1 הגדל תמונה
מוזיאון השומר, צילמה דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
מוזיאון השומר, צילמה דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
מוזיאון השומר, צילמה דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
מוזיאון השומר, צילמה דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
מוזיאון בית השומר
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
מוזיאון בית השומר
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
מוזיאון בית השומר, כפר גלעדי
הועלה על ידי eyalsh
8 הגדל תמונה
מוזיאון בית השומר, כפר גלעדי
הועלה על ידי eyalsh
9 הגדל תמונה
מוזיאון בית השומר, כפר גלעדי
הועלה על ידי eyalsh
 

קודם כל היה אדם

בקיבוץ כפר גלעדי, על שם ישראל גלעדי, מראשוני ארגון השומר וממייסדי הקיבוץ, פועל מוזיאון קטן ומושקע המנציח את ארגוני השמירה בר גיורא והשומר מהקמתם ועד להקמת צה"ל. במסלול ההליכה במוזיאון חולפים המבקרים על פני נקודות משמעותיות בארגון השומר - ההקמה, ההשבעה לארגון שססמתה "קודם כל היה אדם" וההתיישבות. ותחנה מיוחדת מוקדשת למעמד האישה בארגון וליחיד מול המשפחה. בכל תחנה יש מוצגים בני התקופה כמו רובה ארוך קנה ואוכף מקושט וכן מוקרן סרטון קצר. המוזיאון מתאר את רוח התקופה וממחיש אותה במוצגים כדגם של צריף מגורים, קרש כביסה מעץ ופריטי לבוש. את הנושאים שהעסיקו את חברי השומר מודגמים בתמונות, בכתובים ובסרטונים. התחנה האחרונה במסלול מוקדשת לדור החדש, המספר על סבא וסבתא חברי השומר ועל הפער בין החזון והגשמתו. הקומה העליונה של המוזיאון מוקדשת למניה וישראל שוחט ומשחזרת את חדר המגורים שלהם בקיבוץ. מיטת היחיד שבו, מעידה על כך שמניה חיה לבדה ותמונת השחקנית חנה רובינא התלויה בחדר, מעידה על טיב יחסי הזוג הסוער שהקים את השומר. כדאי לעלות גם לקומת התצפית ולהשקיף על העמק הנפרס מלמטה וביום בהיר גם על החרמון.

הדרכה אפשרית בתאום מראש לקבוצות ולבודדים כשאורך הסיור המודרך כשעה עד שעה וחצי.
על ארגון השומר ועוד בסביבת המוזיאון
אירגון השומר הוקם בשנת 1909 בידי צעירים בני העלייה השנייה, שהפכו לגרעין הקשה של מייסדי השמירה העברית בזכות אמונה בעבודה עברית, בהתיישבות ובהגנת יהודים על עצמם.

כ-250 מטרים מדרום לשער הכניסה לקיבוץ נמצא בית הקברות של כפר גלעדי, ובו קבריהם שלחברי השומר, ושל יוסף טרומפלדור וחבירו שנפלו בהגנה על תל חי. פסל האריה השואג מתנשא לגובה שישה מטרים, והמבקרים נדרשים למתוח את הצוואר. אם הגעתם בעונה המתאימה, תראו כאן פריחה צפופה ויפה של רקפות. בדרום-מערב הקיבוץ נמצא אתר השוקת, ובו קברים קדומים ויסודות של מאוזוליאום מפואר מהתקופה הרומית.

( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • gadpol

  gadpol
  מעניין ועשוי היטב|5 23.08.17
  תצוגה מאלפת של האירגון החשוב בתולדות היישוב ועל הדמויות המרתקות.
 • l9901

  l9901
  יחי השומר ובר גיורא|5 02.10.10
  תצוגה מחודשת של היסטוריית בר גיורא והשומר, מומחש בצורה נפלאה. הילדים וגם אנחנו נהננו מאוד. כל הכבוד!
 • GILLIC

  GILLIC
  נבנה מחדש, מעולה|5 30.08.08
  תצוגה מעניינת ומשכילה, ילדינו ואנו נהנינו מאוד.
 • dembinsky

  dembinsky
  מקום תמים ומקסים והדרכה נהדרת|5 30.08.08
  בכפר גלעדי, מיד לאחר סיור שערכנו עם ילדינו (4-12) בבית הקברות היפה הגענו למוזיאון המחודש. הסיור שעלה לכולנו סה"כ 20 ש"ח היה סיור בן כמעט שעה עם הסברים מרתקים על תולדות ארגון השומר מתחילתו (1907) ועד סופו (1929). נהדר. מומלץ ביותר.
 • schleyer

  schleyer
  התרפקות על דמותם של גיבורים|5 03.07.06
  נעים לבלות יחד עם כל בני המשפחה מלמד מספר מרגש נותן הרגשה פטריוטית גם לספקנים שבינינו והנוף מאלף.... מומלץ לכל מי שמחפש אתנחתא מקייקים מגלשות מים וארטיקים דביקים, מזג האויר הנוח בגבעה שבה ממוקם המוזיאון מוסיף לחוויה הנינוחה - חובה בצפון!!!
- 1
עוד אטרקציות