אתר כזה לא תמצאו ברשת

תל ארכיאולוגי בצפון-מזרח בקעת ערד. התל מורכב משני חלקים מובחנים שנחפרו בנפרד: עיר נרחבת מתקופת הברונזה הקדומה ומצודה מתקופת הברזל, היינו תקופת מלכי ישראל, ואילך. ראשית היישוב במקום היתה בתקופה הכלקוליתית, ובסוף תקופת הברונזה חרבה העיר, יחד עם שאר ערי דרום הארץ (כנראה בידי אחד מפרעוני הממלכה המצרית הקדומה). שלא כמו שאר ערי התקופה, לא נבנתה עיר חדשה על חורבות העיר הקדומה, ומלוא שטח החורבות נותר מתחת לפני השטח. כאן נפרשת בפני החוקרים והמבקרים התוכנית השלמה של העיר הקדומה על שעריה, חומותיה, מגדליה, רחובותיה, מקדשיה, מפעל המים שלה ומבני המגורים שבה, ולפיכך תל ערד משמש כמפתח להבנת התקופה שבה החל העיור בארץ.
בתוך המצודה שעל התל נמצא מקדש שאיתגר את ההיסטוריונים והארכיאולוגים של תקופת המקרא. המקדש מתוארך למאות ה-8-9 לפנה"ס ומתוכנן בדיוק על פי מידות בית המקדש, כפי שכתובות בתנ"ך. בתוך המתחם נחשף גם מזבח תיקני עם אבן צור במרכזו וכן התגלו שתי מצבות אבן שהיו כנראה מושאו של הפולחן. כל אלה הביאו את החוקרים לשער כי היה זה מקדש עברי שפעל בדרום ארץ יהודה, לפני שרוכז הפולחן בירושלים במאה ה-7 לפנה"ס.
בזמנים בהם מתבצעות חפירות בתל ניתן לבוא לסופשבוע או לכמה ימים ואפילו רק לכמה שעות, מתארחים בתל וחופרים. ביום עובדים ובלילה אוכלים ומטיילים. הכסף מהאירוח (אוהל ענק ללינה, מקלחות, שירותים וארוחות) יממן את החפירה. עם ובלי קשר, אפשר לערוך על התל סדנאות יוגה ומדיטציה או להשתמש במקום כמחסה לילה. כל אלו- הלינה, החפירה והיוגה בתיאום מראש כמובן.

( 6 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  בור המים כל כך עמוק|4 24.02.18
  עם הטיולים בשביל ישראל היינו כאן בשני ביקורים נפרדים, כל אחד כשעה. בעיקר מעניין תל המצודות עם הממצאים המרתקים שיש כאן, אבל גם בתי המגורים, החומה ובתי הפולחן. שימו לב לבור המים - מומלץ להתקרב ולראות כמה הוא עמוק.חוץ מזה האתר מאד מסודר ויש הרבה שולחנות מוצלים לשבת ולאכול.
 • me1234

  me1234
  מומלץ עם ילדים|5 13.12.13
  מקום נהדר, גם מעבר לתל העתיקות. יופי לילדים, הרבה מרחב, נקי ומאורגן. תמורה טובה לעלות נמוכה. מומלץ כתחנת ביניים לביקור במצדה(ורצוי בדרך צדדית החוצה את ערד ומגיעה למצדה - טיפוס רגלי).
 • goodlife

  goodlife
  אתר שחייבים לבוא עם מדריך !|4 08.11.10
  יש בארץ אתרים שקיים קושי לתיירם באופן עצמאי. תל ערד הוא כזה (ויש עוד לא מעט כאלו- בעיקר שאלו אתרים ארכאולוגיים). לכן הביקור בו דורש הדרכה של מדריך המכיר היטב את האתר. לכן, במתווה כזה אפשר ללמוד שזו העיר המתוכננת הכי קדומה שנחשפה בעולם, מהו הבית הערדי, למה אלו דברים למדנו מהחרסים במקום, שנתגלתה כאן מערכת מיים מעניינית ועוד.
 • rdg4life

  rdg4life
  אתר ארכיאולוגיה|3 04.06.08
  רק לחובבי ארכיאולוגיה מושבעים. האתר לא כל כך מעניין בעיקר כי לא מוסבר בו הרבה. כדאי אם היה בו מרכז מידע עם סרטונים והסברים
 • gilslovik

  gilslovik
  לחובבי ארכאולוגיה מקראית|3 19.02.08
  האתר מרשים לחובבי מקרא וארכאולוגיה, אך אין הרבה מה לראות בפועל. מומלץ לשלב עם מרכז המבקרים בערד.
 • codish

  codish
  לא לפספס את פסטיבל העפיפונים!|5 22.04.03
  מדי חול מועד (סוכות ופסח) מתקיים באתר פסטיבל עפיפונים כולל סדנאות להכנת עפיפונים וממכר עפיפונים. המיקום והעונה מצוינים - רוח טובה, גבעה וארגון מצוין. לא לפספס.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


דריג'את - המערה שבהרדריג'את - המערה שבהר מומלץ מפה9.3ג'אבר אבו חמאד הוא בן הכפר הפלאחי דריג'את הנמצא למרגלות הר עמשא, בשולי בקעת ערד. לעומת האוכלוסיה הבדואית בכפרים שמסביב, תושבי דריג'את אינם נוודים במקורם אלא חקלאים, מעבדי אדמות, שהגיעו מדרום הר חברון לצפון הנגב באמצע המאה ה-19. כשהגיעו חצבו מערות למגורים, כפי שעשו במקום ממנו באו, ומערות מסוג זה נשארו עד היום. ג'אבר, שף-קונדיטור באחד ממלונות ים המלח, פותח את ביתו בפני מבקרים ומזמין את אורחיו לסיור בכפר, מהמערות למעלה ועד לחדר האירוח במורד הכפר, במהלכו מספר ג'אבר, בחן והומור, ולא פחות מהם במהירות דיבור אסטרונומית, אודות ההיסטוריה של הכפר ומצבו כיום. במהלך הדברים משלב ג'אבר סיפורים מתוך חוויותיו האישיות במערה ואנקדוטות מתהליך השתלבות הכפר ותושביו בעולם המודרני. אגב, הכפר יושב ממש על דרך רומית עתיקה מהמאה ה-3 שחצובים בה מדרגות עתיקות - דרג'את בערבית. לאורחים מוגש כיבוד קל של תה וקפה ופיתות חמות הישר מהטאבון. בדיוואן המשפחתי אפשר להזמין, בתיאום מראש, ארוחות כפריות שמכינות אשתו ובנותיו של ג'אבר וכן נמכרים שמן זית, לבנה שנעשית מדי אביב מחלב עזים, ותבלינים.קרא עוד
עוד אטרקציות