1 הגדל תמונה
חיפה
הועלה על ידי m_vizel
2 הגדל תמונה
נוף הגנים
הועלה על ידי shamirt
3 הגדל תמונה
נוף הגנים
הועלה על ידי shamirt
4 הגדל תמונה
נוף הגנים
הועלה על ידי shamirt
5 הגדל תמונה
נוף הגנים
הועלה על ידי shamirt
6 הגדל תמונה
נוף הגנים
הועלה על ידי shamirt
7 הגדל תמונה
נוף הגנים
הועלה על ידי shamirt
8 הגדל תמונה
הגנים מלמעלה
הועלה על ידי shamirt
9 הגדל תמונה
הגנים
הועלה על ידי shamirt
10 הגדל תמונה
מרח' יפה נוף לכיוון הקריות והמפרץ
הועלה על ידי shamirt
11 הגדל תמונה
יורדים מרח' יפה נוף
הועלה על ידי shamirt
12 הגדל תמונה
חיפה
הועלה על ידי m_vizel
13 הגדל תמונה
חיפה
הועלה על ידי m_vizel
14 הגדל תמונה
חיפה
הועלה על ידי m_vizel
15 הגדל תמונה
חיפה
הועלה על ידי m_vizel
16 הגדל תמונה
חיפה
הועלה על ידי m_vizel
17 הגדל תמונה
חיפה
הועלה על ידי m_vizel
18 הגדל תמונה
הגן הבהאי
הועלה על ידי שלומישלום
19 הגדל תמונה
מבט מלמטה
הועלה על ידי שלומישלום
20 הגדל תמונה
המשקיף
הועלה על ידי yosefag
21 הגדל תמונה
השער לגן עדן
הועלה על ידי yosefag
 

יופי אלוהי

הנה כיפת זהב אחת שלא מעוררת שום מחלוקת ונמצאת בעיר השלווה מכולן - חיפה. הכיפה הזאת שייכת למרכז העולמי של בני הדת הבהאית. בכל העולם יש לדת מרכזים לאומיים ומקומיים, אבל רק בישראל זכינו גם להיכלים - בחיפה ועל יד עכו (ראו הגן הבהאי בהג'י). ההיכל המרשים שמתחת לכיפה נבנה סביב קברו של מבשר הדת, סעיד עלי מוחמד ("הבאב"), שהוצא להורג בפרס ב-1850, וסביב קברים נוספים. הבהאים מאמינים באהבה, הרמוניה ויופי, אחריות אישית, שיתוף פעולה בין הדתות, חיפוש אחר האמת, שוויון מלא בין גבר ואישה ואינם מעודדים כל סוג של קנאות. נשמע מפתה, אבל דווקא כאן אי-אפשר להתקבל לדת הזאת. גושפקא רשמית לחשיבות הגן התקבלה בשנת 2008, עם הכרזתה של אונסק"ו על המקום כאתר מורשת עולמי.
סביב המקדש משתרעים הגנים הבהאיים, המכונים גם הגן הפרסי. האסתטיקה, מוטיב מרכזי באמונה הבהאית, נותנת את אותותיה מכל עבר: כל עלה מונח במקומו, העונתיים מתחלפים בדיוק בזמן, שום ציץ אינו נבול, הדשא לעולם ירוק, והרבה כוכבים בעלי שמונה קודקודים מפוסלים מצמחים. מדרגות אבן מצוחצחות מובילות אל מזרקות מפוסלות ו-19 טרסות ייחודיות, הידועות גם כ"הגנים התלויים". יחד עם זאת, הגן מאוד פרקטי, יש בו מספר ספסלים ואסור לטפס על העצים או להרים קול.

עכשיו החלק המנהלתי שהוא לא פשוט בכלל ומצריך ריכוז: הגן מחולק לשלושה אזורים שלכל אחד כניסה נפרדת. לחלק העליון נכנסים מרח' יפה נוף, וליד הכניסה, בקצה טיילת לואי, יש מרפסת תצפית על הגן שפתוחה למבקרים ללא תשלום, בכל יום בין 17:00-9:00. הכניסה האמצעית לגנים, באיזור קבר מבשר הדת, המכונה היכל הבאב (כיפת הזהב), היא מרחוב שדרות הציונות 80. תוכלו לבקר בגני ההיכל בכל יום בין 12:00-9:00 ולהכנס ממש לתוך מבנה ההיכל בין השעות 10:30-12:00. הכניסה התחתונה למרגלות הגן נמצאת בצומת רחוב הגפן ושדרות בן-גוריון.

הדרך היחידה לטייל בכל מרחב הגנים ולראות את מה שיש להם באמת להציע היא באחד מהסיורים המודרכים המתקיימים מדי יום במקום (חוץ מיום רביעי). הסיורים הם ללא תשלום, בלי תיאום מראש, אלא על בסיס מקום פנוי ועל פי סדר ההגעה של המבקרים, לוח הזמנים המעודכן של הסיורים מופיע באתר האינטרנט של הגנים. אפשר להצטרף לאחד משני סיורים: מהחלק העליון (היציאה מרחוב יפה נוף 45) עד להיכל הבאב, והשני- מהיכל הבאב ועד למרגלות הגן. הסיור אורך כשעה, ובמהלכו יורדים בין 500-700 מדרגות תלולות. מומלץ להביא כובע, נעלי הליכה ומים. הסיורים אינם כוללים ביקור מודרך בהיכל הבאב.

חשוב מאד: יש לבוא בלבוש צנוע, ואסור להכניס נשק או אוכל לשטח הגנים. ילדים קטנים יתקשו מאוד בכל המדרגות, בעוד ההורים סוחבים את העגלה. כמו כן ישנה דרישה לשמור על השקט כל הזמן - לכן שווה לשקול אם להביא את הזאטוטים או לא.

( 40 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • טלימא

  טלימא
  מעורר השראה|4 31.10.16
  המסורת הבהאית והחתירה לשלום עולמי מעוררת השראה, כמו גם היופי הניבט מכל פינה, למרות שיש בו משהו מהונדס מדי. אל תפספסו את הסרט המוצע על ההיסטוריה של הבהאים.
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  100 גננים כל יום|5 05.10.15
  משמרים את הפלא הזה: כל עלה במקומו וכל אבן במקומה. מקסים ויפהפה.
 • sigsag

  sigsag
  הגנים של גן עדן|5 17.06.15
  בהחלט יד אלוהים נגעה שם...התחושה היא שהולכים בתוך חוויה חלומית שאין כדוגמתה. אהבה לטבע אהבה לאומנות וניצחון הרוח על החומר. הגנים הבהאיים הופכים אותי לפיוטית, זה מה שהם עושים לאדם מן השורה.
 • סגלגלה

  סגלגלה
  מה יש לומר? מדהים|5 29.12.13
  כולנו היינו שם בטיול של בי"ס, ובהחלט היה נעים לחזור. שקט וקסום. גם הנוף מהגנים, נוף של מפרץ חיפה, יפה ביותר. שמחנו לגלות שאפשר לבוא גם בשעות המאוחרות ביום שישי, רק לא להיכנס למתחם המקדש, מה שלא פגם בהנאה.
 • danam_20

  danam_20
  הגנים הקסומים|5 09.05.13
  בעשור האחרון, המקדש והגנים הבהאים הפכו לסמלה המסחרי של חיפה, ובצדק. המראה המרהיב הנגלה לעין הצופה בעוברו בשד' בן גוריון הוא ברמה בינלאומית. הצטרפנו לסיור בצהריים שכלל ירידה בטרסות העליונות עד המקדש בעל כיפת הזהב (מבלי להיכנס אליו, ניתן להיכנס רק עד השעה 12). המדריכה היתה אדיבה וסבלנית, ובסוף הסיור זכינו להקרנת סרטון הסברה על אודות הכת הבהאית. הגנים מטופחים ביותר ומתוחזקים באופן פשוט מעורר השראה. אין ספק שזהו אחד המקומות היפים ביותר בארץ שכולל גם נוף מרהיב של כל מפרץ חיפה.
 • dafnag

  dafnag
  גינה יפה|5 27.08.11
  ההשקעה וההקפדה על איכות הביצוע- יחודי ביותר.
 • yoavbp

  yoavbp
  ב-היי !|4 25.08.11
  בילינו בסיור המודרך בגנים. הסיור הינו בן 45 דק' והמדריך שלנו היה מצוין וסבלני. הגנים מקסימים - אין מה לומר, יחד עם זאת מכיוון שהסיור הראשון מתחיל ב- 11:30 הרי שמדובר בשעות חמות ומכיוון שאין יותר מדי צל במקום, השמש הקופחת קצת פוגמת בהנאה. בואו מצוידים עם כובע ומים קרים. בעייתי לילדים קטנים שלא מסוגלים לרדת באופן עצמאי מדרגות. לא נעים לעשות את הסיור עם ילד על הידיים.
 • nadavbloch

  nadavbloch
  גנים יפים אך יחס בעייתי|3 02.03.11
  הגנים באמת יפים אבל היחס של אלו שבאים במגע עם הציבור הוא קשוח ומתריס (תוציא את המסטיק, אל תיגע וכדו'). המדריך שהדריך אותנו היה חסר סבלנות וגם דיבר לא ברור. מקריאה מוקדמת באתר האינטרנט על הגנים מתקבלת אשליה שניתן לבקר בגנים בשעות רבות, אבל בטכלס לא נותנים להכנס, אלא למרחב הקרוב לשער או בסיור מודרך שבשעות אחרי הצהריים אינו כולל את "כיפת הזהב" וזה בכלל לא מובן מהפירסומים. ההמלצה מתייחסת לביקור שהתקיים באוגוסט 2010.
 • sasmic

  sasmic
  מקום מדהים ביופיו אך היחס ?|4 14.01.11
  הגענו לסיור שיצא בשעה 11:30 , סיור של 45 דקות שבסופו סרט קצר של 15 דקות על הדת הבאהית. הגנים אכן מדהימים ביופיו אך יותר מדהימה לדעתי היא הדת הבאהית שככל שתצבור יותר מאמינים כך יהיה טוב יותר. מה שאכן קצת מקלקל זה היחס, אני יכול להבין ולקבל הקפדה על כללים, אבל הגסות שנתקלנו בה מהבחורה שאחראית על הצפיה בסרט לא מובנת כלל וכלל.
 • ramoron

  ramoron
  טיפוח ונוף|5 03.12.09
  גנים מטופחים ומשורטטים. הנוף מדהים. הסיור מרחוב יפה נוף לשדרות הציונות כדאי (למי שמוכן לרדת קצת מדרגות).
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


חי פארקחי פארק מומלץ מפה9.3החי פארק בקריית מוצקין הוא אתר בילוי משפחתי, מטופח ומרהיב ביופיו, המשתרע על פני 180 דונם. המקום מחולק למספר מתחמים, כשהמרכזי בהם הוא גן החיות היפהפה ובו מגוון רחב של בעלי חיים, בבתי גידול מעוצבים, המדמים את סביבתם הטבעית. בין דיירי המקום תוכלו לפגוש – ג'ירפות, פילים, קופי אורנגאוטן, עופות שונים, פינגווינים, זוחלים למיניהם, ועוד, כאשר רוב התצוגות מאפשרות למבקרים קרבה ממשית לבעלי החיים. בפינת הליטוף תוכלו ללטף אנרבונים, כבשים ועיזים. בנוסף, ניתן לרכב על גמלים וסוסי פוני בשבילים הרחבים שבתוך גן החיות. במתחם הפארק ניתן למצוא אגם גדול של ברבורים וברווזים, הכולל מזרקות וצמחיית מים מעוצבת. סביב האגם קיימת טיילת רחבת ידיים הכוללת מסלול הליכה. הפארק מתאפיין במרבדי דשא, פינות ישיבה מוצלות ומתקני שעשועים לילדים. במתחם הלונה חי, קיים מיני לונה פארק ססגוני המכיל מתקנים חשמליים. זה המקום המושלם לתת לילדים לפרוק אנרגיה ולהתמלא בחיוכים. מתחם האמפי פארק הינו מתחם נוסף בו מתקיימים אירועים והופעות עם מיטב אומנים מהארץ ומחו"ל. המתחם יכול להכיל עד 10,000 איש. גן החיות מוערך כמרכז הבילוי הקרא עוד
מנזר המוחרקה (קרן כרמל)מנזר המוחרקה (קרן כרמל) מומלץ מפה9.1במרומי הכרמל מתנשא לו מנזר המוחרקה, מילה שמשמעה חריכה או שריפה. על–פי המסורת, במוחרקה נערך המאבק הדרמטי בין אליהו לנביאי הבעל המתואר בספר מלכים א. אליהו קרא תיגר על נביאי הבעל בקרב המנגל הראשון בהיסטוריה: מי שיחרוך ראשון את הבשר (מכאן השם מוחרקה - שריפה או חריכה) על–ידי הדלקת אש ללא שימוש בגפרורים - אלוהיו הוא המנצח. המנזר נבנה בשנת 1883 על יסודות עתיקים יותר, וכמו מנזר סטלה מאריס בחיפה הוא שייך למסדר הכרמליטים. מסדר זה, שנוסד בכרמל, אימץ את דמותו של אליהו הנביא, הקרוי בערבית אל–ח'דר (הירוק), שפעל באזור הכרמל. מיבנה המנזר פשוט, אך מאפשר הגנה בסיסית כיאה לתקופה שבה נבנה. במרכז המיבנה כנסייה קטנה, שאליה ניתן להציץ מהחצר. על קירותיה מצוטטים קטעי התנ"ך המספרים את סיפורי אליהו בכרמל. בחצר עומד פסל של אליהו הלוחם המניף את חרבו על דמות בעלת מראה מזרחי. עיקר קסמו של המנזר הוא מיקומו הנפלא כנקודת תצפית. מומלץ לסיים את הביקור במקום בעלייה למרפסת שעל הגג, לתצפית מרהיבה לכל רוחות השמים, מן הגליל והעמק ועד למישור החוף, השרון, הגולן והחרמון. זמני הכניסה למנזר מצוינים על שלט בשער, ואם שעריו נעוקרא עוד
עוד אטרקציות