טיילת ארמון הנציב

מומלץ מפה
9.5
 

טיילת נוף משולשת

הנציב העליון לא גר כאן יותר, אבל ליד הארמון שהיה ביתו נמתחת כיום טיילת שאורכה שלושה קילומטרים. היא צופה אל ירושלים העתיקה, ונדמה שכיפת הזהב נמצאת במרחק נגיעה. בעצם, מדובר בשלוש טיילות שחוברו להן יחדיו, שנקראו על שם שלושה אנשים שונים: שרובר, האז וגולדמן. זהו מקום המפגש בין הארץ הנושבת לבין הישימון – בין ירושלים למדבר יהודה. לפי המסורת היהודית, התצפיות מהמקום החלו כבר בתקופת האבות, עת צפה מכאן אברהם על הר המוריה בדרכו אל מקום העקידה. הטיילת היא מקום רומנטי להפליא, לאורכה פזורים נקודות תצפית וספסלים אבל ברוב שעות היום היא עומדת בשיממונה. העונה המושלמת לביקור בטיילת היא האביב. אז מכסים את השבילים דשאים ירקרקים ורקפות עולות מן הסלע. המקום מואר בלילה, אבל דווקא בשעות החשיכה הוא פחות אטרקטיבי. סיור מודרך על סגווי, שמפעיל צוות מעיר דוד, הוא דרך מצויינת ומהנה, אם כי יקרה, למצות את הטיילת ולעשות תצפית מלומדת על האיזור.
-טיילת האז -
טיילת האז היא האירופית מבין שלוש הטיילות ונמתחת לאורך כ-600 מטר. צורתה מחקה את אמת המים הקדומה העוברת מתחתיה ומהמדשאה הגובלת בה אפשר לראות את הקשתות שעליהן בנויה הטיילת, המהוות הד לקשתותיה של אמת המים ומשקל נגד לחומות העיר העתיקה וגגותיה המקומרים. למרגלות הטיילת, על שטח של 40 דונם, משתרע פארק טרוטנר המאוכלס מטעי זיתים וצומח ארץ-ישראלי. הטיילת היא נקודה אידיאלית לתצפית פנורמית על ירושלים וההרים שסביב לה: מדבר יהודה, הר הצופים, הר הזיתים ובמרכז העיר העתיקה. כמעט מכל נקודה בטיילת פונה המבט צפונה. אין כאן הרבה צל ובקיץ היא פחות מומלצת.
-טיילת גבריאל שרובר-
טיילת גבריאל שרובר מוליכה משכונת ארמון הנציב לשכונת אבו-טור. אף שהיא המשך של טיילת האז ההדורה, מדובר באנטיתזה שלה. 1,350 המטרים של הטיילת עוברים בצמחייה ים תיכונית, המשתלבת בנוף הטבעי. הטיילת עוברת במקום שבו היה פעם הקו הירוק, ודומה שקו הגבול לא נמחק. גווניה הירוקים של הטיילת ממוקמים על סף השממה המדברית, היא עוקבת אחר הטופוגרפיה הטבעית לאורך מדרון הרכס המתעגל. בניגוד לטיילת האז, שבה שביל אחד ויחיד, טיילת שרובר בנויה כמה מפלסים. השביל המרכזי של הטיילת עובר ליד החומה של מנזר סנט קלייר, זהו גם המקום הקסום ביותר בה.

-טיילת גולדמן-
טיילת גולדמן צרה, ארוכה וצעירה ולדעת רבים היא היפה בין השלוש. למעשה, כל כולה היא שביל טבע המקיף את ארמון הנציב. השביל הסלול, המוקף אבני גיר ירושלמיות פראיות ומשתלב בחורשת האורנים. ממש בתחילתה של טיילת גולדמן, שאורכה כקילומטר, נמצא אחד מששת הפירים של אמת המים התחתונה, המוקף גדר איתנה. משם מתפתל שביל טבעי למחצה ולאורכו פזורות עמדות לתצפית אל הנוף המדברי. הצמחייה כאן כוללת ברושים, ארזים אורנים, עצי זית, שיחי מורן ואחירותם ובחורף ובאביב מעטרים את הטיילת חרדלים ורקפות.

( 21 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • yoavbp

  yoavbp
  נוף סוף !|5 03.08.11
  תצפית יפיפיה, אויר טוב, ירושלים ממעוף הציפור. מומלץ לבוא בשעות אחר הצהריים.
 • oeoai

  oeoai
  ירושלים כפי שנראית ממעוף סגווי|5 28.11.10
  חוויה מדהימה. סיור מודרך של שעתיים כשאנו רכובים על סגווי ומשייטים לנו בטיילת שרובר, טיילת האז ופארק טרוטנר וטיילת גולדמן, לא רחוק מארמון הנציב וג'בל מוכבר. הסיור כולל ועצירות לתצפיות ולקבלת הסברים. כל הדרכה נמשכה זמן רב והיתה ארוכה ומרתקת, שילוב של גיאוגרפיה, היסטוריה, דמוגרפיה, קפיצות בין התקופות, בין הדתות. באמת היה מרתק ומעניין. 170 ש"ח לאדם, לא זול אבל שווה כל גרוש. חויה מרגשת ומהנה, כיף לדהור על הסגווי ולראות את נופיה המדהימים של ירושלים. היינו בטיול זוגי ומאוד נהנינו. המדריך היה מקסים ומרתק. מומלץ בחום!
 • ocp

  ocp
  נקודת תצפית מצויינת|5 22.08.10
  תצפית יפה על שכונות ירושלים. חנייה בשפע, טיילת נחמדה, אתר אפשרי לפיקניק לפני או אחרי טיול.
 • goodlife

  goodlife
  תצפית על העיר|5 15.12.09
  התצפית מצווינת להסביר על העיר, לםני התחלת הסיור. יופי של נוף וטיילת נחמדה.
 • galida

  galida
  אין על הנוף הנשקף מהטיילת|5 09.12.09
  אכן, "אויר הרים צלול כיין" ונוף מדהים. כדאי להגיע עם מישהו הבקיא בהסטורי ויכול להצביע על נקודות מעניינות ולספק הסברים. בהחלט טיילת יפהפיה.
 • sasmic

  sasmic
  מרהיב|5 02.11.09
  תצפית מרהיבה המופה על כל האיזור אשר ניתן ללמוד ממנה המון. את הסיור בטיילת עשינו עם סאגווים שללא ספק העצימו את החוויה.
 • danam_20

  danam_20
  אויר הרים צלול כיין|5 23.09.09
  ונוף מהיפים ביותר שיש. כדאי להמשיך לטיילת גולדמן המקיפה את ארמון הנציב ולצפות ממנה על ים המלח.
 • eliko421

  eliko421
  תצפית על ההיסטוריה|5 10.01.09
  בדגש על הר הבית ועיר דוד. מכאן ניתן להבין למה דווקא כאן נבנתה ירושלים. עוד תחנה מרתקת במסע בירושלים - כדאי להגיע מוכן עם הסברים לילדים.
 • srul59

  srul59
  קסום ויפה|5 03.11.07
  נוף מדהים לעיר העתיקה טיילת מטופחת
 • mayar

  mayar
  קסום ויפה|4 21.07.07
  טיילת מושקעת עם פינות מוצלות וכמובן.. הנוף מרהיב!
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


פארק איילון-קנדהפארק איילון-קנדה מומלץ מפה9.4לפני שנים רבות חי בעמק נסיך מרושע. יום אחד נקרתה בדרכו זקנה וביקשה דבר מה לאכול. בעט הנסיך בזקנה העלובה, והזקנה, כדרכן של זקנות מן האגדות, גילתה את פניה האמיתיים, פני המכשפה מן ההר. לפני שהספיק בן המלך לברוח, הטילה בו את קללתה והפכה אותו למפלצת באגם. השנים עברו. בן המלך נשכח. לילה אחד נשארה רועה צעירה ללון עם עדרה על שפת האגם. בחצות עלה מפלץ מן המים והתחנן בפני הנערה המבוהלת שתיגע בו. ריחמה הנערה על המפלץ, שחתה אל היצור המפחיד ונגעה בידו. בו ברגע צללה הנערה למים והחלה טובעת, אבל אז חזר בן המלך לדמותו הישנה, צלל אחרי הנערה אל המים והציל את חייה. מאז, כמובן, הם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה. כך מספרת האגדה על האגם שבמורד עמק המעיינות בפארק קנדה. סביב האגם הקטן יש המון מדשאות וכל מה שצריך המפקנק המפונק, כולל שירותים וברזיות, פחי אשפה וגם גזלן קבוע בשבתות ובחגים. תוכלו לחנות כאן ולערוך פיקניק חביב שבמהלכו אולי תצליחו להשתמש בדמיון ובכושר התיאטרלי שלכם כדי להלהיב את הילדים באגדה על בן המלך המרושע. אזור הפקניק מונגש לנכים.קרא עוד
עוד אטרקציות