1 הגדל תמונה
ברכת שכשוך בגן לאומי מקורות הירקון. צילום: יעל צור
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
גן לאומי ירקון
הועלה על ידי eyalsh
3 הגדל תמונה
גן לאומי ירקון
הועלה על ידי eyalsh
4 הגדל תמונה
גן לאומי ירקון
הועלה על ידי eyalsh
5 הגדל תמונה
גן לאומי ירקון
הועלה על ידי eyalsh
6 הגדל תמונה
שביל הליכה
הועלה על ידי sagi44
7 הגדל תמונה
צמחיית המים
הועלה על ידי sagi44
8 הגדל תמונה
ביער
הועלה על ידי sagi44
9 הגדל תמונה
ביער
הועלה על ידי sagi44
 

פינה יפה באמצע הדרך

הגן הלאומי מקורות הירקון מפתיע ביופיו ונקיונו. הוא מקסים בחורף, קריר בקיץ ומזמין כל מי שאין לו גינה לפשוט איברים במרחב המוצל ליד אגם סימפטי. לאחרונה נחנכו בגן חמש בריכות שכשוך צוננות.
זהו אחד הגנים הלאומיים הגדולים בארץ ולאחרונה התחילו להחזיר אליו צומח וחי ארצישראלי. להקה גדולה של תוכי דררה מרעישה על האקליפטוסים, יש נוטריות, מעט חזירי בר, קצת שועלים, חתול ביצה או שניים, צב רך והרבה עופות מים. הנימפיאה פורחת במים ממאי עד אוגוסט, הנופר הצהוב מרשים מיוני עד אוקטובר, בסתיו מזדקרים החצבים ובחורף יש כמות נאה של פרחי בר.
בתחומי הגן הוכשרו אזורי פיקניק ושבילי הליכה, חלקם מותאמים לציבור הנכים. הוצבו מתקני מנגל קבועים, שניתן להשתמש בהם ללא תשלום נוסף בשיטת כל הקודם זוכה. יש בגן גם מזחים, שאפשר לעמוד עליהם עם חכה והרבה סבלנות ולבדוק אם יש עדיין דגים חיים בנחל, ויש אפילו כמה שולחנות פינג-פונג לחובבי המשחק. חוץ ממתקנים ומדשאות ועצים יש בגן ובסביבותיו גם כמה אתרים הקשורים לימים הראשונים של המהפכה הציונית: אם תפנו שמאלה ליד שער הכניסה לגן ותלכו לצד הגדה המערבית של הירקון, תעברו עוד מעט ליד שרידי חצר קסאר שהקים כאן בסוף המאה ה-19 הסוחר הערבי סלים קסאר. קסאר זה נכנס לספרי ההיסטוריה, משום שמכר בשנת 1878 רבע מאדמות כפר האריסים מלאבס לקבוצה קטנה של חרדים מירושלים שהקימו כאן את אם המושבות פתח תקווה.
אם תמשיכו לצעוד צפונה, תצאו מהגן ותגיעו אחרי כמה מאות מטרים אל "בית הבטון" - תחנת שאיבה שהוקמה ב-1913 על הירקון והבניין הראשון שנבנה בארץ מבטון. בגן נמצאת גם טחנת הקמח העתיקה אל-מיר, שנקראת על שם הכפר הערבי ששכן לידה. הטחנה שירתה את תושבי הסביבה הערבים ואת ראשוני פתח תקווה עד סוף המאה ה-19. בימי שיא פעילותה פעלו במקום 13 אבני ריחיים, שהופעלו בכוח זרימת מי הירקון. כיום עומדת התחנה שוממה והרוסה, ועד שתשוקם היא מוקפת גדר.
הביקור בשרידי מבצר אנטיפטרוס, הטומן בחובו שרידים מתקופות רבות, בינהם שרידים רומיים וכנעניים, מותאם גם הוא לנכים בעזרה של מלווה.
ובלי כמה מלות אזהרה אי אפשר: אין לשתות בשום אופן ממי הירקון ואסור לרחוץ בהם, בפרט בבריכת הנופרים. אין לעלות על פסי הרכבת ביציאה מהגן ואסור להבעיר אש אלא במקומות המיועדים לכך.

( 21 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  שלווה ורוגע|5 16.04.16
  פארק מקסים, נקי, רגוע. יפהפה. מלא פינות ישיבה מקסימות ומקומות לחקור ולטייל. גם אותו גיליתי היום לראשונה וממליצה למי שעוד לא היה פה לתכנן ביקור.
 • dafnag

  dafnag
  לשבת עם הילדים|4 14.04.13
  חוברת "פקחים צעירים" מוסיפה תוכן ופעילויות.
 • danam_20

  danam_20
  עונג שבת (וחג)|5 29.09.11
  ממש לא מורגש שמדובר במקום בלב גוש דן. יש בו הכל : מתחם פיקניק, קמפינג לילה, מתקנים לילדים, מסלול יפה וקצר, נחל זורם , עתיקות והכל נקי, מסודר, רחב ידיים ושקט להפליא. ממש מקום מפלט.
 • yarivgh

  yarivgh
  אי ירוק של שקט ושלווה|5 02.01.11
  היינו בשישי בבוקר.2 דקות נסיעה מגוש דן הצפוף והרועש נמצא הפארק הירוק המוצל והשקט הזה---מטופח ומתוחזק ומציע עשרות פינות ישיבה. לא היתה נפש חיה מלבדנו אם בשל מזג האויר או בשל השעה המוקדמת.
 • yoavbp

  yoavbp
  מקום אולטימטיבי לפיקניק|4 24.09.10
  אחד המקומות הקבועים שלנו בכל פעם שבא לנו לעשות פיקניק מבלי לנסוע רחוק. המקום יחסית לא עמוס היות והכניסה כרוכה בתשלום. במקום יש מספר גדול של שולחנות, מנגלים, מספר מגרשי משחקים לילדים. אפשר לעשות טיול בקצר ולסייר במבצר ולהקיף את האגם. האויר הטוב, הירוק וברקע המבצר נותנים הרגשה של אירלנד בקטן...
 • goodlife

  goodlife
  קטן וחביב - לבוא כשלא מלא...|3 30.05.10
  מה שאומר לא בשבת. אז הפארק צר מלהכיל את הנופשים. המקם עצמו מיוחד ויפה, אפשר גם לטייל משם לאורך הירקון מזרחה לבריכת הנופרים וכו'.
 • sashv4

  sashv4
  לא ממליץ|1 15.05.08
  היינו שם ביום שבת עם המשפחה. המקום נראה הרבה יותר טוב בתמונות. פארק מאוד קטן. אין שום אפשרות לעשות פיקניק בפרטיות –אחד יושב על הראש של השני. כל כמה דקות מכריזים משהו ברמקול. המים יחסית רחוק מהשולחנות. לא הבנתי למה צריך לשלם עבור הכניסה . הצטערתי מאד שנסענו לשם. היה הרבה יותר טוב לעשות פיקניק בפארק ימית 2000 בחולון- לפחות בחינם ואין רמקולים. בטוח לא אחזור לשם ולא ממליץ.
 • לנטנרצר

  לנטנרצר
  חביב מאוד לפיקניק של צהריים|4 03.05.08
  למרות שהגענו בשבת בצהריים והיו הרבה אנשים לא היתה הרגשת צפיפות ומחנק, אפשר למצוא פינה שקטה עם פיסת דשא מתחת לעצים ולבלות זמן נעים בקרבת המים. מקום מצויין לפיקניק, מנוחה או טיול קטן בלי צורך לנסוע למרחקים ארוכים.
 • sigsag

  sigsag
  מקום טוב לפיקניקים וטיול|4 27.04.08
  הצמחיה הפראית, הקנה המצוי ופרפר לבנין הכרוב. טיול מעולה וקליל עם הילדים אחרי פיקניק דשן.
 • oeoai

  oeoai
  ירוק על המים ובעיניים|4 29.09.07
  גן יפה ומרווח, עם מדשאות רבות ומוצלות ופינות חביבות לפיקניקים. המקום לא צפוף בכלל, מלא בשולחנות פיקניק ופחים, מתוחזק ונקי מאוד. ירוק בעיניים וירוק על המים. הנחל שעומד בבסיס הגן מוסיף יופי למקום, אך האמת שלצד הפיקניק הנחמד מאוד שערכנו שם עם חברים, ציפינו ליותר מסלולי שבילים וטיולים ממש על גדות הנחל. הסיור לבריכת הנופרים היה אומנם חביב מאוד והצמחיה שם יפה ומרשימה בהחלט, אבל אין יותר מדי קטעי הליכה בתוך הגן ממש בצמוד לגדות הנחל (הליכה של 5 דקות איננה טיול...). בשורה התחתונה, מתאים למי שרוצה לערוך פיקניק באתר יפה, על גדות נחל. מי שמחפש טיול לאורך גדות נחל, שיחפש במקום אחר...
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
בית ביאליקבית ביאליק מומלץ מפה9.7בקצה רחוב שנקרא על שמו עוד בחייו, כבוד שזכו לו מתי מעט מיקירי העיר והאומה, נמצא ביתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. ב - 2009, לאחר עבודות שיפוץ שארכו כשלוש שנים, נפתחו דלתות הבית מחדש לציבור. הבית המרשים בו גר וכתב ביאליק בין השנים 1925-1934, תוכנן על פי מסורת הבניה המזרחית ומשלב בין מזרח למערב. האדריכלות המזרחית לצד הריהוט האירופי שבעלי הבית הביאו אתם, יוצרים תמהיל פיוטי של שולחן שח, כלי חרסינה, בלטות איטלקיות, נרגילה, קשתות וכיפה בראש הבית. בבית שהפך למוזיאון קטן, אפשר ללמוד על קורות חייו של המשורר, שהאישי בחייו היה כרוך עם הלאומי. בקומת הכניסה שקירותיה צבועים בירוק, כחול ואדום, צבעי הקיר המקוריים שנתגלו באקראי בעת השיפוץ ושוחזרו, נמצאים טרקלין האירוח וחדר האוכל שבו שולחן ערוך לסעודה שכבר לא תיהיה. מדרגות עץ מובילות אל הקומה השניה בה התנהלו חייהם הפרטיים של בני הזוג. חדר העבודה והספרייה שבקומה שוחזרו ומספקים הצצה לחייו היותר אישיים של המשורר. מאוסף הספרים המסקרן, אפשר להתרשם רק ממראה עיניים, שכן למען שימורם הם ננעלו מאחורי חלונות זכוכית. במספר עמדות מחשב מוצגים תולדות האיש וקרא עוד


מרכז נא לגעתמרכז נא לגעת מומלץ מפה9.5מרכז נא לגעת, הנמצא בבית מרשים בנמל יפו, הוא הרבה יותר מסתם בניין יפה, המהות והפעילות המתקיימות בין כתליו הן אבני החן האמיתיות. המקום הוא במה לתרבות ואמנות יוצרת המקדמת דיאלוג שוויוני ומובילה לשינוי חברתי, מתוך אמונה ברוח האדם וביכולתו לגעת ולשנות. המרכז הוקם בשנת 2007 בנמל יפו על ידי עמותת 'נא לגעת' במטרה להעצים את אוכלוסיות החרשים, עיוורים והחרשים-עיוורים בישראל, להוות פלטפורמה לשילובם בתחומי התרבות והבידור בישראל ולהשריש ערכים של פתיחות, סובלנות וקבלת השונה אל מול הקהל הרחב. מרכז נא לגעת הוא בית לתיאטרון נא לגעת - התיאטרון הראשון והיחיד מסוגו בעולם שכל שחקניו הם חרשים-עיוורים (עם לקות כפולה), מתחם האירועים קפיש – בית קפה ומתחם לאירועים בו מתקשרים האורחים בשפת הסימנים עם צוות המלצרים החרשים, מסעדת בלקאאוט - מסעדת שף כשרה בחשיכה מוחלטת עם מלצרים עיוורים וכבדי ראייה, המציעה חוויה קולינרית יוצאת דופן, ומרכז הסדנאות בו נערכות מגוון סדנאות בחשיכה וסדנאות שפת סימנים בהובלת צוות מנחים מקצועיים, עיוורים וחרשים.קרא עוד
עוד אטרקציות