נופי שלכת שמעבר לים

שמורת אלוני אבא נמצאת לא רחוק מהמושב השיתופי בשם זה, שהוקם על אדמות המושבה הטמפלרית ולדהיים. מצפון למושב פרושים 950 דונם של עצי אלון התבור - השריד הגדול ביותר ליער שהשתרע בעבר מאזור חדרה וקיסריה בדרום-מערב ועד טבעון והרי נצרת בצפון-מזרח. מלבד אלונים יש בשמורה אלה אטלנטית, כליל החורש, ליבנה רפואי, כמה עצי חרוב מרשימים במיוחד ואלה ארצישראלית. העצים השתמרו כאן הודות להתנגדותם העיקשת של המתיישבים הטמפלרים לכריתה הפראית שערכו הטורקים במלחמת העולם הראשונה.
בחודשים ינואר-מרץ חוגגות כאן רקפות, כלניות ונוריות במלוא הדרן, לצד דוכיפת, ירגזי, שחרור ועורבני. בחודשים אלה מתגלה גם ייחודה של השמורה - שלל פריחות מקסימות על הקרקע ובאוויר, אל מול תנומת החורף של עצי האלון והליבנה הקירחים.


הדרך הכי טובה לטייל במקום היא להשאיר את הרכב בחניון ולעקוב רגלית אחר שביל מעגלי לא מסומן היוצא ליד השלט הירוק של שמורת הטבע. השביל באורך 1.5 ק"מ, מתאים ומומלץ לכל המשפחה, הוא תחום באבנים משני צדיו ומדי פעם מופיע על הסלעים חץ ירוק המכוון להמשך הדרך.

( 32 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • trattnh

  trattnh
  מומלץ|4 18.02.18
  המסלול יפה מאד בחורף, הכל ירוק - יש פרות במסלול. המסלול אל הכי ברור אבל הוא מתוחם בצפון ובמערב בגדר. כשמתחילים לרדת בהר ליד הגדר המערבית (צמוד לבסמת טבעון) צריך לחתוך דרום מזרחה
 • yanivli

  yanivli
  טיול פרחוני לחורף וטבע לכל השנ|4 05.02.15
  באנו ביום שבת האחרונה כדי לתבסם מכלניות. הקדמנו מדי.אבל נהנינו מעצם השיטוט בין האלונים והפרחים השונים שמפוזרים במקום. זכרנו שהמסלול מעגלי אבל להפתעתינו הודיעו לנו שמשום מה הקטע המעגלי האחרון נחסם (ומאד חבל) כך שנאלצנו לחזור באותה הדרך. חוויה משפחתית שניתן לסיימה בפיקניק על שולחנות האבן בכניסה
 • זורבה

  זורבה
  טיול מעולה לכל המשפחה|4 23.04.14
  השביל המעגלי הוא בדיוק באורך שצריך, כדי לשרוף קצת קלוריות לפני הפיקניק, כדי להרגיש שקצת טיילת אבל לא אתגרת את סבלנות המשפחה יותר מדי. לא כל כך פורח כבר באפריל אבל אלוני התבור יפים כל השנה והאזור מקסים.
 • לימורש

  לימורש
  טיול מ-ק-ס-י-ם|4 20.03.13
  הגענו ביום של חופש באמצע השבוע (בחופשת פסח, טרם ליל הסדר)והתאהבנו. מסלול קצר בתוך שמורה מרהיבה ופרות שרועות באחו סביבנו להנאת הילדים. המסלול שווה לכל נפש, ילדים ומבוגרים, והוא כמעט מישורי. בעונה זו ישנם המון פרחים מכל הסוגים והמינים, כייף אמיתי. כיוון שהכניסה ללא תשלום, ברור לצערי שישנם גם חלקים מטונפים, כדאי להגיע עם שקית אשפה ולעשות מעשה טוב למען הסביבה.
 • alonaben

  alonaben
  עמוס אנשים|3 26.01.13
  באנו בשבת של טו בשבת. השבילים היו הומי אנשים, ילדים וטף. הפריחה יפה אבל מרוב אנשים לא נהננו מהנוף. כדאי לנסות להגיע לא בסופשבוע.
 • peereran

  peereran
  חו"ל בישראל|5 11.02.12
  שמורה מדהימה ביופיה כל הדרך עוברים סביב כלניות ורקפות רבות באמצע המסלול יש שטח פתוח גדול אשר ניתן לראות את יופיו של המקום. לא מסלול ארוך מדי שווה לבצע עוד מסלול קטן באזור או סתם להסתובב בבית לחם הגלילית
 • תניל

  תניל
  נחמד בעיקר בסוף החורף|4 06.04.10
  אז כל הכלניות והרקפות פורחות. בביקור נוסף בתחילת אפריל היה ניכר כי עדרי העיזים של השכנים הבדואים כבר גזמו חלק ניכר מהצמחייה. גם אז זה מקום נחמד לפיקניק רגוע.
 • aridali

  aridali
  אידיאלי לטיול קצר|4 23.02.10
  המסלול נוח אם כי הסימון אכן לוקה בחסר. בעונה הזאת הכל ירוק ופורח ככה שזאת לא חכמה להגיד שהמקום יפה. אני לעומת זאת טיילתי גם בקיץ והמסקנה היא שלמקום יש קסם משלו גם בעונה החמה. יש שפע צל ובריזה נעימה, עשבי תיבול שפורחים דווקא בקיץ ופינות חמד לפיקניק מאולתר.
 • ghazan68

  ghazan68
  פריחה יפהפיה|5 22.02.10
  מסלול מעגלי פשוט וקל לטיול קצר של יום שבת עם כל המשפחה. בכניסה נראה עמוס באנשים אך מסתבר שרובם באו לעשות פיקניק בכניסה. ככל שמתקדמים במסלול הפרטיות גדלה. הפריחה מרהיבה עם הרבה רקפות וכלניות. נהנינו מאד !!! יש לשים לב כי בשלב מסוים המסלול מטושטש וקל לאבד אותו.
 • danam_20

  danam_20
  מיוחדת ויפה|4 10.04.09
  שפע של פרחים מכל הסוגים והצבעים, עצי אלון, פרות ועיזים,. למרות שכתוב באתר של רשומות הגנים שיש מסלול מעגלי - הוא בהחלט לא עושה רושם ככזה , אז עשינו את החלק עד קרחת היער וחזרה. בכניסה לשמורה יש 2 שולחנות וספסלי אבן וכן חניה מסודרת.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


כנסיית הר תבורכנסיית הר תבור מומלץ מפה9.6בראש ההר המקודש לנוצרים עומדות זו לצד זו כנסייה יוונית-אורתודוקסית וכנסייה פרנציסקנית שנבנתה על יסודות ביזנטיים וצלבניים עתיקים על ידי האדריכל המפורסם אנטוניו ברלוצי. במסורת הנוצרית נקרא התבור הר ההשתנות, משום שעליו השתנה ישו בלבושו ובמראהו כשנגלה היסוד האלוהי שלו לעיני תלמידיו הבכירים. בברית החדשה לא צוין בדיוק מיקומו של ההר שעליו התקיים החזיון העל טבעי הזה, אבל צוין הר גבוה והר קדוש. סמיכותו לאתרים נוצריים אחרים הפכו את התבור למועמד הנבחר לשמש כהר ההשתנות. כבר מהמאה הרביעית החלו לבנות כאן מבנים, שנהרסו ושוקמו חליפות. לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו בבניית הכנסייה החדשה בה משולבות הקפלות העתיקות והיא תוכננה כך שהאור החודר אליה, יחד עם חומרי הבניין, יצרו את אווירת ההשתנות הבוהקת והמבריקה. בקדמת הכנסייה מצוי פסיפס המתאר את סצינת השינוי - ישו ניצב לעיני תלמידיו פטרוס, יעקב ויוחנן, בין משה, סמל החוק, ואליהו, סמל הנבואה, כמו שנכתב בברית החדשה בספר לוקס: "ויהי בהתפללו, וישתנו פניו, ולבושו הלבין והבריק, והנה שני אנשים מדברים איתו, משה ואליהו". לכל אחד מאלה, המוכרים לנו מהתנ"ך, מוקדשת קפלה מרשקרא עוד
אולמות האביריםאולמות האבירים מומלץ מפה9.6מתחם אולמות האבירים הפך עם הזמן לשער הכניסה הרשמי של עכו העתיקה. כאן, בחצר בפאתי האולמות, תוכלו לרכוש כרטיס משולב לכל האטרקציות של עכו או לכל אחת בנפרד ולקבל כל מידע שתרצו, כולל להצטייד באמצעי הדרכה קולית. הביקור בשטחי המצודה ההוספיטלרית עצמה, בה נמצאים אולמות האבירים, פותח צוהר למחשכי עכו הצלבנית שכיום נמצאת מתחת לפני השטח. המצודה, שהיתה חלק מהרובע ההוספיטלרי העתיק ששקק חיים לפני כמעט אלף שנים, כוללת ארבעה אגפים הבנויים סביב חצר פתוחה. המבנים השתמרו באופן יוצא דופן ועיקר עבודת החפירה כאן היתה הוצאת עפר מתוך האולמות וניקיון כללי, עבודה שנמשכת כל הזמן וחושפת עוד ועוד מבנים. הקהל המבקר יכול להנות מארכיטקטורה צלבנית טיפוסית ואולמות מקומרים, אדירי ממדים, בהם גרו האבירים, אכלו וניהלו את טקסיהם. החל מ-2015 מוקרנים על קירות החללים סרטוני אנימציה הממחישים את החיים כאן בימי הביניים, ואומנים של ימינו עושים את מלאכתם העתיקה בכמה חנויות. בפינת החצר נחשף המקום בו עשו האבירים את צרכיהם. מי שאינו רוצה לחזור חזרה למרכז המבקרים יכול לסיים את הביקור במינהרה שאורכה 350 מ'. המנהרה מסתיימת מחוץ למצודה במרתקרא עוד
עוד אטרקציות