נבאטים - העם שנעלם

החורבות המשוחזרות של העיר הנבאטית העתיקה עבדת מתעוררות לחיים בכל ביקור. עבדת, אחת משש הערים הנבאטיות שהיו בנגב, ומהחשובות שבהן, הוקמה כתחנה לשיירות מסחר שהגיעו מפטרה בדרכן לחוף עזה. שיירות אלו נעו בנתיבים קבועים הנקראים יחד דרך הבשמים הנבאטית. השלוחה, עליה יושבת תחנת הדרכים שהפכה לעיר, מוקפת שרידי חקלאות מדברית שבה התמחו הנבטים כבר עם הגעתם לארץ כאוכלוסייה נוודית. העיר סופחה לאימפריה הרומית ושיגשגה בתקופה הביזנטית כפי שמעידים מבנים מרשימים, כנסיות רבות ומפעלי יין ושמן שנמצאים על השלוחה ועל מדרונה. בעזרת עושרם הרב, הביאו הנבטים את מיטב הבנאים והאדריכלים של התקופה והקימו מבנים גדושי קימורים וקשתות. המבנים השתמרו, חלקם בשלמותם, עד היום. בחלק העליון של העיר ניצב האקרופוליס שהיה המרכז המנהלי והפולחני של העיר. לצד שרידי מצודות ומקדשים אפשר להשקיף על האיזור בתצפית יפהפיה. במקום נחשפו מערות חצובות רבות, חלקן שמשו לקבורה ואחת מהן תפקדה כיקב לאיכסון היין שהופק בגתות העיר. היקב מזמין כניסה עם פנס לחדריו. ליד מרכז המבקרים, בתחתית ההר נמצא בית מרחץ רומי שמטרתו היתה לנקות ולפנק את גופם של הסוחרים המיוזעים שהגיעו לעבדת כדי לנוח.
כחלק מהציר החשוב המכונה דרך הבשמים הנבאטית, הוכרזה עבדת על ידי אונסק"ו כאתר שימור עולמי. בכניסה לגן פועל מרכז נבאטי, ובו תצוגת ממצאים, מפות של דרכי הבשמים, תצוגת תבלינים וכלים. אל תלכדו בפיתיון התיירותי להתרשם מהחיזיון האורקולי או לרכוש מהבשמים והאמנות ה"נבאטית האותנטית" בחנות המזכרות. למרגלות הגן בדרומו נמצאת חוות הניסיונות של פרופ' אבן ארי המשחזרת את שיטות החקלאות הנבאטיות העתיקות. מצפון לגן יש תצפית לרמת עבדת ולבקעת צין, ממצפור ליפא גל.

במקום נערכים מפעם לפעם אירועים כמו שוק נבאטי או הקרנת סרטים וכדאי לברר מראש. בגן הלאומי פועלת תחנת האכלת נשרים בה ניתן לצפות בהאכלה, אך אין זמנים קבועים והדבר מתבצע רק במידה ונשרים מגיעים באותו היום לתחנה.

העיר העליונה, הוילה הרומית, הגת, בניין הממשל ועוד מותאמת לתנועת כסאות גלגלים ועגלות תינוק, בכניסה יש מודל של האתר שמותאם לעיוורים.
אירוע הונדליזם ושיקום האתר
בשנת 2009 ניזוקו העתיקות בגן הלאומי כתוצאה ממעשי ונדליזם קשים. במשך שלוש השנים שלאחר הפגיעה עברו העתיקות בגן הלאומי תהליכי שיקום ושחזור בהשקעה ניכרת בידי מומחים ובראשית שנת 2013 נפתח הגן הלאומי מחדש לציבור.

( 16 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • קרןהפוך

  קרןהפוך
  מקום לחזור אליו|5 19.07.16
  גם בחודש יולי בצהריים המקום מעניין מאד, יפה, מסקרן. לא לשכוח חוברת פקחים צעירים. הייתי היום בלי הדרכה, ונראה לי שעם הדרכה יחד עם הפנינג בעונה פחות חמה יכול עוד יותר מעניין.
 • meron16

  meron16
  הסטוריה ומדבר|4 09.10.12
  מומלץ להגיע לאחר טיול בעין עבדת. הסרט נחמד והסיור מרתק. הילדים נהנו ולמדו וגם אנחנו.
 • goodlife

  goodlife
  היסטוריה מרתקת|5 02.04.11
  הסיפור של עבדת מרתק ומענין - ממקום מושב הנבטים באוהלים (ואפשר לראות את שרידי בסיסיהם!) דרך ישוב כפרי ביזנטי גדול ופורח (ולא עיר נבטית - הנבטים לא הקימו ערים! ובכל המרחב העיר היחדיה היתה חלוצה) . חשוב להתחיל בסרט ובתצוגה במרכז המבקרים ואז לעלות למעלה. האתר נמצא בשחזור אחרי ההרס שנגרם לפני שנה וחצי. סיור מודרך נותן את המיטב. לזכור לתצפת ולבקר במערה בירידה.
 • ocp

  ocp
  אתר מורשת עולמית, בצדק|5 13.07.10
  הדרכה מעניינת ברמה גבוהה מצליחה לפנות גם להורים וגם לילדים.
 • pang

  pang
  מתאים לכל המשפחה|5 07.10.09
  היינו בחול המועד סוכות, בסיור מאורגן של הרשות הכולל דריכת כנבים בגת הקדומה. ההדרכה היתה ברמה מאוד גבוהה ודריכת הענבים הייתה חוויה לכולנו. הילדים התרוצצו בגן ונכנסו למערות, הנוף עוצר נשימה והאוויר מתנה משמים. מומלץ.
 • ramoron

  ramoron
  עיר נבאטית שנשמרה היטב|5 10.05.09
  הסיור בעתיקות עבדת מהנה ומלמד. מהעיר תצפית מרהיבה. הכניסה למערות היא חוויה לילדים.
 • NoaMaya

  NoaMaya
  ממלכת נבטים קסומה.|5 13.10.08
  מומלץ להתארגן כך שעולים עם המכונית ויורדים ברגל על מנת להכנס למערות.
 • rachel10

  rachel10
  מרשים, מעניין, מתוחזק היטב|5 15.06.08
  רצוי ללמוד קצת רקע הסטורי לפני שמגיעים למקום. אין הרבה צל ולכן לא מתאים לצהרי יום קיץ.
 • TickTack

  TickTack
  מרשים ומעניין|5 09.02.08
  מבין שלושה גנים לאומיים "נבטים" בהם ביקרתי: ממשית, שבטה ועבדת - אין ספק שעבדת הוא השמור, המעניין והמטופח יותר מכל. מהעיר ששגשגה לפני 2000 שנה נותרו שרידים רבים, המצליחים להמחיש את אופי החיים אז. האתר מסודר יפה, והחוברת שמקבלים עבור תשלום הכרטיס בכניסה, כוללת את כל האינפורמציה שחשוב לדעת בביקור במקום. חוויה.
 • shakedidnn

  shakedidnn
  אתר מרשים מאוד|5 05.11.07
  ותרבות מרתקת של הנבטים - עם המדבר. בצדק רב הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת תרבות עולמית בקטגוריה של נופי תרבות. ביקור חובה למטייל באזור, רצוי עם הדרכה.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
המכתש הגדולהמכתש הגדול מומלץ מפה9.3המכתש הגדול המכונה גם מכתש חתירה, מזרחית לירוחם, הוא אחד מסדרת מכתשים באזור הר הנגב. המכתש מציג לבאים בשעריו, חלון גיאולגי מרתק לתופעת הטבע עצומת הממדים, המספרת ללא מילים על היסטוריה גיאולוגית וביולוגית מקומית בת אלפי שנים. המכתש הגדול סגור במצוקים ורק פירצה שיצר נחל חתירה באגפו הדרומי-מזרחי, מאפשרת את ניקוזו אל בקעת נחל צין. בקירות המכתש נחשפות אבני חול צבעוניות מתקופת הקרטיקון התחתון, מלפני מאה מיליון שנים. במרכז המכתש, בהר מטמור, נחשפות רבדות סלע כהות של סלעי גיר קשים מתקופת היורה, מלפני כמאה וחמישים מיליון שנים. בקרקעית המכתש, בסלעים מתקופת היורה, אפשר לראות מאובנים רבים של בעלי-חיים ימיים ובהם מאובנים של חבצלות ים. כביש 225 חוצה את המכתש ומוביל לנקודת התצפית בהר אבנון. מומלץ לסייר באתר העצים המאובנים ובאתר החולות הצבעוניים, הנמצא בסמוך לחניון האקליפטוסים. החניון מתאים גם ללינת לילה, לפני או אחרי טיול באזור.קרא עוד


פארק תמנעפארק תמנע מומלץ מפה9.3פארק תמנע הוא האח הישראלי של הפארקים הגדולים במדבריות אמריקה. הוא אמנם קטן יותר, אבל יש בו תצורות נוף ייחודיות לעולם כולו. החלק הדרומי של ישראל יושב בקצה אזור מרתק מבחינה גיאולוגית. זהו אחד משבעה מחשופים של סלע יסוד שמפוזרים בעולם ונקראים מסיבים. פירוש הדבר שהמבקרים במסיב דורכים על הסלע הראשוני ביותר שממנו מורכב קרום כדור הארץ. בשוליים של המסיב הערבי-נובי, שם נמצא פארק תמנע, מתערבבים סלעי גרניט אדומים וסלעים המורכבים מאבן חול מגוונת בסלעי גיר צהבהבים, ויחד הם יוצרים את המשהו המיוחד לפארק תמנע. אבל זה לא הכל. בשער הכניסה לפארק מצטיידים תמורת תשלום באיזי גייד, שהוא מדריך תיירים אלקטרוני. לאורך הדרכים ברחבי הפארק מפוזרות תחנות ממוספרות, ואתם פשוט עוצרים לידן ומקבלים הסבר מוקלט מהמכשיר. יש כאן מיכרות נחושת עתיקים וקניונים צבעוניים, כל מיני צורות שיצר הטבע באבן החול וציורי קיר קדומים, מסלולי הליכה ומקדשים וגם אגם מלאכותי קטן. בקיצור, לונה–פארק שלם של טבע ושל היסטוריה. לפני ששת אלפים שנה כרו כאן נחושת, ועד שיתגלה אתר קדום מזה תמשיך תמנע להיות אתר הכרייה הקדום בעולם. כאן עשה המין הקרא עוד
עוד אטרקציות