2 הגדל תמונה
גן לאומי ציפורי
הועלה על ידי sagi44
3 הגדל תמונה
גן לאומי ציפורי
הועלה על ידי sagi44
4 הגדל תמונה
גן לאומי ציפורי
הועלה על ידי sagi44
5 הגדל תמונה
פסיפס
הועלה על ידי sagi44
6 הגדל תמונה
פסיפס
הועלה על ידי sagi44
7 הגדל תמונה
פסיפס
הועלה על ידי sagi44
8 הגדל תמונה
פסיפס
הועלה על ידי sagi44
9 הגדל תמונה
חפירות
הועלה על ידי cascades
10 הגדל תמונה
מונה ליזה
הועלה על ידי cascades
11 הגדל תמונה
פסיפס
הועלה על ידי cascades
12 הגדל תמונה
פסיפס
הועלה על ידי cascades
13 הגדל תמונה
פסיפס
הועלה על ידי cascades
14 הגדל תמונה
תצפית פסיפס
הועלה על ידי cascades
15 הגדל תמונה
גן לאומי ציפורי
הועלה על ידי eyalsh
16 הגדל תמונה
גן לאומי ציפורי
הועלה על ידי eyalsh
17 הגדל תמונה
גן לאומי ציפורי
הועלה על ידי eyalsh
18 הגדל תמונה
פסיפס
הועלה על ידי dannychn
19 הגדל תמונה
פסיפס בציפורי
הועלה על ידי dannychn
20 הגדל תמונה
טיפול בפסיפס בגן הלאומי בציפורי
הועלה על ידי dannychn
 

לכבוד המונה ליזה מהגליל

"יושבת על ההר כציפור", אמרו חז"ל על ציפורי, המוזכרת 125 פעם בספרות התלמודית. ציפורי לא לקחה חלק במרד הגדול נגד הרומאים, וכך ניצלה מחורבן והפכה מקום מפלט ליהודים מכל רחבי הארץ. רבי יהודה הנשיא חתם כאן את המשנה והעיר הייתה מרכז מינהלי לגליל בימי הורדוס אנטיפס ואגריפס, ובה ישבה הסנהדרין הקטנה. במבואות העיר נמצא מאגר מים עצום ואמת מים, חלקה חצובה בסלע וחלקה בנויה על פני השטח. בין השרידים הפזורים יש מערות קבורה, חורבות מצודה צלבנית ואוסף מרהיב של רצפות פסיפס ובינהן תיאורים מחיי דיוניסוס, אל היין במיתולוגיה היוונית, ומונה ליזה של הגליל. אתרים נוספים במקום הם האמפיתיאטרון הרומי המרשים, רובע מגורים מתקופת המשנה והתלמוד ובית חג הנילוס שעל רצפתו מתוארות חגיגות עליית מפלס נהר הנילוס במצרים.
מסופר שבציפורי היו שמונה עשר בתי כנסת אבל חופרי האתר גילו בינתיים רק אחד. במהרה אפשר להיווכח שהאחד הזה בהחלט מפצה על אובדן האחרים. המבנה הוקם במאה ה-6 בתוך איזור שהיה כבר בנוי ולכן הוא צר ומוגבל. מוקד העניין הוא רצפת פסיפס מעניינת הכוללת כתובות בארמית ובעברית. חלקו העליון של הפסיפס מתאר חפצים מבית המקדש כחלק מסצינת הקרבת קורבנות. במרכז הרצפה נראה גלגל מזלות, מאפיין של בתי כנסת מהתקופה הביזנטית. בתוך הגלגל מצויירים וכתובים שמות המזלות והחודשים העבריים, בפינותיו נראות ארבע גברות שמסמלות כל אחת עונה אחרת ובמרכז הגלגל מופיעה שמש, המסמלת את האל הליוס, ורוכבת על כרכרה עם סוסים. שתי סצינות מקראיות מתוארות בתחתית הפסיפס, אחת היא סיפור עקדת יצחק והשנייה שבקושי נתנת לזיהוי היא בשורת הולדת יצחק לאברהם על ידי המלאכים.
לטובת ציבור הנכים, נבנו שבילים מהכניסה ועד לממצאים שבאתר -בית הכנסת, הוילה, פסיפס הנילוס, המצודה. האתר מציע ללא תשלום נוסף רכב הסעת נכים שיסייר בשבילים.

( 36 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • yossimich

  yossimich
  מומלץ|5 11.09.16
  היינ ו4 מבוגרים -נהנינו מהסרטון, וסיפור המקום המורכב, מתצפית הנוף המיוחדת והפנורמית, וגם המהעתיקות ובמיוחד בית הכנסת העתיק
 • danam_20

  danam_20
  מומלץ בחום אבל לא בחום|5 14.06.16
  אחד הגנים הלאומיים היפים ביותר, שווה ביקור גם אם כבר הייתם. להגיע רק בימים בהם לא חם כי האתר גדול מאוד ויש הליכה בדרכי עפר חשופות לשמש מאתר לאתר (אם כי יש גישה לרכב בכבישים פנימיים בתור הגן הלאומי). מפעל המים היה חוויה לילדים ולגדולים. חבל על מרכז המבקרים הנחמד שפעל בקומה השניה של המצודה ונסגר משום מה. יש סרטון קצר (ומעט מיושן) על ההיסטוריה של המקום בחנות בכניסה לגן.המפה לא ממש ברורה וגם השילוט לא, אבל עם קצת מאמץ מחשבתי ניתן להגי לכל האתרים המרתקים שיש בגן.
 • tali5544

  tali5544
  אתר חובה|5 19.06.15
  לכל המשפחה. פשוט חייבים לבקר ולחזות בהיסטריה של עמנו.
 • peereran

  peereran
  שמור יחסית לישראל|4 06.10.12
  המקום שמור מאוד יחסית לישראל מרבית הפסיפסים כמעט שלמים. חבל שבארצנו הקטנה לא הצלחנו לשמר מקומות מסוג זה כמו שמשמרים בחו"ל, אבל סה"כ מומלץ
 • gadpol

  gadpol
  כל השבחים|5 24.12.11
  האתר מעניין ביותר ומטופח. ממצאים מדהימים בחשיבותם וביופים. המקום משולט היטב ומאפשר התמצאות קלה, בעזרת החוברת והשילוט האפקטיביים. חוויה גדולה למבקרים - במבנים העתיקים שנחשפו ושוחזרו ובמפעלי המים. מופת לכל גן לאומי וברמה בינלאומית.
 • goodlife

  goodlife
  פסיפסים מדהימים|5 24.05.11
  גן לאומי מאורגן ומסודר היטב המציג את אחת הערים נמענינות מתקופת המשנה והתלמוד.. עושרה של העיר בפסיפסים המדהימים אך גם מערכת מים ובתים צענינים. מראש המצודה תצפית מדהימה ולידו בוילה הרומית מונה הליזה המקומית תעקוב בעיניה אחריך. מקום טוב לבוא עם הילדים. בגל מקרה לקרוא על המקום ולהגיע מוכנים !
 • sasmic

  sasmic
  מרשים ביותר|5 21.05.11
  האמת שלא באנו עם ציפיות מיוחדות והופתענו מאוד, הפיספסים המרובים שיש במקום מרשימים ביותר ופשוט מעבירים את רוח התקופה להווה. כמו כן מפעל המים בהחלט מחייב ביקור אם כי יש להזהר קצת אנחנו ראינו שם עקרב שחור. סה"כ המקום שמור מאוד, עם שילוט רב, שירותים נקיים ומתחוקים ונקודות מים לאורך המסלול. בהחלט שווה ביקור.
 • reutadmon

  reutadmon
  לא לפספס את מפעל המים!|5 23.04.11
  ריכוז יוצא דופן של פסיפסים מרהיבים, האתר מתוחזק ומטופח, השילוט וההסברים מאירי עיניים. אף על פי שהנקודות המעניניות ביותר מקורות ומוצלות, וחלקן אף ממוזגות - לא מומלץ לבקר בימים חמים. מפעל המים שנמצא בכניסה לאתר מרשים ביותר. שווה מאוד עצירה בדרך החוצה.
 • ramoron

  ramoron
  יפה, מעניין ומסודר|5 18.04.11
  אתר מגוון הכולל פסיפסיפ רבים, מצודה, בית כנסת עתיק, ופינות חמד. מומלץ!
 • codish

  codish
  אתר חובה לכל מי שעובר באיזור|5 11.05.10
  אחד האתרים השלמים והנוחים ביותר לתיור. האתר כולל שילוט ברור, שמור ומטופח וכולל כמה מהפסיפסים היפים בארץ. לא לשכוח לבקר בבית הכנסת העתיק שנמצא כמה מטרים מחוץ לאתר המרכזי (מעבר לחניה הפנימית במורד המדרגות). היינו עם שלושה ילדים: 5, 9, ו 12 שכולם נהנו למרות החום ששרר. אפילו קולר מים קרים יש באמצע האתר!
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
החוויה הדרוזית בירכאהחוויה הדרוזית בירכא מומלץ מפה8.9יוסוף אבו חמדי, הרוח החיה מאחורי החוויה הדרוזית מספק למבקרים בביתו, את כל הדרכים שיבקשו, כמעט, כדי להכיר את העדה הדרוזית שאליה הוא משתייך. מהבית הכי גבוה בכפר ירכא, הוא מפצל שבילים מרתקים בסמטאות הדת הסודית הזו. הוא משתמש בידע הרב שצבר כמורה דרך ובהמון קסם אישי וחום ומוביל את המבקרים לסיור ברחובות הכפר בין אתרי דת, חצרות בתים ואף לוקח לתצפית מהחרמון ועד הים במנזר מבודד במעלה ההר. את מי שרוצה להתערסל בירוק המקיף את הכפר, יוסוף, איש הטבע, לוקח לטיול בחיק הטבע שבו הוא מסביר גם על אורח החיים המסורתי של העדה ועל ענפי החקלאות בכפר. הרבה נקודות תצפית מרהיבות נמצאות בסביבה, וכדאי להשתהות בהן לרגע. מי שרוצה לחוות את הפולקלור הדרוזי ואת התרבות, יכול לתאם מראש מופע דבקה ונגינה ולהיפגש עם קוראת בקפה. חמדי ואשתו אף מכירים את הדרך אל הלב שעוברת בקיבה וחלק עיקרי בחוויה הדרוזית הוא ארוחה חמה בביתם. על מגש כסוף ענקי מוגשות תשאש - פיתות חמות, עבות ונהדרות ממולאות בעלי זעתר, סלט פול חם ותבשיל שומר בר ועדשים שטעים כמוהו תתקשו למצוא במסעדות. מי שלא נרגע מטעמם המופלא של המאכלים יכול להשתתף בסדנתקרא עוד


בית זינאתי ובית הכנסת בפקיעיןבית זינאתי ובית הכנסת בפקיעין מומלץ מפה8.5בקומת הקרקע של בית זינאתי נמצא מרכז מבקרים קטן, ששימש בעבר כבית המגורים של המשפחה המיתולוגית. המשפחה היהודית, ובראשה מרגלית שהיא אחרונת צאצאי המשפחה, טוענת לרצף התיישבותי בפקיעין מאז ימי חורבן הבית השני לפני אלפיים שנה. במאות השנים האחרונות נשמרה נציגות יהודית בפקיעין, הודות למשפחת זינאתי ולמשפחות נוספות שכבר אינן גרות כאן. במרכז המבקרים עצמו מוצג אוסף חפצים פרטי של המשפחה שעל אף דלותו, מצליח להעביר את המשמעות של מגורים משותפים בתנאים זרים לחיים המערביים של ימינו ולמה שאנו מכירים. בנוסף, במקום ניתן לראות סרט קצר על הישוב היהודי בפקיעין, ובסופו לפגוש את מרגלית זינאתי ולאחר מכן לצפות בהצגה בהשתתפות מרגלית עצמה. מלבד זאת, קבוצות יכולות לתאם פעילויות חווייתיות הכוללות משחק ניווט אינטראקטיבי בסמטאות הכפר, סיור מודרך או סדנאות הכנת סבון וקליעת סלים. בבית זינאתי ניתן גם לבקש לפתוח את בית הכנסת שנמצא ממול. בית הכנסת נבנה ב-1873 וביקור במקום הוא חוויה ייחודית מאוד. יש לציין כי בקירות בית הכנסת משובצות שתי אבנים שנמצאו בפקיעין בעבר, ועליהן סמלים האופייניים לימי המשנה. לפי המסורת המקומקרא עוד
עוד אטרקציות