1 הגדל תמונה
מרכז המבקרים החדש, צילום: רשות הטבע והגנים
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
מרכז המבקרים החדש, צילם יאיר זיידנר
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
מרכז המבקרים החדש, צילם יאיר זיידנר
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
מרכז המבקרים החדש, צילם יאיר זיידנר
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
המכתש מלמעלה
הועלה על ידי נוריתצ
6 הגדל תמונה
לאורך טיילת הנוף
הועלה על ידי נוריתצ
7 הגדל תמונה
ואוכלים סלט
הועלה על ידי נוריתצ
8 הגדל תמונה
עוצרים טרמפים
הועלה על ידי נוריתצ
9 הגדל תמונה
מצפה רמון
הועלה על ידי שלומישלום
10 הגדל תמונה
קיפוד
הועלה על ידי שלומישלום
 

אילן רמון וגם מכתש

מרכז המבקרים החדש במצפה רמון עוסק בשני נושאים עיקריים. האחד הוא הנצחתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון. השני הוא מכתש רמון. הביקור באתר המשודרג אורך כשעה ומתנהל תוך כדי מעבר בארבעה חללים שבהם מוקרנים סרטים בתזמון אוטומטי. בראשון סרטון קצר המקבץ אירועים בחייו של אילן רמון. בחלל האודיטוריום, אליו עוברים מיד אחר כך, מוקרן סרט ארוך ומדמיע, עם סוף עוצמתי במיוחד, על משימתו האחרונה של רמון במעבורת החלל קולומביה. מרגשות במיוחד הן שיחות הוידאו בין רמון ומשפחתו, שהתקיימו תוך כדי השהייה שלו בחלל, ושולבו בסרט. האולם השלישי עוסק במכתש. מודלים להפעלה עצמית ממחישים את תופעות הטבע של בלייה וקימוט שכבות הסלע, התפרצות געשית ומאובנים אבל שיא הביקור הוא במיצג התלת ממדי שבמרכז האולם. המיצג מסביר באופן ברור ומרהיב את מה שאלפים לא הצליחו להסביר היטב קודם – איך נוצר מכתש. כרקע, מסופר לצופים גם כיצד נוצר כדור הארץ ומהם התקופות הגיאולוגיות החשובות שעבר הכדור. פטנט ישראלי מיושם כאן בהצלחה יתרה ומאפשר את הצגת הסרט על גבי מסך גמיש ודינאמי, שמושתת על חמישים בוכנות, ומעניק את הממד השלישי. בחלל האחרון מוקרן סרט מקסים שצילם אייל ברטוב על בעלי החיים של מכתש רמון. המפגש עם הדורבן, הקרקל, הצבי, היעל, העקרב והחנקן, שמתגלים כולם על גבי המרקע, הוא הכנה טובה למפגש פנים מול פנים עם החיות בחי רמון, הכלול בכרטיס הכניסה.
עם כל ההתפעלות מהטכנולוגיות החדישות וההשקעה העצומה שהושקעה כאן, החיבור בין הנצחת אילן רמון והעיסוק במכתש רמון נשאר מאולץ. היה מצופה שאם הוחלט לחבר את האסטרונומיה למכתש, נזכה לחניכת פלנטריום מדברי, או כל המחשה אחרת המתייחסת לייחוד של אזור מכתש רמון כאתר תצפית כוכבים, גשמי מטאורים וכדומה.
על גג מרכז המבקרים נמצא מצפור לזכרה של אופירה צוקר ז"ל, חיילת ומדריכה של רשות הטבע והגנים, שנספתה ביולי 2003 במפולת קרח בפרו והיא בת עשרים ואחת. לזכרה נתרם שעון שמש ואפשר להסתכל על צלה של הגולה על גבי השעון ולחשב אם אכן השעה שהוא מראה מדויקת. מהתצפית נפרס חלקו הצפוני של מכתש רמון: כביש 40, סמוך לו הגבעה הכהה של המנסרה, הרחק בצפון גבעת געש השחורה ומימין לה הר ארדון העצום. הדופן הדרומית של המכתש נראית היטב וקרוב יותר אלינו תופס את תשומת הלב הרכס השחור של שן רמון.
המרכז מתאים לשרת אנשים עם כל סוגי המוגבלויות. הכרטיס כולל גם כניסה לחי רמון הסמוך, שמציג את בעלי החיים שגרים במכתש ואת בתי הגידול שלהם. שביל היוצא ממרכז המבקרים מוביל אל טיילת המכתש המשקיפה אל נופי מכתש רמון. במקרים רבים אפשר לפגוש על הטיילת גם משפחת יעלים פוטוגנית וקלת רגליים.
כמו שאתם רואים מדובר באזור מדהים. חברת רמון תיירות מדבר מספקת לכם אפשרות להכיר את המקום דרך סיורי ג'יפים חוויתיים.

( 15 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • michalwe

  michalwe
  מיצגים מעניינים, שווה ביקור|5 25.11.16
  המייצגים משלבים את מורשתו של אילן רמון בשתי מצגות יפות ועצובות, ואחר כך הסבר מרתק על צורת היווצרות המקום והחיות באזור. היה מעניין מאד, הילדים בני 3,8,10.5 נהנו מאד
 • sasmic

  sasmic
  בהחלט חובה|5 06.10.15
  סיור מרתק שכולל מצד אחד את סיפורו של אילן רמון ומצד שני על נפלאות המכתש. כל הנוכחים, ילדים ומבוגרים נהנו מאוד מהסיור והביעו עניין רב. בהחלט מומלץ
 • פסולינה

  פסולינה
  חווית חובה לעובר באיזור! |5 15.09.15
  גם החדרים המתארים את האזור והתפתחותו הם מקסימים ומסבירים. אך ללא ספק בתחום החווייתי רגשי ההנצחה של אילן רמון ז״ל לוקחת בגדול. היה מקסים, לא פחות!
 • ראראב

  ראראב
  מקסים ומרגש|5 20.08.15
  היינו באוגוסט עם ילדים בתווך גילאים בין 5-14 ונהנינו כולנו. התכנים במרכז המבקרים היו מעניינים ומרגשים. מומלץ מאוד! הביקור בחי רמון היה מעניין ומלמד.
 • חייםבועז

  חייםבועז
  מושקע אבל פיספוס|2 18.02.15
  אני מעריך ומוקיר את אילן רמון ז"ל, אבל אין כל קשר למכתש רמון. התחושה אחרי הסיור היא שהמכתש קרוי על שמו... השקיעו הרבה כסף אבל הסיור מסורבל: ממתינים לכניסת הקבוצה, אחר כך ממתינים למעלית, נכנסים ללובי, יוצאים, נכנסים...אמנם ההסבר על היווצרות המכתש מלא פירוטכניקה אבל לא בטוח שמישהו מפנים ומבין. לדעתי פיספוס וחבל.
 • goodlife

  goodlife
  מושקע ומענין|5 03.01.15
  המקום עבר שינוי, עיצוב מחדש והמון המון השקעה. שווה לשלב בביקור במכתש במיוחד שהוא חלק מהמקומות אליהם אפשר להכנס עם כרטיס מטמון. סיפורם של משפחת רמון, בעיקר אילן ושל המכתש הקרוי באותו שם. להשלמת הביקור פצו גם לחי רמון - נחמד לילדים
 • gmolho

  gmolho
  מרשעם. מושקע ומרגש|5 11.04.14
  מסכים עם כל קודמיי. ביקור חובה . אתר שונה וייחודי. אם בדרך לאילת או במהלך שהיה באזור.
 • dafnag

  dafnag
  קצר וממצה. פיתרון לשעות חמות|3 20.08.13
  הסיור קצר ומתבצע ללא מילים. השומרים פשוט מסמנים עם הידיים לאן צריך ללכת ולא מנדבים מידע. הביקור מתחלק לארבעה חדרים. שניים על אילן רמון, אחד על הגאולוגיה של המכתש ואחד על עולם החי במכתש. החלק המרכזי של הביקור הוא ההסבר הגאולוגי על המכתש. ישנן כמה תחנות הדגמה ומופע אורקולי על מסך דינמי. בסופו של הסיור היה נראה לי שהוחמץ כאן משהו. אין קשר / מעבר מובנה בין שלושת הנושאים. כל אחד נראה תלוש. וגם בתוך חדר הגאולוגיה כל מוצג עומד לבד ללא הקשר. אבל בסה"כ הילדים החכימו וזה פיתרון טוב לשעות החמות במכתש. ביום שהגענו החי בר היה סגור.
 • נדבעדן

  נדבעדן
  מושקע ומרשים ביותר|5 03.06.13
  מרכז חדש מרשים ביותר, תאור חייו של האסטרונאוט הישראלי הראשון ושל בנו שנספה בתאונת מטוס. חפצים אישיים ומוצגים שונים מהתקיפה של אילן בעירק. גם פה הוכנו סרטונים מרגשים ביותר. מאוד מומלץ לשלב ביקור במקום.
 • s_ka

  s_ka
  מעניין ומרשים|4 02.04.13
  הסיור מעניין ומרשים וניכר שהשקיעו בו רבות. ראוי למקום כזה שיהיה לו מרכז מבקרים פעיל. הבעיות - אין הדרכה כלל וקצת חבל. ה'שומרים' מעבירים את הקבוצה מחדר לחדר בדממה והסיטואציה קצת מוזרה. בנוסף, אינם מאפשרים מספיק זמן לכל הקבוצה להתרשם מהמוצגים, לקרוא ולהתנסות. בשורה התחתונה - שווה להגיע, אך כדאי לצוות לשקול גישה ידידותית יותר ומתן זמן רב יותר לסיור.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


אובר ישראל - כדורים פורחיםאובר ישראל - כדורים פורחים מומלץ מפה9.5יש דרכים רבות לראות את הארץ, ודרך אחת אינה דומה לאחרת, מקום בו היית עשרות פעמים יכול להיות פתאום שונה לגמרי כאשר נקודת המבט משתנה. אין נקודת מבט יחודית יותר, מרתקת יותר ונפלאה יותר מאשר מעוף הציפור. אנו רגילים לראות את הארץ ממטוסים כאשר הנוף חולף במהירות, החלון קטן והאוויר דחוס, החוויה ב-over israel אינה דומה לזה בשום דרך. הכדור הפורח משתלב באוויר הארץ ואינו חותך אותו, התצפית רחבה ללא חלונות וללא גבולות, האוויר קליל ומלטף. השמש כבר עולה אל מעבר לאופק מאירה את המרחבים, זה הזמן להנות מתחושת מרחב אין סופית שהכדור הפורח מעניק, תחושה שאינה דומה לשום דבר אחר. חברת over israel מציע חוויה יחודית שבמרכזה טיסה בכדור פורח, חווית הטיסה שונה לגמרי ממה שאתם מכירים, כאשר אנחנו כל כך רגילים למטוסים שהחוויה בהם שונה לגמרי. מלבד הטיסה החיבור הבלתי אמצעי אל הטבע ומרחבים משלים בילוי שאין דומה לו. החברה מציעה טיסות בשני אזורים, אחד במרחבים הפתוחים של צפון הנגב באזור קיבוץ רוחמה, הנוף כאן כולל שדות רחבי ידים, לצד ישובים וערים. האפשרות השניה היא באזור שדה בוקר, בעומק המדבר הנוף צחיח אך עוצר נשימה, מכל קרא עוד
עוד אטרקציות