1 הגדל תמונה
רחצה
הועלה על ידי nisimbarda
2 הגדל תמונה
שוק
הועלה על ידי nisimbarda
3 הגדל תמונה
אורווה
הועלה על ידי nisimbarda
4 הגדל תמונה
מתקן הטבלה נוצרי
הועלה על ידי מוישלה
5 הגדל תמונה
עמודי הכנסייה
הועלה על ידי מוישלה
6 הגדל תמונה
מבעד לקשת
הועלה על ידי מוישלה
7 הגדל תמונה
גן לאומי ממשית
הועלה על ידי eyalsh
8 הגדל תמונה
גן לאומי ממשית
הועלה על ידי eyalsh
9 הגדל תמונה
גן לאומי ממשית
הועלה על ידי eyalsh
10 הגדל תמונה
גן לאומי ממשית
הועלה על ידי eyalsh
 

בשמים ולא רק בדיוטי פרי

מול דימונה, על הכביש הראשי לאילת, עומדת עיר נבטית-רומית מאובקת, שכמו שאר ערי הנבטים בארצנו נבנתה על אחד הנתיבים החשובים של דרך הבשמים, אותה דרך שהוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר שימור עולמי. העיר סיפקה כל מה שחאן יכול לתת לשיירות הסוחרים. אחרי כניסה בשער העיר אפשר להתהלך בין הרחובות, אזורי המגורים, מבני הציבור והשוק שמכר את הסחורות החקלאיות של האיזור.

השרידים הביזנטיים, מהתקופה בה הנבטים אימצו את הנצרות יחד עם כלל האימפריה הרומית, מרשימים ביותר. המבנים הביזנטיים כוללים כנסיות עם רצפות פסיפס ועמודים. בחצר של הכנסיות נחפרו בורות מים שנקזו את מי הגשמים של השכונה הקרובה. אל הכנסיות מצטרפים בתי מרחץ ואגני הטבלה. מחוץ לחומות נמצאים חאן האירוח ובית הקברות - כל אלה נשתמרו היטב כ-1,300 שנים, מאז שנהרסה העיר כנראה על ידי רעידת אדמה ממש לפני הכיבוש הערבי. הבריטים הגיעו הנה ב-1936 ובנו בסמוך לעיר תחנת משטרה.
אחד האתרים המעניינים, המכונה בית נבטו על שם האלמנטים הנבטיים הרבים שמצויים בו, הוא הבית הגדול ביותר שנתגלה בעיר (1,600 מ"ר!). יש לו חצר פנימית, על המשקופים תבליטים של פרצופי חיות, ובחדר קטן ומסתורי ציורי קיר שצויירו על גבי הטיח (פרסקאות) ומתארות סצינות עירום. על אושרם של בעליו מעידים אורווה מפוארת ומטמון ענק שהתגלה באחד מחדרי הבית. בעיר ובסביבותיה נראים מתקנים רבים לאגירת מים, הגדולים בהם הם הסכרים שבנו הנבטים ואחריהם הבריטים בערוץ נחל ממשית כדי לשקע את הסחף שמביאים עמם מי השטפונות. בחגים קם האתר לתחייה עם הפעלת השוק הנבטי.

( 14 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • peereran

  peereran
  אטרקציה בימי החג|4 02.04.13
  שווה להגיע כאשר השוק הנבטי פעיל, דומה לשוק הפשפשים אבל עדיין האוירה עושה את שלה. באתר היו מגוון פעיליות נחמדות לילדים שלא כדאי להחמיץ. מומלץ
 • sasmic

  sasmic
  שילוב מעניין|4 31.03.13
  גן לאומי לא גדול, שמשלב בין עתיקות מעניינות ושוק נבטי שמשתלב היטב במקום. לכבוד חג הפסח התקיימו במקום מספר פעילויות נחמדות. כמו כן במקום שולחנות פיקניק, שירותים נקיים וברזיות מים. למי שמעוניין יש אפשרות ללינת שטח אם כי עם כל כמות האנשים שמגיעים לגן הלאומי לא בטוח כמה לינת השטח אטרקטיבית.
 • sagyi

  sagyi
  עתיקות בשילוב חווית קניה|4 02.10.12
  השוק הנבטי המאורגן בעתיקות ממשית מכניס מימד נוסף ומעניין לביקור באתר עתיקות. האתר נקי מסודר ותענוג לבקר בו גם בחוה"מ
 • lubasik

  lubasik
  נחמד מאוד|5 04.12.11
  מקום נחמד מאוד, למי שאוהב עתיקות
 • inbarin

  inbarin
  מקום מדהים לכמה ימים|5 14.10.11
  מקום מדהים לטיול של כמה ימים. יש הרבה מה לראות גם במקום גם בסביבה. נח ללינת שטח. צוות מאוד אדיב. מומלץ בחום
 • goodlife

  goodlife
  עיר רומית חשובה|5 02.04.11
  עושרה של העיר הציב בפני החוקרים דילמות לא פשוטות. ההנחה כיום היא ששימשה כעיר הפיקוד השליטה והעורףהלוגיסטי של הרומאים על כל אזור הנגב, ולכן הייתה כה מפוארת מאחר ואיכלסה את הקצונה הבכירה. העיר שעומדת על צומת 2 דרכים חשובות נמצא שפע, פאר, סדר והדר כיאה לרומאים. הסיור מרתק וכולל הכל - מים, סוסים, מגורים, כנסית וכו. שווה להיות במקום עם הדרכה או ללמוד היטב את צפונותיו.
 • mousalli

  mousalli
  בילוי נעים לכל המשפחה|5 02.04.10
 • איילתוניסים

  איילתוניסים
  מצויין,אבל...|4 13.10.09
  היינו בחול המועד סוכות, השוק הנבטי בערב מקסים, המקום נקי ונעים, יחד עם זאת ההדרכה לא לקחה בחשבון את כמות האנשים, לא היתה מותאמת וגרמה לנו לוותר בהתחלה, והקבלה הייתה די מבולגנת מה שגרם לאנשים לחכות זמן רב בכניסה...עדיין, מומלץ ושווה ביקור
 • danam_20

  danam_20
  ממש מומלץ!|5 19.04.09
  המסלול בגן הלאומי יפה ומעניין, עם שילוט מתאים והסברים. ניתן להצטרף להדרכות בנות שעה. היינו בחג שני והיה שוק נבטי חביב, עם מופע מוסיקלי מעניין ופינות יצירה לילדים. התכוונו להשאר חצי שעה ובילינו בנעימים שעתיים וחצי. יש סככות צל על השוק והמתחמים בהם מתקיימות פעילויות. יופי של ארגון.
 • ocp

  ocp
  "שוק נבטי" ...לא בקיץ|3 28.10.08
  העתיקות מעניינות, המדריכה חביבה (אם כי לא יכלה להתמודד עם כמות המבקרים ו/או חוצפתם; אנשים, אם אתם באים לסיור מודרך וחייבים לדבר, דברו בשקט או לפחות לא מול פרצופה של המדריכה!) "השוק הנבטי" הוא מין העתק חיוור ופאתטי של שוק מזרחי. בעיני הוא די מיותר, כמו גם הסדנאות לבנייה בבוץ. בימי חמסין (כפי שהיה יום ביקורנו, למרות שהיה באוקטובר) השמש קופחת וקצת קשה להנות מהאתר. ישנם מקומות מוצלים חלקית, אבל המעבר ביניהם הוא די סיוט.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות


דריג'את - המערה שבהרדריג'את - המערה שבהר מומלץ מפה9.3ג'אבר אבו חמאד הוא בן הכפר הפלאחי דריג'את הנמצא למרגלות הר עמשא, בשולי בקעת ערד. לעומת האוכלוסיה הבדואית בכפרים שמסביב, תושבי דריג'את אינם נוודים במקורם אלא חקלאים, מעבדי אדמות, שהגיעו מדרום הר חברון לצפון הנגב באמצע המאה ה-19. כשהגיעו חצבו מערות למגורים, כפי שעשו במקום ממנו באו, ומערות מסוג זה נשארו עד היום. ג'אבר, שף-קונדיטור באחד ממלונות ים המלח, פותח את ביתו בפני מבקרים ומזמין את אורחיו לסיור בכפר, מהמערות למעלה ועד לחדר האירוח במורד הכפר, במהלכו מספר ג'אבר, בחן והומור, ולא פחות מהם במהירות דיבור אסטרונומית, אודות ההיסטוריה של הכפר ומצבו כיום. במהלך הדברים משלב ג'אבר סיפורים מתוך חוויותיו האישיות במערה ואנקדוטות מתהליך השתלבות הכפר ותושביו בעולם המודרני. אגב, הכפר יושב ממש על דרך רומית עתיקה מהמאה ה-3 שחצובים בה מדרגות עתיקות - דרג'את בערבית. לאורחים מוגש כיבוד קל של תה וקפה ופיתות חמות הישר מהטאבון. בדיוואן המשפחתי אפשר להזמין, בתיאום מראש, ארוחות כפריות שמכינות אשתו ובנותיו של ג'אבר וכן נמכרים שמן זית, לבנה שנעשית מדי אביב מחלב עזים, ותבלינים.קרא עוד
עוד אטרקציות