מוזיאון האצ"ל בתש"ח - בית גידי

מומלץ מפה
8.5
 

מוזיאון האצ"ל בתש"ח

בית גידי הוא מוזיאון המוקדש לחלקו של האצ"ל בקרבות מלחמת העצמאות והוא יושב קרוב קרוב למים, בטיילת תל אביב-יפו, בולט למרחוק. בעבר, עוד לפני גבעות הדשא והטיילת, היה המבנה בית אחד מתוך רבים בשכונת מנשיה. שכונה זו שקמה בפאתיה הצפוניים של יפו היתה שכונה ערבית שגרו בה גם משפחות יהודיות. מנשיה ופאתי יפו נכבשו בידי האצ"ל בחול המועד פסח 1948, במבצע בפיקודו של עמיחי פאגלין, שכונה גידי. שכונת מנשיה נהרסה כליל ועמדה בחורבותיה עשרות שנים אחר כך עד שפסולת הבניין כוסתה במדשאות ובגני המשחקים של גן צ'רלס קלור. מבנה המוזיאון, שהיה בעבר בית אמידים, הוא אחד מהמבנים הבודדים ששרדו מהשכונה. ב-1978 נהרגו פאגלין ורעייתו בתאונת דרכים, ובעקבות זאת יזמו ותיקי האצ"ל את הקמת המוזיאון וקראו לו על שם מפקדם. למה שנשאר ממבנה הכורכר לאחר הקרבות ב-1948 ופגעי הזמן, התווספה זכוכית שהשלימה את המבנה לבניין יחיד במינו בנוף.
בתצוגה עומדות בובות לוחמים בתוך תפאורת ביצורים וביניהן תמונות, דגמים ומוצגים המספרים על הקרבות שבהם השתתפו לוחמי האצ"ל בתש"ח בכל רחבי הארץ. בתחילת מלחמת העצמאות ערכו כוחות אצ"ל מספר מבצעים בקנה מידה גדול, בעיקר ביפו, וכן לחמו בקרבות העיר העתיקה בירושלים, ונגד יישובים ערביים בסביבת העיר. למקום מרכזי במוזיאון זוכה פרשת "אלטלנה", ספינת הנשק של האצ"ל שטובעה ב-22 ביוני 1948 על ידי צה"ל מול חופי תל אביב.
מבקרי המוזיאון מוזמנים לצפות בתצוגה אור קולית ובאוסף של כלי נשק. בנוסף, במקום ספרייה, חדר עיון ואולם הרצאות, בו מתקיימים ימי עיון וכן הפעלות חינוכיות לתלמידים. ניתן לתאם עדות חיה ומרתקת של איש אצ"ל העובד במקום.

( 2 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • eliko421

  eliko421
  לא עמוס מידי|5 08.10.09
  ומותאם ילדים, אבל נותן תמונה מוחשית ומספר את סיפור המלחמה על הקמת המדינה. מומלץ.
 • מוישלה

  מוישלה
  חשוב להכיר|5 07.05.08
  עד הביקור במוזיאון היו פעולות רבות של האצ"ל שלא ידעתי כלל על קיומן. התצוגה לא גדולה מדי וכך נותנת אפשרות להתרכז בפרטים. עדותו של יוסקה, איש אצ"ל, מעניינת ומשדרגת את הביקור. וכמובן המיקום - 2 מטר מגלי הים.
- 1
עוד אטרקציות