1 הגדל תמונה
הצריף. צילום: יעל צור אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
סרט האנימציה. צילום עדי אלון
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
המטבח של פולה. צילום עדי אלון
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
בתוך הצריף. צילום עדי אלון אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
המיצג החדש. צילום: יעל צור אתר מפה
הועלה על ידי מערכתמפה
 

הצריף של ראש הממשלה

כשהוקם קיבוץ שדה בוקר ב-1952 ביקשו חבריו לבסס אותו על גידול צאן, ומכאן שמו. ב-1953 פרש דוד בן גוריון מראשות הממשלה ובחר בשדה בוקר כמקום מגוריו. הצריף שבו התגוררו בני הזוג דוד ופולה בן גוריון עד יום מותם משמש כיום כאתר מורשת והמבקרים מוזמנים להציץ אל חייו הפרטיים של ראש הממשלה הראשון.
מהעיר אל הכפר
ב-1963, כשבן גוריון פרש סופית מהחיים הפוליטיים והקדיש את זמנו לכתיבת זכרונות, הועברו אלפי הספרים שאהב מביתו שבתל-אביב לשדה בוקר, ובצריף הצנוע הזה הוא המשיך לארח ראשי מדינות, מנהיגים ואישים עד מותו ב-1973. המקום נשמר כפי שהיה באחרית ימיו והצניעות מהדהדת מחדרי השינה הנפרדים של דויד ופולה, חדר העבודה, הסלון והמטבח. ליד הבית, בצריף ששימש את שומרי הראש, מוצגת תערוכה על חייו של בן גוריון הכוללת תיעוד פרקים בחייו וערכים שדגל בהם כמו אהבת הנגב. בין המוצגים ניתן למצוא צוואה שהשאיר בן גוריון לפולה עם יציאתו ארצה בשורות הצבא הבריטי ומכתב שכתבה לו פולה על הולדת בתם הבכורה. כן מוצג אקדחו האישי של בן גוריון מההגנה, ספר תנ"ך עם הערות אישיות ושלל תמונות ותרשימים. בחורשה שמקיפה את האתר אפשר למצוא שלטי הסבר על המקום, פינות הפעלה ואף מתחם מקורה שבו מוקרן בלחצית כפתור סרט אנימציה קצר בן 12 דקות, אודות האיש והאגדה. הסרט עשוי היטב ומצליח להעביר את עקרי ההתרחשויות בבהירות. הסרט אפשרי לצפייה עד השעה 15:00.


בתיאום מראש ובתשלום נוסף, אפשר לקבל באתר הדרכה המותאמת לקהל היעד. עוד במתחם: חנות מזכרות, חנות לחפצי יד שנייה, קפה גלריה ופינות מנוחה מוצלות.

( 22 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • danam_20

  danam_20
  איפה ישנם עוד נאנשים .....|5 20.08.17
  בימי הסיגרים, השמפניה ותקציב ענק על גלידת הפיסטוק, מדהים לראות באיזו צניעות חיו הזוג הראשון של מידינת ישראל. הצריף - אכן צריף, עשוי מעץ - מכיל פריטים המתכתבים עם ההיסטוריה של המדינה והעם. לילדים צעירים ישנה פעילות שמוסיפה עניין לשהות במקום. בנוסף יש במקום מיצג ותערוכה אודות קיבוץ שדה בוקר, סרט המציג את פועלו של בן גוריון עם דגש על חזון הנגב, מתחם אינטראקטיבי משעשע ומושקע על משנתו וחייו של בן גוריון ומדינת ישראל. סה"כ בילוי מהנה של כשעה וחצי. כרטיס הכניסה מקנה הנחה לבית הקפה הצמוד.
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  לא ממש צריף..|5 01.07.17
  אלא בית די מרווח. "לפחות הקירות מסויידים" ברוח הימים האלה. באנו במיוחד והיה לנו מאד מעניין. מרתק לראות את המקום בו חי האיש והאגדה. הסתקרנו אם יש לו בספרייה את ספר הפלמ"ח ואכן היה.. . הסרט גם מרתק ומלמד ועשוי היטב.
 • shamirt

  shamirt
  איפה ישנם עוד אנשים ....|5 16.04.14
  איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא? אם תמצאו מישהו כזה אני בוחר בו לראשות הממשלה. אכן כפי שכתבו, ראוי כי אתר זה יהיה פתוח לקהל ללא תשלום.
 • qswhgj6

  qswhgj6
  שווה ביקור |5 08.12.13
  מקום כזה צריך להיות בחינם. את העלויות יכסו מתרבות הצריכה.בנעורי לא אהבתי את האיש אך בבגרותי למדתי להעריך אותו. איש ענק.מכלום עשה מדינה. המקום שמור מטופח ונעים להיות בו. מייצג את תקופת הקמת המדינה והספרטניות שבה גדלנו כילדים.
 • namis

  namis
  בהחלט כן!|5 11.09.13
  בצריף הסמוך (צריף השומרים) נפתח מוזיאון ובו מכתבים וחפצים של הבן-גוריונים שהוא מעניין בפני עצמו. גם הסרטון שמוקרן באחד הביתנים בכניסה ריתק את תשומת ליבנו למספר דקות לא מבוטל. וחשוב לציין - הצוות היה מלבב במיוחד ומסביר פנים. היה יופי. גם לבן סיפרה אחת וגם למתבגרת שכבר ראתה הכל. בהחלט מומלץ.
 • l9901

  l9901
  רק אם אתם בסביבה..|3 05.06.11
  לבוא במיוחד לצריף? לא הייתי ממליצה. אם אתם בסביבה - בהחלט כן. סיור נחמד, קצת ציונות, נוסטלגיה, אם הייתה הדרכה ראויה וקצת יותר הסברים מילוליים זה היה נחמד. בסך הכל נקודה חשובה לעבור בה ולספוג מעט מפעם..
 • sasmic

  sasmic
  מעניין וחשוב|5 27.08.10
  המקום מורכב משני מבנים אחד בו מוצגים פריטים קשורים למורשתו של בן גוריון והשני הצריף עצמו, שני המבנים היו מעניינים הילדים שאלו הרבה שאלות, מאוד נהנו למלא את כתב החידה שמצורף לסיור וגם לקשר את חבלים בפעילות שבחוץ. סה"כ מאוד מומלץ ומעניין.
 • ליטוש

  ליטוש
  מורשת|4 06.04.10
  היינו בפסח,בנק פועלים מימן אותנו.בכניסה חיכה גמד שחילק קופות חיסכון.אטרקציה.הפנים חיכה אתר מטופח שהרשים יגם ילדים מגיל 5 ועד 12.מילאו דפי שאלות ומשימות ונהנו ללמוד על המקום והאיש.
 • arad2001

  arad2001
  הקוצ'מוץ כבר לא תלוי על המקרר|4 05.03.10
  נדמה כי האתר איבד מהקסם האותנטי שהיה בו, כניסה מאולצת למתחם מגודר (כנראה למנוע מתפלחים מתשלום) האווירה מקשה להתהלך בשבילים ולדמיין הסטוריה בהתהוותה. תערוכה עמוסה בחלל קטן מדי וחשוך איננה ידידותית לילדים מתחת לגיל מסויים, בצריף עצמו תחושה של ניכור והיתה חסרה הדרכה.
 • dornaveh

  dornaveh
  פינת מורשת שמורה|4 10.09.09
  מתחם מכובד. האתר מעניין ושמור. מתאים לילדים מעל גיל 9 . חסר הדרכה פעילה במתחם בכלל ובצריף בפרט.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


דריג'את - המערה שבהרדריג'את - המערה שבהר מומלץ מפה9.3ג'אבר אבו חמאד הוא בן הכפר הפלאחי דריג'את הנמצא למרגלות הר עמשא, בשולי בקעת ערד. לעומת האוכלוסיה הבדואית בכפרים שמסביב, תושבי דריג'את אינם נוודים במקורם אלא חקלאים, מעבדי אדמות, שהגיעו מדרום הר חברון לצפון הנגב באמצע המאה ה-19. כשהגיעו חצבו מערות למגורים, כפי שעשו במקום ממנו באו, ומערות מסוג זה נשארו עד היום. ג'אבר, שף-קונדיטור באחד ממלונות ים המלח, פותח את ביתו בפני מבקרים ומזמין את אורחיו לסיור בכפר, מהמערות למעלה ועד לחדר האירוח במורד הכפר, במהלכו מספר ג'אבר, בחן והומור, ולא פחות מהם במהירות דיבור אסטרונומית, אודות ההיסטוריה של הכפר ומצבו כיום. במהלך הדברים משלב ג'אבר סיפורים מתוך חוויותיו האישיות במערה ואנקדוטות מתהליך השתלבות הכפר ותושביו בעולם המודרני. אגב, הכפר יושב ממש על דרך רומית עתיקה מהמאה ה-3 שחצובים בה מדרגות עתיקות - דרג'את בערבית. לאורחים מוגש כיבוד קל של תה וקפה ופיתות חמות הישר מהטאבון. בדיוואן המשפחתי אפשר להזמין, בתיאום מראש, ארוחות כפריות שמכינות אשתו ובנותיו של ג'אבר וכן נמכרים שמן זית, לבנה שנעשית מדי אביב מחלב עזים, ותבלינים.קרא עוד
מרכז מבקרים רמוןמרכז מבקרים רמון מומלץ מפה9.1מרכז המבקרים החדש במצפה רמון עוסק בשני נושאים עיקריים. האחד הוא הנצחתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון. השני הוא מכתש רמון. הביקור באתר המשודרג אורך כשעה ומתנהל תוך כדי מעבר בארבעה חללים שבהם מוקרנים סרטים בתזמון אוטומטי. בראשון סרטון קצר המקבץ אירועים בחייו של אילן רמון. בחלל האודיטוריום, אליו עוברים מיד אחר כך, מוקרן סרט ארוך ומדמיע, עם סוף עוצמתי במיוחד, על משימתו האחרונה של רמון במעבורת החלל קולומביה. מרגשות במיוחד הן שיחות הוידאו בין רמון ומשפחתו, שהתקיימו תוך כדי השהייה שלו בחלל, ושולבו בסרט. האולם השלישי עוסק במכתש. מודלים להפעלה עצמית ממחישים את תופעות הטבע של בלייה וקימוט שכבות הסלע, התפרצות געשית ומאובנים אבל שיא הביקור הוא במיצג התלת ממדי שבמרכז האולם. המיצג מסביר באופן ברור ומרהיב את מה שאלפים לא הצליחו להסביר היטב קודם – איך נוצר מכתש. כרקע, מסופר לצופים גם כיצד נוצר כדור הארץ ומהם התקופות הגיאולוגיות החשובות שעבר הכדור. פטנט ישראלי מיושם כאן בהצלחה יתרה ומאפשר את הצגת הסרט על גבי מסך גמיש ודינאמי, שמושתת על חמישים בוכנות, ומעניק את הממד השלישי. בחלל האחרון מוקרן סרקרא עוד
עוד אטרקציות