1 הגדל תמונה
גשר עץ בשמורת עין אפק
הועלה על ידי tal39
2 הגדל תמונה
שפמנונים בעין אפק
הועלה על ידי reutadmon
3 הגדל תמונה
לוטרה בעין אפק
הועלה על ידי reutadmon
4 הגדל תמונה
סופיה
הועלה על ידי intengo
5 הגדל תמונה
שמורת עין אפק
הועלה על ידי intengo
6 הגדל תמונה
ציפורים בשמורת עין אפק
הועלה על ידי tal39
7 הגדל תמונה
גשר עץ בשמורת עין אפק
הועלה על ידי tal39
8 הגדל תמונה
ציפורים בשמורת עין אפק
הועלה על ידי tal39
9 הגדל תמונה
שמורת עין אפק
הועלה על ידי tal39
10 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
11 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
12 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
13 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
14 הגדל תמונה
..
הועלה על ידי m_vizel
15 הגדל תמונה
...
הועלה על ידי m_vizel
 

טיול נהדר קרוב לעיר (חיפה)

שמורת עין אפק, נקודת חן אמיתית שצמודה לגב של קריית ביאליק, מעוררת כמיהה לימים בהם שלטו הביצות באדמת הארץ. הריאה הירוקה והרטובה הזו היא שריד אחרון לביצות נחל נעמן, שיובשו בשנות ה- 40 בפרץ התלהבות חלוצי. מגיעים אליה מתוך אזור עירוני צפוף, טובע בשיכונים אפורים, ובמבט ראשון ומרוחק מהחניון היא נראית שוממת ונטולת עניין. אבל הליכה קצרה של כמה עשרות מטרים תגלה לכם שהשמורה הפצפונת - שרק חלק קטן מ- 660 הדונמים עליהם היא משתרעת פתוחים לקהל הרחב - מורכבת כולה ממגוון מרשים של נביעות ומקורות מים: ביצה, נחל זורם ושוצף, מעיינות, בריכות ואפילו שלולית חורף. השביל המקשר בין אתרי השמורה, הכולל גשרים צפים מעץ, מותאם לכסאות גלגלים.
הצלבנים היו פה
מומלץ להגיע באמצע השבוע. אז, אם התמזל מזלכם ולא נחת כאן בדיוק אוטובוס עמוס בתלמידים, אתם יכולים למצוא את עצמכם לגמרי לבד, בין בריכות רגועות וסבך ירוק, מבודד ושקט, שמופר רק בצווחות ציפורים. בשמורה תל ובו שרידי יישוב כנעני מלפני 4000 שנה, וטחנת קמח צלבנית שפעלה גם בתקופה העותמאנית. טחנה זו עמדה במרכזו של סכסוך עתיק בין אבירי המסדר ההוספיטלרי לבין אבירי הטמפלרים שנפתר רק בהתערבות האפיפיור. מטחנת הקמח יוצא מסלול סיור הנע על גבי סכר צלבני באורך 630 מטר וגשרי עץ שחוצים את תעלות המים ועטופים בסבך עשיר של צמחייה: עצי אשל וערבה, פטל קדוש, סוף וקנה מצוי, גרגיר נחלים ושלל שיחים ומטפסים.
צפרות
סביב האיזורים המוצפים בשמורה אפשר לראות ציפורי שיר כמו בולבול וצופית. בסתיו מתארחות לכמה שבועות חסידות, להקות מרשימות של דיות, זרוני סוף, קורמורנים ונודדים אחרים. בחורף משגשגים עופות המים כמו אנפת לילה, לבנית, סיקסק, מגלן חום וברכיה. שפע חיות מתגוררות כאן דרך קבע: שפמנונים ענקיים, צבי ביצה, סרטנים קטנים, דורבנים, חתולי ביצה ועדר של 7 ג'מוסים סקרניים.
פריחה
מלכת האתר היא הנימפיאה התכולה, פרח מים טרופי יפהפה שבו נהגו הפרעונים להשתמש כתחליף יעיל וטבעי לוואליום. שמורת עין אפק היא גבול תפוצתה העולמי הצפוני, וכמו הרבה צמחים אחרים היא נמצאת בישראל בסכנת הכחדה. הנימפיאה המלכותית פורחת מיוני עד ספטמבר, אבל חילזון מרושע בשם שחריר הנחלים מחסל את כל פקעותיה וזומם לסלק אותה מהנוף המקומי. מנהלי השמורה פצחו במבצע הצלה, חדור רוח קרב והרבה תחושת גאווה, המוצג למבקרים בבריכות שיקום מלאכותיות הסמוכות למשרדי האתר.

( 30 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • peereran

  peereran
  מדהים|5 30.09.17
  מסלול קצר ומדהים ביופיו, משלב טבע ומגוון חיות , המקום שמור מאוד ונקי. אטרקציות רבות לילדים מתאים ביום שמש . עדיף להגיע מוקדם יחסית כי הימים יפים החניון הפנימי מלא וצריך לחנות מחוץ לשמורה
 • ramoron

  ramoron
  טבע קרוב לעיר|4 25.01.16
  פנינת חן לייד הקריות. מצויין לטיול קצר או פיקניק. המסלול יפה, וכן הנוף הנשקף מהתל.
 • drmike

  drmike
  מסלול קסום|5 14.08.13
  מתאים לכל המשפחה- שמורה יפה ומיוחד- אל תשכח להביא לחם להאכיל את הדגים- מומלץ מאוד מאוד!
 • איילת

  איילת
  ביקרנו לפניי כשנה..|4 13.12.12
  חמוד מאוד, מתאים למשפחות - כם עם ילדים קטנים..
 • reutadmon

  reutadmon
  החי והצומח בקריות|5 12.12.12
  ביום סגרירי בחופש חנוכה היינו כמעט לבד בשמורה - מרכיב קריטי במדד ההנאה מהמקום. כל הכיף הוא להתקרב בשקט ללוטרה גרגרנית על הגדה הירוקה, ולהתבונן בה באין מפריע. חוץ מלוטרה שמנמנה ראינו מקרוב להקות קצת מפחידות של שפמנונים, עדר ג'מוסים, קורמורנים שתלטניים והמון ציפורי שיר ועופות מים. ממש חגיגה של החי והצומח בארץ ישראל. זהו טיול קטן וכייפי, ממש מושלם לעצירה בדרך לסופשבוע בצפון (נניח בחמישי בבוקר). מאוד כדאי להביא איתכם משקפות, למרות שראינו בסוף שאפשר גם לשכור במקום.
 • shamirt

  shamirt
  כאן מעבר לפינה|5 06.08.12
  ממש נושק לקרית ביאליק נובעים 36 מעיינות אל שמורת טבע יפיפיה בה מסתובבים ג'מוסים, חזירי בר ומינים רבים ונוספים של ציפורים צמחים ואפילו דגים בסכנת הכחדה. ואמרתי לכם שזה ממש כאן מעבר לפינה? מדהיםץ נחזור לבטח
 • intengo

  intengo
  פנינה צפונית|5 13.04.12
  מסלול יפיפה. משלב מים, צפייה בבעלי חיים (ג'מוסים, ציפורים ודגים) וארכאולוגיה - והכל בכרטיס אחד. מילה טובה לצוות האתר השרותי והארגון היעיל במקום, שבזכותו לא הורגש העומס בחג הפסח השני. כמו כן, לאורך כל חג הפסח היו הפעלות והצגות לילדים, וסיור מודרך לאורך מסלול האתר. העברנו בכיף בוקר שלם. מצדיק בהחלט הגעה במיוחד, גם לתושבי המרכז. מתאים מאוד לילדים ועגלות. נקודה לשיפור - בכניסה לאתר מתירים מנגלים, דבר המחייב מעבר דרך ענן עשן... לדעתי יש לאסור לחלוטין מנגלים במקום כזה.
 • davihare

  davihare
  יפיפיה אמיתית|5 17.12.11
  אחת השמורות היפות ביותר שיש וקרובה מאוד לקריות. הארגון של רשרות שמורות הטבע היה מעולה. כבר בכניסה, למרות העומס הגדול ורק עמדת תשלום אחת, היו סדרנים שדאגו שהתור של המכוניות יזרום. בפנים היה סדרן במגרש החניה. יצאו כל הזמן קבוצות מודרכות ללא תוספת תשלום. למרות כמות המבקרים לא הורגש עומס.
 • wife

  wife
  קרובה, יפה, פנינה אמיתית|5 17.12.11
  הגענו בעקבות נדידת הציפורים. מסתבר שהם כבר עברו אבל השאירו אחריהם שמורה יפיפיה. לא גדולה, מליאת פינות חן ושבילים מקסימים. הצטרפנו להדרכה שנמשכה כשעה וחצי. מומלץ בחום
 • mimba

  mimba
  מעולה לילדים קטנים|5 24.04.11
  מומלץ מאד לבעלי עגלות.היינו ביום קריר והיה מעולה. אכן אין צל במסלול... כדאי לדעת שהגשר בתוך הביצה הוא ללא מעקה וכשיש עומס המעבר עם עגלה מוריד פעימת לב כאשר באה עגלה ממול.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
החוויה הדרוזית בירכאהחוויה הדרוזית בירכא מומלץ מפה8.9יוסוף אבו חמדי, הרוח החיה מאחורי החוויה הדרוזית מספק למבקרים בביתו, את כל הדרכים שיבקשו, כמעט, כדי להכיר את העדה הדרוזית שאליה הוא משתייך. מהבית הכי גבוה בכפר ירכא, הוא מפצל שבילים מרתקים בסמטאות הדת הסודית הזו. הוא משתמש בידע הרב שצבר כמורה דרך ובהמון קסם אישי וחום ומוביל את המבקרים לסיור ברחובות הכפר בין אתרי דת, חצרות בתים ואף לוקח לתצפית מהחרמון ועד הים במנזר מבודד במעלה ההר. את מי שרוצה להתערסל בירוק המקיף את הכפר, יוסוף, איש הטבע, לוקח לטיול בחיק הטבע שבו הוא מסביר גם על אורח החיים המסורתי של העדה ועל ענפי החקלאות בכפר. הרבה נקודות תצפית מרהיבות נמצאות בסביבה, וכדאי להשתהות בהן לרגע. מי שרוצה לחוות את הפולקלור הדרוזי ואת התרבות, יכול לתאם מראש מופע דבקה ונגינה ולהיפגש עם קוראת בקפה. חמדי ואשתו אף מכירים את הדרך אל הלב שעוברת בקיבה וחלק עיקרי בחוויה הדרוזית הוא ארוחה חמה בביתם. על מגש כסוף ענקי מוגשות תשאש - פיתות חמות, עבות ונהדרות ממולאות בעלי זעתר, סלט פול חם ותבשיל שומר בר ועדשים שטעים כמוהו תתקשו למצוא במסעדות. מי שלא נרגע מטעמם המופלא של המאכלים יכול להשתתף בסדנתקרא עוד


בית זינאתי ובית הכנסת בפקיעיןבית זינאתי ובית הכנסת בפקיעין מומלץ מפה8.5בקומת הקרקע של בית זינאתי נמצא מרכז מבקרים קטן, ששימש בעבר כבית המגורים של המשפחה המיתולוגית. המשפחה היהודית, ובראשה מרגלית שהיא אחרונת צאצאי המשפחה, טוענת לרצף התיישבותי בפקיעין מאז ימי חורבן הבית השני לפני אלפיים שנה. במאות השנים האחרונות נשמרה נציגות יהודית בפקיעין, הודות למשפחת זינאתי ולמשפחות נוספות שכבר אינן גרות כאן. במרכז המבקרים עצמו מוצג אוסף חפצים פרטי של המשפחה שעל אף דלותו, מצליח להעביר את המשמעות של מגורים משותפים בתנאים זרים לחיים המערביים של ימינו ולמה שאנו מכירים. בנוסף, במקום ניתן לראות סרט קצר על הישוב היהודי בפקיעין, ובסופו לפגוש את מרגלית זינאתי ולאחר מכן לצפות בהצגה בהשתתפות מרגלית עצמה. מלבד זאת, קבוצות יכולות לתאם פעילויות חווייתיות הכוללות משחק ניווט אינטראקטיבי בסמטאות הכפר, סיור מודרך או סדנאות הכנת סבון וקליעת סלים. בבית זינאתי ניתן גם לבקש לפתוח את בית הכנסת שנמצא ממול. בית הכנסת נבנה ב-1873 וביקור במקום הוא חוויה ייחודית מאוד. יש לציין כי בקירות בית הכנסת משובצות שתי אבנים שנמצאו בפקיעין בעבר, ועליהן סמלים האופייניים לימי המשנה. לפי המסורת המקומקרא עוד
עוד אטרקציות