1 הגדל תמונה
מתוך "דיוקן עצמנו במבט לאחור". צילום: דרור ורשבסקי
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
סדנת ילדים במרכז החוגים במוזיאון. צילום: יח"צ
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
מתוך "דיוקן עצמנו במבט לאחור". צילום: דרור ורשבסקי
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
חדר לובונגולו מלך זולו במוזיאון גוטמן
הועלה על ידי מערכתמפה
5 הגדל תמונה
מוזיאון גוטמן, תל אביב
הועלה על ידי eyalsh
6 הגדל תמונה
מוזיאון גוטמן, תל אביב
הועלה על ידי eyalsh
7 הגדל תמונה
מוזיאון גוטמן, תל אביב
הועלה על ידי eyalsh
8 הגדל תמונה
מוזיאון גוטמן, תל אביב
הועלה על ידי eyalsh
 

המוזיאון של נווה צדק

"אני יודע שילד מסתכל הוא אדם בעל כושר קליטה רב וכי יש לדבר אליו ברצינות ולעניין", כך טען המאייר, הצייר והסופר נחום גוטמן שרבים מאיוריו פורסמו בעיתון הילדים דבר וליוו את ספרי הילדים שכתב. גוטמן השאיר אחריו מזכרות מקסימות לימי התום של תל אביב, ימים של שמים כחולים, ים עד לאופק וגבעות חול זהובות מנוקדות בגגות אדומים תמר ורימון ושלל טיפוסים. בתערוכת הקבע של המוזיאון התל אביבי מוצגים איורים, רשימות, ציורים ופסלים של גוטמן ובחלל התערוכות המתחלפות עוסקים בכל פעם בנושא אחר באמנות הישראלית העכשווית. קומת הקרקע של המוזיאון מוקדשת לילדים והמוצגים שעל הקירות מזמינים את הילדים לדמיין, לחשוב וליצור סביב נושאים שונים שעולים מתוך עבודותיו של נחום גוטמן. כמו כן מפעיל צוות המוזיאון מרכז חוגים, שבמסגרתו מוצעים לילדים ולמבוגרים קורסים באיור, ציור, צילום, פיסול, קומיקס וסיפור סיפורים.
היסטוריה של מבנה המוזיאון
המוזיאון שוכן בשכונת נווה צדק, בבית הסופרים, שבראשית המאה ה-20 גרו בו בשכירות הסופר יוסף חיים ברנר, הסופרת דבורה בארון ובעלה העורך יוסף אהרונוביץ'. בימים ההם רחשה השכונה פעילות אינטלקטואלית והתגוררו בה אנשי רוח ועט. בבית עצמו שכנה מערכת עיתון הפועל הצעיר ולפני פתיחת המוזיאון הבית עבר שחזור. האגף החדש הרחיב את שטח המוזיאון גם לבניין הסמוך, שבמקור שימש כנקודת משמר טורקית, וכיום נמצא בו חלל התערוכות המתחלפות וחדרי סדנאות יצירה.
תערוכת הקבע - דיוקן עצמנו במבט לאחור
ב-2013 נפתחה במוזיאון תערוכת קבע חדשה בשם ''דיוקן עצמנו במבט לאחור'' הממחישה את האופן שבו עיצב גוטמן את התת מודע הישראלי הקולקטיבי ואת השפעתו העצומה על הדרך שבה אנו חושבים על מה שהיה כאן פעם. התערוכה מראה כיצד שילב גוטמן דמיון, זיכרון היסטורי וזיכרון אוטוביוגרפי על מנת ליצור דימויים שנחרטו בזיכרון והפכו למיתולוגיה ארץ-ישראלית המלווה כבר ארבעה דורות של ישראלים. התערוכה מחולקת לארבעה חללים קטנים: חדר אדום, שעוסק בדיוקנאות של משפחת גוטמן כפי שצוירו על ידי נחום גוטמן. חדר כחול שעוסק בסגנון האמנות הארץ ישראלי, כפי שבא לידי ביטוי בציוריו של גוטמן, וכן בוחן את עולם המזרח שגוטמן הוקסם ממנו ותיאר ברבים מעבודותיו. החדר הירוק נותן מקום של כבוד לספר שכתב ואייר גוטמן בשנות ה-30 במהלך שליחות באפריקה "בארץ לובנגולו מלך זולו". הול הכניסה מתעמק בתימה של התערוכה ומודד את המרחק בין אמת לבדיה בתיאורים ההיסטוריים, לכאורה, של גוטמן. יפה, מרגש ומעורר מחשבה.
אם הביקור עשה לכם חשק תוכלו לרכוש בחנות המוזיאון כל ספר שנחום גוטמן היה מעורב בו באיזושהי צורה ועוד סיפורי ילדים, פוסטרים וחפצים חמודים. טבעי לשלב את הביקור במוזיאון במסגרת סיור בנווה צדק.

מועדי ההופעות וההקרנות התקבלו מהמפיצים. אתר מפה אינו אחראי לשינויים.
מה ומתי
יום שבת11:00
יום חמישי17:00 - 18:00
יום שני10:00 - 16:00
יום שלישי10:00 - 16:00
יום רביעי10:00 - 16:00
יום חמישי10:00 - 16:00
יום שישי10:00 - 14:00
יום שבת10:00 - 15:00
( 14 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • danam_20

  danam_20
  עולם הולך ונעלם|5 01.09.16
  נחום גוטמן הוא הרבה יותר מסופר ומאייר - הוא למעשה סיפורה של תל אביב. הילדים השתתפו בסיור של שעתיים שכלל הפעלה והדרכה וההנאה היתה גדולה. חוויה מעשירה לילדים ולמלווים.
 • Morrissey

  Morrissey
  קטנטן וחמוד|4 07.10.15
  מוזיאון צנוע, שלהפתעתנו היה כמעט ריק ביום חג. תערוכת הקבע היפה אך הזעירה לא לגמרי מממשת את היומרה המוצהרת להמחיש את הדרך שבה עיצב גוטמן את התת-מודע המקומי, הן בשל גודלה והן בשל היעדר הקשר מספק, ועדיין ראויה לביקור. קומת הילדים נראית במבט ראשון שוממה משהו אבל מתגלה כאוצר של פעילויות, ולמרות שילדים בני 4 ומעלה כנראה ימצאו בה הרבה יותר מה לעשות (בסיוע חוברת הפעילות שנמכרת בחנות ב-15 ש"ח) גם בן שנתיים וחצי בילה כאן יפה. החנות אכן מקסימה והמחירים הסבירים מאפשרים לצאת ממנה עם שלל שממשיך את הביקור במוזיאון גם בבית.
 • dalitdo

  dalitdo
  מוזיאון קטן של אמן מיוחד|5 02.12.11
  בטיול של בוקר בנוה צדק נכנסנו לשעה קלה למוזיאון והוקסמנו. היה מעניין להכיר את נחום גוטמן דרך עבודותיו היפות והמגוונות. כדאי לראות הסרט על חייו (בקומה ה-2). היה נחמד למצוא שם את ספריו ולגלות את כרכי 'דבר לילדים' אותם הוא אייר. יש במקום תערוכות קטנות מתחלפות, אך הן לא גולת הכותרת של המוזיאון. אם נשאר לכם זמן- גשו לראות את הפסיפס שלו המוצג בקומת הכניסה של כלבו שלום.
 • gogo

  gogo
  מחיפה לאפריקה בהינף מכחול|5 11.10.09
  בכל פעם מחדש הביקור במוזיאון הזה גורם לי להתאהב בעיר, בארץ, באור, באהבת האדם שניכרת בכל משיכת מכחול ובעיקר בגוטמן עצמו ולהצטער שלא הכרתי אותו אישית. בתערוכה שמציגה את תהליך כתיבת הספר 'בארץ לובנגלו' ומראה את המחברות שבהן גוטמן מחק, ערך, אייר וכתב אפשר להרגיש קצת כאילו מכירים לי אותו ולהיקסם מכל שרבוט וקו.
 • איילת

  איילת
  מוזיאון קטן ונעים..|3 05.10.09
  המוזיאון שופץ ויש לו חלק חדש מושקע ויפה. היינו בחוה"מ סוכות והיתה שעת סיפור לילדים - פעילות סבירה (אך היינו כבר בטובות יותר)שמתאימה לבני ארבע ומעלה ( המחיר יחסית צנוע), היצירה אח"כ היתה חביבה יותר. אפשר להגיע כחלק מסיור בנווה צדק, אך לא ממש שווה להגיע במיוחד.
 • goodlife

  goodlife
  בילוי איכותי לאחר הכנה|4 19.05.07
  בעקבות ההצגה "צבעים בחול" - סיפור ילדותו של נחום גוטמן שהוצגה בסוזן דלל ביקש הילד לראות אתה מוזיאון. אבל היה סגור לרגל שיפוצים. בביקורנו הנוכחי הוא היה פתוח וכך יכולנו לצפות בציוריו של נחום גוטמן שחלקן הוצגו בהצגה ולהזכר. הילד מאוד נהנה, כי הציורים דיברו אליו. מאוד מומלץ עם ילדים, אבל לאחר הכנה.מומלץ לקרוא איתם את אחד מספריו של נחום גוטמן...
 • מוישלה

  מוישלה
  בילוי איכותי|4 18.04.07
  התערוכה של דודו גבע משעשעת ופורסת היטב את רובדי היצירה שלו. התערוכה הקבועה של נחום גוטמן קטנה מדי ולא שווה להגיע רק בשבילה
 • dove2

  dove2
  פוטנציאל לא ממומש|3 22.12.06
  ביום בו ביקרנו במוזיאון (עם ילדים) הוצג בקומה התחתונה אוסף שהוקדש לדודו גבע שהיה אמנם מעניין אך משום כך התאפשר לנו לראות אוסף מצומצם בלבד מאוצרותיו של נחום גוטמן וקצת התאכזבנו, ציפינו למיצג מרשים ורחב יותר שיתן ביטוי ממשי למפעל חייו, בקומה השניה מוקרן סרט על פועלו של נחום גוטמן והוצגו בקומה זאת באותו יום תמונות ורישומים שהכין בעיקר של בני משפחתו. נראה כי אפשר היה להציע סוג של "ערך מוסף" בעיקר לילדים ברוח השקפותיו של נחום גוטמן עצמו בדרך של הדרכה אישית, מלבד הקופאי (המשועמם) לא היה במוזיאון שום גורם אחר.
 • idanb3

  idanb3
  נחמד אבל ...|3 18.10.05
  קשה מאוד להתרשם כאשר שני קטנים (בני 4 ו- 1.5 ) מסתובבים ושואלים איפה הטושים וצבעים לצבוע ולצייר... בנוסף,אין שלט שמורה שהכניסה בתשלום(20 למבוגר ו-10 ש"ח לילד)...וביציאה נתבקשנו לשלם...כששאלנו לדבר- נאמר כי מנימוס לא דרשו בכניסה תשלום...חוצפה!!!!
 • ארגמנית

  ארגמנית
  בעיקר פוטנציאל|3 25.08.04
  כל כך הרבה אפשר היה לחוות כאן...חיבורים מחודשים לשלבים השונים מילדות ועד בגרות, ריגושים לרוב מתפארת גוטמן; אבל המוזיאון אינו מתאים לילדים, גם אם מתיימר שכן. יש כאן צוות קטן ועצבני שלא האיר פנים והתנפל על הילדים המבקרים על לא עוול בכפם. חבל, חבל.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
מוזיאון תל אביב לאמנותמוזיאון תל אביב לאמנות מומלץ מפה9.8מוזיאון תל אביב תופס מקום מרכזי בסצנת האמנות הישראלית המודרנית. הוא מהווה מרכז חשוב הנותן במה לאמנים ישראליים וכן לאמנים בעלי שם מכל העולם. התארחו ומתארחות בו תערוכות משמעותיות בעולם האמנות המקומי. המוזיאון והמוסדות הסמוכים לו, ספריית בית אריאלה ומשכן אמנויות הבמה הם עורק פועם בלבה התרבותי של תל אביב. המוזיאון הוקם ב-1932 ביוזמת ראש העיר מאיר דיזנגוף. תחילה שכן המוזיאון בביתו של דיזנגוף, אך הרחבת האוסף חייבה את הקמתו של מבנה גדול יותר וב-1971 נחנך משכנו הנוכחי. במוזיאון תצוגת קבע של אמנים אירופאיים מהמאות ה-16 עד ה-19, אוסף אמנות של ציירים מהמאה ה-20 שבו יצירות של אמנים גדולים כקלימט וקנדינסקי ותצוגת קבע של פיסול מודרני ובה גם יצירות של פיקאסו. נוסף על תצוגות הקבע מציג המוזיאון תערוכות מתחלפות בכל תחומי האמנות ותערוכה מתחלפת המיועדת לילדים ונסמכת על אוספי המוזיאון. כן מתקיימים במוזיאון אירועי תרבות כקונצרטים והצגות ומוקרנים בו סרטים. הכניסה למוזיאון לילדים עד גיל 18 היא ללא תשלום, ילדים עד גיל 14 חייבים בליווי הורים.קרא עוד
בית ביאליקבית ביאליק מומלץ מפה9.7בקצה רחוב שנקרא על שמו עוד בחייו, כבוד שזכו לו מתי מעט מיקירי העיר והאומה, נמצא ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. ב - 2009, לאחר עבודות שיפוץ שארכו כשלוש שנים, נפתחו דלתות הבית מחדש לציבור. הבית המרשים בו גר וכתב ביאליק בין השנים 1925-1934, תוכנן על פי מסורת הבניה המזרחית ומשלב בין מזרח למערב. האדריכלות המזרחית לצד הריהוט האירופי שבעלי הבית הביאו אתם, יוצרים תמהיל פיוטי של שולחן שח, כלי חרסינה, בלטות איטלקיות, נרגילה, קשתות וכיפה בראש הבית. בבית שהפך למוזיאון קטן, אפשר ללמוד על קורות חייו של המשורר, שהאישי בחייו היה כרוך עם הלאומי. בקומת הכניסה שקירותיה צבועים בירוק, כחול ואדום, צבעי הקיר המקוריים שנתגלו באקראי בעת השיפוץ ושוחזרו, נמצאים טרקלין האירוח וחדר האוכל שבו שולחן ערוך לסעודה שכבר לא תיהיה. מדרגות עץ מובילות אל הקומה השניה בה התנהלו חייהם הפרטיים של בני הזוג. חדר העבודה והספרייה שבקומה שוחזרו ומספקים הצצה לחייו היותר אישיים של המשורר. מאוסף הספרים המסקרן, אפשר להתרשם רק ממראה עיניים, שכן למען שימורם הם ננעלו מאחורי חלונות זכוכית. במספר עמדות מחשב מוצגים תולדות האיש וקרא עוד


עוד אטרקציות