1 הגדל תמונה
בית שערים. צילום: דורון ניסים
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
מנורה לתפארת. צילום: יעל צור, אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
מקום טוב לפיקניק. צילום: יעל צור, אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
ירידה למערות. צילום: יעל צור, אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
עתיקות בית שערים
הועלה על ידי savyon
6 הגדל תמונה
עיטורים על ארון מאבן
הועלה על ידי סמפיי
7 הגדל תמונה
בית שערים - גן לאומי
הועלה על ידי eyalsh
8 הגדל תמונה
בית שערים - גן לאומי
הועלה על ידי eyalsh
9 הגדל תמונה
בית שערים - גן לאומי
הועלה על ידי eyalsh
 

בית קברות לשמנה ולסולתה

הממצאים המרשימים באתר הקדום שעל גבעות שייח' איבריק, מעידים כי העיר היהודית הקדומה בית שערים היתה מרכז יהודי חשוב בתקופה שלאחר מרד בר כוכבא (135 לספירה) ומקום מושבו של נשיא הסנהדרין, רבי יהודה הנשיא. הגן הלאומי מטופח וירוק להפליא והניגוד בין נקודות העניין הקבורות מתחת לפני השטח לבין הבוסתנים המלבלבים והמדשאות בולט ומתעתע. פיקניק בבית הקברות במקרה הזה הוא הרבה יותר מהמלצה. יש שולחנות פיקניק לרוב ושפע של צל.


בשנת 2015 הוכרז הגן הלאומי על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. עיקר שטח הגן הלאומי כולל את בית הקברות היהודי החשוב ביותר במאות ה-3 וה-4, שהכיל חלקות יוקרה לבעלי אמצעים מכל הארצות סביב. באתר נחשפו 100 מערות קבורה חצובות בכמה מפלסים על המדרון, וביניהן מערת רבי יהודה הנשיא. חלק מן המערות פתוחות לביקור קהל וההליכה בחללן החשוך מגלה, בנקודות המוארות, ארונות קבורה מפוארים, לעתים מעוטרים בתבליטים ולעתים חרוטים בכתב עברי קדום. גבוה יותר בגבעה קיימת עדות לעיר עצמה.


ב-2009 הוכשר לביקור מערך מערות נוסף המכונה 'מערות המנורה' הנמצא דרום מערבית למתחם המוכר. יש כאן שש מערות קבורה שמאופיינות בשפע עיטורים, כתובות וכמובן תבליטים של מנורת שבעת הכנים.
*הביקור ב'מערות המנורה' אפשרי בתיאום מראש בלבד ובליווי מדריך מטעם רשות הטבע והגנים.
אלכסנדר זייד והמערות הנסתרות
בראש הגבעה המשקיפה על עמק יזרעאל והכרמל עומד פסל השומר אלכסנדר זייד, שהיה מחלוצי העלייה השנייה וממייסדי ארגוני השמירה בר גיורא והשומר. זייד נרצח בידי ערבי בדואי ב- 1938 ומאז נהפך לסמל ציוני שכל תלמיד מכיר. למוסלמים גם סמלים משלהם והם מטפחים את קברו של שייח' אבריק עם הכיפה הכחולה. מעניין לדעת כי במערת א-סיח, שהיוותה את מאגר המים של בית שערים הקדומה, נמצא סליק של 'ההגנה' וכי זייד עצמו גילה באקראי ב-1936 את מערת הגיהנום ומערת הפרש שבמתחם 'מערות המנורה' והזעיק את הארכיאולוג פרופסור בנימין מזר והחוקר יצחק בן צבי, לימים נשיאה השני של מדינת ישראל, מה שהוביל לתחילת החפירות באתר.

( 37 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • alonchen

  alonchen
  מעניין, מרתק שווה ביקור|5 10.09.16
  אתר מדהים המציג פרק חשוב בהיסטוריה היהודית, פשוט מרתק. המדריכים המתנדבים עושים עבודה מצויינת, הסברים קולחים ומעניינים, אל תוותרו. המקופ מטופח ומסודר, המערות קרירות ונעימות מפלט מחום הקיץ.
 • shamirt

  shamirt
  פה, מעבר לפינה ... |5 31.08.15
  עשרות פעמים בדרך צפונה עברתי ליד השלט "בית שערים"... עשרות פעמים אמרתי לעצמי שצריך בהזדמנות להכנס. הפעם עשינו את זה. הגענו לסיור מודרך. מכיוון שהיינו לבדנו עם המדריך יוסי סבג (רהוט, סובלני ומדריך בגובה העיניים של הגדולים והקטנים כאחד), אז קיבלנו סיור תפור אישית המשלב את המערות המוכרות עם מערות המנורה. סיור מהמם, המון היסטוריה וידע בשעה וחצי של הנאה. וזה סה"כ שעה נסיעה מת"א ...
 • l9901

  l9901
  חוזרים למערות - שם קריר ונעים.|5 20.08.15
  סיור מלמד ומעשיר במערות הקבורה המרשימות העבירו לנו עוד יום חופש בו בילינו בנעימים. הסיור ביום חם במיוחד במערות הקבורה המדהימות סיפקו לנו גם עלילה מרתקת וגם התנתקות ולו לשעה קלה מהחום הנורא ששרר בחוץ. מלאכת השימור שנעשתה במקום ראויה לציון. ההדרכה ע"י מתנדבים מיוקנעם ראיה להערכה. המון תודה, זה לא מובן מאליו. שווה ביקור.
 • אבקסיס2

  אבקסיס2
  מומלץ בחום|5 11.04.13
  הגענו למקום במסגרת השתלמות מחלקתית. קידמה את פננו שפרה המדריכה, מתנדבת בצוות המדריכים. שפרה הנחתה אותנו בחן רב תוך שהיא מרעיפה עלינו פרטים הסטוריים, עובדות מדעיות, רכילות מקומית - כל מה שצריך כדי שנבין לאן הגענו. האתר יפיפה, מטופח והאביב עושה עמו חסד רב. ההדרכה המעניינת אפשרה לנו למצות את מלוא הפוטנציאל של האתר. המערות מתוחזקות היטב ולטעמי הסיור יעניין גם את אלה שארכיאולוגיה ורבי יהודה הנשיא אינם כוס התה שלהם. מומלץ להגיע באביב, באמצע השבוע. הכניסה - בתשלום. הסיורים - בחינם!
 • peereran

  peereran
  טיול ליום חורפי|5 08.12.12
  טיול מתאים ליום גשום רוב הטיול בתוך מערות כך שלא משנה שיורד גשם בחוץ, בנוסף ישנם מנדבות\ים מקרית טבעון שמעבירות סיורים בגן. מומלץ ביותר
 • ocp

  ocp
  לילות במערות בית שערים|4 16.08.12
  ביקרנו באתר ביום רביעי בערב, במסגרת פעילות של רשות הטבע והגנים. אז מה היה לנו: אתר יפהפה, מטופח ומואר, שלושה מדריכים ובערך 300 מבקרים, מדריך מצויין ורהוט שבקושי הצלחנו לשמוע, שתי שחקניות שהציגו את סיפור בית שערים בגובה עיני הילדים ו... רעש, המון רעש. בסך הכל הפעילות הייתה טובה מאוד והאתר מעניין (למערות המנורה לא הגענו- נשאר משהו לחורף). הצפיפות העיבה על ההנאה, והמרחק מהמרכז מצדיק צירוף הביקור האתר לפעילות נוספת, ואם אתם באים ב-2016, תזכרו שבתקופת האולימפיאדה פחות צפוף...
 • danam_20

  danam_20
  יופי!|5 20.10.11
  הגענו בסוכות. רכשנו את "פקחים צעירים" לילדים, מה שהוסיף תוכן וענין מבחינתם וגאווה קטנה כאשר קיבלו את הסיכה והתעודה בטקס חביב. התמזל מזלנו והיתה אפשרות לביקור במערות המנורה - לא לפספס!! הגן יפה, חלקים נרחבים שלו מוצלים, יש אפשרות לפיקניק ליד שולחנות רבים.
 • רוט

  רוט
  נעים אך חסרים הסברים|3 08.08.11
  באחר צהריים של אוגוסט היינו (3 ילדים בגילאי 8-14 ואני) לבד לגמרי במקום. בניגוד לאמור באתר רשות שמורות הטבע, לא ניתן "כתב חידה" - אלא רק בחגים, אז פתוחות מערות נוספות. מרוב אכזבה כמעט חזרנו הביתה אבל בכל זאת נכנסנו (האמת - זה ממש זול...). במערות קריר ונעים אך חסר שילוט. מפה בעברית לא היתה במשרד הקטנטן כך שחסרו לנו ההסברים. המקום נעים ומטופח.
 • dalitdo

  dalitdo
  מקום מעניין וגן מטופח|4 03.04.11
  הגענו בצהרי שישי והיינו כמעט לבד. בסוף האביב כליל החורש פורח בוורוד והמראה מרהיב. העברנו שעה מעניינת (המקום לא גדול)בהליכה בין הקברים העתיקים, חלקם מרשימים בגודלם. מקום מטופח, נעים ושקט. כניסה בתשלום/ או מנוי של רשות הטבע והגנים.
 • dafnag

  dafnag
  גן לאומי מקסים|4 10.09.10
  מקות מוצל לפיקניק, מערות קרירות המרתקות את הילדים. היינו בצהרי שישי וגם בהדרכת ערב מומלצת.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


גבעת הרקפות ליד קיבוץ שרידגבעת הרקפות ליד קיבוץ שריד מומלץ מפה8.7לנוסעים בכביש 73, בשולי עמק יזרעאל, מחכה הפתעה. מול הכניסה לקיבוץ שריד עולה דרך עפר ליער חביב שבחורף מתגלה כמתחרה רציני עם אתרי הרקפות המובילים בארץ. בין האורנים נמצאים גם לא מעט עצי שקד שבזמן הנכון מקשטים את החורשה בלבן. כדאי להשאיר את המכונית בתוך הקיבוץ, לחצות את הכביש בזהירות רבה, ולעלות ברגל או באופניים לשוטטות חופשית בדרכי היער. קרן קיימת לישראל, האחראית על השטח, דאגה לסמן באמצעות עמודים שבילי אופניים העוברים בחורש של אורן וזית וממשיכים להקפת היישוב השכן מגדל העמק. למרגלות הגבעה, בכיוון דרום מזרח נראים מפעלי איזור התעשייה של מגדל העמק, תל שדוד, ומעבר לעמק, במרחק, ניצבת גבעת המורה עם האנטנה שכל כך מזוהה עמה. מן העבר השני נגלה רכס הכרמל אבל העניין האמיתי טמון במבט קרוב על הקרקע ולא במבט רחוק לעבר הנוף. רבבות של רקפות מכסות את הגבעה ולידן מתגנדרות כלניות באדום וזורחים פרחים צהובים.קרא עוד
עוד אטרקציות