1 הגדל תמונה
בית ביאליק (צילום: דינה גונה)
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
.
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
חלון חדר האוכל
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
האח בטרקלין האירוח
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
המדרגות לקומה השניה
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
חזית הבית
הועלה על ידי מערכתמפה
 

שח ונרגילה

בקצה רחוב שנקרא על שמו עוד בחייו, כבוד שזכו לו מתי מעט מיקירי העיר והאומה, נמצא ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. ב - 2009, לאחר עבודות שיפוץ שארכו כשלוש שנים, נפתחו דלתות הבית מחדש לציבור. הבית המרשים בו גר וכתב ביאליק בין השנים 1925-1934, תוכנן על פי מסורת הבניה המזרחית ומשלב בין מזרח למערב. האדריכלות המזרחית לצד הריהוט האירופי שבעלי הבית הביאו אתם, יוצרים תמהיל פיוטי של שולחן שח, כלי חרסינה, בלטות איטלקיות, נרגילה, קשתות וכיפה בראש הבית.

בבית שהפך למוזיאון קטן, אפשר ללמוד על קורות חייו של המשורר, שהאישי בחייו היה כרוך עם הלאומי. בקומת הכניסה שקירותיה צבועים בירוק, כחול ואדום, צבעי הקיר המקוריים שנתגלו באקראי בעת השיפוץ ושוחזרו, נמצאים טרקלין האירוח וחדר האוכל שבו שולחן ערוך לסעודה שכבר לא תיהיה. מדרגות עץ מובילות אל הקומה השניה בה התנהלו חייהם הפרטיים של בני הזוג. חדר העבודה והספרייה שבקומה שוחזרו ומספקים הצצה לחייו היותר אישיים של המשורר. מאוסף הספרים המסקרן, אפשר להתרשם רק ממראה עיניים, שכן למען שימורם הם ננעלו מאחורי חלונות זכוכית. במספר עמדות מחשב מוצגים תולדות האיש ופועלו, מסמכים ותרגומים של ספריו. לזוג ביאליק לא היו ילדים אבל אלו תמיד היו בראש מעיניהם ועל כך יעידו שירי הילדים שמלווים אותנו עד היום. חדר משחק והפעלה, שהותאם במיוחד לקהל המבקרים הצעיר, הוא אחת הפינות המתוקות ביותר בבית. החדר אינו משוחזר והתצוגה שבו נועדה להעביר בצורה עכשווית ואומנותית, בעזרת תמונות ותיבות נגינה, את השירים שלא נס לחם: קן לציפור, רוץ בן סוסי ורבים אחרים.
ידידי אגודת בית ביאליק פרסמו בשנת 1937 מנשר בו כתבו ש"בית זה, שבין כתליו נרקמו חזיונותיו האחרונים של המשורר, סימל מרכז לתרבות העברית… הכל נמשכו לבית הזה, אל האור שהיה יוצא ממנו לקרוב ולרחוק". והמשיכו והביעו משאלה כי "בית זה יפאר את תל אביב, יהיה סמל למסירות נפש של היצירה העברית ומקור ברכה לכל עובדי עבודת הרוח". ברוח דבריהם מתקיימים כיום במקום ערבי שירה וספרות המזמנים למקום קהל שוחר תרבות ואת אוהבי המלה הכתובה.

מועדי ההופעות וההקרנות התקבלו מהמפיצים. אתר מפה אינו אחראי לשינויים.
מה ומתי
יום שני09:00 - 17:00
יום שלישי09:00 - 20:00
יום רביעי09:00 - 17:00
יום חמישי09:00 - 17:00
יום שני09:00 - 17:00
יום שלישי09:00 - 20:00
יום רביעי09:00 - 17:00
יום חמישי09:00 - 17:00
יום שישי10:00 - 14:00
יום שבת10:00 - 14:00
( 16 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • goodlife

  goodlife
  הבית הכי יפה בעיר|5 16.05.15
  הבית הכי יפה ומעניין באיזור, משום השיחזור שנעשה. הוא סוקר את חייו של ביאליק וגם נותן ביטוי ליצירתו. הבית ליד בית העיר ונמצא ליד הכיכר העיר של פעם. חוויה. רוצו!
 • momo25

  momo25
  מומלץ|5 29.03.13
  בקרנו בסתם יום של חול. המבנה עצמו יפיפה ומספק הצצה לחייו של ביאליק ותל אביבי של פעם גם בלי הדרכה למדנו והיה מעניין נראה שעם הדרכה עדיף. אפשר קצת לשפר כך שגם סיור ללא הדרכה יהיה יותר איכותי (סיור עם אזניות?)
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  מפתיע ומסקרן|5 28.03.13
  הבית יפה ומעניין. במיוחד חדר הילדים שאפשר לשבת בו בכיף, לעיין בספרים ולשיר. חדר האורחים ושולחן האוכל מרהיבים. הייתי במסגרת סיור אביב מקסים לילדים שאני ממליצה עליו גם לכל מבוגר.
 • michalwe

  michalwe
  נהנים ולומדים|5 04.12.11
  היינו בשבת, השתתפנו בסיור מודרך מצויין שעניין את בת ה-6 שלנו, לא יותר מדי ארוך, אחר כך ראינו הצגה קצרה של תאטרון צלליות, גם לומדים, גם נהנים, כל הכבוד!
 • sigsag

  sigsag
  הביקור בבית מעניין|4 22.03.11
  המקום כביתו של חיים נחמן ביאליק מעניין מאוד אך ההדרכה פונה בעיקר לקטנטנים מאוד לדעתי לא יותר מגיל 5-6. הבית עצמו מתוחזק יפה ומרשים ביותר.
 • danam_20

  danam_20
  סוף סוף החזירו עטרה ליושנה|5 13.06.10
  הבית המשוחזר קיבל את הכבוד המגיע לו - נחשפו הצבעים האמיתיים של הבית, המוצגים קיבלו מקום ראוי והסיורים המתקיימים עוזרים להמחשת חיי היום יום בבית.
 • sasmic

  sasmic
  מעניין מאוד|5 15.05.10
  הגענו ביום שלא התקיים סיור, אבל אחת מצוות העובדות הצטרפה אלינו וליוותה אותנו בהסברים מעניינים מאוד. היה מאוד מעניין לראות את המכתבים השונים שקיבל ושלח, חדר הילדים אף הוא ריתק את הילדים ובכלל הבית כולו טומן בחובו הרבה עניין. מומלץ מאוד גם להורים וגם לילדים.
 • shimfk

  shimfk
  מומלץ לילדים והוריהם|5 15.12.09
  הרחוב הזה הוא כמו פנינה בלב העיר. הבית מקסים ומלא אוירה. ההדרכה הייתה מעניינת, אינטראקטיבית עם הילדים- מדריכה בשם סמדר. הצגת הצלליות מהנה. כולנו יצאנו מורווחים.
 • ארגמנית

  ארגמנית
  מרתק, נדרשת הדרכה מקוצרת|4 03.05.09
  המקום משופץ לתפארה, מעורר תחושת הוד והדר, שופך אור על ביאליק האיש ועל ארצישראל ותל-אביב של שנות השלושים (בערך), מרתק ומסעיר. רק ההדרכה הייתה כה ארוכה ומתישה, שוויתרנו עליה די מהר ו-חבל. מוטב להתאים את ההדרכה לקהל ולעשותה קצרה ותכליתית יותר, שבאמת נוכל להפיק ממנה למידה והנאה.
 • galiavu

  galiavu
  ביאליק האיש עודנו אפוף מסתורין|4 19.04.09
  וגם המדריך מאיר הפנים הודה כי לא הרבה ידוע על אודות שנותיו המוקדמות. ביתו, לעומת זאת, חשוף כעת לכל. השיפוץ היפהפה עורר התפעלות גם אצל בת השמונה, אך ההדרכה (שאליה הסתפחנו מעט אחרי שהתחילה) עברה הרחק מעל לראשה, וגם ילדים גדולים ממנה איבדו עניין תוך זמן קצר. המבוגרים נשארו, אנחנו נטשנו לטובת שיטוט חופשי, קריאת ההסברים באופן עצמאי ו"תרגום" מותאם לילדה. מסכי המגע ריתקו אותה וגם החדר המוקדש ליצירות לילדים נחמד מאוד. לבאים עם ילדים כדאי לברר אם יש סיורים מותאמים ו/או פעילות באותן שעות. חוץ מזה הגבייה (20 למבוגר, 10 לילד) מופרזת מעט, לטעמי.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
מוזיאון תל אביב לאמנותמוזיאון תל אביב לאמנות מומלץ מפה9.8מוזיאון תל אביב תופס מקום מרכזי בסצנת האמנות הישראלית המודרנית. הוא מהווה מרכז חשוב הנותן במה לאמנים ישראליים וכן לאמנים בעלי שם מכל העולם. התארחו ומתארחות בו תערוכות משמעותיות בעולם האמנות המקומי. המוזיאון והמוסדות הסמוכים לו, ספריית בית אריאלה ומשכן אמנויות הבמה הם עורק פועם בלבה התרבותי של תל אביב. המוזיאון הוקם ב-1932 ביוזמת ראש העיר מאיר דיזנגוף. תחילה שכן המוזיאון בביתו של דיזנגוף, אך הרחבת האוסף חייבה את הקמתו של מבנה גדול יותר וב-1971 נחנך משכנו הנוכחי. במוזיאון תצוגת קבע של אמנים אירופאיים מהמאות ה-16 עד ה-19, אוסף אמנות של ציירים מהמאה ה-20 שבו יצירות של אמנים גדולים כקלימט וקנדינסקי ותצוגת קבע של פיסול מודרני ובה גם יצירות של פיקאסו. נוסף על תצוגות הקבע מציג המוזיאון תערוכות מתחלפות בכל תחומי האמנות ותערוכה מתחלפת המיועדת לילדים ונסמכת על אוספי המוזיאון. כן מתקיימים במוזיאון אירועי תרבות כקונצרטים והצגות ומוקרנים בו סרטים. הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 היא ללא תשלום, ילדים עד גיל 14 חייבים בליווי הורים.קרא עוד


מרכז נא לגעתמרכז נא לגעת מומלץ מפה9.5מרכז נא לגעת, הנמצא בבית מרשים בנמל יפו, הוא הרבה יותר מסתם בניין יפה, המהות והפעילות המתקיימות בין כתליו הן אבני החן האמיתיות. המקום הוא במה לתרבות ואמנות יוצרת המקדמת דיאלוג שוויוני ומובילה לשינוי חברתי, מתוך אמונה ברוח האדם וביכולתו לגעת ולשנות. המרכז הוקם בשנת 2007 בנמל יפו על ידי עמותת 'נא לגעת' במטרה להעצים את אוכלוסיות החרשים, עיוורים והחרשים-עיוורים בישראל, להוות פלטפורמה לשילובם בתחומי התרבות והבידור בישראל ולהשריש ערכים של פתיחות, סובלנות וקבלת השונה אל מול הקהל הרחב. מרכז נא לגעת הוא בית לתיאטרון נא לגעת - התיאטרון הראשון והיחיד מסוגו בעולם שכל שחקניו הם חרשים-עיוורים (עם לקות כפולה), מתחם האירועים קפיש – בית קפה ומתחם לאירועים בו מתקשרים האורחים בשפת הסימנים עם צוות המלצרים החרשים, מסעדת בלקאאוט - מסעדת שף כשרה בחשיכה מוחלטת עם מלצרים עיוורים וכבדי ראייה, המציעה חוויה קולינרית יוצאת דופן, ומרכז הסדנאות בו נערכות מגוון סדנאות בחשיכה וסדנאות שפת סימנים בהובלת צוות מנחים מקצועיים, עיוורים וחרשים.קרא עוד
עוד אטרקציות