו המיוחד לפארק תמנע. אבל זה לא הכל. בשער הכניסה לפארק מצטיידים תמורת תשלום באיזי גייד, שהוא מדריך תיירים אלקטרוני. לאורך הדרכים ברחבי הפארק מפוזרות תחנות ממוספרות, ואתם פשוט עוצרים לידן ומקבלים הסבר מוקלט מהמכשיר. יש כאן מיכרות נחושת עתיקים וקניונים צבעוניים, כל מיני צורות שיצר הטבע באבן החול וציורי קיר קדומים, מסלולי הליכה ומקדשים וגם אגם מלאכותי קטן. בקיצור, לונה–פארק שלם של טבע ושל היסטוריה. לפני ששת אלפים שנה כרו כאן נחושת, ועד שיתגלה אתר קדום מזה תמשיך תמנע להיות אתר הכרייה הקדום בעולם. כאן עשה המין הקרא עוד
עוד אטרקציות