1 הגדל תמונה
.
הועלה על ידי מערכתמפה
2 הגדל תמונה
צלם: דורון ניסים
הועלה על ידי מערכתמפה
3 הגדל תמונה
צלם: דורון ניסים
הועלה על ידי מערכתמפה
4 הגדל תמונה
קומראן
הועלה על ידי eyalsh
5 הגדל תמונה
קומראן
הועלה על ידי eyalsh
6 הגדל תמונה
קומראן
הועלה על ידי eyalsh
7 הגדל תמונה
קומראן
הועלה על ידי eyalsh
 

הדרך למרכז המבקרים בקומראן מתחילה באולם בו מוקרן סרט בן 7 דקות שמנסה לגשר על ימי ההיסטוריה ולהכניס את הבאים במהירות לתמונה. הסרט פותח במבט-על מסחרר על נופי המדבר מלאי ההוד וההדר שמשכו אליהם במהלך השנים לא מעט מתבודדים ונמלטי חוק. הזמן - המאה השניה והראשונה לפני הספירה. השחקנים - חברי הכת, גברים נזיריים ולהוטי אמונה חיו לפני יותר מאלפיים שנה חיי שיתוף בקהילה שהכי קרובה למה שמכנים היום אשראם. הם האמינו שהם בני האור, נמנעו מהבלי העולם החומריים, הרבו להיטהר בטבילה והתכוננו לקראת יום הדין. הם עסקו בכתיבה והשאירו אחריהם כשבע מאות כתבי יד שתיארו את מערכת החוקים וההלכות המיוחדים לחברי הכת שהחוקרים מזהים כאיסיים.

כדרכן של תגליות גדולות, כתבי היד הללו התגלו לגמרי במקרה כשבשנת 1947 רועה צאן בדואי מצאם בתוך כדי חרס במערה עליה אפשר להשקיף מאתר העתיקות. פרופסור אלעזר ליפא סוקניק, ראש המחלקה לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית היה הראשון שהבין את גודל התגלית. החפירות הארכיאולוגיות במקום נערכו בין השנים 1952-1956 ובסופן נחשפו המבנים ששימשו את החיים במקום – מבני מגורים, מקוואות, בית יוצר לכלי חרס ואולם גדול שבו שולחנות אבן וקסתות דיו, ששימש לכתיבת מגילות. סיפורם של האנשים שחיו במבנים הללו, שמשקיפים לים המלח מעמדת תצפית מעוררת השראה, מרתקים. היכרות מעמיקה עם חברי הכת, עליהם כתב ההיסטוריון היהודי יוסף בן מתיתיהו, דורשת קריאה מרחיבת דעת בין דפי ההיסטוריה. הביקור באתר מספק רק את הגירוי הראשוני לכך. כדי להתרשם מהאוצר המלא של מגילות הגנוזות מומלץ לבקר בהיכל הספר שבירושלים.

התצוגה והסרט במרכז המבקרים מותאמים ללקויי שמיעה ובין נקודות התצפית באתר הארכיאולוגי עובר שביל המותאם לכסאות גלגלים.

( 22 )

גולשים היו ודירגו

דרגו עכשיו
 • meron16

  meron16
  סיפור מרתק - אתר מפוספס|3 09.10.12
  אכן הסיפור שסביב המגילות יכול להצית את דימיון הילדים והמבוגרים כאחד אבל הוא לא מסופר באתר! הסרט נותן סקירה על חיי הכת שבמקום אבל מפספס בגדול. מומלץ לבוא כאשר יש סיורים מודרכים. אפשר לשלב אח"כ עם שיכשוך הגון בעינות צוקים
 • dafnag

  dafnag
  רואים את חיי כת ה"יחד"|4 03.03.12
  החפירות, התחזוקה והשילוט הביאו את המקום לרמה שממש רואים את חיי האיסיים מלפני 2000 שנה. מקוי טהרה, מתקני מים, חדרי אוכל, ספריה. משטח הכנת דבש תמרים (ו-100K גלעיני תמרים שנמצאו בו). נראה כי עזבו לרגע ויחזרו עוד מעט.
 • goodlife

  goodlife
  המוני ולא ממוקד|3 07.02.11
  האתר הוא פוטנציאל גדול מאוד אך מפוספס. אמנם גדודי תיירים פוקדים אותו כאתר חובה (בגלל הדמיון בין כת האיסיים לראשוני הנצרות) אבל זה לא העיקר. העיקר הוא בתגלית המדהימה שנמצאה באתר - המגילות הגנוזות - אך הן בהיכל הספר שגם מספר טוב יותר על דיירי המקום. לכן מתקבל מקום קצת משעמם, עם שרידים לא ברורים...מומלץ להגיע עם הדרכה או עם הכנה מראש - כי במקום לא תקבלו הסבר. הסרט "קורץ " לנוצרים ולא כ"כ מדבר אלינו הישראלים...המקום צריך לעבור רביזה רצינית.
 • ocp

  ocp
  בזבוז פושע|3 05.04.10
  אני מניחה שלאחר שמונת ימי החג התשישות והאפאטיות של הפקידה בכניסה מובנות. מה שלא מובן הוא כיצד באתר היסטורי ברמה הזו, אין הדרכה או לפחות דפי הסבר קצת יותר מפורטים. האתר עצמו מרתק לביקור קצר, (עדיף בימים לא-חמים) ויש בו שלטים מפורטים למדי על הממצאים. האתר הומה קבוצות מחו"ל, שהוא כנראה מסומן אצלן כאתר חובה, וחניית האוטובוסים "מפוצצת". חבל רק שכישראלים אנחנו מתייחסים לאתר בסדר גודל כזה בשוויון נפש.
 • yoavbp

  yoavbp
  לחובבי הארכיאולוגיה..|3 23.01.10
  כצפוי, ארכיאולוגיה לא ממש עניינה את הילדים. לסמן וי בדרך לטיול המרכזי. הסיפור על גילוי המגילות יותר מעניין מהאתר עצמו
 • shlomitm

  shlomitm
  עששיות|3 16.12.09
  הזמנו טיול עששיות כי חשבנו שזה יהיה ארוע חווייתי למבוגרים וילדים. היתה מדריכה טובה, בתחילת הסיור היה נחמד ללכת בחושך עם עששיות. אבל מסלול שלם בחושך, ללא גיבוי של תאורה, אפילו נשלטת ע"י המדריכה, שתאפשר לראות את האתרים המרכזיים, לפחות אחרי ההסבר. למבוגרים שאף פעם לא ביקרו באתר, נתפס כארוע די הזוי! המיצג האור-קולי מפחיד וקצת תיירותי. לפחות קיבלנו תה בדואי טעים ביציאה.
 • עדית36

  עדית36
  עם ההדרכה זה פשוט פנטסטי|5 09.04.09
  באנו היום, חג ראשון של פסח, ב- 11:00. רק ב- 13:00 התחיל להתמלא יחסית. נוף מדהים, ומשהו מרגיע באויר. סרט נפלא על 3 מסכים, שמדגים את החיים אז (קצת עושה סחרחורת). שחקן מצחיק (אלעד), שמספר את הסיפור, ואליו מתלווה מדריך מרתק (יהונתן). בן ה-10 נהנה מההצגה של אלעד, ואנחנו נהנינו מהכל. בן ה-4 שחק למרגלותנו בחול. מזג אויר טוב, ושירות נפלא בקופה (על ידי איסמעיל). שימו לב שב"טלטבע" נותנים שעות שונות לסיורים מאשר באתר.
 • gilslovik

  gilslovik
  איזה פער...|3 19.02.09
  פער עצום בין חידתו של האתר וממצאיו החשובים לבין מה שמקבלים בפועל. חובה להגיע פעם אחת כדי להתרשם מהמקום, אך סיפור המגילות מובן יותר בהיכל הספר...
 • danam_20

  danam_20
  חזרה לנופי בראשית|5 14.12.08
  אתר מטופח ומושקע, קצת ממוסחר אבל הודות לכך האתר מתוחזק כראוי. הנוף הנשקף מהמם, ובהחלט אפשר להרגיש כמו מתבודד איסיי לכמה רגעים, בייחוד אם מגיעים ביום שישי בצהריים, שאז המקום שקט ופנוי.
 • rdg4life

  rdg4life
  אתר מעניין|4 04.06.08
  האתר עצמו מאוד יפה. בכניסה לאתר רואים סרט קצר עם הסבר על המקום והתקופה. לאחר מכן סיור קצר בתוך מבנה מקורה שבו מוצגים הממצאים ומלווים בהסברים. לאחר מכן יוצאים לאתר ועורכים ביקור כחצי שעה באתר החיצוני.
- 1
עוד אטרקציות מומלצות
שמורת טבע עין גדישמורת טבע עין גדי מומלץ מפה10שמורת טבע עין גדי היא חגיגה מתמשכת של טבע והיסטוריה, שהשרידים הקדומים ביותר שהתגלו בה משויכים לתקופה הכלכוליתית, לפני כחמשת אלפים שנה. השמורה הנמצאת בחלקו המזרחי של מדבר יהודה, בעלת נופים עוצרי נשימה, של מדבר צהוב, מי נחלים בצבע טורקיז, צמחיה ירוקה וחיי בר שוקקים. בשטח השמורה נובעים ארבעה מעיינות מתוקים: מעיין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין גדי. המים המתוקים שבחלקם נארזים בבקבוקי פלסטיק ונשלחים לתפוצה ארצית, לצערם של שוחרי הטבע ולרווחתם של בעלי העסק, הם גם מקור החיים לשפע החי והצומח בנווה המדבר המרהיב הזה. אפשר לזהות כאן צמחייה טרופית לצד צמחיית נחלים, צמחייה ים תיכונית, צמחים חד שנתיים, טחבים ושרכים. עולם החי בשמורה מרתק אף יותר, ושאלת השאלות האם יש כאן נמר או לא, הופכת את החיפוש אחר אותן חיות מדבר לאחת האטרקציות המרכזיות במהלך הביקור במקום. משפחות גדולות של שפני סלע כבר מזמן התרגלו למבקרים ומדגמנות פוזות למצלמה בלי להתרגש. מפתיע יותר שיתוף הפעולה של היעלים, הם קצת יותר מרוחקים וקצת פחות מסתחבקים, אבל אל תתפלאו אם תמצאו את עצמכם עומדים במרחק מטר מקרב קרניים מרתק. בשביל כקרא עוד


הגן הבוטני של קיבוץ עין גדיהגן הבוטני של קיבוץ עין גדי מומלץ מפה9.4מאות זני צמחים נדירים מכל העולם; בניהם צמחיה טרופית ממדגסקר וצמחי מרפא ובושם מן המקרא, כשתבואו לטייל בגן הבוטני של קיבוץ עין גדי – שדורג על ידי המגזין הנחשק נשיונל ג'אוגרפיק בין עשרת הגנים היפים ביותר בעולם. המבקרים יוכלו לבלות גם ב'אקו פארק' – הפארק האקולוגי, בפינת החי, ובמוזיאון קיבוץ עין גדי. **להזמנות התקשרו > 072-3947527** **שעות פעילות** ימים א'-ה', שבת: 8:30-16:00. יום ו': 8:30-14:00. **מה תראו בגן הבוטני :** **מגוון המינים** - נולינה מופשלת - מורינגה רותמית - ציבה מחומשת - פיקוס אפריקאי - 40 מיני דקלים - אזור שלם מוקדש לקקטוסים יפהפיים - חלקת ערוגות הבושם; צמחי המור, הלבונה והכופר - אלואדיה התמירה - ורד המדבר (האדניום הנפוח) - בלילות חודש יוני פורחים פרחי מלכת הלילה המרהיבים * **סיור מודרך -** בתיאום מראש אפשר לצאת לסיור מודרך יחד עם אחד מאנשי צוות הגן. * **סיור עצמאי -** סיבוב חופשי בשבילי הקיבוץ עם אפשרות לעקוב אחר עמודים ממוספרים, המכוונים למסלולים מומלצים ברחבי הגן. על רבים מהעצים והצמחים יש שילוט המציין את שמם ואת מקורם. **ועוד לעשות בגן הבוטני** - פינת תומקרא עוד
עוד אטרקציות