1 הגדל תמונה
מרכז המבקרים החדש, צילום: רשות הטבע והגנים
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
מרכז המבקרים החדש, צילם יאיר זיידנר
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
מרכז המבקרים החדש, צילם יאיר זיידנר
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
מרכז המבקרים החדש, צילם יאיר זיידנר
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
המכתש מלמעלה
הועלה על ידי נוריתצ
6 הגדל תמונה
לאורך טיילת הנוף
הועלה על ידי נוריתצ
7 הגדל תמונה
ואוכלים סלט
הועלה על ידי נוריתצ
8 הגדל תמונה
עוצרים טרמפים
הועלה על ידי נוריתצ
9 הגדל תמונה
מצפה רמון
הועלה על ידי שלומישלום
10 הגדל תמונה
קיפוד
הועלה על ידי שלומישלום
 
מכתש רמון ואילן רמון
מרכז המבקרים החדש במצפה רמון עוסק בשני נושאים עיקריים. האחד הוא הנצחתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון. השני הוא מכתש רמון. הביקור באתר המשודרג אורך כשעה ומתנהל תוך כדי מעבר בארבעה חללים שבהם מוקרנים סרטים בתזמון אוטומטי. בראשון סרטון קצר המקבץ אירועים בחייו של אילן רמון. בחלל האודיטוריום, אליו עוברים מיד אחר כך, מוקרן סרט ארוך ומדמיע, עם סוף עוצמתי במיוחד, על משימתו האחרונה של רמון במעבורת החלל קולומביה. מרגשות במיוחד הן שיחות הוידאו בין רמון ומשפחתו, שהתקיימו תוך כדי השהייה שלו בחלל, ושולבו בסרט. האולם השלישי עוסק במכתש. מודלים להפעלה עצמית ממחישים את תופעות הטבע של בלייה וקימוט שכבות הסלע, התפרצות געשית ומאובנים אבל שיא הביקור הוא במיצג התלת ממדי שבמרכז האולם. המיצג מסביר באופן ברור ומרהיב את מה שאלפים לא הצליחו להסביר היטב קודם – איך נוצר מכתש. כרקע, מסופר לצופים גם כיצד נוצר כדור הארץ ומהם התקופות הגיאולוגיות החשובות שעבר הכדור. פטנט ישראלי מיושם כאן בהצלחה יתרה ומאפשר את הצגת
הסרט על גבי מסך גמיש ודינאמי, שמושתת על חמישים בוכנות, ומעניק את הממד השלישי. בחלל האחרון מוקרן סרט מקסים שצילם אייל ברטוב על בעלי החיים של מכתש רמון. המפגש עם הדורבן, הקרקל, הצבי, היעל, העקרב והחנקן, שמתגלים כולם על גבי המרקע, הוא הכנה טובה למפגש פנים מול פנים עם החיות בחי רמון, הכלול בכרטיס הכניסה.
עם כל ההתפעלות מהטכנולוגיות החדישות וההשקעה העצומה שהושקעה כאן, החיבור בין הנצחת אילן רמון והעיסוק במכתש רמון נשאר מאולץ. היה מצופה שאם הוחלט לחבר את האסטרונומיה למכתש, נזכה לחניכת פלנטריום מדברי, או כל המחשה אחרת המתייחסת לייחוד של אזור מכתש רמון כאתר תצפית כוכבים, גשמי מטאורים וכדומה.
על גג מרכז המבקרים נמצא מצפור לזכרה של אופירה צוקר ז"ל, חיילת ומדריכה של רשות הטבע והגנים, שנספתה ביולי 2003 במפולת קרח בפרו והיא בת עשרים ואחת. לזכרה נתרם שעון שמש ואפשר להסתכל על צלה של הגולה על גבי השעון ולחשב אם אכן השעה שהוא מראה מדויקת. מהתצפית נפרס חלקו הצפוני של מכתש רמון: כביש 40, סמוך לו הגבעה הכהה של המנסרה, הרחק בצפון גבעת געש השחורה ומימין לה הר ארדון העצום. הדופן הדרומית של המכתש נראית היטב וקרוב יותר אלינו תופס את תשומת הלב הרכס השחור של שן רמון.
המרכז מתאים לשרת אנשים עם כל סוגי המוגבלויות. הכרטיס כולל גם כניסה לחי רמון הסמוך, שמציג את בעלי החיים שגרים במכתש ואת בתי הגידול שלהם. שביל היוצא ממרכז המבקרים מוביל אל טיילת המכתש המשקיפה אל נופי מכתש רמון. במקרים רבים אפשר לפגוש על הטיילת גם משפחת יעלים פוטוגנית וקלת רגליים.
( 9 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • gmolho

  gmolho
  מרשעם. מושקע ומרגש|5 11.04.14
  מסכים עם כל קודמיי. ביקור חובה . אתר שונה וייחודי. אם בדרך לאילת או במהלך שהיה באזור.
 • dafnag

  dafnag
  קצר וממצה. פיתרון לשעות חמות|3 20.08.13
  הסיור קצר ומתבצע ללא מילים. השומרים פשוט מסמנים עם הידיים לאן צריך ללכת ולא מנדבים מידע. הביקור מתחלק לארבעה חדרים. שניים על אילן רמון, אחד על הגאולוגיה של המכתש ואחד על עולם החי במכתש. החלק המרכזי של הביקור הוא ההסבר הגאולוגי על המכתש. ישנן כמה תחנות הדגמה ומופע אורקולי על מסך דינמי. בסופו של הסיור היה נראה לי שהוחמץ כאן משהו. אין קשר / מעבר מובנה בין שלושת הנושאים. כל אחד נראה תלוש. וגם בתוך חדר הגאולוגיה כל מוצג עומד לבד ללא הקשר. אבל בסה"כ הילדים החכימו וזה פיתרון טוב לשעות החמות במכתש. ביום שהגענו החי בר היה סגור.
 • נדבעדן

  נדבעדן
  מושקע ומרשים ביותר|5 03.06.13
  מרכז חדש מרשים ביותר, תאור חייו של האסטרונאוט הישראלי הראשון ושל בנו שנספה בתאונת מטוס. חפצים אישיים ומוצגים שונים מהתקיפה של אילן בעירק. גם פה הוכנו סרטונים מרגשים ביותר. מאוד מומלץ לשלב ביקור במקום.
 • s_ka

  s_ka
  מעניין ומרשים|4 02.04.13
  הסיור מעניין ומרשים וניכר שהשקיעו בו רבות. ראוי למקום כזה שיהיה לו מרכז מבקרים פעיל. הבעיות - אין הדרכה כלל וקצת חבל. ה'שומרים' מעבירים את הקבוצה מחדר לחדר בדממה והסיטואציה קצת מוזרה. בנוסף, אינם מאפשרים מספיק זמן לכל הקבוצה להתרשם מהמוצגים, לקרוא ולהתנסות. בשורה התחתונה - שווה להגיע, אך כדאי לצוות לשקול גישה ידידותית יותר ומתן זמן רב יותר לסיור.
 • שמיכאלי

  שמיכאלי
  באמת חוויה מרגשת !!|5 13.02.13
  מרכז המבקרים נפתח ממש לאחרונה את הקודם הכרתי היטב,בשבת האחרונה נכנסתי לבקר זוג + 3 ילדים בגילאים 4-12 , ההפתעה שלנו היתה החלק הראשון שמתעסק עם הנצחתו של אילן ואסף רמון - באמת מרגש עד דמעות. לילדים שלא ממש מכירים את סיפור האסטרונאוט הישראלי הראשון היה חוויה מעניינת להכיר ולהתרשם. בחלק השני של האתר - חזיון תלת מימד מרשים ביותר על הווצרות המכתש - סוף סוף ניתן לנסות להבין איך נוצרו המכתשים . וסרט טבע מקסים על הבעלי החיים החיים במכתש שבטח גם לא נזכה לראותם בעצמינו. מומלץ מאד . לא לוותר למרות שזה יוצא לא ממש זול למשפחה.
 • ramoron

  ramoron
  תצפית נהדרת|4 10.05.09
  ממרכז המבקרים יש תצפית נהדרת למכתש. כמו כן, סרטונים ומוצגים המסבירים את תהליכי היווצרות המכתש ואת הנמצא בו.
 • שבלול

  שבלול
  קטן|4 02.12.05
  אך נחמד. הצוות של "חי רמון" באמת נהדר ומשקיע, מכירים ואוהבים את העבודה.
 • amitkeynan

  amitkeynan
  נחמד|3 07.10.05
  הילדים נהנו בעיקר מהזוחלים ב"חי רמון"
 • codish

  codish
  מחפים בהתלהבות רבה על היצע דלי|4 29.03.03
  חי רמון קטנטן, עם אוסף חיות מקביל לפינת חי בקיבוצים גרועים. א-ב-ל הצוות נהדר, מתלהב, מדגים, מסביר והפך את הביקור במקום למהנה ביותר.
- 1
אתר מפה מעדכן בקביעות שעות פתיחה וטווחי מחירים, אך תמיד מומלץ לבדוק מראש עם המקום.
עוד אטרקציות מומלצות


עוד אטרקציות