1 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
2 הגדל תמונה
הכותל
הועלה על ידי ברק אורי
3 הגדל תמונה
לשים פתק
הועלה על ידי ברק אורי
4 הגדל תמונה
ירושלים
הועלה על ידי m_vizel
5 הגדל תמונה
ירושלים
הועלה על ידי m_vizel
6 הגדל תמונה
ירושלים
הועלה על ידי m_vizel
7 הגדל תמונה
ירושלים
הועלה על ידי m_vizel
8 הגדל תמונה
יש מקום לכ-ו-ל-ם
הועלה על ידי dannychn
9 הגדל תמונה
מבט מהכותל
הועלה על ידי tomika
 

להגשים משאלה

אף פעם לא משעמם מול הקיר הקדוש ביותר ליהודים. תמיד מרתק, ססגוני, מעורר מחשבה ובדרך כלל מאוד מרגש. בייחוד מול הבר-מצווות לילדים מכל קצות הארץ, או ביום העצמאות, בטקס הדלקת המשואות. הכותל הוא קיר התמך המערבי שהחזיק את במת הר הבית עליה נבנה בית המקדש של הורדוס בימי בית שני. עם השנים הפך קטע בן 60 מטרים, מתוך הקיר שאורכו מגיע עד כמעט 500 מטרים סך הכל, לאתר תפילה נכסף וסמל לגעגועים לירושלים.
מעל רחבת התפילה קיימים שבעה נדבכים מקוריים מתקופת הורדוס, הבנויים מאבנים גדולות במשקל 2.5-1.5 טון כל אחת. ביניהן טומנים המתפללים, וגם אלה שבאו להתייחד, פתקים קטנים עם בקשות גדולות. עוד למעלה, ברחבת הר הבית עצמה אפשר לחזות בעין בשינויים שעבר הר הבית מאז ימי בית שני והבולטים בינהם המונומנטים המוסלמיים שהוקמו עליו כמו כיפת הסלע המוזהבת ומסגד אל אקצא עם הכיפה האפורה, אלה קיימים כאן, עם שינוי זה או אחר, "רק" 1300 שנה. בקצה הצפון-מזרחי של רחבת הכותל נמצאת הכניסה אל קשת וילסון - מערכת קימרונות תת-קרקעיים הבנויה על גשר שחיבר בין בית המקדש השני לשכונת המגורים של הכוהנים שהיתה חלק מהעיר העליונה של ירושלים. מכאן יוצאת מנהרת הכותל החושפת את המשך הכותל המערבי, ועוברת בתוך חללים מתחת לרובע המוסלמי של ימינו, לאורך 400 המטרים הנוספים של הקיר (ראה "מנהרת הכותל").
רוצים לדעת עוד על אתרי בילוי בירושלים בפסח 2014? - לחצו כאן

( 42 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • hagit42

  hagit42
  מבייש את הדת היהודית|4 04.10.13
  במהלך כל התבגרותי, היינו עושים מדי פעם גיחות לירושלים, ולכותל. בעיקר לכותל. אבל מה? בשנים האחרונות, הפכו את הכותל לסוג של "מסחרה". חבל. בעוד שפעם היית יכולה להיכנס גם בגופיה ומכנסיים קצרות, ללא קשר לדת, להתפלל לאלוהים שיענה לתפילותייך, היום במקום פועל מנגנון קשוח, וייתכן שגם אלים, שלא מאפשר לגשת לכותל "לא צנועים", ומחלק עליוניות "חד-פעמיות" לנשים וגברים. הגומחה הקטנה מדי לנשים, מה לעשות, קטנה מדי. ישנן יותר נשים שמגיעות להתפלל מגברים. בהחלט היו יכולים להגדיל את עזרת הנשים. העבודות באיזור הכותל נמשכות הרבה שנים (ולא מדובר בחפירות). אפשר היה לזרז את התהליך. כוכב ירד רק בגלל הצפיפות בעזרת נשים
 • דליקטס

  דליקטס
  סליחה...|5 22.08.13
  אם לבקר בכותל אז בזמן סליחות שווה הרבה יותר. זוהי התקופה בה כולם מדברים אל הקיר גם בלילה. ארב רב של קהל מכל מקום ומכל גיל, בליל שפות וכולם לאותו היעד: אל הקיר. תקופה מומלצת לביקור צונן מהקיץ החם שלנו. חוויה לכל המשפחה.
 • tobg

  tobg
  דוחה! כמו שאר הרובע היהודי|1 23.12.11
  איפה משרד התיירות כשצריכים אותו. ברזנטים, גדרות, כיסאות פלסטיק, הפרדות, קבצנים, חוטי חשמל וטלפון בערבוביה ובפירטיות. כמה חוסר באסתטיקה יש במגזר החרדי. כאילו שיופי זו עבירה. לחשוב שמכל העולם באים לראות את המקופ המביש הזה.
 • peereran

  peereran
  עדיין אתר היסטורי לעם היהודי|3 27.09.11
  מסכים עם כל המדרגים הקודמים, אבל אם מסתכלים על הצד החיובי של העניין עדיין חוויה מקום שלא מגיעים עליו כל יומיים וזכרון נחמד לילדים
 • galiavu

  galiavu
  מעוז חרדי ממוסחר|3 29.08.10
  מסכימה לגמרי עם המדרגים הקודמים - אתר מרתק ומרגש (זכרונות ילדות...) שהופקע מרשות הכלל והפך לנכס חרדי מנוכר ומפלה. בתי הכינה פתק תמים, ופניה התכרכמו למראה כל הפתקים המושלכים על הרצפה ונרמסים תחת הרגליים... מזל שמצאנו סדק פנוי, אי שם למטה. הברגנו את הפתק פנימה והתרחקנו - לא לנו המקום הזה.
 • hello564

  hello564
  פעם הכותל היה "בידנו"|1 27.08.10
  פעם זה היה "הכותל..." היום זה מקום ממוסחר ומתופעל היטב על ידי סוכניו של אלוהים עלי אדמות כמו קודמי גם אני הזדעזעתי מהמקום הצר שהוקצה לעזרת הנשים לעומת הגברים. גועל נפש! מעבר לזה,עובדת שם מכונה משומנת של שנורר לקבצני "צדקה ושלל פניות מ"סוכנות" שרוצות לדעת האם אתה מניח תפילין או האם את שומרת על טהרת המשפחה.. ו..אגב: אלוהים-עשה בבקשה שינקו את השרותים בכותל
 • ocp

  ocp
  משעשע... לדרג את הכותל|3 21.04.10
  בכל אופן, אחרי שצחקנו, הגיע גם הזמן לבכות. אם אתם חילונים והקיר עצמו לא עושה לכם את זה, העסקנים הדתיים יגרמו לכם בכל זאת להזיל כמה דמעות- על הפנאטיות, על חוסר הסובלנות, על ההשתלטות של גורמים אולטרא-אורתודוקסים (בלשון המעטה) על מה שאמור להיות סמל לכל יהודי באשר הוא. כל אדם נורמלי יזיל דמעה כשיראה את החלק הזעיר והצפוף שהוקצה לנשים, בעוד שלגברים הוקצה שטח נרחב ומרווח יחסית. את העובדה שיש אנשים (נכון, ממין נקבה) שאסור להם להתפלל בכותל כי זה "פוגע" ברגשות של אחרים ועוד ועוד. על זה נאמר- נבלה ברשות התורה.
 • avron

  avron
  קידוש הנדל"ן|3 21.04.10
  עם כל הכבוד, בסופו של דבר זהו בסך הכל קיר שנבנה בידי בני אדם כמונו. הנטיה הזו לקדש חפצים דוממים, כולל קברים, היא עבודת אלילים של ממש ולתחוב פתקים לסדקי הקיר זה גובל בפאגאניזם. המקום מנוהל כעסק פרטי של החרדים שלא השתתפו השיחרורו כמוני למשל, כולל הפרדת מינים קפדנית, התמסחרות מגעילה, כפיה לחבוש כיפה ועוד פנינים. פעם אחת בחיים הספיקה לי. (חוץ משיחרור ירושלים כולל הקיר הקדוש).
 • ירקרקה

  ירקרקה
  אויר ואווירה|5 21.04.10
  אין זהה לו בעולם. מקום קסום. בעבר כבר בקרתי במנהרות הכותל, כך שנותר לי לבצע גיחה תמידית לכותל כאשר אני בעיר לביקור. מומלץ
 • sigsag

  sigsag
  ביקור מקסים בחנוכה|5 16.12.09
  ביקרתי עם ילדותיי בנות ה 7.5 והיה תענוג. האווירה הירושלמית מיוחדת. העיר העתיקה המציצה מעבר לחומה וכיפת הזהב בהחלט הצליחו לעורר התרגשות גם בקרב הקטנות.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


פארק איילון-קנדהפארק איילון-קנדה מומלץ מפה9.4לפני שנים רבות חי בעמק נסיך מרושע. יום אחד נקרתה בדרכו זקנה וביקשה דבר מה לאכול. בעט הנסיך בזקנה העלובה, והזקנה, כדרכן של זקנות מן האגדות, גילתה את פניה האמיתיים, פני המכשפה מן ההר. לפני שהספיק בן המלך לברוח, הטילה בו את קללתה והפכה אותו למפלצת באגם. השנים עברו. בן המלך נשכח. לילה אחד נשארה רועה צעירה ללון עם עדרה על שפת האגם. בחצות עלה מפלץ מן המים והתחנן בפני הנערה המבוהלת שתיגע בו. ריחמה הנערה על המפלץ, שחתה אל היצור המפחיד ונגעה בידו. בו ברגע צללה הנערה למים והחלה טובעת, אבל אז חזר בן המלך לדמותו הישנה, צלל אחרי הנערה אל המים והציל את חייה. מאז, כמובן, הם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה. כך מספרת האגדה על האגם שבמורד עמק המעיינות בפארק קנדה. סביב האגם הקטן יש המון מדשאות וכל מה שצריך המפקנק המפונק, כולל שירותים וברזיות, פחי אשפה וגם גזלן קבוע בשבתות ובחגים. תוכלו לחנות כאן ולערוך פיקניק חביב שבמהלכו אולי תצליחו להשתמש בדמיון ובכושר התיאטרלי שלכם כדי להלהיב את הילדים באגדה על בן המלך המרושע. אזור הפקניק מונגש לנכים.קרא עוד
עוד אטרקציות