1 הגדל תמונה
צילום: החברה לפיתוח הרובע היהודי
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
השער המשולש בכותל הדרומי. צילום: אלי פרכטר
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
העופל ומרכז דווידסון
הועלה על ידי eyalsh
4 הגדל תמונה
העופל ומרכז דווידסון
הועלה על ידי eyalsh
5 הגדל תמונה
העופל ומרכז דווידסון
הועלה על ידי eyalsh
6 הגדל תמונה
העופל ומרכז דווידסון
הועלה על ידי eyalsh
 

מרכז דוידסון והגן הארכיאולוגי

השרידים המרגשים ביותר של ירושלים מימי בית שני נמצאים בגן הארכיאולוגי למרגלות הכותל הדרומי של הר הבית, באזור הידוע בשם העופל. בחלק אחד של האתר מעפילים במדרגות הקדומות אל שערים שהוליכו אל בית המקדש. באזור נחפרו עשרות מקוואות טהרה, שעמדו לרשותם של באי בית המקדש, ובקצהו הדרומי של הכותל המערבי, מעל לרחוב ההרודיאני ולצד החנויות המשוחזרות, מונחות בערימה ענקית, אבנים שנפלו מהכותל כתוצאה מאירועי חורבן הבית. בתוך מתחם הגן הארכיאולוגי נמצא מרכז המבקרים ע"ש דוידסון. המרכז התיירותי משלב תוכן ארכיאולוגי עם אמצעי מחשוב, ותצוגה מתקדמים כדי להמחיש את תופעת העלייה לרגל ואת חשיבותה של ירושלים לאורך התקופות השונות.
חפירות הכותל
באוויר הפתוח, למרגלות הכותל המערבי יש מתחם ארכיאולוגי גדול נגיש לכסאות גלגלים. אורכו של הכותל המערבי, למי שלא ידע, מגיע לחצי קילומטר, הרבה מעבר לקיר בן 70 המטרים ברחבת הכותל של ימינו. לאורך רחוב רומאי מתקופת הורדוס, בחלקו הדרומי ביותר של הכותל, אפשר לראות ממצאים שאין להם מתחרים. שרידי קשת רובינסון שהיוותה את התשתית למחלף הראשון בהיסטוריה, עליו עלו כדי להעפיל להר הבית, הוא אחד מהמפורסמים. מלבד זאת, נסו לזהות את הגרפיטי הקדום, ציטוט מספר ישעיה, שנחרת על אחת מאבני הכותל, ואת אבן "לבית התקיעה לה..." ששולבה בפינת החומה וכנראה ציינה את מקום ההכרזה על כניסת השבת באמצעות כלי נשיפה. המראה המרגש ביותר הוא מפולת של אבני ענק שנפלו מהכותל בשנת החורבן וכל מי שיתבונן בה, מאמין או לא מאמין, יטולטל קלות.
הכותל הדרומי
אפשר להמשיך לחפירות הכותל הדרומי, למרגלות מסגד אלאקצא, שם נחשפו המדרגות המקוריות שהובילו לשערי חולדה שהיו אחת מאפשרויות הכניסה למתחם בית המקדש. עשרות מקוואות טהרה, שעמדו לרשותם של באי בית המקדש, נראים בשטח. נתיב ההליכה ממשיך לפינת העופל – הפינה הדרום-מזרחית של הר הבית.
סיורים מודרכים
החל מ-2015 מתקיימים בגן הארכיאולוגי סיורים מודרכים מדי יום בימים א'-ו'. הסיור עובר בכותל הדרומי, בשערי חולדה וברחוב ההרודיאני ומסתיים בשחזור תלת-ממדי של הר הבית ובית המקדש בימי בית, על מסך ענק בתוך מרכז דוידסון.


סיור בעברית יוצא בימים ראשון-חמישי בשעה 15:00 וביום שישי בשעה 11:00, סיור באנגלית יוצא בימים ראשון-חמישי ב-13:00 וביום שישי ב-9:00. משך הסיור כשעה ורבע ועלותו 16 ₪ למשתתף. לפרטים נוספים, ראו דף הפייסבוק של תיירות הרובע היהודי.

( 15 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • nir_e

  nir_e
  מרתק|5 06.11.11
  אתר מרתק המביא את תולדותיה של ירושלים העתיקה בצורה הכי מוחשית שאפשר. הסיור בגן הארכיאולוגי המרשים בליווי הדריכים המקצועיים של המקום, עוזר לקשור סיפורים מהעבר ושיעורי היסטוריה למציאות והמוזיאון והמודל הוירטואלי מעיפים את חסרי הדימיון שבינינו אלפי שנים אחורה ומשלימים את התמונה.
 • dafnag

  dafnag
  זהירות בימי ו'|4 11.09.11
  בגן אמנם שרידים חשובים ומרגשים (לדוגמא המעקה עם הכתובת של התוקע בשופר, מטמוני מטבעות עתיקים). זהירות ההודעה "בימי ו' אזור מדרגות שערי חולדה נסגר בשעה 11:00 בשעון חורף, ו- 12:00 בשעון קיץ." לא מסבירה שבעצם כל גן העופל וחפירותיו סגורים ולא כלולים בסיור יום ו'.
 • o.d.

  o.d.
  בקרו מהר!!|5 17.08.09
  לעם ישראל יש גם כותל דרומי וחלקים נוספים מרגשים מלפני 3000 שנה! האתר מיוחד, עם מוזיאון מעניין ומרתק עם סרטים ומצגות ותצוגה מרהיבה. נמצא ממש בכניסה לכותל המערבי. התרשמנו מאוד מהרחוב ההורודיאני, מהמדרגות הדרומיות שהובילו להיכל הקודש ועוד. ממליצים לכולם!
 • eliko421

  eliko421
  עבודת שיקום מדהימה|5 27.06.09
  ניתן לדמיין בקלות, מה היה ומה אירע כאן לפני 2000 שנה. נקי, מסודר ויפה. חובה לסייר עם מדריך - אחרת מפספסים.
 • goodlife

  goodlife
  יופי של מקום|5 14.06.09
  יופי של מקום. כולל גם הסברים ועם פסטיבל האור קיבל זוית נוספת.
 • rudolph

  rudolph
  מומלץ|5 06.04.09
  הממצאים מעניינים מאוד וההסברים במכשיר האלקטרוני (אודיו-גייד) קצרים וקולעים.
 • danam_20

  danam_20
  מרגישים את רוח הקודש|5 29.01.09
  הרבה יותר מרגש מהכותל המערבי ההמוני שהפך לנחלת רבנים למיניהם. אפשר לחוש את עוצמת הקדושה במבנה העצום לרגליו אנו עומדים : המשך הכותל המערבי, שרידי קשת רובינסון, הכותל הדרומי והעליה במדרגות לשער חולדה. הערות : אפשר לשלם באשראי וההדרכה הוירטואלית לקבוצות בלבד. במרכז המבקרים סרטון קצר עם הדמיה של בית המקדש.
 • gilslovik

  gilslovik
  מצטרף לדעת קודמיי, אולם...|4 29.06.08
  היה ניתן לדאוג למקומות מוצלים ברחבי הגן, וחבל שלא נעשה כך.
 • rachel10

  rachel10
  לכל אחד יש מה ללמוד|5 09.07.07
  האתר משתפר במשך השנים האחרונות. ההדרכה הניתנת מטעם המקום מצומצמת יחסית ולכן כדאי להגיע עם מדריך ברמה המתאימה, או להשתמש בחוברת המקסימה של אילת מזר.
 • chupale

  chupale
  מרגש , מפתיע , חובה !|5 13.12.06
  חשבנו שכבר לא ניתן הפתיע אותנו במתחם הכותל המערבי . הופתענו , ולטובה . הגן הארכיאלוגי העופל ומרכז דיודסון הם אתר מרגש , מעניין , עשוי ומתוחזק באופן נפלא . מומלץ ביותר להזמים הדרכה או לפחות לשכור את המדריכים האינטראקטיבים של הטלפון הניתנים להשכרה בכניסה . מומלץ ביותר !
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


פארק איילון-קנדהפארק איילון-קנדה מומלץ מפה9.4לפני שנים רבות חי בעמק נסיך מרושע. יום אחד נקרתה בדרכו זקנה וביקשה דבר מה לאכול. בעט הנסיך בזקנה העלובה, והזקנה, כדרכן של זקנות מן האגדות, גילתה את פניה האמיתיים, פני המכשפה מן ההר. לפני שהספיק בן המלך לברוח, הטילה בו את קללתה והפכה אותו למפלצת באגם. השנים עברו. בן המלך נשכח. לילה אחד נשארה רועה צעירה ללון עם עדרה על שפת האגם. בחצות עלה מפלץ מן המים והתחנן בפני הנערה המבוהלת שתיגע בו. ריחמה הנערה על המפלץ, שחתה אל היצור המפחיד ונגעה בידו. בו ברגע צללה הנערה למים והחלה טובעת, אבל אז חזר בן המלך לדמותו הישנה, צלל אחרי הנערה אל המים והציל את חייה. מאז, כמובן, הם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה. כך מספרת האגדה על האגם שבמורד עמק המעיינות בפארק קנדה. סביב האגם הקטן יש המון מדשאות וכל מה שצריך המפקנק המפונק, כולל שירותים וברזיות, פחי אשפה וגם גזלן קבוע בשבתות ובחגים. תוכלו לחנות כאן ולערוך פיקניק חביב שבמהלכו אולי תצליחו להשתמש בדמיון ובכושר התיאטרלי שלכם כדי להלהיב את הילדים באגדה על בן המלך המרושע. אזור הפקניק מונגש לנכים.קרא עוד
מוזיאון הרצלמוזיאון הרצל מומלץ מפה9.3מוזיאון הרצל הוקם מאה שנים בלבד לאחר הולדת הרצל ומציע למבקריו מסע אור קולי, הפורס את לבטיו של הרצל, קשייו, הצלחותיו והרעיונות שבבסיס חזונו. הקהל זוכה להתרגש עם הרצל, להתאכזב איתו, עד כדי כך שיוצא מהביקור עם מחשבות עמוקות על המורשת שהשאיר אחריו עד עצם היום הזה. **להזמנות התקשרו > 072-3946544** **שעות פעילות** ימים א'-ה': בשעות 8:30 – 18:00 (כניסה אחרונה: 17:00) יום ו': בשעות 8:30 -12:20 (כניסה אחרונה: 11:30) **מתקני המקום** - **הר הרצל** * הסיורים נערכים כשעה וחצי. - **המרכז החינוכי** - מציע מערך רחב של תכניות, פעילויות, כנסים, ימי עיון, השתלמויות וסדנאות ייחודיות, המתפרסות על טווחי זמן שונים – בין מספר שעות עד למספר ימים, בהתאם לקהל היעד ולדרישותיו. המערך מותאם הן לתושבי ישראל והן ליהדות התפוצות. - **סיור במוזיאון** - מיצג אור קולי ייחודי הלוקח את המבקר לסיפור חייו המסעירים של בנימין זאב הרצל. במהלך מסע זה, נפגש המבקר עם חזונו, דרכו ומורשתו של חוזה המדינה ואף זוכה למבט עדכני על המציאות של ימינו במפגש מרגש של חזון ומציאות. * הסיור אורך כשעה. * הסיור מתקיים בקבוצות כולל הדרכה, ומחקרא עוד
עוד אטרקציות