1 הגדל תמונה
פרדס מינקוב
הועלה על ידי eyalsh
2 הגדל תמונה
פרדס מינקוב
הועלה על ידי eyalsh
3 הגדל תמונה
פרדס מינקוב
הועלה על ידי eyalsh
4 הגדל תמונה
פרדס מינקוב
הועלה על ידי eyalsh
5 הגדל תמונה
חצר הפרדס
הועלה על ידי מערכתמפה
6 הגדל תמונה
אשכוליות על העץ
הועלה על ידי מערכתמפה
7 הגדל תמונה
הדמייה של פועל בבית האריזה
הועלה על ידי מערכתמפה
8 הגדל תמונה
חצר הפרדס
הועלה על ידי מערכתמפה
 

משפחת מינקוב היתה מראשוני המתיישבים במושבה רחובות. זלמן, אבי המשפחה, קנה שטח של 150 דונם ונטע בו את הפרדס הראשון ברחובות בשנת 1904. בתוך מתחם הפרדס, שהוקף חומת אבן, נחפרה באר עמוקה ונבנתה בריכת אגירה, ששימשה גם כבריכת שחייה והוזכרה בסיפורו של ס. יזהר, בן העיר, "רחצה בבריכה". המים הועברו בתעלות להשקיית חלקות הפרדס. זלמן נפטר בגיל צעיר ומשפחתו מכרה את הבעלות על הפרדס לקבוצת שותפים. הפרדס רחש מעבודת כפיים עברית אך גם מחיי רוח תוססים לא פחות.
אחרי שהוזנח במשך שנים ובזכות רצון טוב

ומסירות גדולה של מנהלת הפרדס בשיתוף עם המועצה לשימור אתרים, שוחזרו מבני הפרדס בחן רב ותוך נאמנות גדולה למקור. כעת נטועים בפרדס המודרני עצי הדר ממינים רבים. לצד הזנים שהיו קיימים כבר בתחילת המאה ה-20, צומחים פה גם עצים שהם הכלאות והמצאות חדשות, פרי פיתוח ישראלי. הפרדס הוא פרדס לימודי והקבוצות המגיעות לומדות על ההיבטים הטכניים של עבודת הפרדס אך בעיקר על רוח הסוציאליזם ועל האמונה בעבודת הכפיים ששטפה את הארץ בימי העלייה הראשונה והעלייה שנייה. המבנים היפים, הבובות המדמות את פועלי המיון והאריזה, הפרדס המטופח ובעיקר ההדרכה מלאת הלהט, משרים נועם גדול ותחושת החמצה קלה על שלא נולדנו אז, כשתפוז היה מקור לגאווה הלאומית.
הסיורים נעשים לקבוצות בלבד ויש לתאם מראש. בסיורים לקבוצות ילדים ולמשפחות אופים פיתות ומכינים יצירות חנניות.
רוח בין עצי הפרדס
הפרדס רחש מעבודת כפיים עברית אך גם מחיי רוח תוססים לא פחות. מקימי קבוצת כינרת, רחל המשוררת ובן ציון ישראלי, מי שהביא מינים רבים של עצי תמר לארץ ישראל, באו להתמחות בו בפרדסנות. גם ברנר וגורדון העבירו בו לילות סוערים של שיח לצד העצים. נחום גוטמן עבד גם הוא בפרדסי רחובות. אף שלא קטף בפרדס מינקוב עצמו, איוריו המקסימים מעטרים את שלטי ההסבר במקום.

( 3 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • danam_20

  danam_20
  בפרדס ליד השוקת.....|5 19.02.11
  איזו הפתעה מרנינה בפאתי רחובות! הפרדס על פירותיו המגוונים, שחזור תהליך הקטיף והאריזה, בריכת האגירה המפורסמת - כל אלו בשילוב עם צוות חם וסימפטי המתפעל את המקום הפכו את הביקור לחוויה מהנה ביותר. מתאים מאוד גםלילדים בני 4-5 ומעלה.
 • goodlife

  goodlife
  סיור זהב|5 29.11.08
  פרדס מינקוב הוא אתר שהוכרז לשימור ושופץ על ידי קרוב משפחה של הפרדסן הראשון ברחובות. בסיור שערך כ- 3 שעות קיבלנו הסבר על החווה, על השימור והשיחזור, על ההבדלים בין פירות ההדר. במקום הוקרן סרט על הפרדסנות בארץ ישראל וכן הודגם בית אריזה. הילדים לא רק סחטו מיץ, אלא גם צבעו תפוז מגבס והכינו פיתות. המבוגרים נהנו להזכר בפרדסים שליוו את חיינו ואינם עוד חלק מתרבות ילדנו. יופי של פעילות ובהחלט מקום מעורר הערכה לגבי השימור. מומלץ.
 • manosnv

  manosnv
  חוויה חינוכית מהנה|4 07.04.07
  סיור של כשעתיים עם מדריך נמרץ. הסברים על הפרדס, פעילות אקטיבית של קטיף, סחיטת מיץ ושאיבת מים מהבור. כייף לילדים. וגם להורים.
- 1
אתר מפה מעדכן בקביעות שעות פתיחה וטווחי מחירים, אך תמיד מומלץ לבדוק מראש עם המקום.
עוד אטרקציות מומלצות
גן לאומי אשקלוןגן לאומי אשקלון מומלץ מפה8.8במסגרת מסעותיו של הגיאוגרף הערבי מוקדסי ברחבי הארץ הוא גם הגיע לאשקלון ובשנת 985 כתב עליה: "אשקלון היא עיר חשובה השוכנת לחוף ים. עצי השקמה גדלים בה בשפע ומצטיינים בגודלם... אשקלון היא עיר נהדרת... נעימה ובנויה בטוב טעם". רבים חשבו כך שנים לפני מוקדסי והחפירות הארכיאולוגיות חשפו כאן ממצאים על יישוב שהחל כאן לפני כ-10,000 שנים. בתחומי הפארק מצוי תל ארכיאולוגי ובו שרידים המעידים על עברה המפואר של העיר: עמודי שיש שזכו לכינוי העממי עמודי שמשון, כותרות מגולפות, ארונות קבורה, פסל של האלה המצרית איסיס, בסיליקה רומית ושרידי חומה, מהמאה ה-12, מתקופת העיר המוסלמית. בשנת 2008 נסתיים פרוייקט שימור השער הכנעני, המוכר גם כשער המקושת העתיק ביותר בעולם ונחשב לתגלית ארכיאולוגית חשובה. השער שנבנה בשנת 1,850 לפנה"ס, היווה את פתח הכניסה לאשקלון הכנענית ודרכו עברו אנשי העיר, עגלות שוורים וחמורים עמוסות סחורות, מלחים וסוחרים.קרא עוד


עוד אטרקציות