מעל מעיין עין טיריה יש חורשה קטנה של עצי אלון ובה קבר קטן. על פי המסורת היהודית כאן קברו של אושעיה איש טיריא, אמורא מהמאה הרביעית. ציון הקבר הוא במת אבן מסוידת לבן, הניצבת בתוך חורשה קטנה של אלונים גדולים. נראה שהאלונים השתמרו בגלל הקדושה שמייחסים גם הדרוזים והנוצרים לאתר שרואים בו את קברו של שיח' יוסף א-סדיק ("יוסף הצדיק"). בנוסף רווחו כל מיני מעשיות על הצרות שבאו על מי שהעזו לפגוע בעצים.

ליד במת האבן ניצב מתקן להדלקת נרות ונר שמן גדול גדול דולק בו דרך קבע. אין איזכורים בשמו של רבי אושעיה, אבל מהסיפורים עליו עולה דמות של איש צנוע וישר דרך, אהוב על סביבתו ועל בוראו. בתלמוד ירושלמי (בבא קמא י) מסופר, כי "אושעיה איש טיריא כובס היה, והיה עושה לעצמו בגד מצמר כדי שלא יאמרו הבריות משלנו לבש, כלומר, כדי שלא יחשדו בו שארג את בגדיו מצמר שנשר מהבגדים שניתנו לו לכביסה. פעם אחת, כאשר מצא בכביסה שניתנה לו מטמון של תכשיטים, החזירו לגבירה הנוכרייה שהתכשיטים היו שייכים לה. התכשיט האמיתי שהיה לו, מתברר, היה האהבה בינו לבוראו.

( 1 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
  • goodlife

    goodlife
    שווה עצירה|4 29.06.15
    ביציאה הצפונית של פקיעין, המקום מאורגן ומסודר היות ואנשי פקיעין החדשה ובעיקר הישיבה שם לקחו את המקום תחת חסותם. נקי, מאורגן, אפילו יש שירותים. שולחנות ישיבה וסיפור מענין. במורד הואדי פינתו של הכובס שגם היא עברה שיפוץ באזור המעין.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
כנסיית הר תבורכנסיית הר תבור מומלץ מפה9.6בראש ההר המקודש לנוצרים עומדות זו לצד זו כנסייה יוונית-אורתודוקסית וכנסייה פרנציסקנית שנבנתה על יסודות ביזנטיים וצלבניים עתיקים על ידי האדריכל המפורסם אנטוניו ברלוצי. במסורת הנוצרית נקרא התבור הר ההשתנות, משום שעליו השתנה ישו בלבושו ובמראהו כשנגלה היסוד האלוהי שלו לעיני תלמידיו הבכירים. בברית החדשה לא צוין בדיוק מיקומו של ההר שעליו התקיים החזיון העל טבעי הזה, אבל צוין הר גבוה והר קדוש. סמיכותו לאתרים נוצריים אחרים הפכו את התבור למועמד הנבחר לשמש כהר ההשתנות. כבר מהמאה הרביעית החלו לבנות כאן מבנים, שנהרסו ושוקמו חליפות. לאחר מלחמת העולם הראשונה החלו בבניית הכנסייה החדשה בה משולבות הקפלות העתיקות והיא תוכננה כך שהאור החודר אליה, יחד עם חומרי הבניין, יצרו את אווירת ההשתנות הבוהקת והמבריקה. בקדמת הכנסייה מצוי פסיפס המתאר את סצינת השינוי - ישו ניצב לעיני תלמידיו פטרוס, יעקב ויוחנן, בין משה, סמל החוק, ואליהו, סמל הנבואה, כמו שנכתב בברית החדשה בספר לוקס: "ויהי בהתפללו, וישתנו פניו, ולבושו הלבין והבריק, והנה שני אנשים מדברים איתו, משה ואליהו". לכל אחד מאלה, המוכרים לנו מהתנ"ך, מוקדשת קפלה מרשקרא עוד


טיילת הר הקפיצהטיילת הר הקפיצה מומלץ מפה9.4על פי הברית החדשה, התכוונו תושבי נצרת היהודים, מתוך זעמם על דרשותיו של ישוע, להפיל אותו מהר קדומים, הנמצא בכניסה הדרומית לעיר נצרת של ימינו. על פי המסורת ההמון דחק אותו לקצה ההר, וכדי להציל את נפשו, קפץ ישוע מההר לעבר העמק. ישוע יצא ללא פגע וההר קיבל כינוי חדש - הר הקפיצה. הנוצרים האורתודוכסים טוענים שישוע קפץ מהר אחר ונחת בהר הקפיצה, בכל מקרה קפיצה היתה כאן. הקק"ל הכשירה דרך קצרה המובילה מהחנייה אל רחבת תצפית עוצמתית, בגובה 397 מטר מעל פני הים, אחת מהיפות שיש בארץ. מהרחבה נראים התבור ממזרח, הכרמל ממערב וביניהם עמק יזרעאל גבעת המורה והגלבוע. במרכז הרחבה, ליד עץ זית הוצב שלט המספר על המקום. שביל הליכה טבעתי באורך כחצי קילומטר מקיף את פסגת ההר ועובר ביער שניטע לכבוד ביקור האפיפיור בשנת 2000, חולף על פני בית היערן שקיים עוד מימי הבריטים, ומגיע למצפור נוסף ולמערת קדומים, מערה-פרה היסטורית, שבה נמצאו שרידים מימי האדם הקדמון. בביקור האפיפיור ב-2009 הוקם על ההר מעין אצטדיון שאירח את המיסה המרכזית ומכיל 40 אלף איש. האצטדיון והטריבונות מחכים במורדות הצפוניים של ההר לאירוע הגדול הבא.קרא עוד
עוד אטרקציות