1 הגדל תמונה
במנהרה
הועלה על ידי ברק אורי
2 הגדל תמונה
בריכת המים
הועלה על ידי יוסישראלי
3 הגדל תמונה
מנהרות הכותל
הועלה על ידי eyalsh
4 הגדל תמונה
מנהרות הכותל
הועלה על ידי eyalsh
5 הגדל תמונה
מנהרות הכותל
הועלה על ידי eyalsh
6 הגדל תמונה
במנהרה
הועלה על ידי ברק אורי
7 הגדל תמונה
דגם הר הבית
הועלה על ידי ברק אורי
 

הכותל המלא

מאז שחרב בית המקדש הפך בהדרגה הכותל המערבי למוקד תפילה וכמיהה. בשנת 1967 החלו פעולות לניקוי אזור הכותל ולחשיפתו לכל אורכו. העבודות חשפו מערכת תת-קרקעית מרשימה, מנהרת זמן היסטורית שמתחילה מימי החשמונאים ומגיעה לימינו. מנהרות הכותל, הנמתחות לאורך 488 מטר חושפות את העוצמה האדירה של קירות התמך למתחם הר הבית בתקופת הורדוס. האבנים המאסיביות מגיעות חלקן לאורך של כמה מטרים ומבט בוחן יגלה משהו על שיטות נשיאתן והעברתן מהמחצבות למקומן. באתר נראים ממצאים ארכיאולוגיים הכוללים קטע רחוב מתקופת בית שני, תעלת מים חשמונאית גדולה, חדרים, אולמות ציבור, שער כניסה קדום להר הבית ועוד.
בכדי להעצים את תחושת החוויה, ואת ההבנה של מה שרואים, מצויים במקום אמצעי המחשה דינמיים כגון דגמים והדמיות תלת ממד של הר הבית בתקופות שונות וסרטי אנימציה המתארים את שיטות הבנייה העתיקות בזמן הקמת בית המקדש. הביקור במנהרות בתיאום מראש בלבד. הכניסה למנהרות היא מתוך הקמרון המקשר את רחבת הכותל ורחוב הגיא ברובע המוסלמי.

( 49 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • daliahk

  daliahk
  מסע מזורז|1 03.07.15
  גולת הכותרת לטיול אמורה הייתה להיות מנהרות הכותל וככה גם האכזבה. המילה שנחרטה היא: להזדרז. רצנו את המנהרות אחרי המדריך שמצא זמן לספר על מדרשו של זה וחכמתו של ההוא ולא מצא זמן להרחיב על ההיבט ההיסטורי. אלה מאיתנו שכבר ביקרנו במקום ידענו שלא הראו לנו הכל. לשאלתי הסתבר, כי נערך בסמוך שיעור למדריכי בר מצווה או משהו! מקומם ומרגיז. המלצה: לספק הדרכת שמע אישית עם אוזניות ולהקצות זמנים לסייר עצמאית. כך יוכל כל אחד למצות את החוויה לפי הקצב שלו.
 • נירית1

  נירית1
  מומלץ|5 28.01.14
  בהחלט מומלץ. סיור חוויתי ולימודי, כמעט לכל הגילאים. אנחנו שילבנו בבר מצווה בכותל והיה מעולה
 • עדית36

  עדית36
  מגיל 12 ומעלה, ולא קריר כל כך|4 07.08.13
  חיפשנו עיסוק בחופש לילדים (14,8) במקום קריר. דירוג המבוגרים- 5 כוכבים, מרתק ומרגש. דירוג בן ה-14- 3.5 כוכבים. בן ה-14: ההסברים (15 דק' בכניסה, ו- 5 דק' מדי פעם) לא כל כך מעניינים, אבל המנהרות עצמן כן. בן ה-8 סיפר על הבריכה בסוף ושהיה לו חם. יש סרטון חביב וקצר על התקופה. משהו כמו דקה. לסובלים מהחום- לכל אורך המנהרות יש מאווררים, אך עדיין אין אויר במעברים הצרים. לא לשכוח שיש הליכה של כק"מ מהחניה עד לכותל, בסמטאות צרות ללא אויר. בקיצור- לא פיתרון לימים חמים, אבל בימים אחרים, מושלם (למבוגרים).
 • tsipia

  tsipia
  מומלץ!|5 25.12.11
  השבוע ביקרנו (זוג+ילד בן 8) במנהרות הכותל. הסיור בהדרכתה של מרים, היה קולח, מעניין ומרתק. מרים המדריכה הצליחה להעביר לנו את האווירה של מסע במנהרת הזמן. העמידה מול אבני הכותל הענקיות והעמודים המסותתים, מעניקה תחושת כבוד לעבר והערכה לשיטות העבודה המתוחכמות בפשטותן. ראוי לציון שההדרכה הייתה ניטראלית ועניינית למרות היות המדריכה דתיה. וזו הפעם הראשונה שלא שמענו טרוניה על כך שהמוסלמים בנו מסגד על אבן השתיה אלא אפילו הבנה למעשיהם. בסיום הסיור ניתן לסייר עצמאית ברובע המוסלמי או לחזור עם המדריכה בשיירה מאובטחת ישירות לכותל. הרובע המוסלמי עצמו היה הומה במטיילים אם כי החנויות ריקות מקונים. מומלץ!
 • אוריתודורון

  אוריתודורון
  מעניין מאוד|5 17.07.11
  מרתק. הדרכה טובה.
 • averan45

  averan45
  אחת האטרקציות המדהימות בעולם!|5 05.02.11
  לפני מספר שבועות ביקרנו קבוצה של עובדים המנהרות. הסיור היה פנטסטי עם הדרכה יוצאת מן הכלל. התחושה היא של מסע בזמן אחורה. כל מי שלא היה פשוט חייב לבקר. אני חילוני אבל עברו לי צמרמורות בכל הגוף.
 • tzachi0505

  tzachi0505
  מדהים|5 27.09.10
  אתמול הזדמן לנו בדרך מקרה לקבל כרטיסים מקבוצה של 6 איש שהחליטו לא להצטרף לסיור. הסיור שאליו הצטרפנו היה באנגלית. בתחילה היה חשש בגלל בננו הקטן בן ה-10. ברצונינו לציין שלמרות שהיינו בעבר בסיור במנהרות הסיור הנוכחי היה מעניין יותר . בסיור זה גילינו פרט חדש של חשיפת מקווה שניתן לצפות בו באמצעות חלון זכוכית על הקרקע שניתן לצפות דרכו בחשיפה החדשה. בקיצור מומלץ מאוד וגם לילדים
 • gisack

  gisack
  חובה לכל מי שמגיע לכותל|5 13.09.10
  חייב לראות את מנהרת הכותל השיקום והתצוגה והמחשה מקום מדהים ויפה כדאי לקחת סיור עם מדריך שיכול להסביר את ההעסטוריה לאורך השנים. מרתק.
 • galiavu

  galiavu
  לא של כ-ו-ל-ם|4 29.08.10
  החפירות הארכאולוגיות מרתקות, עיר תחת עיר תחת עיר - לא ייאמן. המנהרות קרירות ונעימות וההדרכה מקיפה,אבל עם כל ההתרשמות והכבוד למסורת - הניכוס של המנהרות ומתחם הכותל בכלל על ידי האגף הימני לאומני מקומם ויוצר ריחוק (לפחות אצל שמאלנית חילונית כמוני). ולמה צריך לעשות את הדרך חזרה בשיירה חמושה ומאובטחת, עם התראות "לא לעצור בשום חנות", כשהסמטאות הומות תיירים וגם ישראלים שמטיילים בהן עצמאית? ככה בונים פחד וריחוק, והתוצאות ידועות...
 • amitkeynan

  amitkeynan
  הכי מיוחד|5 27.08.10
  ההיסטוריה מורגשת בכל צעד. מעניין ומומלץ.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


פארק איילון-קנדהפארק איילון-קנדה מומלץ מפה9.4לפני שנים רבות חי בעמק נסיך מרושע. יום אחד נקרתה בדרכו זקנה וביקשה דבר מה לאכול. בעט הנסיך בזקנה העלובה, והזקנה, כדרכן של זקנות מן האגדות, גילתה את פניה האמיתיים, פני המכשפה מן ההר. לפני שהספיק בן המלך לברוח, הטילה בו את קללתה והפכה אותו למפלצת באגם. השנים עברו. בן המלך נשכח. לילה אחד נשארה רועה צעירה ללון עם עדרה על שפת האגם. בחצות עלה מפלץ מן המים והתחנן בפני הנערה המבוהלת שתיגע בו. ריחמה הנערה על המפלץ, שחתה אל היצור המפחיד ונגעה בידו. בו ברגע צללה הנערה למים והחלה טובעת, אבל אז חזר בן המלך לדמותו הישנה, צלל אחרי הנערה אל המים והציל את חייה. מאז, כמובן, הם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה. כך מספרת האגדה על האגם שבמורד עמק המעיינות בפארק קנדה. סביב האגם הקטן יש המון מדשאות וכל מה שצריך המפקנק המפונק, כולל שירותים וברזיות, פחי אשפה וגם גזלן קבוע בשבתות ובחגים. תוכלו לחנות כאן ולערוך פיקניק חביב שבמהלכו אולי תצליחו להשתמש בדמיון ובכושר התיאטרלי שלכם כדי להלהיב את הילדים באגדה על בן המלך המרושע. אזור הפקניק מונגש לנכים.קרא עוד
עוד אטרקציות