מסע במנהרת הזמן - בית הספר החקלאי

בבית הספר החקלאי מקווה ישראל, מתחם שנהוג לחלוף על פניו בדרך לחולון או ממנה, נחבאות פנינים של ממש: שדרת דקלים עתיקה שתוכננה כמיטב המסורת הפריזאית, בית כנסת מרשים, מסגרייה שבה תוכננה ויוצרה מרגמת ה'דווידקה' המפורסמת, יקב תת-קרקעי ששימש גם כמקום מסתור ואימון של חברי ארגון ה'הגנה', שלל סיפורים היסטוריים ופינות חמד נוספות. הכל החל בעקבות חזונו של יעקב נטר להקמת בית ספר חקלאי בארץ הקודש. לאחר מסע שכנועים וגיוס כספים פתח בשנת 1870 בית הספר החקלאי את שעריו והוא פועל עד לימים אלה. במקווה ישראל שוכנים גם משרדי המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות, שהקימה את מרכז המבקרים וההדרכות במקום.
הפיקוס הבנגלי
בכניסה, בסוף שדרת הדקלים ולפני השער, נמצא אחד העצים היפים והמרשימים בארץ. מקבץ הגזעים הוא למעשה פרט אחד של פיקוס בנגלי, שמקורו בחבל בנגל בהודו. הפיקוס הישיש בן כ-120 שנה, ניטע כנראה ב-1888, והרגלו להצמיח מהענפים שורשים מטה, שמתעבים לגזעים, הוא שהעניק לו את המראה העבות.

הביקור מיועד לקבוצות. מספר משפחות המתאגדות יחדיו מוזמנות להשתתף במגוון הפעלות לילדים ולמבוגרים כגון פתרון כתבי חידה, חיפוש אתרים בעזרת מפות, ועוד.

( 4 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • ocp

  ocp
  כבר אין כאלו|4 17.05.15
  קפיצה מרתקת אל העבר, עם סיפורי ראשית ההתיישבות ואנשים שחשבו ועשו בגדול.מעורר השראה.
 • danam_20

  danam_20
  הזמן עמד מלכת|5 09.04.12
  למרות השנים שעברו, למרות הדורות שהתחלפו, התחושה היא שהזמן עמד מלכת. כמובן שזה הודות לעובדה שהמקום מוקיר את העבר ומשמר אותו בצורה מכובדת, כחלק מהעתיד. הצמחיה, הגנים, הכל מטופח ונעים.
 • לוזדוד

  לוזדוד
  יש בו הכל|5 15.07.09
  יש במרכז בוטניקה בגן הבוטני היסוריה בכל פינה תולדות הישוב במסגריה בייקב ובכל פינה מקווה ישראל היא ישוב ולא נמצאת בחולון אלא חולון נמצאת ליד מקווה ישראל
 • yoavbp

  yoavbp
  לא רק לחולונים- פנינת חן|4 12.04.09
  בכניסה לחולון נמצא ביהס החקלאי מקווה ישראל ובו עשרות פינות חמד החל מהפיקוס הבנגלי העצום, היקב התת קרקעי, הגן הבוטני ועוד. כיף לחלץ את העצמות ולנשום קצת אויר בריאה הירוקה הזו היושבת בלב הנוף האורבני והאפור.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
מוזיאון תל אביב לאמנותמוזיאון תל אביב לאמנות מומלץ מפה9.8מוזיאון תל אביב תופס מקום מרכזי בסצנת האמנות הישראלית המודרנית. הוא מהווה מרכז חשוב הנותן במה לאמנים ישראליים וכן לאמנים בעלי שם מכל העולם. התארחו ומתארחות בו תערוכות משמעותיות בעולם האמנות המקומי. המוזיאון והמוסדות הסמוכים לו, ספריית בית אריאלה ומשכן אמנויות הבמה הם עורק פועם בלבה התרבותי של תל אביב. המוזיאון הוקם ב-1932 ביוזמת ראש העיר מאיר דיזנגוף. תחילה שכן המוזיאון בביתו של דיזנגוף, אך הרחבת האוסף חייבה את הקמתו של מבנה גדול יותר וב-1971 נחנך משכנו הנוכחי. במוזיאון תצוגת קבע של אמנים אירופאיים מהמאות ה-16 עד ה-19, אוסף אמנות של ציירים מהמאה ה-20 שבו יצירות של אמנים גדולים כקלימט וקנדינסקי ותצוגת קבע של פיסול מודרני ובה גם יצירות של פיקאסו. נוסף על תצוגות הקבע מציג המוזיאון תערוכות מתחלפות בכל תחומי האמנות ותערוכה מתחלפת המיועדת לילדים ונסמכת על אוספי המוזיאון. כן מתקיימים במוזיאון אירועי תרבות כקונצרטים והצגות ומוקרנים בו סרטים. הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 היא ללא תשלום, ילדים עד גיל 14 חייבים בליווי הורים.קרא עוד
בית ביאליקבית ביאליק מומלץ מפה9.7בקצה רחוב שנקרא על שמו עוד בחייו, כבוד שזכו לו מתי מעט מיקירי העיר והאומה, נמצא ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. ב - 2009, לאחר עבודות שיפוץ שארכו כשלוש שנים, נפתחו דלתות הבית מחדש לציבור. הבית המרשים בו גר וכתב ביאליק בין השנים 1925-1934, תוכנן על פי מסורת הבניה המזרחית ומשלב בין מזרח למערב. האדריכלות המזרחית לצד הריהוט האירופי שבעלי הבית הביאו אתם, יוצרים תמהיל פיוטי של שולחן שח, כלי חרסינה, בלטות איטלקיות, נרגילה, קשתות וכיפה בראש הבית. בבית שהפך למוזיאון קטן, אפשר ללמוד על קורות חייו של המשורר, שהאישי בחייו היה כרוך עם הלאומי. בקומת הכניסה שקירותיה צבועים בירוק, כחול ואדום, צבעי הקיר המקוריים שנתגלו באקראי בעת השיפוץ ושוחזרו, נמצאים טרקלין האירוח וחדר האוכל שבו שולחן ערוך לסעודה שכבר לא תיהיה. מדרגות עץ מובילות אל הקומה השניה בה התנהלו חייהם הפרטיים של בני הזוג. חדר העבודה והספרייה שבקומה שוחזרו ומספקים הצצה לחייו היותר אישיים של המשורר. מאוסף הספרים המסקרן, אפשר להתרשם רק ממראה עיניים, שכן למען שימורם הם ננעלו מאחורי חלונות זכוכית. במספר עמדות מחשב מוצגים תולדות האיש וקרא עוד


עוד אטרקציות