אתר ההנצחה המרכזי של השואה בישראל, שוכן על הר הזיכרון במערב ירושלים ומנוהל בידי מוסד יד ושם - רשות הזיכרון הממלכתית לחקר השואה והנצחתה. מבנה הזיכרון המרכזי באתר הוא "אוהל יזכור", המשמש מקום התייחדות עם זכר קורבנות השואה. על רצפת המבנה חקוקים שמותיהם של 22 מחנות ריכוז ומחנות מוות באירופה ומתחת לריצפה טמון אפר נספים שהובא ממחנות המוות. בין האתרים הנוספים במיבנה הזיכרון נמנים "מוזיאון לאות ועד" בו מוצגות תמונות ותעודות מאז עליית הנאצים ועד סוף המלחמה; "מוזיאון האמנות" בו מוצגות יצירות שנעשו בשנות המלחמה בגטאות ובמחנות המוות וכן יצירות של ניצולי שואה.

בסוף מרץ 2005 נפתח המוזיאון החדש ביד ושם שתוכנן על ידי האדריכל משה ספדיה. המבנה דמוי המנסרה חודר להר בצדו האחד ויוצא לנוף הבירה בצדו האחר בצורה שמאפשרת את ניצול אור היום בתוך מיצגי המוזיאון. המבנה מחולק לתשע גלריות הסוקרות את התפתחות האירועים החל מעליית הנאצים לשלטון ועד סיום מלחמת העולם השנייה לצד סיפורן המר של קהילות יהודיות שהיו קורבן לאותם ארועים. הגלריות מציגות יצירות אומנות של קורבנות השואה וניצוליה, חפצים שנמצאו במחנות ובגטאות וכן תמונות וסרטים מהתקופה. נקודת ראותו של הקורבן, רגשותיו וחוויותיו, עליהם שם דגש המוזיאון, מיוצגים היטב לאורך הביקור במיצגים שונים דוגמת קטעים מיומנים של ילדים מהשואה, שריד מקרון בקר שהוביל את היהודים למחנות ההשמדה ושחזור של רחוב בגטו ורשה דרכו עובר המבקר במוזיאון. הסיור מסתיים בחוויה חזקה בהיכל השמות, מקום שימור שמותיהם של שלושה מיליון יהודים מתוך ששת מיליוני הניספים בשואה, שעוצב בצורת קונוס המורכב מתמונות של הניספים. סמוך לקונוס יכולים המבקרים לחפש מידע על מכריהם וקרוביהם.

( 23 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  סוף סוף הבנתי איך הכל מתקשר|5 08.08.10
  הייתי השנה פעמיים וחסרה לי פעם נוספת כדי לעבור על המוזיאון החדש. סוף סוף הבנתי איך הארועים השונים מתקשרים אחד לשני. במוזיאון יש המחשה של ארועים דרך סיפורים אישיים ודרך מבנים - למשל המשרפות. זה מאפשר להבין מה קרה ליחיד ומה קרה לכלל. מפעים. היציאה מתוך המוזיאון לנוף ירושליים גורמת לאנחת רווחה
 • sagyi

  sagyi
  אתר חובה לכל אדם באשר הוא|5 07.02.09
  יד ושם הינו אתר חובה, העשוי היטב, שמספר את המעשה הנורא שעשו בני אדם לבני אדם אחרים - שואת יהדות אירופה. כל אדם באשר הוא צריך להבין שבמצבים מסוימים הדבר יכול לחזור על עצמו לכן חובה לבקר במקום, ולהבין את מאורעות אותה תקופה ולזכור - לא עוד. מומלץ לבקר במוזיאון החדש ובכל המתחם המדהים בעושרו. רצוי לקחת הדרכה - בקבוצה או באמצעות אוזניות.
 • YaelBarash

  YaelBarash
  בנוי בצורה טובה|4 19.11.08
  אבל מבליט יותר מידי את הסיפוריים הפרטיים ופחות מידי את התמונה הכללית
 • לנטנרצר

  לנטנרצר
  מהמם!|5 11.09.08
  ולא במובן הקלישאתי.
 • ilansole

  ilansole
  מומלץ מאוד !|5 25.07.08
  המוזיאון ברמה גבוהה מאוד בקנה מידה עולמי ומרשים מאוד. מומלץ לקחת הדרכה בתשלום (לוודא מראש באיזו שעה).
 • תלתן

  תלתן
  חובה !!|5 22.06.08
  מי שתכנן את המוזיאון החדש , עשה עבודה מושלמת. לכל פרט יש משמעות. כדאי מאד לקחת הדרכה בתשלום , כי הסיפורים הקטנים , לפעמים הם המרגשים. 3 שעות של חוויה עוצמתית מרתקת. חובה , חובה , חובה !!!
 • נדבעדן

  נדבעדן
  חובה לבקר|5 14.01.08
  המקום בנוי ומעוצב בצורה מדהימה, מומלץ לקחת מערכת שמע. הביקור במקום השאיר אותי במצב רוח רע ומחשבות על מעט הניצולים שנשארו בנינו ועלהסבל שהם עוברים בארצנו בגלל..., ממליץ על מקבלי ההחלטות לגשת למקום לפני שמקבלים החלטה על האנשים המסכנים האלה.
 • goodlife

  goodlife
  אתר חובה|5 10.10.06
  המבנה החדש של המוזיאון מעצים את הרגשות. מסלול ההדרכה שנבנה מסמן את ההתפחות של ההתרחשויות. אתר חובה.
 • yaniv500

  yaniv500
  חובה לכל יהודי|5 12.09.06
  אחד מהמקומות המרגשים והמיוחדים שחובה על כל יהודי בעולם להגיע ולחוות דרך האתר המיוחד את השואה את מה שמשפחתנו עברה
 • eliko421

  eliko421
  ביקור הכרחי ומעביר את המסר !|5 26.04.06
  האתר החדש מוצלח מאוד - לא מתחת לגיל 12 .... כדאי לקחת הדרכה - ולשמוע את כל הסיפורים שברקע, קטנים כגדולים.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


מוזיאון הרצלמוזיאון הרצל מומלץ מפה9.3מוזיאון הרצל הוקם מאה שנים בלבד לאחר הולדת הרצל ומציע למבקריו מסע אור קולי, הפורס את לבטיו של הרצל, קשייו, הצלחותיו והרעיונות שבבסיס חזונו. הקהל זוכה להתרגש עם הרצל, להתאכזב איתו, עד כדי כך שיוצא מהביקור עם מחשבות עמוקות על המורשת שהשאיר אחריו עד עצם היום הזה. **להזמנות התקשרו > 072-3946544** **שעות פעילות** ימים א'-ה': בשעות 8:30 – 18:00 (כניסה אחרונה: 17:00) יום ו': בשעות 8:30 -12:20 (כניסה אחרונה: 11:30) **מתקני המקום** - **הר הרצל** * הסיורים נערכים כשעה וחצי. - **המרכז החינוכי** - מציע מערך רחב של תכניות, פעילויות, כנסים, ימי עיון, השתלמויות וסדנאות ייחודיות, המתפרסות על טווחי זמן שונים – בין מספר שעות עד למספר ימים, בהתאם לקהל היעד ולדרישותיו. המערך מותאם הן לתושבי ישראל והן ליהדות התפוצות. - **סיור במוזיאון** - מיצג אור קולי ייחודי הלוקח את המבקר לסיפור חייו המסעירים של בנימין זאב הרצל. במהלך מסע זה, נפגש המבקר עם חזונו, דרכו ומורשתו של חוזה המדינה ואף זוכה למבט עדכני על המציאות של ימינו במפגש מרגש של חזון ומציאות. * הסיור אורך כשעה. * הסיור מתקיים בקבוצות כולל הדרכה, ומחקרא עוד
מוזיאון וואהל לארכיאולוגיה - הרובע ההרודיאנימוזיאון וואהל לארכיאולוגיה - הרובע ההרודיאני מומלץ מפה9.2הרובע היהודי של ימינו נמצא על שרידי העיר העליונה של ירושלים מתקופת בית הורדוס (37 לפסה"נ-70 לסה"נ). כאן נשתמר רובע מגורים בו התגוררו משפחות אמידות ממעמד האצולה והכהונה של ירושלים. הן הקימו את בתיהן על הגבעה, מול הר הבית. על עושרם של התושבים מעידים בתי המידות המרווחים שהיו מעוטרים בציורי קיר, במעשה טיח מעוצב וברצפות פסיפס צבעוניות. בבתים נמצאו חדרי אמבט ומקוואות טהרה, וכן נמצאו בהם רהיטים וכלים עשויים אבן ירושלמית, מוצרי מותרות וחפצי נוי וכיוצא באלה - סממנים של חיי רווחה ושל תרבות דיור ברמה גבוהה. ממצא בולט ומעניין במיוחד הוא חלקי טיח שעליהם חרותה מנורת בית המקדש. הקירבה לבית המקדש, אופי המקום כשכונת כוהנים וזמן החריתה, שתוארך לתקופה שבית המקדש היה קיים, מובילים לכך שיוצר החריתה כנראה ראה בעיניו את המנורה המקורית ופשוט תיאר את מה שהכיר. מדובר בממצא חשוב מאוד למחקר על בית המקדש וחפציו.קרא עוד
עוד אטרקציות