1 הגדל תמונה
החלל המרכזי במוזיאון. צילום: יח''צ
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
חדר המיניאטורות, צילום: באדיבות המוזיאון
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
הפסנתר שהתחפש. צילום: נמרוד סנדורס
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
מוזיאון אילנה גור. צילום: יח''צ
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
גג המוזיאון. צילום: נמרוד סונדרס
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
קומה 2
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
המטבח
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
הספרייה
הועלה על ידי מערכתמפה
9 הגדל תמונה
מוזיאון אילנה גור
הועלה על ידי מערכתמפה
10 הגדל תמונה
מוזיאון אילנה גור
הועלה על ידי סמפיי
11 הגדל תמונה
מוזיאון אילנה גור
הועלה על ידי סמפיי
12 הגדל תמונה
מוזיאון אילנה גור
הועלה על ידי סמפיי
13 הגדל תמונה
מוזיאון אילנה גור
הועלה על ידי סמפיי
 

מוזיאון ביתי

ביתה המרשים של האמנית אילנה גור, המשמש גם כמוזיאון המציג מעבודותיה, שוכן היכן שהיה החאן היהודי הראשון ביפו - חאן זונאנה, והיכן שפעל מאוחר יותר מפעל לייצור סבון ומוצרי קוסמטיקה משמן זית. המוזיאון מכיל אוסף מיצירותיה של אילנה גור וכולל מגוון עשיר של עבודות פיסול, רהיטים, תכשיטים מעוצבים ואביזרי לבוש הייחודיים רק לה. עבודותיה מוצגות בחללים מקומרים המשמרים את הבנייה הערבית המקומית שמאפיינת את שתי קומות הבית ואת גן הפסלים שנמצא על הגג. במהלך הביקור ניכר השימוש של גור בעבודותיה בחומרים מאסיביים כמו ברונזה, ברזל, עץ, ועור. רבים מעבודותיה של גור עוסקים בנושא החיים והמוות. הדבר בולט במיוחד בחדר הנזירים שבו על שולחן אוכל עתיק, שמצאה גור במנזר ביוון, מוצגים בערבוביה גולגולות של חיות, פסלי אנשים מתים וחרקים מברונזה שמשתלטים על השולחן.
האוסף הפרטי של אילנה גור
לצד עבודותיה של גור, אפשר ליהנות כאן גם מיצירות של אמנים אחרים מהארץ ומחו"ל שהיא ליקטה במהלך שנים במסגרת ביקוריה הרבים ברחבי העולם. הפריטים מגיעים מפרס ועד קונגו, מאנגליה ועד יוון, כאשר מיקומו של כל פריט נבחר בקפידה הן מבחינה אסתטית והן מבחינה רעיונית. בעבודות רבות קיים מעין מחזור של חומרי גלם תעשייתיים וכלים חקלאיים ואילו עבודות אחרות, השייכות לאומנות הפונקציונאלית, מציגות ספסל או כיסא, שבחלק מהם ניתן ואף רצוי לגעת או לשבת. אופי החוויה בהתאם לגישתה של גור: רק אם נוגעים באמנות, מרגישים אותה ומשתמשים בה, ניתן להבין באמת מהי אמנות.
נוף פתוח של יפו העתיקה
במרפסת הנמצאת בקומה השלישית מחכה הפתעה נעימה - נוף פתוח של הים ויפו העתיקה מספק תמונה מרהיבה ובריזה נעימה. מלבד סדרת ציפורים שפוסלו משאריות של מכונות, מוצגים במרפסת גם ממצאים ארכיאולוגיים ועוד כמה פסלים מעניינים. לפני ההגעה כדאי לברר טלפונית שהמוזיאון פתוח למבקרים וכי לא מתקיים בו אירוע פרטי. בתוך החנות, המוכרת מיצירותיה של האמנית, כדאי לבקש לראות את התנור המקורי ששימש את מפעל ייצור הסבון שהיה כאן בעבר.
ביקורת המערכת
אישיותה העוצמתית, לעתים פרובוקטיבית, של בעלת הבית הנוכחית מורגשת היטב בעת הביקור במוזיאון. דיוקניה, שצוירו לרוב על ידי אמנים אחרים, תלויים על רבים מקירות הבית, וזה באופן מפתיע לא מעורר תחושה לא נעימה אלא מזכיר שאנחנו נמצאים במוזיאון לא סטנדרטי, בראש אחר, בתוך הבית הפרטי, וכמעט בתוך הראש, של אילנה גור. החומרים שמהן עשויות העבודות והנושא הדומיננטי של חיים ומוות, יוצרים לעתים תחושת מועקה וכבדות, אך מי אמר שאמנות צריכה להיות דבר נעים? האוסף ככלל מרהיב ועוצמתי, מרגש ומטלטל, והביקור הוא כניסה לעולם אחר של יצירתיות והבעה שמרעננת את הסיור המוכר בסמטאות יפו העתיקה.
סיורים מודרכים במוזיאון
בתיאום מראש אפשר לערוך במוזיאון סיורים מודרכים אחרים המותאמים לקהל היעד, כולל לילדים. ההדרכה טובה וניכר שהמדריכים אוהבים את המקום ומבינים באמנות. בין הסיורים: סיור לצלמים חובבים בו נלמדות טכניקות צילום באור טבעי, סיור המוקדש לדיוקנאות במוזיאון וסיור מיוחד לילדים על נפלאות הצבע. עוד פרטים על הסיורים באתר המוזיאון.

( 8 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • זורבה

  זורבה
  מרגישים בבית|5 31.03.14
  היופי של הביקור במוזיאון הוא שהוא מסכם ממיטב היצירה הישראלית וגם מאפשר הצצה פנימה אל תוך בית מידות יפואי מקורי. העבודות של אילנה גור הן לא אמנות קלילה אלא כבדת משקל ומטרידה, אבל פסלי ברונזה עדינים שמוצגים בקומה השנייה מאזנים את התחושה. השימוש שלה במכונות וכלים חקלאיים מאוד מתאים לעידן המחזור של ימינו ופותח את הראש. והנוף מלמעלה משגע. חבל שאין שלטי הסבר בחללים השונים ולכן כדאי לקחת הדרכה או להשתמש באתר האינטרנט של המוזיאון. פינה מיוחדת שמשדרגת את הסיור הסטנדרטי ביפו העתיקה
 • dalitdo

  dalitdo
  אמנות ונוף|5 30.09.13
  הביקור בביתה של האמנית מרתק. הבית עשיר בפריטי אמנות, גם של אמנים אחרים, ואוספים שונים מהעולם. כדאי לקבל הדרכה, זה תמיד מוסיף עוד נקודות מבט מעניינות. בית עתיק יפהפה של אמנית מיוחדת, עם נקודות תצפית נפלאות ליפו ולים. מומלץ מאוד.
 • goodlife

  goodlife
  אוסף אומנות מרשים|5 15.06.13
  מוזיאון עם הרבה יצירות אומנות של הפסלת וקצת אומנים אחרים. בבית גם חדר ספריה לזכר סבה, ד"ר ספיר. חוץ מאוסף האומנות הנהדר, גם הנוף הנשקף מגן הפסלים והחלונות שווה ביותר. הכניסה עולה כסף. שווה, שווה!
 • danam_20

  danam_20
  wow|5 24.11.11
  אזיה בית, איזה פריטים, איזו היסטוריה. אמנית מרתקת בפני עצמה שיש לה טביעת אצבע בכל מקום. הפריטים שנצאים בתצוגה - גם עבודותיה וגם פריטים שרכשה - פשוט מהווים אוסף אקלקטי מרשים ביותר.
 • סמפיי

  סמפיי
  זו לא עוד גלריה|5 14.07.09
  בלי לזלזל בשפע הגלריות ביפו העתיקה המוזיאון של אילנה גור הוא משהו אחר, וגם מתומחר כך. העבודות שלה עוצמתיות והמגוון של האומנים, החומרים, הרעיונות והמיקום הגיאוגרפי פשוט משתלבים לחוויית תרבות אמיתית. ועוד לא דיברתי על המרפסת....
 • ארגמנית

  ארגמנית
  חוויה מסוג אחר|5 29.07.04
  בית מרשים מפנים ומחוץ, מעניין גם למי שאיננו בעל הבנה מקצועית ומעמיקה באמנות. שוכן באחד המקומות היפים ביפו העתיקה. מסתבר שניתן לערוך שם גם אירועים מיוחדים , ואין ספק שהמקום עצמו ישדרג מאוד כל אירוע . חבל שבית הקפה המקסים שהיה במרפסת וצפה על יפו העתיקה , כבר איננו פועל.
 • dekelg

  dekelg
  בית מרהיב העבודות נחמדות|4 25.07.04
  התרשמנו מאד מהבית המרהיב ומהסיור המעניין. מההסתובבות במוזאון קצת פחות.
 • שוננפלד

  שוננפלד
  מוזיאון אילנה גור|5 21.11.03
  מקום מיוחד ומענין מלא השראה ותפיסה אומנותית מסקרנת בקיצור חווית תרבותית
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
מוזיאון תל אביב לאמנותמוזיאון תל אביב לאמנות מומלץ מפה9.8מוזיאון תל אביב תופס מקום מרכזי בסצנת האמנות הישראלית המודרנית. הוא מהווה מרכז חשוב הנותן במה לאמנים ישראליים וכן לאמנים בעלי שם מכל העולם. התארחו ומתארחות בו תערוכות משמעותיות בעולם האמנות המקומי. המוזיאון והמוסדות הסמוכים לו, ספריית בית אריאלה ומשכן אמנויות הבמה הם עורק פועם בלבה התרבותי של תל אביב. המוזיאון הוקם ב-1932 ביוזמת ראש העיר מאיר דיזנגוף. תחילה שכן המוזיאון בביתו של דיזנגוף, אך הרחבת האוסף חייבה את הקמתו של מבנה גדול יותר וב-1971 נחנך משכנו הנוכחי. במוזיאון תצוגת קבע של אמנים אירופאיים מהמאות ה-16 עד ה-19, אוסף אמנות של ציירים מהמאה ה-20 שבו יצירות של אמנים גדולים כקלימט וקנדינסקי ותצוגת קבע של פיסול מודרני ובה גם יצירות של פיקאסו. נוסף על תצוגות הקבע מציג המוזיאון תערוכות מתחלפות בכל תחומי האמנות ותערוכה מתחלפת המיועדת לילדים ונסמכת על אוספי המוזיאון. כן מתקיימים במוזיאון אירועי תרבות כקונצרטים והצגות ומוקרנים בו סרטים. הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 היא ללא תשלום, ילדים עד גיל 14 חייבים בליווי הורים.קרא עוד
בית ביאליקבית ביאליק מומלץ מפה9.7בקצה רחוב שנקרא על שמו עוד בחייו, כבוד שזכו לו מתי מעט מיקירי העיר והאומה, נמצא ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. ב - 2009, לאחר עבודות שיפוץ שארכו כשלוש שנים, נפתחו דלתות הבית מחדש לציבור. הבית המרשים בו גר וכתב ביאליק בין השנים 1925-1934, תוכנן על פי מסורת הבניה המזרחית ומשלב בין מזרח למערב. האדריכלות המזרחית לצד הריהוט האירופי שבעלי הבית הביאו אתם, יוצרים תמהיל פיוטי של שולחן שח, כלי חרסינה, בלטות איטלקיות, נרגילה, קשתות וכיפה בראש הבית. בבית שהפך למוזיאון קטן, אפשר ללמוד על קורות חייו של המשורר, שהאישי בחייו היה כרוך עם הלאומי. בקומת הכניסה שקירותיה צבועים בירוק, כחול ואדום, צבעי הקיר המקוריים שנתגלו באקראי בעת השיפוץ ושוחזרו, נמצאים טרקלין האירוח וחדר האוכל שבו שולחן ערוך לסעודה שכבר לא תיהיה. מדרגות עץ מובילות אל הקומה השניה בה התנהלו חייהם הפרטיים של בני הזוג. חדר העבודה והספרייה שבקומה שוחזרו ומספקים הצצה לחייו היותר אישיים של המשורר. מאוסף הספרים המסקרן, אפשר להתרשם רק ממראה עיניים, שכן למען שימורם הם ננעלו מאחורי חלונות זכוכית. במספר עמדות מחשב מוצגים תולדות האיש וקרא עוד


מרכז נא לגעתמרכז נא לגעת מומלץ מפה9.5מרכז נא לגעת, הנמצא בבית מרשים בנמל יפו, הוא הרבה יותר מסתם בניין יפה, המהות והפעילות המתקיימות בין כתליו הן אבני החן האמיתיות. המקום הוא במה לתרבות ואמנות יוצרת המקדמת דיאלוג שוויוני ומובילה לשינוי חברתי, מתוך אמונה ברוח האדם וביכולתו לגעת ולשנות. המרכז הוקם בשנת 2007 בנמל יפו על ידי עמותת 'נא לגעת' במטרה להעצים את אוכלוסיות החרשים, עיוורים והחרשים-עיוורים בישראל, להוות פלטפורמה לשילובם בתחומי התרבות והבידור בישראל ולהשריש ערכים של פתיחות, סובלנות וקבלת השונה אל מול הקהל הרחב. מרכז נא לגעת הוא בית לתיאטרון נא לגעת - התיאטרון הראשון והיחיד מסוגו בעולם שכל שחקניו הם חרשים-עיוורים (עם לקות כפולה), מתחם האירועים קפיש – בית קפה ומתחם לאירועים בו מתקשרים האורחים בשפת הסימנים עם צוות המלצרים החרשים, מסעדת בלקאאוט - מסעדת שף כשרה בחשיכה מוחלטת עם מלצרים עיוורים וכבדי ראייה, המציעה חוויה קולינרית יוצאת דופן, ומרכז הסדנאות בו נערכות מגוון סדנאות בחשיכה וסדנאות שפת סימנים בהובלת צוות מנחים מקצועיים, עיוורים וחרשים.קרא עוד
עוד אטרקציות