1 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
2 הגדל תמונה
כנסיית הקבר, י"ם
הועלה על ידי eyalsh
3 הגדל תמונה
כנסיית הקבר, י"ם
הועלה על ידי eyalsh
4 הגדל תמונה
כנסיית הקבר, י"ם
הועלה על ידי eyalsh
5 הגדל תמונה
כנסיית הקבר, י"ם
הועלה על ידי eyalsh
6 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
7 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
8 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
9 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
10 הגדל תמונה
קבר
הועלה על ידי הרים
11 הגדל תמונה
צלב
הועלה על ידי הרים
12 הגדל תמונה
חצר
הועלה על ידי הרים
13 הגדל תמונה
כנסיית הקבר
הועלה על ידי שלומישלום
14 הגדל תמונה
כנסיית הקבר
הועלה על ידי שלומישלום
 

לבקר פעם, פעמיים ושלוש

על פי המסורת הנוצרית כנסיית הקבר בנויה על אתר צליבתו של ישו (הגולגותא), כאן הוא גם נקבר, וזהו המקום הקדוש והחשוב ביותר לנוצרים קאתולים ואורתודוכסים. הכנסייה נמצאת בשליטת שש רשויות דת שונות, נקבעו בה שעות תפילה נפרדות לכל עדה, ופעם בשנה מתכנסים ראשי העדות השונות לדון בבעיות משותפות. עבודות השחזור הסתיימו, וגם אם הייתם פעם - כדאי לחזור.
השחזור נעשה על ידי המעצב היווני תיאו מיטרופולוס, העובד גם בשירות הוותיקן ברומא ובשירות הפטריארכיה היוונית בירושלים. את עבודות היד, המשובצות בעיקר במעקות המגולפים של המדרגות (המכונים טוראקיה), יש לזקוף לזכותם של אמנים פלשתינאים. השחזור אותנטי ומרהיב ביופיו, ואי אפשר להתעלם מהריצוף במבואות, בחדרי האירוח ובספריות, המשתלב גם בשטיחי שיש גדולים. כמו כן, אין דומה לכיפת הרוטונדה העצומה שקרן אור ממוקדת יורדת מפתחה הקטן ומפיחה חיים בתוך חלקי הכנסייה האפלים. התור הארוך המשתרך ליד המבנה המלבני במרכז החלל הגדול רומז שזה המקום החשוב בכל המתחם. ואכן, זהו מבנה הקבר, האדיקולה, שכניסה אליו טיפה מאכזבת כי לא רואים שום ארון אלא רק משטח שיש יתום. כל יום שישי בשעה 15:00 אפשר להצטרף אל תהלוכת נזירים המשחזרת את דרך הייסורים של ישו בוויה דולורוזה, וצועדת מחצר בית הספר אל-עומריה עד לכנסיית הקבר.
אם כל אווירת ההיסטוריה והקדושה הזאת עשתה לכם חשק, מומלץ לכם להמשיך גם למוזיאון לתולדות ירושלים אשר נמצא קרוב אליכם, במגדל דוד.

( 22 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • galiavu

  galiavu
  ביקור חובה|5 08.07.12
  ראינו כנסיות מרשימות ממנה, אבל לנוף האנושי כאן אין תחרות. איזו אווירה! ירושלים העתיקה הומה תיירים מכל קצווי תבל, וכולם מגיעים בסופו של דבר לכאן, במין בלגן מאורגן שקשה לתפוש אותו. במשך חצי שעה עמדתי מהופנטת במרפסת שמעל אבן המשיחה, ויכולתי להישאר שם גם יום שלם. מרתק.
 • goodlife

  goodlife
  חסרונות הסטטוס קוו|3 28.06.11
  אכן האתר החשוב ביותר לנצרות ומאוד מעניין ומרתק אבל חייבים לעשות משהו עם הגדרות הסטוס קוו מאחר והאתר נפגע מכך. יש מקומות המשוועים לטיפול ותחזוק, שיפור וארגון ומתן אפשרות נאותה וסבירה יותר כמקובל בעולם לאלפים המגיעים להנות ולהתרשם יותר. בשלב הנוכחי מאוד מומלץ לבוא עם חומר כתוב (למשל מהספר ירושלים כל נתיבותיה) או להצטרף לקבוצה מודרכת. אנחנו פחות נהנינו מאחר והאתר עמוס במבקרים מאידך ומלא בשומרי סטטוס קוו מכל העדות והזרמים.
 • ocp

  ocp
  מרתק. מרגש|5 08.06.10
  כנסייה ענקית שעברה גלגולים רבים במהלך ההיסטוריה. כל סנטימטר כאן שייך לאחד הזרמים בנצרות וה"סטטוס קוו" נשמר בקפדנות. האגדה מספרת שהסולם השעון בכררכוב שמעל דלת הכניסה אינו יכול לזוז ממקומו בשל אותו סטטוס קוו. מרגש ביותר לראות את הצליינים מניחים קמיעות ומתנות מירושלים על אבן המשיחה שבכניסה. גם בתור מי שאינו נוצרי אתה מזדהה עם ההתרגשות שלהם. גם כאן, במיוחד כאן כדאי להיעזר במדריך, הכנסייה עשירה ביותר בממצאים קדושים, מתקיימים כאן טקסים מרכזיים לנצרות (טקס האור הוא החשוב שבהם) והסיפורים מרתקים. אל תחמיצו את הכפר האתיופי.
 • ramoron

  ramoron
  מרשים|5 15.05.10
  כנסיה מרשימה בגודלה.
 • tamirs

  tamirs
  יש לשים לב לשעות הפתיחה|5 25.02.10
  מי שמגיע מאוחר כדאי שישאר לצפות בטקס נעילת הכנסיה. בגלל מריבות הנוצרים (מסתבר שלא רק בין היהודים יש מריבות) המוסלמים (תורכים) עשו סידורים מיוחדים שנשמרים עד היום.
 • GADIO018

  GADIO018
  מרתק|5 22.06.09
  מרתק לראות את הצליינים במקום מבנה ענק ומרשים
 • dove2

  dove2
  מרשים ומרתק|5 15.04.09
  מעניין מאוד לא רק ליהודים, הכנסיה מורכבת ממכלול של קפלות ופריטים מקודשים המעוצבים לפי סגנון העדה הנוצרית הספציפית מתוך אלה שיש להם חזקה בכניסה, מעניין להתבונן בנזירים ובנזירות של העדות השונות המגיעים לביקור ולתפילה בכנסיה ומעניין להכיר את סיפור סיום חייו ותחייתו של ישו שחלו לפי המסורת הנוצרית במקום זה.
 • danam_20

  danam_20
  הרבה יותר מכנסיה|5 25.12.08
  סיפור חייו המרתק של ישו מגיע כאן לקיצו. הכנסיה היא בעצם מכלול של כנסיות וקפלות ומלאה בפריטים מקודשים לנוצרים כמו סלע המשיחה, סלע הצלב ומקום קבורתו של ישו ובממצאים עיתיקים כמו מזבח כסף מהמאה ה 16, פסיפס וציורי קיר מתקופת הצלבנים. כל קפלה מעוטרת בסגנון אחר בהתאם לעדה אליה היא שייכת.
 • tomika

  tomika
  מרשים|5 04.10.08
  אתר מדהים ומרשים.גדוש בתיירים וצליינים שהולכים בדרך המשחזרת את דרך הייסורים של ישו בוויה דולורוזה וזו חוויה בפני עצמה.
 • dekelg

  dekelg
  מרתק ומעניין|5 06.06.08
  מקום מקסים, אבל חשוב להצטייד בספר או להעזר במדריך כדי לשמוע את הפרטים המעניינים והרבים, כגון מדוע עומד סולם רעוע בקומה השניה ללא שימוש?בידי מי מפתחות המקום ועוד.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


כנסיית סנט פיטר אינגליקנטוכנסיית סנט פיטר אינגליקנטו מומלץ מפה9הכנסייה היפה הזו, הנמצאת במורדות הר ציון, מוחזקת על ידי נזירים קאתוליים מצרפת השייכים למסדר האסמפסיוניסטים. היא הוקמה ב-1931 אבל הרבה לפניה נבנו כאן כנסייה ביזנטית וכנסייה צלבנית, כולן הוקמו כדי להנציח אירוע חשוב בחיי ישוע ותלמידיו. על פי המסורת הנוצרית הכנסייה עומדת במקום בו היה לפני 2000 שנה, בימי בית שני, בית הכוהן הגדול (לא טעיתם - הכוהן היהודי). לכאן הובאו ישוע ותלמידיו לאחר שנתפסו על ידי חבורת יהודים ובראשם התלמיד הבוגד יהודה איש קריות. כאן, על פי אותה מסורת, נכלא ישוע בלילה שלפני משפטו וצליבתו וכאן איכזב אותו בכיר תלמידיו - פטרוס, פיטר, או שמעון בעברית - והכחיש כל קשר עמו. מסופר בברית החדשה שבמהלך הלילה הגורלי נשאל פטרוס שלוש פעמים אם הוא אחד מחבורתו של ישוע וכשהכחיש פטרוס בפעם השלישית התרנגול קרא (גליקנטו בלטינית). זה קרה עם בוא השחר, בדיוק כפי שצפה ישוע לפני כן ואף סיפר לתלמידו את העתיד לקרות. רגשות חרטה התעוררו מיד אצל התלמיד שהלך הצידה ובכה.קרא עוד
עוד אטרקציות