מנזר הקדוש המעונה
לאחר שיפוץ שארך זמן רב, נפתח מחדש אתר מנזר מרטיריוס בלב מעלה אדומים. קשה להאמין שהאתר, שכיום מוקף שיכוני מגורים, הוא אחד משורה ארוכה של מנזרים שמלאו את מדבר יהודה בתקופה הביזנטית ודגלו בחיי פרישות והתבודדות. מנזר מרטיריוס הוקם במאה ה-5 והיה מסוג המנזרים השיתופיים עד שהוחרב בפלישה הפרסית במאה ה-7. במהלך השבוע התבודדו הנזירים במגוריהם, כל אחד בנפרד, בתפילה ובמלאכה, ובסופי השבוע היו מתקבצים ומתפללים יחדיו. במנזר התגלו בית מרחץ, אורוות, וכיאה למנזר גם כנסייה ואכסניה קדומה לעולי רגל. באתר אפשר לראות מגוון פסיפסים ובורות מים וכן רשת תעלות ומעברי מים להשקיית גינת המנזר ושטחי השלחין (חקלאות התעלות) שלו. פסיפס חדר האוכל מתהדר בתואר המפתיע - הפסיפס הצבעוני הגדול במזרח התיכון. המנזר משולב בגן ציבורי בתחום העיר והמבנים המקיפים אותו מגבילים את התפתחותו לכדי אתר ביקור מרכזי אך עם זאת אחראים לכך שגילויו הוא תמיד הפתעה נעימה.
איך מגיעים
נוסעים בכביש 1 מירושלים לכיוון ים המלח ופונים למעלה אדומים בכניסה הצפונית. בכיכר הראשונה פונים שמאלה לכיוון העיר מעלה אדומים, ונוסעים על רחוב דרך הר הבית. בכיכר השלישית פונים שמאלה לרחוב דרך מדבר יהודה ובכיכר החמישית פונים ימינה לאתר, לפי השילוט.
שימו לב: הביקור באתר הוא בתיאום מראש בלבד וללא תשלום.
( 2 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • goodlife

  goodlife
  חלו שינויים באתר|5 07.02.11
  כבר איננו פתוח לכל דכפין, הכניסה דורשת תאום מול האתר באבטימוס (בא.ת. מעלה אדומים). אתר יפהפה עם פינות מיוחדות, בעיקר הפסיפס בחדר האוכל. שווה להגיע עם הדרכה או ללמוד היטב את פרטי המקום (לקרוא ולהתעדכן). עמד בלב דרך הצליינים מירודלים לירדן וגם שירת נאמנה את תנועת הנזירות הנוצרית שפרחה בתקופה הביזנטית. מרשים ומענין.
 • GADIO018

  GADIO018
  לחובבי ארכאולגיה|2 02.12.02
  אם עברתם בסביבה כנסו
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


פארק איילון-קנדהפארק איילון-קנדה מומלץ מפה9.4לפני שנים רבות חי בעמק נסיך מרושע. יום אחד נקרתה בדרכו זקנה וביקשה דבר מה לאכול. בעט הנסיך בזקנה העלובה, והזקנה, כדרכן של זקנות מן האגדות, גילתה את פניה האמיתיים, פני המכשפה מן ההר. לפני שהספיק בן המלך לברוח, הטילה בו את קללתה והפכה אותו למפלצת באגם. השנים עברו. בן המלך נשכח. לילה אחד נשארה רועה צעירה ללון עם עדרה על שפת האגם. בחצות עלה מפלץ מן המים והתחנן בפני הנערה המבוהלת שתיגע בו. ריחמה הנערה על המפלץ, שחתה אל היצור המפחיד ונגעה בידו. בו ברגע צללה הנערה למים והחלה טובעת, אבל אז חזר בן המלך לדמותו הישנה, צלל אחרי הנערה אל המים והציל את חייה. מאז, כמובן, הם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה. כך מספרת האגדה על האגם שבמורד עמק המעיינות בפארק קנדה. סביב האגם הקטן יש המון מדשאות וכל מה שצריך המפקנק המפונק, כולל שירותים וברזיות, פחי אשפה וגם גזלן קבוע בשבתות ובחגים. תוכלו לחנות כאן ולערוך פיקניק חביב שבמהלכו אולי תצליחו להשתמש בדמיון ובכושר התיאטרלי שלכם כדי להלהיב את הילדים באגדה על בן המלך המרושע. אזור הפקניק מונגש לנכים.קרא עוד
עוד אטרקציות