1 הגדל תמונה
נחל פרת תחתון צילום: שי יגל
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
צילום: יאיר זיידנר, מערכת מפה.
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
צילום: יאיר זיידנר, מערכת מפה.
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
צילום: יאיר זיידנר, מערכת מפה.
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
צילום: יאיר זיידנר, מערכת מפה.
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
צילום: יאיר זיידנר, מערכת מפה.
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
צילום: יאיר זיידנר, מערכת מפה.
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
צילום: יאיר זיידנר, מערכת מפה.
הועלה על ידי מערכתמפה
9 הגדל תמונה
צילום: יאיר זיידנר, מערכת מפה.
הועלה על ידי מערכתמפה
10 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי tolomon
11 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי tolomon
12 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי tolomon
13 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי tolomon
14 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי tolomon
15 הגדל תמונה
בעין פרת
הועלה על ידי tolomon
16 הגדל תמונה
המצוקים
הועלה על ידי יכוב
17 הגדל תמונה
הילדים נהנים
הועלה על ידי יכוב
18 הגדל תמונה
מים בשפע
הועלה על ידי יכוב
19 הגדל תמונה
יש גם צרפדעים
הועלה על ידי שלומישלום
20 הגדל תמונה
גן עדן אמיתי שאפילו טלפונים סלולריים לא עובדים שם
הועלה על ידי שלומישלום
 

עין פרת הוא מעיין שכבה הנובע כל השנה בסלע הגיר הקשה של ערוץ נחל פרת, הוא ואדי קלט. המעיין הוא העליון מבין שלושה מעיינות מרכזיים הנובעים לאורך הנחל, מימיו בעלי מליחות נמוכה ועל אף שכיום הם אסורים לשתייה בעבר שאבו ממנו מים לטובת תושבי ירושלים. סביבת המעיין הוגדרה כשמורת טבע שמגנה על נווה מדבר נדיר של זרימה איתנה ובריכות שכשוך, צמחיית נחלים, פריחה עונתית, וצמחייה מדברית. בתחומי השמורה נמצאו שרידי התיישבות האדם סביב מקור המים לאורך השנים.

אחרי שמשלמים בכניסה העליונה לשמורה מתפתלים מטה עם דרך נוף יפהפיה עד שמגיעים לחניון בצד הנחל. האיזור כולו הוא מקום מצויין לפיקניק ואחריו או לפניו יש מסלולי הליכה לא ארוכים שמתאימים לכולם. שולחנות הפיקניק נגישים גם לנכים עם כסאות גלגלים. מלבד בריכות שכשוך מענגות שהכניסה אליהן מותרת, אך על אחראיות המטיילים, כדאי ללכת לכיוון המעיין הראשי, עין פרת, ולהגיע למרגלות המצוק שעליו בנוי מנזר חריטון. המנזר הוקם במאה הרביעית לספירה על ידי מי שנחשב חלוץ הנזירות המדברית באותה תקופה. בביקור במנזר, אם יתמזל מזלכם ותתאמו מראש, אפשר להתרשם מקברו של הנזיר חריטון ומהמבנה ששופץ במאה ה-19 על ידי הכנסיה הרוסית. בתחום המנזר אפשר לראות מערות התבודדות טבעיות שנוצרו במצוק. בחלקה הצפון מזרחי של השמורה עומד תל ובו שרידים מתקופת התנחלות שבטי ישראל בארץ לפני כשלושת אלפים וחמש מאות שנים והלאה. מבנה בית המשאבות, שבעבר היה חלק ממערכת הובלת המים לבירה, משמש כמשרדי השמורה עם מזנון שירותים ועוד.

איך מגיעים: מכביש 1, פונים צפונה לכביש 437 ובהמשך ימינה ליישוב עלמון-ענתות. נוסעים בכביש המוביל ליישוב עלמון-ענתות, בהתאם לשילוט פורשים ימינה מכביש הגישה עד שמגיעים למחסום וקופה.

( 23 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • peereran

  peereran
  גן עדן !!|5 07.10.17
  מקום מקסים ביופיו, היינו בשבת בסוכות ולמרות שהחניון התחתון היה מלא ואנחנו חנינו לחניון העליון ממש לא הרגשנו את העומס במקום. המקום שמור ומטופח, ואף מפתיע נקי מאוד. מומלץ בחום
 • sasmic

  sasmic
  מקום נהדר|5 01.11.16
  אחת מהשמורות היפות. מגוון רחב של ברכות ומסלולים קצרים שמתאימים לכל גיל. בנוסף יש חורשה מוצלת המותאמת לפיקניק. סה"כ בהחלט מומלץ להגיע.
 • shagido

  shagido
  לידיעתכם - מעבר לקו הירוק|1 20.05.16
  אני חושבת שמין הראוי לציין ששמורה זו נמצאת מעבר לקו הירוק. זה לא רק עיניין פוליטי אלא גם עיניין ביטחוני ובטיחותי וזכותם של מטיילים להיות מודעים לזה כשהם בוחרים במסלול טיול זה. זה אולי בארץ ישראל אך לא חלק ממדינת ישראל.
 • nachsht

  nachsht
  מומלץ|4 03.01.15
  שמורה נחמדה וייחודית , מים זורמים, בריכות, צמחיה מיוחדת, מנזר על רקע של נוף מדברי וכל זה מאד נגיש. מומלץ להגיע מכיוון מעלה אדומים ולא ממחסום חיזמה כפי שהוייז מכוון
 • yoavbp

  yoavbp
  ברוכים הבאים לגן עדן |5 22.04.14
  ביקרתי במקום, בפעם הראשונה בחיי (איך פיספסתי אותו כל השנים ?!), בערב החג השני. הגענו למקום מוקדם לפני העומס בלי לדעת מה מחכה לנו בשמורה. משהגעתי לשמורה נגלתה לעיני השמורה היפה בארץ ! זה מתחיל מחורשת האקליפטוסים ליד החניה עם עשרות השולחנות, מעליה בריכת התמר -בריכה קסומה של מים עמוקים וקרירים שמזמינה לטבול בה, זה ממשיך במסלול קליל ויפה שמשלב מערות, מנזר, נופים מדבריים ובעיקר המון בריכות שכשוך מדהימות ביופיין. השמורה נקייה מאד (אסור לעשות על האש במקום). יש אפשרות לצאת מהשמורה למסלולי הליכה ארוכים יותר של מספר שעות הדורשים תיאום בטחוני ו/או נשק.
 • einat_3

  einat_3
  נהדר - לפני תחילת הקיץ|5 21.03.14
  היינו בפורים 3/14 - הגענו מוקדם, היינו כמעט לבד בשמורה - היה חמים ונעים , המים בכל פינות השכשוך לא מאוד קרים והילדים קפצו פנימה בשמחה. עלינו לתל - היה עוד ירוק ומלא פריחה - חמד של מקום!
 • liorm39

  liorm39
  גן עדן עלי אדמות |5 23.08.13
  היינו בסוף אוגוסט שתי משפחות עם ילדים גדולים ועם שני ילדים קטנים בני שלוש, הבריכות נמצאות מרחק דקה מן החנייה, שכשוך בשפע, צל, שולחנות פיקניק וגם בריכות עמוקות לגדולים. מקום כל כך יפה ומסודר מזמן לא ראיתי
 • trattnh

  trattnh
  הילדים נהנו מאד|4 16.05.12
  היינו שם פעמיים - שניהם בחול המועד - אם מגיעים מספיק מוקדם יש אפילו מקום לחנות... יש גם מים, גם מסלול טיול קצרצר לכיוון מערב. מומלץ.
 • יפעי

  יפעי
  לחזור שוב ושוב|5 19.04.11
  מאז גילינו את פנינת הטבע הזאת במרחק דקות נסיעה מירושלים אנו חוזרים אליה פעם-פעמיים בשנה להנאת כל המשפחה. בחגים המקום עמוס מאד, לשיקולכם...
 • goodlife

  goodlife
  נהדר עם ילדים|5 07.02.11
  מקום מקסים לבלות כמה שעות עם הילדים, פיקניק, בריכות שכשוך, מרחבים , מפלונים - בקיצור כיף והנאה. אבל...לא לבוא בחגים אז מפוצץ. גם בשבתות עמוס...הביקור במנזר חריטון דורש תיאום מראש. מתאים לכל גיל ולכל גודל של קבוצה.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
גן לאומי הרודיוןגן לאומי הרודיון מומלץ מפה9.5על גבול המדבר, כ-13 ק"מ בלבד מירושלים, נישא הר ההרודיון כמעין גל-עד מהודר להורדוס ולמפעלי הבנייה שלו. צורתו, שהפכה כבר לסמל המסחרי שלו, היא צורת חרוט קטום, דומה לתל געשי, שנוצרה מתוספת מלאכותית של עפר ואבנים להר הטבעי. מההר, בכמה נקודות תצפית שונות, נשקפת תצפית על כל מה שאפשר לראות בסביבה: מדבר יהודה, היישובים תקוע, נוקדים וכפרי הבדואים במרחב זעתרה, נחל תקוע, בית לחם ושכונות הרי ירושלים מגילה ועד הר הזיתים. עם ההגעה לראש ההר נגלה מה שלא נראה קודם כלל. בתוך הלוע המלאכותית של ההר מחופרים שרידי מבצר עגול בו הוקם ארמון הקיץ של הורדוס. חומה כפולה הקיפה את המבצר, מתוך ארבעת מגדליו העגולים השתמר יפה המגדל המזרחי שהגיע לגובה 40 מטרים ובלט בסביבתו. בתוך תחומי המבצר שרידי בית מרחץ, טיילת עמודים וכן טרקלין אירוח רומי. הטרקלין עשה הסבה לבית כנסת בזמן שהמורדים היהודיים של שלהי בית שני הגיעו לכאן. הם היו אלה שהפכו את המקום לאחד מהמעוזים האחרונים ששרדו את המאבק מול הרומאים, גם אחרי חורבן הבית בירושלים. הם גם הקימו שני מקוואות שנראים היטב בתוך המבצר והם אלה שחצבו מחילות בסלע שקישרו בין בורות המים מקרא עוד


עין פוארעין פואר מומלץ מפה8.7עד שנת 1970 עוד סיפק ואדי קלט, שנקרא גם נחל פרת, את מי השתייה לחלק מהשכונות המזרחיות של ירושלים. שרידי תחנת השאיבה שבעין פואר, או בשמו העברי עין מבוע, שהיה חלק מאותה מערכת שהביאה מי מדבר מתוקים לבירה, כיום מוזנחים ולא משולטים. לעבר אין זכר וההווה, התלוי במזכרות ובעקבות האשפה שמשאירים אחריהם המבקרים במקום, די מלוכלך. ובכל זאת, עין פואר הוא הזדמנות נהדרת במרחק עשר דקות נסיעה מירושלים לחזות בנווה מדבר, להריח את ריחה העז של צמחיית נחלים ולטבול את הרגליים במים שפעם היו יותר צלולים. מתחנת השאיבה שנטועים סביבה עצי אקליפטוס יורדים לנחל הזורם מטה. בצוקי ההר שממול יש מערות ששומרים עליהן שיחי צלף ומלוח שאופייניים למדבר. בנחל עצמו, שמים מטפטפים מנביעות שבקירות המצוק שלצידו, גדלים שיחי קנה וסוף, גרגיר הנחלים, הרדוף הנחלים, טיון דביק ונענע משובלת. הליכה של כמה מטרים לכיוון מזרח תוביל אתכם לנקודה הפרטית בה תחליטו לעצור וליהנות מכל היופי של הנווה והמדבר שסביב.קרא עוד
עוד אטרקציות