1 הגדל תמונה
צילמה, דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
צילמה, דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
צילמה, דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
צילמה דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
כלי עבודה, צילמה דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
צילמה דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
צילמה דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
הדודה והכלב, צילום דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
9 הגדל תמונה
צילום, דניאל היימס
הועלה על ידי מערכתמפה
10 הגדל תמונה
מוזיאון האדם הקדמון, מעיין ברוך
הועלה על ידי eyalsh
11 הגדל תמונה
מוזיאון האדם הקדמון, מעיין ברוך
הועלה על ידי eyalsh
12 הגדל תמונה
מוזיאון האדם הקדמון, מעיין ברוך
הועלה על ידי eyalsh
13 הגדל תמונה
מוזיאון האדם הקדמון, מעיין ברוך
הועלה על ידי eyalsh
 

אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדנו

בכניסה למוזיאון האדם הקדמון, בסוף שורת ההתפתחות מהאדם הקדמון ועד לאדם שהננו היום, מוצבת מראה כדי שנראה מה יצא בסוף תהליך ההתפתחות. אנחנו והכלים שברשותנו שכלול של תרבות שהחלה לפני מאות אלפי שנים. זוהי התמצית של המוזיאון, המציג אוסף ממצאים פרהיסטוריים שמקורם בעמק החולה. במוזיאון מוצגים 1600 פריטים שבהם כלי עבודה, תכשיטים, פסלים ושלדים שנמצאו בחפירות באזור ובמערות הקבורה בתחום הקיבוץ. אולם המוזיאון נחלק למדורים בנושאים המשלימים את תמונת חייו של האדם הקדמון - מגורים, ציד וליקוט המזון ובעלי חיים קדמוניים. במדור האתנוגרפיה מוצגים חפצים וכלים מתרבויות בנות זמננו שעדיין לא עברו את מהפכת התיעוש והטכנולוגיה ומשתמשות בחומרים מן הטבע לציד, ללבוש ולאמנות.

אמנון אסף, הרוח החיה מאחורי המוזיאון, מצא את אבן היד הראשונה באוסף כשסיקל שדה בור כשהיה בפלמ"ח. מאז הוא המשיך ואסף ואף צבר ידע נרחב ומנהל כיום את המוזיאון היחיד בארץ לפרהיסטוריה ללא תמיכה כלכלית. את הידע האדיר הוא מעביר בהדרכות לילדים ולמבוגרים הבאים למוזיאון. הממצאים בתצוגה, שנאספו כולם בעמק החולה ומעידים על החיים הקדומים במקום נותנים מעט פרופורציות על מקומנו בעולם.
לא טוב היות האדם לבדו
בין המוצגים המעניינים במוזיאון נמצא שלד אישה מלפני 12,000 שנה. האישה, המכונה כאן "הדודה", נקברה כשהיא מקופלת בתנוחת עובר ולצדה כלב. ידה המונחת על הכלב והקבורה המשותפת הביאו את החוקרים לשער כי אז החל ביות ותרבות הכלבים. שני שלדים נוספים במוזיאון, של גבר ואישה, נמצאו בהתיישבות קדומה ליד מעיין עינן ומתוארכים אף הם כבני 12,000 שנה. תופעה מסקרנת ואף מרגשת נוספת הנראית במוזיאון היא השאיפה לאמנות ולאסתטיקה. מתברר לפי החרוזים המעוטרים, הפסלים, הכלים המוקפדים ומחרוזות הצדפים כי עוד משחר ההיסטוריה חיפש האדם אחרי היופי ודבר לא נשתנה.

( 5 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • sigsag

  sigsag
  מעשיר ומלמד|5 17.08.14
  מוזיאון האדם הקדמון במעיין ברוך, מציג את ההיסטוריה והפרהיסטוריה של התפתחות האדם. המיצגים חוויתיים, ההדרכה במקום מקצועית ומאפשרת לילדים להתחבר לנושאים בגובה העיניים.
 • ozamski

  ozamski
  שעה היסטורית|4 21.04.14
  הצצנו והתלבטנו האם להכנס, במבט ראשון המקום נראה כחדר קטן ותהינו האם שווה לבקר...לשמחתנו קבלנו הדרכה מלומדת ומעשירה (הורים וילדים) מפי המדריכה במקום שעמדה לרשותנו לאורך שעה תמימה כי לא הגיעו מבקרים נוספים. אמנון למרבה הצער כבר אינו בקו הבריאות ואינו נמצא במקום...חשוב לבקר כדי להמשיך לקיים את המפעל המעניין הזה.
 • tennec

  tennec
  מוזיאון חביב , שווה לעצור בדרך|4 03.10.12
  חוץ מהמוזיאון הקטן , שווה לתפוס שיחה עם אמנון על הקיבוץ והחיים, אמנון נמצא בקיבוץ כבר 66 שנה מיום היווסדו, והמוזיאון הוא פרייצירתו
 • gogo

  gogo
  מוזיאון חשוב לאדם החושב|5 15.02.11
  במוזיאון הקטן מוצגים פריטים מרתקים המסודרים בחכמה ומעוררים תדהמה על שכל זה נמצא באזור גאוגרפי לא גדול כעמק החולה. לא פחות מעורר תדהמה הוא אמנון אסף, איש חכם וידען, מסור ורציונלי שנאבק כדי שהמוזיאון, מפעל חייו, ימשיך להתקיים, ללא כל מימון. איש נדיר ומוזיאון שחבל שאין בו תמיכה כי הוא יחיד במינו בארץ ופרט לערך המדעי יש בו גם ערך אנושי עצום- מבינים בו שאדם הוא אדם הוא אדם ודבר כמעט לא נשתנה. המקום צריך להיות מוקד מרכזי לתיירות באזור.
 • einyyoel

  einyyoel
  חביב.|3 02.08.02
  בתקציב דל ומעט ממצאים: חביב. אינו מתקרב לחויות דומות בנחל מערות או אחרים. ילדים? רק אם ניחנתם בחוש דרמה משוכלל.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
הסדנא לטקסטילהסדנא לטקסטיל מומלץ מפה9.7אם לפעמים כשאתם מתסתכלים על העוברים ושבים ברחוב, נדמה לכם שכולם לובשים את אותם הבגדים, בסדנת הטקסטיל של תמר ותומר בר-נס תוכלו לעצב לכם חולצה ייחודית. הזוג המקסים והלבבי הזה זורק זריקת צבע בלבו של קיבוץ אשדות יעקב ורצוי שהצבע הזה יודפס על בד. בני הזוג עקבו אחרי חלומם לעבור לקיבוץ ולא זנחו את נטיות לבם. תמר התמחתה בעיצוב טקסטיל בבית ספר שנקר וכעת היא מנחילה את מסורת ההדפס על בד לילדים ולמבוגרים בסדנאות. כל מבקר יכול לבחור חולצה או סינר ולהטביע בהם חותמות וציורים לפי שבלונות מגוונות, או לכתוב משפטים העולים על רוחו. נעים ליצור בסדנה האינטימית, השמחה והססגונית שתומר ותמר שיפצו במו ידיהם ונעימה עוד יותר חברתם של השניים, שמדריכים בסבלנות רבה ולא שוללים אף גחמה אמנותית של היוצרים החובבים. ניכר בכל פרט בסדנה שמדובר פה בזוג אנשים יצירתיים שאוהבים את עיסוקם. המתעניינים מאוד בסיפורי הבדים וכן אנשי מקצוע, יכולים להשתתף בקורסים מעמיקים יותר להדפס על בד. כדי להשתתף בסדנה יש צורך לתאם מראש. מינימום שלושה משתתפים לפתיחת סדנה. טלפון לתיאום סדנה: 052-6454274 תמר.קרא עוד
רוב רוי – שייט בקאנו אינדיאנירוב רוי – שייט בקאנו אינדיאני מומלץ מפה9.5"רוב רוי" הינו אתר מיוחד לשייט קאנו וקיאקים על הירדן הדרומי, המלא במים לאורך כל השנה. האתר כולו בנוי מחומרים טבעיים - עץ וחימר, ומשלב בתוכו מוטיבים אתניים אינדיאניים. אופיו השקט והפסטורלי של המקום בשילוב השייט לאורך נהר הירדן, מאפשר לחוש מגוון רחב של תחושות מרגיעות ונינוחות, ועד לאקשן ואדרנלין במים. את הקסם המסתרר במקום ניתן לחוש מהרגע בו תתיישבו בסירה - אם נשב בשקט ונתבונן סביב, נבחין בעין האינדיאנית המתבוננת בנו ובחיות הבר. עומקו של הירדן הינו כשלושה מטרים לכל אורך המסלול, ולאורך הנחל תלויים מעצי האקליפטוס חבלים עבים, ממש כמושל טרזן, מהם אפשר לקפוץ למים. חשוב לדעת כי הרחצה בירדן הינה על אחריות המתרחצים וההורים בלבד, כאשר במקום אין מציל. כמו כן, באתר מתקיימות פעילויות נוספות: בניית רפסודות בעזרת חומרי טבע, שייט לילי באווירה מיוחדת, סדנאות אמנות ברוח המקום, אפיית פיתות אינדיאניות, טיולי ג'יפים בנהיגה עצמית באיזור וחציית גשר הימליה - גשר חבלים מיוחד. מומלץ להגיע עם בגד ים ולהביא בגדים להחלפה. מתאים לקבוצות, ימי כיף וגיבוש עם אפשרות לארוחות שטח.קרא עוד


עוד אטרקציות