1 הגדל תמונה
ירוק בסטף. צילום: ארז לילה, מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
נוף לעין כרם. צילום: ארז לילה,
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
ירוק בסטף. צילום: ארז לילה, מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
ירוק בסטף. צילום: ארז לילה, מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
רקפות בסטף. צילום: ארז לילה, מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
השקדייה פורחת בסטף. צילום: ארז לילה, מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
השקדייה פורחת בסטף. צילום: ארז לילה, מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
פריחה 2
הועלה על ידי shamirt
9 הגדל תמונה
המים
הועלה על ידי shamirt
10 הגדל תמונה
חקלאות קדומה
הועלה על ידי shamirt
11 הגדל תמונה
הכל פורח
הועלה על ידי shamirt
12 הגדל תמונה
סטף
הועלה על ידי eyalsh
13 הגדל תמונה
סטף
הועלה על ידי eyalsh
14 הגדל תמונה
סטף
הועלה על ידי eyalsh
15 הגדל תמונה
סטף
הועלה על ידי eyalsh
16 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
17 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
18 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
19 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
20 הגדל תמונה
סטף
הועלה על ידי shimshi
21 הגדל תמונה
סטף
הועלה על ידי shimshi
22 הגדל תמונה
סטף -עין ביכורה
הועלה על ידי shimshi
23 הגדל תמונה
סטף
הועלה על ידי shimshi
24 הגדל תמונה
סטף
הועלה על ידי shimshi
25 הגדל תמונה
סטף
הועלה על ידי shimshi
 

בהרי ירושלים, בין צובה לאבן ספיר, יש שני מעיינות שסביבם הוקמה בעת העתיקה מערכת השקיה, וכיום הם משמשים לשחזור חקלאות קדומה. מאז ימי קדם סיפקו עין סטף ועין ביכורה מים להשקיית טראסות במידרון של נחל שורק. האחרונים שאכלסו את המקום היו תושבי הכפר הערבי סטאף, שברחו מהמקום בעת המלחמה לאחר קום המדינה. מי המעיין של סטף נובעים מתוך מערה חצובה בבסיס מדרגת סלע גיר שצמודה אליה בריכת אגירה, וממנה הם נמשכים בניקבה שאורכה כ-18 מ' אל חדר קטן ובריכת אגירה (כדאי לזכור להביא פנסים בשביל הזחילה).

במקום יש פרוייקט שחזור של כפר חקלאי עתיק, ומצויים בו גם שרידים מהכפר הערבי. בשנות ה-80, כשקק"ל שיחזרה את מערכת ההשקיה היא מסרה חלקות קטנות לירושלמים, ומאז אלה ברוח האקו שיק מגדלים כאן חסה, כרוב ושאר ירקות בטעם של פעם. בסביבת המעיינות הוכשרו חניוני קק"ל מוסדרים, ואפשר לעשות פיקניק ולטייל לבד או עם הדרכה. בעונה הנכונה השקדיות פורחות כאן בשיא הדרן.


במלאות מאה שנה לקק"ל, הוכשרו בסטף "גני ההצלה" - שחזור של חקלאות הררית עתיקה ואוסף מרשים של עצי פרי מתקופת התנ"ך, המשתרעים על פני שטח של כארבעים דונם.

( 35 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • טלימא

  טלימא
  להתעלם מהמסעדה ולרדת לטייל|4 31.10.16
  המלצה מיוחדת על "שביל הבעל", שם אנחנו מלקטים בכל קיץ פירות עם ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק.
 • selickter

  selickter
  קצת חם בשביל ההליכה|4 29.06.13
  הביקור אפשר לחלק לשני חלקים: חל ההליכה והביקור בנביעה עצמה. 3 אפשרויות להליכה: קצרה (700מ'), מסלול בעל (2.5 ק"מ, זאת שבחרנו- הליכה על טרסות חקלאיות, בין עצי תאנה, זית ואלון יפים מאוד, המסלול מוצל בחלקו, ברזיה ממוקמת באמצע הדרך) והמסלול הארוך ביותר, עליו ויתרנו. מומלץ מאוד להגיע ב-2 רכבים ולחנות בשני צדדיו של הנתיב, במיוחד למשפחות עם ילדים קטנים בגלל העליה הארוכה בחזרה. מי שיבחר לוותר על ההליכה, שייסע ישר למעין- מבנה נחמד אך עמוס מבקרים בימים האלה. יש מקום לפיקנין ולטבילה בבריכה המלאכותית. יש לציין שהמקום קצת צפוף עם מספר המבקרים הרב שהיה בסופ"ש. כניסה לנקבה מומלצת ביותר- אל תשכחו לקחת פנסים.
 • yosir62

  yosir62
  בהחלט שווה טיול|5 01.04.13
  התחלנו את הבוקר בתצפית ובבית הקפה שצמוד לעמדת קק"ל. הלכנו את "מסלול הבעל" - מסלול מקסים, מגוון, ומשולט היטב. בעין סטף צפינו בעשרות הצעירים שקפצו למים (למרות האיסור על הכניסה למים ועל הקפיצה...). על הזחילה בניקבה וויתרנו. לעומת זאת נכנסנו לניקבה בעין ביכורה (נכנסים עד הסוף למערה שנפתחת בסוף הניקבה, וחוזרים בחזרה באותה דרך החוצה). פנסים חזקים - חובה.
 • odedgutman

  odedgutman
  נהננו מאד!|4 29.10.11
  היי, הגענו אתמול בבוקר ונגשנו לעמדת מרכז המידע של קק"ל, הנציג בעמדה היה נחמד ביותר הסביר לנו על המסלולים האפשריים ונתן לנו דפי הסבר, בחרנו לעשות את מסלול "שביל הבעל" מסלול מעגלי שבסופו מגיעים לעין סטף ועין ביכורה. בדרך סטינו מהשביל לעבר חוות העזים של זלצר בהר איתן מומלץ מאד! עצרנו שם לארוחת גבינות ויין, המשכנו בחזרה למסלול. בקיצור נהנו.
 • efielian

  efielian
  מקום יפייפה, נדרשת זהירות|5 08.08.11
  הגענו לסטף בפעם השניה בשנים האחרונות, שינוי לא היה יותר מדי, המסלולים ברורים ומעניינים לא מעט. שקט ואיכות בילוי חיובי מאוד, באיזור המעיינות המון מטיילים וילדים, לקראת הסיום של הביקור בנקבה התגלו במים לפחות 2 סרטנים קטנטנים וביציאה משם נחש חום קטן בתוך המערה, שימו לב שאתם נכנסים - לשים לב היכן אתם דורכים.
 • ירקרקה

  ירקרקה
  העולם המופלא|5 25.07.10
  שבו צריך לחפש את הפינה המתאימה, מאד אהבתי שליד כל שולחן יש פח לשמירת הניקיון במקום. צאו, קחו את הטף והחברים ועשו פיקניק בטבע המדהים בין ההרים.
 • מאישושה

  מאישושה
  מים בקושי|4 11.07.10
  היינו חבורה של 4 זוגות, רובנו עם קטנטנים, ציפינו לטיול שכשוך המים ברובם מטונפים ועומדים, חובה להביא פנס חזק בשביל הנקבות, החקלאות מקסימה ויפיפיה, חסר מקום לפיקניק וצל- יש מעט מאוד באיזור שמורת הסטף וחבל כי צריך להרחיק בשביל למצוא מקום. זה לא טיול מים! שימו לב!!!
 • eliko421

  eliko421
  אתר נביעה חביב|4 09.10.09
  הו לא המעין שבו תשחו (למי שמצפה לטיול רטוב) - או בכל אופן רובכם ... אבל עדין הזדמנות לנוף נהדר, כולל מים, כולל ערוגות ירק של ירושלמים "עובדי אדמה".
 • איציקאשכנזי

  איציקאשכנזי
  מהנה|4 27.09.09
  מסלול קל להליכה עם נוף הררי יפיפה של צמחייה וסלעים. האתר מתוחזק היטב. מומלץ מאד להגיע בעונת הפריחה של השקדיות או בתחילת אביב. אז במיוחד הפריחה משגעת. לא מתאים לימי קיץ חמים.
 • elifalek

  elifalek
  קצר וקולע|5 21.10.08
  הינו שם זוג + 2 ילדים בגיל 3, 6 במשך 4 שעות. הילדים מאוד נהנו ועברו הלוך ושוב בתוך הניקבות. וגם אנחנו נהנו. היו המון עצי פרי מענינים והחלקות המעובדות למטה היו מאוד יפות. בקיצור מומלץ לטיול עם הילדים.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


טיילת ארמון הנציבטיילת ארמון הנציב מומלץ מפה9.5הנציב העליון לא גר כאן יותר, אבל ליד הארמון שהיה ביתו נמתחת כיום טיילת שאורכה שלושה קילומטרים. היא צופה אל ירושלים העתיקה, ונדמה שכיפת הזהב נמצאת במרחק נגיעה. בעצם, מדובר בשלוש טיילות שחוברו להן יחדיו, שנקראו על שם שלושה אנשים שונים: שרובר, האז וגולדמן. זהו מקום המפגש בין הארץ הנושבת לבין הישימון – בין ירושלים למדבר יהודה. לפי המסורת היהודית, התצפיות מהמקום החלו כבר בתקופת האבות, עת צפה מכאן אברהם על הר המוריה בדרכו אל מקום העקידה. הטיילת היא מקום רומנטי להפליא, לאורכה פזורים נקודות תצפית וספסלים אבל ברוב שעות היום היא עומדת בשיממונה. העונה המושלמת לביקור בטיילת היא האביב. אז מכסים את השבילים דשאים ירקרקים ורקפות עולות מן הסלע. המקום מואר בלילה, אבל דווקא בשעות החשיכה הוא פחות אטרקטיבי. סיור מודרך על סגווי, שמפעיל צוות מעיר דוד, הוא דרך מצויינת ומהנה, אם כי יקרה, למצות את הטיילת ולעשות תצפית מלומדת על האיזור.קרא עוד
עוד אטרקציות