כנסיית בית הכנסת

 

בית הכנסת של ישוע

הכנסייה הזו, השייכת לזרם היווני-קאתולי, נבנתה ב-1877 בלב השוק של נצרת. לפי המסורת הנוצרית כאן עמד בית הכנסת של נצרת, וכאן החל ישוע להפיץ את תורתו והרגיז את המתפללים עד כדי כך, שהוליכו אותו אל מחוץ לעיר וניסו להשליכו מהר הקפיצה. בפי הערבים נקרא המקום מדרסת אל מסיה שמשמעותו בית המדרש של המשיח. מבנה האבן של הכנסייה שמקורה בקמרון לכל אורכו כבר עומד על תלו זמן רב, כפי שיעידו נדבכי האבן מהרצפה עד התקרה, שמתוארכים לתקופה הצלבנית. בית הכנסת, אם היה כאן, פעל עד המאה ה-5. מאות שנים אחר כך, במאה ה-17, כנראה ששימש המקום כדיר לבהמות ואחר כך כבית מלאכה לאריגה.
במאה ה-18 החלו עבודות שיקום המבנה. בזמן השיקום לא נמצאו שרידים קדומים, ומיקומו של המבנה מחוץ לתחומי נצרת של ימי הבית השני, וכן סמיכותו לבית קברות יהודי, גורמים לפקפק בזיהויו כבית הכנסת הקדום. קיים אתר נוסף באיזור בית הקברות המוסלמי מצפון לכנסיית יוסף, שמתאים יותר לזהותו כבית הכנסת בתקופת ישוע.

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • danam_20

  danam_20
  יפה וצנועה|4 10.11.14
  שריד היסטורי לימים שעברו. מרתק לשמוע בהזדמנות זו על הזרמים השונים בנצרות. המבנה מספר את סיפור הגלגולים שעבר - החל מכנסיה מימי הצלבנים ועד ימינו. מומלץ להכנס אם מסיירים בשוק.
 • likeornot

  likeornot
  נחבאת וצנועה|5 09.11.14
  שוב, הגענו עם מדריך למקום, ביקור שכלל הסברים מהמדריך ומאחראי על המקום. מבנה יפיפה, צנוע ולבעלי רגישות לקטורת: שימו לב היא מקבלת את פני המבקרים מיד בכניסה.
 • ybenozer

  ybenozer
  קטן ומיוחד, לא לוותר על הדרכה.|4 16.02.14
  באמצע השוק המקסים חבויה הפנינה הזו. הבחור שפגשנו בכניסה היה מעט נרגן אך פתח בפנינו גם את הכנסיה הקטנה והמדהימה ביופיה. לא לוותר, ומומלץ לתאם הדרכה או לקרוא חומר רקע.
 • פסולינה

  פסולינה
  מעניין היסטורית|3 12.11.11
  יש כנסיות יפות יותר, אלא שזהו עוד ציון דרך למבקשים להתעניין בסיפור חייו של ישו. היה יפה לשמוע מאמינים מתפללים בצרפתית בשקט מופתי. מעבר לזאת למקום אין כל יחוד.
 • goodlife

  goodlife
  צריך מקום לתיירים/מטיילים|3 12.04.11
  שיהיה סמוך לכנסיית הבשורה, גם נעבור דרך השוק וגם נעמוד בזמנים...אז לצורך העניין מצאו מקום ושעבדו לו את סיפור ישו בבית הכנסת המסתיים כזכור בהר הקפיצה (שגם הוא לא בטוח המקום האמיתי, וישו כנראה לא קפץ - אך מה זה חשוב....). אבל...יש כאן מקום שהמבקרים יכולים לספוג מהאווירהומהתחושה של נצרת של פעם ואין כמו המעבר בשוק וההדחסות למבנה הנאה כשלעצמו ליצירת האווירה. אם מסיירים בנצרת בעקבות הנצרות אפשר להכנס.
 • yoavbp

  yoavbp
  על הדרך במהלך הטיול בשוק|3 01.01.10
  כנסיה קטנה הנמצאת ממש בלב השוק. במהלך סיור בשוק אפשר בהחלט להיכנס למס' דק' ולהתרשם. אכן מזכירה יותר בית כנסת מאשר כנסיה
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
כנסיית הר תבורכנסיית הר תבור מומלץ מפה9.6בראש ההר המקודש לנוצרים עומדות זו לצד זו כנסייה יוונית-אורתודוקסית וכנסייה פרנציסקנית שנבנתה על יסודות ביזנטיים וצלבניים עתיקים על ידי האדריכל המפורסם אנטוניו ברלוצי. במסורת הנוצרית נקרא התבור הר ההשתנות, משום שעליו השתנה ישו בלבושו ובמראהו כשנגלה היסוד האלוהי שלו לעיני תלמידיו הבכירים. בברית החדשה לא צוין בדיוק מיקומו של ההר שעליו התקיים החזיון העל טבעי הזה, אבל צוין הר גבוה והר קדוש. סמיכותו לאתרים נוצריים אחרים הפכו את התבור למועמד הנבחר לשמש כהר ההשתנות. כבר מהמאה הרביעית החלו לבנות כאן מבנים, שנהרסו ושוקמו חליפות. לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו בבניית הכנסייה החדשה בה משולבות הקפלות העתיקות והיא תוכננה כך שהאור החודר אליה, יחד עם חומרי הבניין, יצרו את אווירת ההשתנות הבוהקת והמבריקה. בקדמת הכנסייה מצוי פסיפס המתאר את סצינת השינוי - ישו ניצב לעיני תלמידיו פטרוס, יעקב ויוחנן, בין משה, סמל החוק, ואליהו, סמל הנבואה, כמו שנכתב בברית החדשה בספר לוקס: "ויהי בהתפללו, וישתנו פניו, ולבושו הלבין והבריק, והנה שני אנשים מדברים איתו, משה ואליהו". לכל אחד מאלה, המוכרים לנו מהתנ"ך, מוקדשת קפלה מרשקרא עוד


טיילת הר הקפיצהטיילת הר הקפיצה מומלץ מפה9.4על פי הברית החדשה, התכוונו תושבי נצרת היהודים, מתוך זעמם על דרשותיו של ישוע, להפיל אותו מהר קדומים, הנמצא בכניסה הדרומית לעיר נצרת של ימינו. על פי המסורת ההמון דחק אותו לקצה ההר, וכדי להציל את נפשו, קפץ ישוע מההר לעבר העמק. ישוע יצא ללא פגע וההר קיבל כינוי חדש - הר הקפיצה. הנוצרים האורתודוכסים טוענים שישוע קפץ מהר אחר ונחת בהר הקפיצה, בכל מקרה קפיצה היתה כאן. הקק"ל הכשירה דרך קצרה המובילה מהחנייה אל רחבת תצפית עוצמתית, בגובה 397 מטר מעל פני הים, אחת מהיפות שיש בארץ. מהרחבה נראים התבור ממזרח, הכרמל ממערב וביניהם עמק יזרעאל גבעת המורה והגלבוע. במרכז הרחבה, ליד עץ זית הוצב שלט המספר על המקום. שביל הליכה טבעתי באורך כחצי קילומטר מקיף את פסגת ההר ועובר ביער שניטע לכבוד ביקור האפיפיור בשנת 2000, חולף על פני בית היערן שקיים עוד מימי הבריטים, ומגיע למצפור נוסף ולמערת קדומים, מערה-פרה היסטורית, שבה נמצאו שרידים מימי האדם הקדמון. בביקור האפיפיור ב-2009 הוקם על ההר מעין אצטדיון שאירח את המיסה המרכזית ומכיל 40 אלף איש. האצטדיון והטריבונות מחכים במורדות הצפוניים של ההר לאירוע הגדול הבא.קרא עוד
עוד אטרקציות